Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła do CWU na lato "tymi ręcami" robiona


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Będę się pilnie przyglądał temu wątkowi. Może się i ja skuszę na wykonanie takiego ustrojstwa. Choć w pierwszej kolejności na razie mnie czekają instalacje elektryczne, hydrauliczne, bufor, wentylacja z reku bo GWC żwirowe już jest ;)

 

Mam za sobą montaż "tymi ręcami" w swoim samochodzie klimatyzacji więc jakieś zielone pojęcie już jest.

 

Fajnie by na początek ogólny schemat i wymagane elementy instalacji. Już kiedyś sobie przeglądałem na allegro różne agregaty chłodnicze. Coś można przerobić i będzie jakaś podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek bu tu dużo pomógł, od tego powinniśmy chyba zacząć !?

 

Z tymi agregatami to już rozumiem, nie wiedziałem ze będziemy coś zabijać między czasie :o

Poza sama konstrukcja pompy ( bo ta jest raczej standardowa do tego rodzaju urządzeń pomijając to że sprężarek będzie więcej niż 1) mamy jeszcze pomysł wpięcia skraplacza w układ z buforem.

Rura stalowa 2 Cale od 1/3 wysokości baniaka do samej góry "wisząca" równolegle z baniakiem w pionie ! Dobrze pamiętam ?

W środku tej rury zwinięty skraplacz ale gdzie ma wchodzić a gdzie wychodzić ?

Obieg wymuszony czy grawitacyjnie ?

Adamie, postaraj się narysować ogólny zarys podłączenia całego układu, rysujesz dobrze ,,, :wink:

 

Również zachęcam innych do przyłączenia się !

robdk przydasz się jak widzę :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skraplacza to w pierwszej wersji myślałem nad wymiennikiem płytowym, choć proponowane rozwiązanie też nie jest wcale głupie ;). Myślę, że obieg tu mógł być grawitacyjny. Przy wymienniku już musiała by być pompka.

 

Pytanie moje takie, czy stosuje się filtry przeciwwilgociowe w układzie i jaki jest zawór rozprężny (kapilara)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy jeszcze pomysł wpięcia skraplacza w układ z buforem.

Rura stalowa 2 Cale od 1/3 wysokości baniaka do samej góry "wisząca" równolegle z baniakiem w pionie ! Dobrze pamiętam ?

W środku tej rury zwinięty skraplacz ale gdzie ma wchodzić a gdzie wychodzić ?

Obieg wymuszony czy grawitacyjnie ?

Adamie, postaraj się narysować ogólny zarys podłączenia całego układu, rysujesz dobrze ,,, :wink:

 

Również zachęcam innych do przyłączenia się !

 

Ciekawe rozwiązanie. W zasadzie wyjdzie przepływowo-pojemnościowy podgrzewacz wody.

 

A może tak:

Skraplacz „owinięty” wężownicą CWU, całość „zanurzona” w zbiorniku (zasobniku) CWU.

Pobór CWU ze zbiornika, ale w przypadku spadku temperatury lub (i) zwiększonym poborze także z wężownicy. Zastosować zawór trójdrożny z termostatem. Czujnik temperatury sterował by sprężarką, której uruchomienie pozwalało by w takich przypadkach, na „awaryjne” ogrzewanie przepływowe CWU.

 

Umieszczenie w zasobniku CWU drugiej wężownicy do zasilania układu z istniejącego ogrzewania w sezonie grzewczym zrobi z tego niezwykle wydajny „kombajn”, bo ciepłej wody nigdy nie zabraknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak:

Skraplacz „owinięty” wężownicą CWU, całość „zanurzona” w zbiorniku (zasobniku) CWU.

 

Możliwości jest wiele, Ja mam bufor 1000 L z wężownicą cwu w środku i przedstawione przeze mnie rozwiązanie pozwoli mi na grzanie wody w buforze, resztę już mam.

Każdy może dopasować się i inaczej to rozwiązać. Bez bufora też się da ale nie pamiętam jak :oops: , już po paru głębszych byłem :wink:

 

sSiwy12 to potwierdzi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do opłacalności inwestycji przyjmuje dla siebie 1 tyś zł, no może 1,5 tyś bo muszę poprosić mojego przyjaciela od bufora( P. Ryśka ) o pomoc przy składaniu. Jeszcze o tym nie wie hehe ! Na pewno się ucieszy ! :p

Zwrócić mi się nie musi, wystarczy że koszt użytkowanie zrówna się z węglem !

Jaki powinien być COP żeby spełnić ten warunek przy cenie energii el. 0,5 zł za Kwh? To by mnie zadowalało ,,,

 

Cisza ,,,

 

Czyżby rysunek się robił ? :lol:

 

PS. Potrzebuję niewiele do CO, skoro grzałbym bufor mogę ta energię wykorzystać na cwu i ogrzewanie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiennik obok bufora to bym widział tak: rura ze 200 mm średnicy, w niej dwie wężownice - jedna o powierzchni ze 2 m2 do solara, druga do pompy ciepła.

A czemu tak?

- koszt wykonania umiarkowany praktycznie jak z rury 2"

- latem CWU mogłoby być z solarów

- przy braku słońca CWU byłoby z pompy ciepła a dodatkowo wspomaganie CO

- po zamontowaniu większej pompy ciepła byłoby i 100% CO

 

W tej rurce nie muszą być od razu oba wymienniki. Może ona być podpięta do bufora przez śrubunki i zawory - dałoby się ją bez problemu odpiąć, domontować czy wymienić wężownicę, zapiać z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedziałem w firmie.

Robiłem remanent - mam chyba wszystko.

 

Skraplacz chciałem zrobić dedykowany.

Obieg wymuszony, bo chcę zastosować stabilizator ciśnienia skraplania.

To takie badziewie, co dopasowuje ilość przepływającej przez skraplacz wody tak, że wypływa ona w stałej temperaturze - niezależnie do podaży strumienia ciepła (tempa skraplania).

Po prostu - zawsze te ustawione 45 (na ten przykład), tyle że raz mniej a raz więcej.

Małpując podejście braci ze wschodu, dałbym i 3 sprężarki.

Da się.

Omijamy falownik, wymyślne regulacje wydajności sprężarki i podobne trudności. Jak jest z czego brać, lub jak KAŻEMY - to startuje jedna, dwie, trzy.

Wtedy jest suma ich wysiłków.

Za to struga cieczy chłodzącej jest wyraźnie widoczna! (a temperatura jej stała, nastawiona).

 

Bufor zwykle stoi na jakiejś podłodze. Tę skrzynkę na buty postawiłoby się obok a parownik wywlokło za okno i wyżej od ustrojstwa.

Chodzi o powrót oleju do układu.

TAKIE rozmieszczenie pozwoli dać parownik znacznych rozmiarów, który zgeneruje tyle par, ile się da.

 

A czynnik przewiduję R290.

Ominę też problem próżniowania układu.

 

Potem zacznę żyłować parametry....

Do zabicia sprzętu! :lol: :lol: :lol:

Muszę wiedzieć gdzie jest kres jego możliwości.

 

 

Przymierzam się do zrobienia PC pod 2 piętrową budę.

To grzanie lodem...

 

A potem , myślę, powstanie instalacja docelowa.

Może zamiast dyszy sterowanej jaką kapilarę da się wstawić?

Dysza dochładzająca i tak będzie.

 

 

W efekcie:

Można wpiąć do bufora i grzać zład (także nocą!).

Można wpiąć do baniaka i grzać wprost CWU.

 

Grzania przepływowego TU się zrobić nie da, bo się parametry pompy rozjadą.

Termostat za okno i jak COP zacznie się zbliżać do małych wartości - da sygnał stopu. Wtedy jak solarek - popracyje tylko w dzień, ale dalej pociągnie.

Dopóki na stałe za oknem temperatury ostro nie spadną.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem sobie jeszcze jedno wyzwanie!

Postaram się zrobić to tak tanio, jak tylko się da!

Same używki (bo przecież i tak do zabicia).

 

Kosztu stabilizatora ciśnienia skraplania nie uniknę.

W prototypie - mądrej dyszy, chyba też.

A reszta? - Sam złom!

 

Zobaczymy czy się da!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączam się w dyskusję :).

Na początek, żeby nie "wymyślać od nowa prochu" proponuję przypomnieć sobie dwa wątki :

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-mala-do-grzania-cieplej-wody-zamiast-solara,t137451.htm

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla,t20041.htm

 

Czy uda się to taniej niż to gotowe rozwiązanie :

http://www.klimatsklep.pl/chigo-krs-35wfal-cat-58-id-829.aspx - 3557zł brutto.

Do tego trzeba doliczyć jeszcze montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrócić mi się nie musi, wystarczy że koszt użytkowanie zrówna się z węglem !

Jaki powinien być COP żeby spełnić ten warunek przy cenie energii el. 0,5 zł za Kwh? To by mnie zadowalało!

To zależy od ceny węgla. W moich okolicach ekogroszek jest po 700 za tonę to przy cenie energii el. 0,5 za kWh COP będzie gdzieś koło 4. Ale u mnie II taryfa to chyba 0,32 więc COP będzie już w okolicach 2,5. Posiadając odpowiedni bufor można grzać przecież tylko na II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj w dzien byla temp. 10 stopni a wieczorem juz tylko 2 stopnie. Ciekawe czy COP nie spadnie bardziej niz cena kWh z tytulu taryfy nocnej?

Cena gotowej pompy 3,5 tys. Jeszcze zwracaja (chyba) czesc VATu. To rzeczywiscie bedzie ciezko zrobic duzo taniej. Chyba, ze na samych czesciach ze starych lodowek;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki powinien być COP żeby spełnić ten warunek przy cenie energii el. 0,5 zł za Kwh?

węgiel przy dzisiejszych cenach to ok 0,15-0,17zł/kWh

 

wystarczy więc COP 3,3 żebyś był zadowolony

U mnie na podgrzanie ciepłej wody potrzeba dziennie 7-8kWh energii.

Przy pompie ciepła pracującej w jednej taryfie z COP 3,5 daje to koszt dzienny 1,0-1,15zł dziennie. W II taryfie 0,74-0,85zł.

Przy węglu ten dzienny koszt to 0,98-1,36zł dziennie. Jeżęli jednak do tego doliczymy własną robociznę, np. 15minut dziennie przy stawce 5zł, to otrzymujemy koszt przygotowania ciepłej wody 2,23-2,61zł dziennie.

 

Czy gdyby sąsiad zaproponował nam pracę polegającą na rozpaleniu kotła węglowego raz na 3-4dni z aby zagrzać bufor do temperatury 90 st. C za 50zł miesięcznie to byśmy taką pracę przyjęli?

Więcej z kolei nie opłacałoby się sąsiadowi, który mógłby ciepła wodę podgrzać prądem w II taryfie za 78-90zł, co po odliczeniu kosztów węgla daje właśnie te 50zł.

 

Wracając do konstrukcji takiej pompy ciepła.

Na Allegro znalazłem taki wymiennik ciepła :

http://www.allegro.pl/item795130373_wymiennik_wodny_chlodniczy_pompa_ciepla_18_kw.html

Do tego np. taka pompa ciepła : http://www.allegro.pl/item788769187_klimatyzator_vs_3_6_kwt_z_pompa_ciepla.html

+ montaż ok. 500 zł i mamy pompę ciepła do podgrzewania ciepłej wody poniżej 3000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...