Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł elektryczny?


edi1977

Recommended Posts

W moim nowobudowanym domu nie będę miał gazu, dlatego zastanawiam się nad alternatywnymi rozwiązaniami do ogrzewania domu i ciepłej wody. Jednym wyborem jest kocioł na paliwo stałe. Mogę go umieścić w pomieszceniu gospodarczym, które mam w wolnostojącym garażu. Wiąże się to z podprowadzeniem jakiegoś małego rurociągu z garażu do domu. Ostatnio usłyszałem o alternatywie jaką jest kocioł elektryczny. Czy ktoś się orientuje jak to się sprawdza i jaki jest średni miesięczny koszt ogrzania domu za pomocą takiego kotła. Mam dom 200 m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim nowobudowanym domu nie będę miał gazu, dlatego zastanawiam się nad alternatywnymi rozwiązaniami do ogrzewania domu i ciepłej wody. Jednym wyborem jest kocioł na paliwo stałe. Mogę go umieścić w pomieszceniu gospodarczym, które mam w wolnostojącym garażu. Wiąże się to z podprowadzeniem jakiegoś małego rurociągu z garażu do domu. Ostatnio usłyszałem o alternatywie jaką jest kocioł elektryczny. Czy ktoś się orientuje jak to się sprawdza i jaki jest średni miesięczny koszt ogrzania domu za pomocą takiego kotła. Mam dom 200 m2.

 

Nie ma odpowiedzi na to pytanie - zalezy gdzie mieszkasz, jaka bryle ma dom, jakie ocieplenie (na podlodze, w scianach, w dachu), ile i w ktorym kierunku masz okien, jakie te okna, ile i jakie drzwi zew., bramy garazowe, jak osloniety dom i takie tam - trzeba zrobic audyt (np. programem typu OZC) i wtedy bedziesz mial oszacowane ile kWh energii zje Twoj domek.

 

Moj (faktycznie uzytkowej ok 180m2 ale grzeje tez piwnice, garaze i wychodzi ponad 300m2) ma pozerac ok 19 tys kWh czyli grzejac pradem w II - taniej taryfie (0,3 pln / kWh) wyszloby mnie to 5,7k pln / sezon czyli 475 pln / m-c. Duzo, malo ? IMO duzo, dlatego planuje dolozyc pompe ciepla ktora wyjdzie mnie na gotowo ~20k pln i przy COPie 3,5 placic 1,6k pln / rok czyli ~130 pln / m-c - oszczednosc rzedu 4k pln / rok czyli zwrot po 5 latach.. Gazu nie ma i nie bedzie, wegla i innych stalopalnych nie chce - za duzo z tym roboty :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...