Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła do CWU na lato "tymi ręcami" robiona


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mario ale tam jest 12,18 kg/s w tabeli i jest OK.
To zapraszam Cię do poskładania dla mnie na tej sprężarce o mocy silnika 250W ciepłej pompy co przepchnie 43 tony par czynnika w ciągu godziny i jak z tego wynika dostarczy mocy: 2,4MW :).

Płacę każdą cenę. :) :)

Ale trzeba wyjść od ciepła skraplania w 50oC a nie ciepla parowania w 0 bo ważne jest to co na gorę potrzebujemy a nie co z dołu weźmiemy (bo to zalezy od góry).
Niewiele zależy od tego czy LICZENIE zaczniesz od przodu czy od tyłu - tutaj wszystko jest ze sobą powiązane. :) :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając dzienne zużycie wody na poziomie 6324 W = 6,3 kWh każdego dnia to pompa załączała by się w pierwszym przypadku co 4 dni a w drugim co ok 6 dni.
Dolicz straty na buforze to czas się skróci i będziesz bliżej prawdy :)

 

Ogólnie te obliczenia są bardzo przybliżone, bo też nie będzie się rozładowywać bufora poniżej 36 stC. Tak samo ciężko określić pobór ciepła + wspomniane straty na buforze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba wyjść od ciepła skraplania w 50oC a nie ciepla parowania w 0 bo ważne jest to co na gorę potrzebujemy a nie co z dołu weźmiemy (bo to zalezy od góry).
Niewiele zależy od tego czy LICZENIE zaczniesz od przodu czy od tyłu - tutaj wszystko jest ze sobą powiązane. :) :)

 

Liczenie zaczynamy w zależności od tego ile potrzebujemy i od tego idziemy dalej a nieodwrotnie. A że poiązane ze sobą to zgadza się :).

 

 

mario ale tam jest 12,18 kg/s w tabeli i jest OK.

 

j-j

12,18 kg/s nie może być dobrze, bo:

12,18 kg/s x 3600s = 43 848 kg/h :o

 

Nie uważasz, że deczko za dużo?

 

ciepło skraplania w 50oC to 151,82 kJ/kg

chcemy mieć 523 W więc daje to 0,0034 kg/s=12,4 kg/h

Chyba mi się "pokiełbasiło" w poprzednim poście nie zajarzyłem że podają na s a nie na h :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tych kilowatów to powinno w praktyce wyjść znacznie mniej.

Przecież nie będziesz grzał całych 1500 l.

PC raczej podłącz na wysokości 1/3 od góry.

 

Jani_63

 

Właśnie zamierzam wpiąć od dołu i w połowie bufora (mniej więcej w warstwę 45-55 stC). Temperatura do sterowania pompą była by troszkę poniżej 1/3 bufora.

PCi pracowała by tylko na uzupełnienie więc też nie grzane było by całe 1500l.

Pierwsze ładowanie bufora będzie z kotła na miał a PCi tylko do utrzymania temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chopaki .... dla mnie to czarna magia - równie dobrze moglibyście po chińsku do mnie w tym temacie :oops: ... ale szacun ogromny - tak "własnymi ręcami " , małym kosztem ..... i sami najlepsi się tu zebrali .....

 

dobra - to przyznam się .... przyszłam się trochę poslizgać , bo jak mi awersja budowlana minie kiedyś to może skuszę się na budowę energooszczędnego domu małym kosztem .... no i wszystkich w komplecie wtedy zapraszam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gościu dlaczego zakładasz powietrze na wyjściu parownika 2 oC skoro cieplo parowania będzie na poziomie 5 oC?

 

pzdr

 

j-j,

To są tylko przybliżenia.

Nie mam programu, i nie siedziałem z tymi obliczeniami dwa tygodnie :wink:

 

5C wziąłem na początku z tabeli, bo tak podaje sprzedawca.

A licząc pokolei, wyszło mi dalej, że muszę mieć 2C.

Owszem poźniej trzeba będzie to zrobić dobrze, napisać jakiś arkusz, albo skorzystać z jakiegoś programu do liczenia.

.

 

Wiem wiem :) zwracam tylko uwagę że to dośc istotne bo nie sądzę aby na wywiewie z reku było 9oC jeśli mamy wysokosprawny wymiennik. Pewnie będzie ok 7-8oC i przy parowaniu w 5oC deltaT będzie ok 2 oC co nam zwiększy 2-3 krotnie przepływ powietrza, hmm tak?

 

PS

ja już niestety nie zrobię cwu ale własnie sobie przypomniałem o ścierwie zwanym rekuperatorem ekoklimaxu- ekozefir i pomyslałem że może wrzucić takie coś jak kombinujecie do nawiewu do pomieszczeń za reku jako wstępne dogrzanie powietrza wentylacyjnego malą PCi a zimą odwrotnie jeszcze bardziej wyziębić niż tylko z GWC :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie te obliczenia są bardzo przybliżone, bo też nie będzie się rozładowywać bufora poniżej 36 stC. Tak samo ciężko określić pobór ciepła + wspomniane straty na buforze
Wiem wiem. Jak kiedyś liczyłem straty na zbiorniku 1m3 (fi=0,8m, H=2m) ocieplonego 0,2m ; 0,04W/mK postawionego w piwnicy: dT ok 90K to mi wyszło :) : 2,6kWh/dobę.. No załóżmy 2kWh/24h bo dT wyśrubowałem.

To przy Twoim założeniu zużycia 6kWh/dobę 30% błędu. To osłabia wiarygodność szacowania..

Ale może się gdzieś rypnąłem w liczeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem wiem :) zwracam tylko uwagę że to dośc istotne bo nie sądzę aby na wywiewie z reku było 9oC jeśli mamy wysokosprawny wymiennik. Pewnie będzie ok 7-8oC i przy parowaniu w 5oC deltaT będzie ok 2 oC co nam zwiększy 2-3 krotnie przepływ powietrza, hmm tak?

 

pzdr

 

j-j,

tylko w programie Klingenburga, ale w Heatex'ie wyniki są podobne.

Wydatek 220 m3/h

Wilgotność 60% i 55%

Sprawność - 87%

temp. GWC 2C

temp. w domu - 21C

temp. wywiewu - 9,8C ( termometr mokry 8,3C )

wymiennik GS45/400

 

... a przy 5C na GWC, temp. wywiewu jest już 11,4C

 

Obydwa programy podają podobnie, tzn. różnice nie są diametralne.

I tak przyjąłem 9C, a nie 10-11C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie te obliczenia są bardzo przybliżone, bo też nie będzie się rozładowywać bufora poniżej 36 stC. Tak samo ciężko określić pobór ciepła + wspomniane straty na buforze
Wiem wiem. Jak kiedyś liczyłem straty na zbiorniku 1m3 (fi=0,8m, H=2m) ocieplonego 0,2m ; 0,04W/mK postawionego w piwnicy: dT ok 90K to mi wyszło :) : 2,6kWh/dobę.. No załóżmy 2kWh/24h bo dT wyśrubowałem.

To przy Twoim założeniu zużycia 6kWh/dobę 30% błędu. To osłabia wiarygodność szacowania..

Ale może się gdzieś rypnąłem w liczeniu :)

 

Możliwe, ale we wszystkich wcześniejszych obliczeniach nie brane były pod uwagę straty, które niezależnie od źródła będą takie same. Chodziło tylko o wykazanie rzędu kosztów by porównać z innymi źródłami.

Ponadto wychładzanie zbiornika nie jest liniowe a zależne od różnicy temperatur. Niemniej jednak trzeba na ten aspekt także zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto wychładzanie zbiornika nie jest liniowe a zależne od różnicy temperatur. Niemniej jednak trzeba na ten aspekt także zwrócić uwagę.
Jasne. Nie pamiętam czy powyższy wynik jest dla eksponenty czy jak (a nie chce mi się weryfikować). Jeśli natomiast pompa utrzymuje prawie stałą temperaturę w zasobniku to sprawa jest prosta.

Podniosłem ten problem tylko dlatego, że zakładane są tutaj długie czasy pracy pompy i... przy niekorzystnych warunkach może zabraknąć godzin w dobie...

Ale w sumie mamy jeszcze grzałkę (no Ci co maja to mają...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepychając 12,18kg/h mamy moc chłodniczą: 714W.

tak na szybko, to co policzyłeś ( przy założeniu, że taki jest przepływ ), to

dobra wiadomosć :p

1. albo uzyskamy większy COP,

2. albo możn pracować na niższe jdelcie po stronie powietrza,

3. albo dać mniejszy wymiennik=tańszy,

 

 

 

umiejętnie układając wężownicę/skraplacz w buforze można osiągnąć znacznie wyższe temperatury CWU.

 

toż do tego chcemy dojść, tylko trza to policzyć!

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto wychładzanie zbiornika nie jest liniowe a zależne od różnicy temperatur. Niemniej jednak trzeba na ten aspekt także zwrócić uwagę.
Jasne. Nie pamiętam czy powyższy wynik jest dla eksponenty czy jak (a nie chce mi się weryfikować). Jeśli natomiast pompa utrzymuje prawie stałą temperaturę w zasobniku to sprawa jest prosta.

Podniosłem ten problem tylko dlatego, że zakładane są tutaj długie czasy pracy pompy i... przy niekorzystnych warunkach może zabraknąć godzin w dobie...

Ale w sumie mamy jeszcze grzałkę (no Ci co maja to mają...)

 

Dodam tylko, że u mnie będzie kocioł na miał do ładowania bufora w sezonie grzewczym. W tym okresie dT będzie spora ale max 75 stC.

 

W pozostałym czasie dT to max 30 stC więc i straty będą dużo mniejsze.

 

Co do skraplacza to ja się zastanawiam (chodzi o mój przypadek, bo pompa będzie na strychu a bufor na parterze), że zastosuję wymiennik płytowy i połączę go poprzez pompę bezpośrednio z buforem.

Ale się jeszcze zastanawiam, może umieszczę ją koło bufora a parownik na górze... tyle, że pierwsza wersja była by kompaktowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem :) zwracam tylko uwagę że to dośc istotne bo nie sądzę aby na wywiewie z reku było 9oC jeśli mamy wysokosprawny wymiennik. Pewnie będzie ok 7-8oC i przy parowaniu w 5oC deltaT będzie ok 2 oC co nam zwiększy 2-3 krotnie przepływ powietrza, hmm tak?

 

PS

ja już niestety nie zrobię cwu ale własnie sobie przypomniałem o ścierwie zwanym rekuperatorem ekoklimaxu- ekozefir i pomyslałem że może wrzucić takie coś jak kombinujecie do nawiewu do pomieszczeń za reku jako wstępne dogrzanie powietrza wentylacyjnego malą PCi a zimą odwrotnie jeszcze bardziej wyziębić niż tylko z GWC :).

Z tego co pamiętam, to geneza tego wątku była taka, że w powietrzu wentylacyjnym mamy sporą ilość ciepła. Ciepło to pochodzi z dwóch źródeł - z GWC i ze słabej sprawności odzysku. To ciepło przy pomocy pompy ciepła mozemy odzyskać i wykorzystać do przygotowania ciepłej wody lub do ogrzewania pomieszczeń. Ze względu na temperaturę powietrza wywiewanego, w sezonie grzewczym przeważnie znacznie wyższej niż temperatura powietrza zewnętrznego można do tego wykorzystać pompę ciepła o prostszej konstrukcji, a więc tańszej. W domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania taka pompa ciepła może pokryć praktycznie całość zapotrzebowania na ciepło (pozostałe ciepło pochodzi z zysków cieplnych: bytowych i słonecznych.

 

W efekcie końcowym stosunkowo łatwo uzyskać standard domu pasywnego na dodatek bardzo taniego w eksploatacji.

Potrzebny jest dom, który do ogrzewania i wentylacji potrzebuje ok. 25kWh/m2 rocznie (2,5-litrowy) - dla domu o powierzchni 100m2 będzie to 2500kWh energii rocznie. Na potrzeby podgrzewu ciepłej wody potrzebujemy ok. 2200kWh energii rocznie. Potrzeby ciepłej wody mogą być przez pompę ciepła pokryte całości (powietrze wentylacyjne o strumieniu 200m3/h schłodzone o 10K daje w ciągu doby 16kWh, a na podgrzanie cwu potrzeba ok. 6-7kWh). Z 2500kWh potrzebnych do ogrzewania możemy z powietrza wentylacyjnego uzyskać min. 2000kWh (200dni x 10kWh/dobę) zużywając przy tym ok. 700kWh energii.

Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania spadnie więc do 700+500=1200kWh rocznie, czyli mamy dom 1,2litrowy. Na przygotowanie ciepłej wody zużyjemy nie więcej jak 750kWh rocznie. Na te dwa cele zużywamy więc 1950kWh energii (19,5kWh/m2 rocznie). Oczywiście dochodzi do tego zużycie energii na pozostałe potrzeby w domu. Z mojego doświadczenia wiem dzienne zużycie energii rzędu 15kWh energii nie wymaga jakich specjalnych zabiegów. Rocznie da to 5475kWh.

Całkowite zużycie energii w takim domu nie przekroczy 6675kWh, czyli 66,75kWh/m2 rocznie, a więc znacznie poniżej standardu określonego dla domów pasywnych (120kWh/m2 rocznie). Takie zużycie energii oznacza rachunki za energię elektryczną 3338zł rocznie (280zł miesięcznie), przy cenie energii elektrycznej 0,50zł/kWh.

 

Czy zbudowanie domu zużywającego na ogrzewanie i wentylację 25kWh/m2 rocznie jest trudne można poczytać w wątku : http://forum.muratordom.pl/moj-dom-pasywny-w-praktyce-juz-go-uzytkuje,t171818.htm , albo w moim Dzienniku budowy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zbudowanie domu zużywającego na ogrzewanie i wentylację 25kWh/m2 rocznie jest trudne można poczytać w wątku : http://forum.muratordom.pl/moj-dom-pasywny-w-praktyce-juz-go-uzytkuje,t171818.htm, albo w moim Dzienniku budowy :).

 

Link niestety nie chodzi. :(

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zbudowanie domu zużywającego na ogrzewanie i wentylację 25kWh/m2 rocznie jest trudne można poczytać w wątku : http://forum.muratordom.pl/moj-dom-pasywny-w-praktyce-juz-go-uzytkuje,t171818.htm , albo w moim Dzienniku budowy :).

 

Link niestety nie chodzi. :(

Poprawiłem - już działa :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Co do skraplacza to ja się zastanawiam (chodzi o mój przypadek, bo pompa będzie na strychu a bufor na parterze), że zastosuję wymiennik płytowy i połączę go poprzez pompę bezpośrednio z buforem.

Ale się jeszcze zastanawiam, może umieszczę ją koło bufora a parownik na górze... tyle, że pierwsza wersja była by kompaktowa...

 

Ja bym wybrał druga opcje.

 

W pierwszym rozwiązaniu transportujesz już gotowe ciepełko na dojść dużą odległość, wiec i straty na przesyle będę większe.

W drugim rozwiązaniu miedzy strychem a piwnica przesyłasz tylko tyle,

ile uzyskałeś na parowniku.

Strat żadnych bo temperatura czynnika będzie niższa niż otoczenia.

Możesz się pokusić na zastosowanie cieńszej izolacji.

Kolejny zysk ekonomiczny :D :D :D

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra - to przyznam się .... przyszłam się trochę poslizgać , bo jak mi awersja budowlana minie kiedyś to może skuszę się na budowę energooszczędnego domu małym kosztem ....

 

Coś mi się tak wydawało że czujesz do energooszczędniaków mięte :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...