Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła do CWU na lato "tymi ręcami" robiona


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A może mają już gotowe...

Ja wyszukałem coś takiego: http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=XFCUE-EVS-2006&model=EVS%20290

 

Tylko ile to kosztuje...

 

Najlepiej było by zdobyć sam parownik bez obudowy i wentylatora...

 

EDIT

 

i jeszcze podają 780 m3/h max w określonych warunkach dla ok 4kW

 

EDIT2

 

Tu znalazłem takie parowniki:

http://www.juwent.biz/site/oferta.php?VE,Y21kPWNhdGVnb3J5JmlkY2F0PTk2JnVuZm9sZD05NkVOQw==

http://www.juwent.biz/katalog/Cennik.pdf

Typ PS 550-600 zł netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu że jest to instalacja to grzania CWU poza sezonem grzewczym,

to jak by wyglądał taki obieg:

 

Lato - GWC > PC > wymiennik

Korzyść - dodatkowe schładzanie powietrza nawiewanego

Okres przejściowy - GWC > wymiennik > PC

Wszystko przełączane ręcznie bo zmiana obiegu jest w cyklu kilkumiesięcznym.

 

Tylko czy nie zostałby zakłócony bilans roczny dla GWC

 

Piczman ty użytkujesz GWC glikolowy. Co o tym myślisz?

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to to.

I cena nie zabija na starcie.

Tylko:

Czynnik chłodniczy: R22

Zakres stosowania: -10 / +10°C

To może nieść pewne problemy.

Nie wiem czy nie lepiej by jej było z wymiennikiem glikolowym.

Niech się wypowiedzą bardziej oblatani w temacie.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taką małą sprężarkę rotacyjną, co o niej myślicie?

RK5480E

 

Fakt do Twojego zastosowania idealna.

Moc dobrana idealnie,

Tania,

R22 - ach ten COP przy tym freonie :wink: ,

kto jest producentem, doszedłeś ?

 

 

Dostałem wykresy do tej sprężarki GLY60RA_b, faktycznie przepływy będą ok. 12,18 kg/h. Piszę około, bo na wykresie tak dokładnie też nie da się odczytać.

W każdym razie, na stronie www machneli się w jednostkach :-?

 

Niestety nadal w odpowiedzi jest "bezcenna".

 

Zapytam Was też o narzędzia i programy jakie macie do obliczeń. Na tym etapie wszystko co związane jest i może być potrzebne do budowy PCi.

 

z mojej strony polecam piękne darmowe narzędzie z charakterystyką freonów.

 

http://refrigeration-utilities.software.informer.com/2.8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynnik chłodniczy: R22

Zakres stosowania: -10 / +10°C

To może nieść pewne problemy.

Nie wiem czy nie lepiej by jej było z wymiennikiem glikolowym.

Niech się wypowiedzą bardziej oblatani w temacie.

 

Jani_63

 

to kwestia takiego dobrania po stronie odbioru, aby temp. parowania nie musiala być niższa od -10C. Faktem jest, że mały zakres pracy narzuca spory reżim wykonania i określa zakres pracy.

Do naszych potrzeb i tak większe parametry nie są potrzebne, no może po stronie plusa przydałyby się większe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania spadnie więc do 700+500=1200kWh rocznie, czyli mamy dom 1,2litrowy. Na przygotowanie ciepłej wody zużyjemy nie więcej jak 750kWh rocznie. Na te dwa cele zużywamy więc 1950kWh energii (19,5kWh/m2 rocznie). Oczywiście dochodzi do tego zużycie energii na pozostałe potrzeby w domu. Z mojego doświadczenia wiem dzienne zużycie energii rzędu 15kWh energii nie wymaga jakich specjalnych zabiegów. Rocznie da to 5475kWh.

Całkowite zużycie energii w takim domu nie przekroczy 6675kWh, czyli 66,75kWh/m2 rocznie, a więc znacznie poniżej standardu określonego dla domów pasywnych (120kWh/m2 rocznie). Takie zużycie energii oznacza rachunki za energię elektryczną 3338zł rocznie (280zł miesięcznie), przy cenie energii elektrycznej 0,50zł/kWh.

 

 

I właśnie tyle ( 1,17 litrowy ) mi wychodzi w obliczeniach.

Dotychczas głośno o tym nie pisałem, bo sam jakoś sceptycznie podchodzę do tej liczby. Matematyka jednak jest matematyką, chociaż fachowcy są też fachowcami :wink:

 

Koszty, które miałem inwestować w instalacje, przeniosłem na poprawienie współczynników przegród, nie zwiększając pierwotnie wyznaczonej kwoty na budowę. I cały czas nad tym pracuję :p

Fakt, niektóre rzeczy zamierzam zrobić sam, nieco z przyczyny moich zaintereosowań, ale bardziej obawy przed cudotwórstwem fachowców i brakiem odpowiednich* rozwiązan na rynku.

 

*czyt. drogich, bądź nie optymalnych dla moich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym myślałem.

Latem może być problem z pędzeniem tego powietrzem o temp. 20 - 30 oC.

Ustawienie wymiennika współprądowo może troche zbije temp.

ale chyba nie wystarczy.

Stąd moja sugestia, że wymiennik glikolowy dawałby stabilniejsza temperaturę

w zakresie jaki ta sprężarka potrzebuje.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem wiem :) zwracam tylko uwagę że to dośc istotne bo nie sądzę aby na wywiewie z reku było 9oC jeśli mamy wysokosprawny wymiennik. Pewnie będzie ok 7-8oC i przy parowaniu w 5oC deltaT będzie ok 2 oC co nam zwiększy 2-3 krotnie przepływ powietrza, hmm tak?

 

pzdr

 

j-j,

tylko w programie Klingenburga, ale w Heatex'ie wyniki są podobne.

Wydatek 220 m3/h

Wilgotność 60% i 55%

Sprawność - 87%

temp. GWC 2C

temp. w domu - 21C

temp. wywiewu - 9,8C ( termometr mokry 8,3C )

wymiennik GS45/400

 

... a przy 5C na GWC, temp. wywiewu jest już 11,4C

 

Obydwa programy podają podobnie, tzn. różnice nie są diametralne.

I tak przyjąłem 9C, a nie 10-11C

 

Ok, jeżeli temp. wywiewu to prawie 10oC to faktycznie sporo , ale wtedy deltaT przy parowaniu 5oC musi byc ok. 3-4oC.

 

Ale pomysł mi sie podoba :), zaczynam poważnie myśleć o dogrzewaniu małą PCi. Taka mała spokojnie wystarczyłaby mi. Wężownicę (parowniklub skraplacz) umieściłbym w kanalach nawienym do pomieszczen i wywiewnym do wyrzutni i korzystalbym na zmienę zimą na dogrzeawanie a latem na dochłodzenie powietrza z GWC.Nie wiem tylko na ile wzroslyby opory w kanałach po zainstalowaniu wężownic oraz pojawiłby sie problem z odprowadzeniem skroplonej pary wodnej na parowniku.

Myślelm też o temp. parowania -10oC bo slabszy przy niej COP zwiekszyłbym mniejszą temp. na "górze" (wystarczyłoby mi ok 35oC) ale co z ewentualnym zamrzaniem skroplonej pary wodnej . :roll: dobrze rozumuję??

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym myślałem.

Latem może być problem z pędzeniem tego powietrzem o temp. 20 - 30 oC.

Ustawienie wymiennika współprądowo może troche zbije temp.

ale chyba nie wystarczy.

Stąd moja sugestia, że wymiennik glikolowy dawałby stabilniejsza temperaturę

w zakresie jaki ta sprężarka potrzebuje.

 

Jani_63

 

Dlatego moja koncepcja jest zrobienie tego na wyrzutni reku, gdzie temp. będzie bardziej stabilna.

W przypadku zbyt dużej temp. można zwyczajnie zatrzymać pracę - sterownik+czujnik temp. Ewentualnie zadziała presostat, który obowiązkowo montuje się w konstrukcji pompy - ale to wyjscie awaryjne, zabezpieczające sprężarkę przed odlotem w kosmos :wink:

Jest jeszcz możliwość zmiennego przepływu, bądź to powietrza, bądź to wody po stronie odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być tylko odprowadzenie skroplonej wody z powietrza na parowniku. Ale kusi mnie ten pomysł.

w rozwiązaniu z wymiennikiem powietrznym, zawsze należy liczyć się z kondensacją pary wodnej i zaplanować odpływ skroplin.

Obejrzyj sobie klimatyzator, tam jest taka rurka, pod którą możesz podstawić sobie szklankę i z tego co nakapie zagotować herbatę :wink:

 

 

Myślaełm o temp. parowania -10 oC, i aby mieć większy COP kosztem tych -10 oC to nie potrzebowalbym aż na "górze" 55oC ale ok 35oC.

Tylko nie wiem jak w tej sytuacji ze skroploną wodą na wężwonicy by było przy -10oC więc może lepiej zostać przy 0 oC :roll:

 

ta temp. -10C to jest jakby to ująć "w środku rurek wymiennika".

Twoim zadaniem jest nie pozwolić do oszronienia wymiennika, czyli zapewnić taki przepływ powietrza, aby za wymiennikiem miało conajmniej +1C.

No może 0C, ale tu trzeba by przyjrzeć się wykresom. Lepiej jednak projektować z zapasem, stąd u mnie pojawiła się temp. 2C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem to rekuperatorem temperatury raczej nie ustabilizujesz.

Wszak jest By-Pass.

I tak się właśnie zastanawiam czy pozostałe zabezpieczenia

konstrukcyjno - eksploatacyjne wystarczą dla bezpieczeństwa układu.

No chyba ze zakładamy prace tylko nocą w taniej taryfie.

Wtedy mamy na starcie z 10 o mniej.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem to rekuperatorem temperatury raczej nie ustabilizujesz.

Wszak jest By-Pass.

I tak się właśnie zastanawiam czy pozostałe zabezpieczenia

konstrukcyjno - eksploatacyjne wystarczą dla bezpieczeństwa układu.

No chyba ze zakładamy prace tylko nocą w taniej taryfie.

Wtedy mamy na starcie z 10 o mniej.

 

Jani_63

 

Wszak mamy też GWC :p

 

Z założenia układ planuję do pracy w tańszej taryfie, a nocą temp. będzie za wymmiennikiem max +20C. dT=12C. Ciepło parowania +8 i COP=4 :p

 

Ponadto zawsze w zasobniku awaryjnie będzie grzałka, która i tak musi być.

 

Do tego będę miał sterownik ( można dać zwykły regulator różnicowy ),

który będzie pilnował temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszak mamy też GWC :p

 

Z założenia układ planuję do pracy w tańszej taryfie, a nocą temp. będzie za wymmiennikiem max +20C. dT=12C. Ciepło parowania +8 i COP=4 :p

 

Ponadto zawsze w zasobniku awaryjnie będzie grzałka, która i tak musi być.

 

Do tego będę miał sterownik ( można dać zwykły regulator różnicowy ),

który będzie pilnował temperatur.

 

Ty zakładasz ze instalujesz wymiennik po stronie nawiewu,

a robdk po stronie wywiewnej.

Chyba się nie przełączyłem na czas :lol: :lol: :lol:

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być tylko odprowadzenie skroplonej wody z powietrza na parowniku. Ale kusi mnie ten pomysł.

w rozwiązaniu z wymiennikiem powietrznym, zawsze należy liczyć się z kondensacją pary wodnej i zaplanować odpływ skroplin.

Obejrzyj sobie klimatyzator, tam jest taka rurka, pod którą możesz podstawić sobie szklankę i z tego co nakapie zagotować herbatę :wink:

 

 

Myślaełm o temp. parowania -10 oC, i aby mieć większy COP kosztem tych -10 oC to nie potrzebowalbym aż na "górze" 55oC ale ok 35oC.

Tylko nie wiem jak w tej sytuacji ze skroploną wodą na wężwonicy by było przy -10oC więc może lepiej zostać przy 0 oC :roll:

 

ta temp. -10C to jest jakby to ująć "w środku rurek wymiennika".

Twoim zadaniem jest nie pozwolić do oszronienia wymiennika, czyli zapewnić taki przepływ powietrza, aby za wymiennikiem miało conajmniej +1C.

No może 0C, ale tu trzeba by przyjrzeć się wykresom. Lepiej jednak projektować z zapasem, stąd u mnie pojawiła się temp. 2C.

 

Z tym odprowadzeniem skroplin właśnie konstrukcyjnie będę musiał sie pogimnastykować :).

 

A z tą temp. skraplania to kumam dzieki w takim razie raczej nie ma sensu opieranie parowania na -10oC skoro z temp. powietrza musimy wyjść na +, no chyba że tylko z powodów zwiększenia wymiany ciepła bo jednak delta T przy -10oC parowania będzie większe, tak:)??

 

A jeszcze jedno za cholerę nie kumam jak im te moce przy tej sprężareczce powychodziły ...

 

RK5480E

 

A co do liczenia to najpierw rozpoznaję teren bo jak wiesz z PCi własnego wykonania to dopiero raczkuję, z tych nowinek jeszcze tego nie "ruszalem" i to wydaje mi sie najbardziej zaawansowanym produktem pod wzgledem wiedzy więc ..... czytam Was, pytam i trochę radzę ile mogę co by nie palnąć czegoś ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zakładasz ze instalujesz wymiennik po stronie nawiewu,

a robdk po stronie wywiewnej.

Chyba się nie przełączyłem na czas :lol: :lol: :lol:

 

Jani_63

 

chmmm...,

planuję wymiennik na końcu przebiegu drogi powietrza przez cały układ, na wyrzutni, a raczej w domu tuż przed rurą do wyrzutni.

 

to tak k'woli ścisłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A z tą temp. skraplania to kumam dzieki w takim razie raczej nie ma sensu opieranie parowania na -10oC skoro z temp. powietrza musimy wyjść na +, no chyba że tylko z powodów zwiększenia wymiany ciepła bo jednak delta T przy -10oC parowania będzie większe, tak:)??

 

 

dla potrzeby tego wyjaśnienia: wygląda to tak, że temp. parowania jest w przybliżeniu połową temp. wlotu i wylotu powietrza. Zależy to jeszcze od przepływu R134, jego schłodznia przy odbiorze tego ciepła i takie tam ...

To się właśnie liczy, ale teraz nie mam wzorów pod ręką.

 

 

A jeszcze jedno za cholerę nie kumam jak im te moce przy tej sprężareczce powychodziły ...

 

RK5480E

 

 

sprężarka pobiera 460W

z DZ ( dolne źródło zasilania w energię ) spręża nam odpowiednio przy danej temp. parowania:

2132W

1926W

1480W

1008W

Stąd mamy moc chłodniczą ( COP chłodniczy, lub BTU ).

Do tego, dla naszych potrzeb dodajesz sobie jeszcze bonus :p w postaci 460W z silnika sprężarki i otrzymujesz COP przy grzaniu.

Od tych 460W odejmujesz jeszcze straty do atmosfery i masz COP rzeczywisty. Tak z tego co wyczytałem to można liczyć na połowę do 2/3 z mocy silnika dla naszej ostatecznej sprawności.

 

Zauważ, że wartości podane są dla temp. 54,5C.

Inaczej bedzie dla innych temperatur i to też trzeba wiedzieć dla dobrania optymalnych przekrojów przewodów i kapilary ( bo TZR to raczej nie będzie potrzebny TZR - temperaturowy zawór rozprężny ).

 

Do tego są potrzebne programy, które liczą to błyskawicznie, a jak ich nie ma to na piechotkę, często pod górkę :lol:

 

Opierasz się na podstawowych wzorach: p1*V1=p2*V2 oraz t1*V1=t2*V2,

jak zmienisz jeden parametr to Ci się pozostałe "rozjeżdzają" i zabawa od nowa, aż uzyskasz taki układ, który będzie stabilny i wydajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...