Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zalegalizować samowolę budowlana z lat 80-tych


Frederic

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów i proszę o kilka rad.

Przymierzam się do znacznego remontu domu kostki (pół bliźniaka) z lat 70-tych - docieplenie/ściany-fundamenty, dach, adaptacja części piwnicy na poziomie gruntu na część mieszkalną i inne drobne. W chwili obecnej właścicielami domu/działki są moi rodzicie. Temat przeniesienia własności mam już opracowany (chciałabym tego dokonać przed rozpoczęciem remontu do 31/03/04) ale powstał jeden kłopot. W latach 80-tych dom został powiększony o około 1/4 swojej powierzchni w poziomie, tak poprostu bez żadnych formalności,pozwoleń, itd.... Od strony prawnej/urzędowej/skarbowej chciałabym to w miarę mozliwości szybko wyprostować przed przeniesieniem własności. Jak tego dokonać? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów i proszę o kilka rad.

Przymierzam się do znacznego remontu domu kostki (pół bliźniaka) z lat 70-tych - docieplenie/ściany-fundamenty, dach, adaptacja części piwnicy na poziomie gruntu na część mieszkalną i inne drobne. W chwili obecnej właścicielami domu/działki są moi rodzicie. Temat przeniesienia własności mam już opracowany (chciałabym tego dokonać przed rozpoczęciem remontu do 31/03/04) ale powstał jeden kłopot. W latach 80-tych dom został powiększony o około 1/4 swojej powierzchni w poziomie, tak poprostu bez żadnych formalności,pozwoleń, itd.... Od strony prawnej/urzędowej/skarbowej chciałabym to w miarę mozliwości szybko wyprostować przed przeniesieniem własności. Jak tego dokonać? :-?

 

Wg. Prawa Budowlanego:

 

Art. 48.

 

1. Właściwy organ nakazuje, z zastrzeżeniem ust. 2, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę.

 

2. Jeżeli budowa, o której mowa w ust. 1:

1) jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

2) nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem

- właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych.

 

3. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 2, ustala się wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń budowy oraz nakłada obowiązek przedstawienia, w wyznaczonym terminie:

1) zaświadczenia organu właściwego w sprawach ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu o zgodności obiektu z przepisami, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

2) dokumentów, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3; do projektu architektoniczno-budowlanego nie stosuje się przepisu art. 20 ust. 3 pkt 2.

 

4. W przypadku niespełnienia w wyznaczonym terminie obowiązków, o których mowa w ust. 3, stosuje się przepis ust. 1.

 

5. Inwestor, po spełnieniu obowiązków, o których mowa w ust. 3, występuje z wnioskiem o wydanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych jeżeli budowa nie została zakończona.

 

Art. 49.

 

1. Właściwy organ przed wydaniem decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych bada:

1) zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

2) kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń,

3) wykonanie projektu budowlanego przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane

- oraz, w drodze postanowienia, ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na postanowienie przysługuje zażalenie.

 

2. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu.

 

3. W przypadku stwierdzenia naruszeń, w zakresie określonym w ust. 1, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, w określonym terminie, a po jego bezskutecznym upływie, wydaje decyzję, o której mowa w art. 48 ust. 1. Decyzję tę wydaje się również w przypadku nieuiszczenia w terminie opłaty legalizacyjnej.

 

4. W razie spełnienia wymagań, określonych w ust. 1, właściwy organ wydaje decyzję:

1) o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót,

2) o zatwierdzeniu projektu budowlanego, jeżeli budowa została zakończona.

 

5. W decyzji, o której mowa w ust. 4, nakłada się obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

 

Art. 49a.

 

1. W przypadku uchylenia w postępowaniu odwoławczym decyzji, o której mowa w art. 49 ust. 4, i wydania decyzji, o której mowa w art. 48 ust. 1, opłata legalizacyjna podlega zwrotowi, z zastrzeżeniem ust. 2, w terminie 30 dni od dnia stwierdzenia wykonania rozbiórki.

 

2. Jeżeli wykonanie decyzji o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego odbywa się w trybie wykonania zastępczego, o którym mowa w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, opłatę legalizacyjną zalicza się w poczet kosztów wykonania zastępczego.

 

Art. 49b.

 

1. Właściwy organ nakazuje, z zastrzeżeniem ust. 2, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia, bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ.

 

2. Jeżeli budowa, o której mowa w ust. 1, jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, właściwy organ wstrzymuje postanowieniem – gdy budowa nie została zakończona - prowadzenie robót budowlanych oraz nakłada na inwestora obowiązek przedłożenia w terminie 30 dni:

1) dokumentów, o których mowa w art. 30 ust. 2 albo art. 30 ust. 2 i 3, albo art. 30 ust. 2 i 4,

2) projektu zagospodarowania działki lub terenu,

3) zaświadczenia organu właściwego w sprawach ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu o zgodności obiektu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

3. W przypadku niespełnienia obowiązku, o którym mowa w ust. 2, stosuje się przepis ust. 1.

 

4. Jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 2, właściwy organ, w drodze postanowienia, ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na postanowienie przysługuje zażalenie.

 

5. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że wysokość opłaty wynosi:

1) pięciokrotność stawki opłaty w stosunku do budów, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 7 - 11, 14, 15, 17 i 18 oraz w art. 30 ust. 1 pkt 3,

2) dziesięciokrotność stawki opłaty, w stosunku do budów, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5, 6, 12, 13, 16 i 19 - 21.

 

6. Właściwy organ, w przypadku gdy budowa nie została zakończona, po wniesieniu opłaty, o której mowa w ust. 5, zezwala, w drodze postanowienia, na dokończenie budowy.

 

i dalej:

 

Art. 59f.

 

1. W przypadku stwierdzenia w trakcie obowiązkowej kontroli istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innego rażącego naruszenia warunków pozwolenia na budowę, wymierza się karę stanowiącą iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w).

 

2. Współczynnik kategorii obiektu oraz współczynnik wielkości obiektu określa załącznik do ustawy.

3. Kategorie obiektów stanowią grupy obiektów budowlanych o zbliżonej funkcji, określone w załączniku do ustawy.

4. W przypadku gdy w skład obiektu budowlanego, z wyjątkiem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wchodzą części odpowiadające różnym kategoriom, karę stanowi suma kar obliczonych dla poszczególnych kategorii.

 

5. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, określi, w drodze rozporządzenia, stawkę opłaty, o której mowa w ust. 1.

 

6. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 5, wysokość stawki opłaty powinna być ustalona w złotych, na poziomie ekonomicznie uzasadnionym, niepowodującym nadmiernego obciążenia inwestora. Wysokość stawki opłaty nie może przekraczać 15% ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów w celu obliczania premii gwarancyjnej dla posiadaczy oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.

 

i załącznik:

 

Załącznik do ustawy – Prawo budowlane

 

Kategorie obiektów budowlanych Współczynnik kategorii obiektu (k) Współczynnik wielkości obiektu (w)

 

Kategoria I - budynki mieszkalne jednorodzinne 5,0 1,0

Kategoria II - budynki służące gospodarce rolnej, jak: produkcyjne, gospodarcze, inwentarsko-składowe

2,0

1,0

Kategoria III - inne niewielkie budynki, jak: domy letniskowe, budynki gospodarcze, garaże do dwóch stanowisk włącznie

2,0

1,0

Kategoria IV - elementy dróg publicznych i kolejowych dróg szynowych, jak: skrzyżowania i węzły, wjazdy, zjazdy, przejazdy, perony, rampy

10,0

1,0

Kategoria V - obiekty sportu i rekreacji, jak: stadiony, amfiteatry, skocznie i wyciągi narciarskie, kolejki linowe, odkryte baseny, zjeżdżalnie

10,0

1,0

Kategoria VI - cmentarze 8,0 1,0

Kategoria VII - obiekty służące nawigacji wodnej, jak: dalby, wysepki cumownicze

7,0

1,0

Kategoria VIII - inne budowle 7,0 1,0

Współczynnik wielkości obiektu (w)

(kubatura w m3)

<2500 >2500 - 5000 >5000 - 10000 >10000

Kategoria IX - budynki kultury, nauki i oświaty, jak: teatry, opery, kina, muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa, domy kultury, budynki szkolne i przedszkolne, internaty, bursy i domy studenckie, laboratoria i placówki badawcze, stacje meteorologiczne i hydrologiczne, obserwatoria, budynki ogrodów zoologicznych i botanicznych

 

 

 

 

6,0

 

 

 

 

1,0

 

 

 

 

1,5

 

 

 

 

2,0

 

 

 

 

2,5

Kategoria X - budynki kultu religijnego, jak: kościoły, kaplice, klasztory, cerkwie, zbory, synagogi, meczety oraz domy pogrzebowe, krematoria

 

6,0

 

1,0

 

1,5

 

2,0

 

2,5

Kategoria XI - budynki służby zdrowia, opieki społecznej i socjalnej, jak: szpitale, sanatoria, hospicja, przychodnie, poradnie, stacje krwiodawstwa, lecznice weterynaryjne, żłobki, domy pomocy i opieki społecznej, domy dziecka, domy rencisty, schroniska dla bezdomnych oraz hotele robotnicze

 

 

 

6,0

 

 

 

1,0

 

 

 

1,5

 

 

 

2,0

 

 

 

2,5

Kategoria XII - budynki administracji publicznej oraz budynki Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta, ministerstw i urzędów centralnych, terenowej administracji rządowej i samorządowej, sądów i trybunałów, więzień i domów poprawczych, zakładów dla nieletnich, zakładów karnych, aresztów śledczych oraz zabudowa koszarowa

 

 

 

 

10,0

 

 

 

 

1,0

 

 

 

 

1,5

 

 

 

 

2,0

 

 

 

 

2,5

Kategoria XIII - pozostałe budynki mieszkalne 6,0 1,0 1,5 2,0 2,5

Kategoria XIV - budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, jak: hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, schroniska turystyczne

15,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Kategoria XV - budynki sportu i rekreacji, jak: hale sportowe i widowiskowe, kryte baseny

9,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Kategoria XVI - budynki biurowe i konferencyjne

12,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Kategoria XVII - budynki handlu, gastronomii i usług, jak: sklepy, centra handlowe, domy towarowe, hale targowe, restauracje, bary, kasyna, dyskoteki, warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże powyżej dwóch stanowisk, budynki dworcowe

 

 

 

 

15,0

 

 

 

 

 

 

1,0

 

 

 

 

1,5

 

 

 

 

2,0

 

 

 

 

2,5

Kategoria XVIII - budynki przemysłowe, jak: budynki produkcyjne, służące energetyce, montownie, wytwórnie, rzeźnie oraz obiekty magazynowe, jak: budynki składowe, chłodnie, hangary, wiaty, a także budynki kolejowe, jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego

 

 

 

 

10,0

 

 

 

 

1,0

 

 

 

 

1,5

 

 

 

 

2,0

 

 

 

 

2,5

Kategoria XIX - zbiorniki przemysłowe, jak: silosy, elewatory, bunkry do magazynowania paliw i gazów oraz innych produktów chemicznych

 

 

10,0

 

1,0

 

1,5

 

2,0

 

2,5

Współczynnik wielkości obiektu (w)

(powierzchnia w m2)

<1000

>1000 - 5000 >5000 - 10000 >10000

Kategoria XX - stacje paliw 15,0 1,0 1,5 2,0 2,5

Kategoria XXI - obiekty związane z transportem wodnym, jak: porty, przystanie, sztuczne wyspy, baseny, doki, falochrony, nabrzeża, mola, pirsy, pomosty, pochylnie

 

 

10,0

 

 

1,0

 

 

1,5

 

 

2,0

 

 

2,5

Kategoria XXII - place składowe, postojowe, składowiska odpadów, parkingi

8,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Współczynnik wielkości obiektu (w)

(powierzchnia w ha)

<1 >1 - 10 >10 - 20 >20

Kategoria XXIII - obiekty lotniskowe, jak: pasy startowe, drogi kołowania, płyty lotniskowe, place postojowe i manewrowe, lądowiska

 

12,0

 

1,0

 

1,5

 

2,0

 

2,5

Kategoria XXIV - obiekty gospodarki wodnej, jak: zbiorniki wodne i nadpoziomowe, stawy rybne

9,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Współczynnik wielkości obiektu (w)

(długość w km)

<1 >1 - 10 >10 - 20 >20

Kategoria XXV - drogi i kolejowe drogi szynowe

10,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Kategoria XXVI - sieci, jak: elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, gazowe, ciepłownicze, wodociągowe, kanalizacyjne oraz rurociągi przesyłowe

8,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Współczynnik wielkości obiektu (w)

(długość w m)

<20 >20 - 100 >100 - 500 >500

Kategoria XXVII - budowle hydrotechniczne piętrzące, upustowe i regulacyjne, jak: zapory, progi i stopnie wodne, jazy, bramy przeciwpowodziowe, śluzy wałowe, syfony, wały przeciwpowodziowe, kanały, śluzy żeglowne, opaski i ostrogi brzegowe, rowy melioracyjne

 

9,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Kategoria XXVIII - drogowe i kolejowe obiekty mostowe, jak: mosty, estakady, kładki, przejścia podziemne, wiadukty, przepusty, tunele

10,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Współczynnik wielkości obiektu (w)

(wysokość w m)

<20 >20 - 50 >50 - 100 >100

Kategoria XXIX - wolno stojące kominy i maszty

10,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Współczynnik wielkości obiektu (w)

(wydajność w m3/h)

<50 >50 - 100 >100 - 500 >500

Kategoria XXX - obiekty służące do korzystania z zasobów wodnych, jak: ujęcia wód morskich i śródlądowych, budowle zrzutów wód i ścieków, pompownie, stacje strefowe, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków

8,0

1,0

1,5

2,0

2,5

Proponuję więc (jeżeli oczywiście nie masz złośliwych sąsiadów) zamówić projekt i wystąpić o pozw. na budowę, a po 2 miesiącach zgłosić zakończenie budowy.

Unikniesz opłaty legalizacyjnej.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo budowlane rozdz.11 art.103. ust.2. "Przepisu art.48 nie stosuje się do obiektów ,których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Do tych obiektów stosuje się przepisy dotychczasowe." Dotychczas obowiązywała zasada, że po 5 latach od zakończenia nielegalnej budowy nie można wydać nakazu rozbiórki budynku, jeśli nie narusza postanowień aktualnie obowiązującego planu a budujący uzyska pozwolenie na użytkowanie obiektu. Nie wiem czy i jakie przy załatwianiu tego pozwolenia pobierano opłaty i kary, ale pewne jest że płacić też będziesz według starych przepisów a nie nowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje pobrac mapke dla celów opiniodawczych ze starostwa i zobaczyć jak na niej zaznaczony jest budynek. Jeśli jest zaznaczona rozbudowana część budynku nielegalnie to możesz zaryzykować (a może nawet to nie jest ryzyko) i wystapic już o zezwolenie na przebudowę ze zmianą przeznaczenia (piwnica) tego co juz faktycznie stoi. Nie wiem czy ktos będzie sięgał do archiwów i patrzył czy w histori budynku były wprowadzone jakies zmiany w stosunku do pierwotnego projektu.

Podejrzewam że jeśli spojrzą że na mapie do celów opiniodawczych (a później projektowych) będzie uwidoczniony budynek po samowolnych zmianach ( o których tylko ty wiesz) to dalej nie będą wnikac.

Zatem warunkiem jest aby ta samowola była juz zaznaczona przez starostwo na ich mapach.

Jeśli nie to wystepuj szybko o zezwolenie na rozbudowe którą juz zrobiłeś tak jak pisze Moritz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie przejmuj się żadnym projektem, żadnymi mapkami itp., o tej samowoli nik nie wie i nikt wiedział nie będzie, jesteś po prostu tym szczęśliwcem, którego nie złapali i już. Teraz najzwyczajniej jeżeli na twoim terenie nie ma ważnego planu zagospodarowania to wystąp z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, później opracuj projekt na te planowane rozbudowy czy tam nadbudowy i do przodu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam podobną sytuację.

mam na działce dom drewniany (a własciwie miałam bośmy go rozebrali).

dom stoi na granicy (i tak jest na planach w gminie ). ale jest to samowola bud.

z tyłu tego domu dobudowano wiele lat póżniej dom murowany który nadaje się do małego remontu i do zamieszkania, ale jest za mały (60 m2) chciałam w miejscu drewnianego dobudować salon - ok. 60 m2 (no i 1 sypialnie w tym metrażu)

 

ale skoro oba budynki to samowola budowlana to czy nie powinnam najpierw zrobić inwentaryzacji powykonawczej tego co jest (w przypadku drewniaka - to nawet tego czego nie ma).

 

wiem, że mogę nie dostać zgody na budowę - dokładnie w miejscu gdzie stał dom drewniany (z uwagi na obowiązujące pb.)

a

może zbudować na tym miejscu dom - a właściwie tylko salon - bo tego mi brakuje ale podpiwniczony , ocieplić całość (dla niepoznaki) i zrobić plany jak by stał od zawze i zgłosić do gminy jako stary budynek.?

 

Oni przecież nie mają na tych mapach napisane co tam stoi.

mają tylko narysowane, że stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady ale spróbuję od wizyty geodety na posesji i wyrysowania nowej mapki - a potem do starostwa (zawsze mogę moich miłych sąsiadów poprosić o poświadczenie że ta samowolka stoi już dobre 20 lat) a potem wszystko w rękach tej miłej Pani w wydziale geodezji. Będę was informować jak mi się w tym temacie wiedzie bo a nóż mi się uda i byłby to najprostszy i najkrótszy sposób.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...