Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła do CWU na lato "tymi ręcami" robiona


adam_mk

Recommended Posts

W takim razie nie rozumiem w jaki sposób GWC ma ci pomoc zbić temperaturę

na wywiewie poniżej 20 oC.

 

Jani_63

 

Chłodzi powietrze w domu, wiem że to niewiele, ale w domu pasywnym to już sporo. Tutaj też mam dobrane elementy konstrukcyjne domu, bo dom pasywny to nie tylko styropian i rekuperator.

 

Ściany będą z silikatów ( duża akumulacyjność ), pojemnosć cieplna GWC i przepływy też mam policzone.

A pracę reku w lato ustawia się na większą wydajność - u mnie 350 m3/h

 

Wiem, że mogą zdarzyć się dni, że zadziała sterownik, ale ile takich dni będzie?

2-7? Wówczas włączy się grzałka. I boję się, że częściej będzie pracowała latem niż zimą :lol:

Ponadto PCi będzie pracowała przecież nocą.

 

Ponadto mam jeszcze jeden szatański pomysł ( również policzony )

Zbudować 2 kolektory słoneczne. Koszt 1500-1800 zł.

Banalnie proste. Tak 4-5x prostsze od PCi.

Tylko nie pytaj dlaczego nie byduję kolektorów - bo bez PCi trzeba ich 2x tyle i koszt jest już ponad 3 kzł.

Roczny koszt cwu wyniósłby 90 zł ( dziewięćdziesiąt złotych ), po skalkulowanej podwyżce prądu.

Dlatego pisałem wcześniej o zewnętrznym wymienniku, który byłby sprzężony, ale oddzielony elektrozaworem z instalacją kolektorów i wężownicy w zasobniku cwu. Czynnikiem byłby glikol.

 

... ale nie będę mieszał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

A z tą temp. skraplania to kumam dzieki w takim razie raczej nie ma sensu opieranie parowania na -10oC skoro z temp. powietrza musimy wyjść na +, no chyba że tylko z powodów zwiększenia wymiany ciepła bo jednak delta T przy -10oC parowania będzie większe, tak:)??

 

 

dla potrzeby tego wyjaśnienia: wygląda to tak, że temp. parowania jest w przybliżeniu połową temp. wlotu i wylotu powietrza. Zależy to jeszcze od przepływu R134, jego schłodznia przy odbiorze tego ciepła i takie tam ...

To się właśnie liczy, ale teraz nie mam wzorów pod ręką.

.

 

Kumałem i .. nie kumam przecież pisaleś że dobieramy tak aby temp. powietrza na wylocie z parownika wyniosla +...oC i to wydawało mi sie logiczne (trzeba dobrać odp. przepływ itp) więc jak -10oC może być średnią z temp. powietrza na wlocie i wylocie .... hmmm juz nie łapie.

 

 

sprężarka pobiera 460W

z DZ ( dolne źródło zasilania w energię ) spręża nam odpowiednio przy danej temp. parowania:

2132W

1926W

1480W

1008W

Stąd mamy moc chłodniczą ( COP chłodniczy, lub BTU ).

Do tego, dla naszych potrzeb dodajesz sobie jeszcze bonus w postaci 460W z silnika sprężarki i otrzymujesz COP przy grzaniu.

Od tych 460W odejmujesz jeszcze straty do atmosfery i masz COP rzeczywisty. Tak z tego co wyczytałem to można liczyć na połowę do 2/3 z mocy silnika dla naszej ostatecznej sprawności.

 

Zauważ, że wartości podane są dla temp. 54,5C.

Inaczej bedzie dla innych temperatur i to też trzeba wiedzieć dla dobrania optymalnych przekrojów przewodów i kapilary ( bo TZR to raczej nie będzie potrzebny TZR - temperaturowy zawór rozprężny ).

 

Do tego są potrzebne programy, które liczą to błyskawicznie, a jak ich nie ma to na piechotkę, często pod górkę

 

Tak ogólnie to wiem ale z tą sprężarką ktore Ty podałeś to sobie wszystko wczoraj przeliczylem, sprawdziłem i grało (moce, przepływy, entalpia) a z tą kuźwa nie wiem skąd im te moce, jakie przepływy :roll: , może zbyt analizuję ale dzięki temu efekt będzie lepszy ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j,

 

jak zbilansujesz wszystko i zrównoważysz, to temp. parowania będzie pomiędzy temp. wlotu i wylotu powietrza. Ale tak nie musi być, bo jak popędzisz szybko ten freon, to nie "złapie" on temp. plusowej ( albo źle dobierzesz wymiennik, będziesz oszczędzał i będzie za mały, ale wówczas to i Ci COP "poleci" ).

 

Teraz to ja niewiem jakie tam będą temperatury, aż taki biegły to ja nie jestem i nie mam suwaka logarytmicznego zamiast mózgu. :wink:

Może osoby, które pracują w tym temacie zawodowo, szybko mogą bliżej to okreslić, ja nie!

Dlatego piszę ogólnie, przybliżając powoli wartości.

 

 

A z tą sprężarkąna R22, to faktycznie, nie są podane żadne tabele nawet, a co dopiero wykresy.

 

P.S.

podaj mi maila, to wyślę Ci te wykresy, które otrzymałem z Elektorniki.

Ogólnie potwierdzają dane z tabeli, ale można zacząć liczyć wlaśnie dla innych temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Jeśli to będzie "pasywniak" :( (ciekawe określenie się urodziło),

i uda ci się go nie przegrzać przy kilku dniach opałów,

to w takim układzie GWC odwali lwią cześć roboty.

Z tym ze akumulacyjność przegród wewnętrznych latem może być pewnym minusem.

Słoneczko jednak trochę to wszystko nagrzeje, ale nie da się zrobić idealnie.

Zawsze trzeba to jakoś optymalizować, wiec w bilansie rocznym

silikaty powinny wyjść na +.

Wentylacja nawiewna dzięki GWC zadba o komfort bytowy.

Wentylacja wywiewna będzie wywalała powietrze o dojść dużej energii.

Wilgoć bytowa w połączeniu z temperatura 24 - 28 oC.

Tego ciepełka dla potrzeb PC będzie na pewno wystarczająco.

Oby tylko nie bylo go za duzo.

Ale jak wspomniales przyplywami po obydwu stronach mozna to ujarzmic.

Powodzonia wiec w konstruowaniu.

 

Bo w jednym masz 100% racji. Solarki przy PC to "pan pikuś" :lol: :lol: :lol:

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bo w jednym masz 100% racji. Solarki przy PC to "pan pikuś" :lol: :lol: :lol:

 

Jani_63

 

jak będzie to czas pokaże, możemy się tylko dobrze przygotować ...

 

co do solarków...

mają swoje niewątpliwe zalety, ale cwu to mogą podgrzewać 65-75% roku, a taka PCi to 90-95% :p

Stąd moje zainteresowanie tym rozwiązaniem.

 

PCi daje jednak COP ok. 3,0, czyli w peelenach zostanie mi wybulić tak 230-270zł, solarki mogłyby zrobić z tego te 90zł.

wiem! Nigdy się nie zwróci, ale i tak rurki położe na przyszłość i długie zimowe wieczory dłubania, już po budowie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to trenuję palce przy klawiaturze :lol: , kupiłem, papier milimetrowy A3, komplet ołówków ( prawie profesjonalnych, zestaw linijek ) i rysuję 8)

Tylko co mój projektant będzie robił :o

 

Z narzędzi to mam chyba prawie wszyskie mniej, lub bardziej proof.

Tylko spawania i twardego lutowania to się chyba już nie nauczę.

A może ...

 

A, od czasu do czasu jeszcze zawodowo popracuję :lol:

Tylko spać nie ma kiedy!

No, czasem żona mnie goni 8)

 

Teraz to już się bawię budową ( wciąż projektem ).

( prawie ) Trzeci dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś jawnym przykładem, że mężczyzna jest inaczej skonstruowany niż kobieta.:D

Zupełnie czego innego potrzebuje do szczęścia :lol: :lol: :lol:

 

A, od czasu do czasu jeszcze zawodowo popracuję :lol:

Tylko spać nie ma kiedy!

No, czasem żona mnie goni 8)

.

 

Dobrze ze czasami się ma wspólne zainteresowania,

i pomysły na zagospodarowanie czasu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taką małą sprężarkę rotacyjną, co o niej myślicie?

RK5480E

 

Fakt do Twojego zastosowania idealna.

Moc dobrana idealnie,

Tania,

R22 - ach ten COP przy tym freonie :wink: ,

kto jest producentem, doszedłeś ?

 

...

 

Znalazłem o niej coś takiego, że to producent to:

Tecumseh

Karta sprężarki

 

Myślałem o zastosowaniu R407C do niej.

 

I karta wersji na ten czynnik R407C

 

I jeszcze ciekawy dokument:

Tecumseh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

No, czasem żona mnie goni 8)

 

Teraz to już się bawię budową ( wciąż projektem ).

( prawie ) Trzeci dom.

 

Ciesz się że ją jeszcze masz ;)

A 3 dom to już dla Ciebie zgodnie ze znaną zasadą :).

A te sprężarki mają już element dławiący w sobie (?) czy jak bo tak czytam i niby piszą o kapilarze że jest. Wydawało mi się że to odrębny element

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne te komponenty.

Zaczyna się chyba klarować konstrukcja.

Trzeba to jeszcze ze sobą połączyć i wszystko policzyć,

ale wygląda ze budżet nie zostanie nadwyrężony :) .

 

Co do rury, to muszę się przyznać że jakoś mnie przyćmiło :oops:,

i cały czas przed oczami miałem cenę tych PVC.

A przecież do zastosowań wewnętrznych ta się doskonale nadaje.

Plus ocieplenie oczywiście.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może strzelam "kulą w płot", ale zastanawiam się czy taka amatroska pompa ciepła nie współpracowała by genialnie z solarem powietrznym.

Mógłby on być w postaci ultra-tanich płaskich czarnych od środka skrzynek z szybą, połączonych jakimś zaizolowanym przewodem wentylacyjnym do wymiennika. wtedy nawet w chłodniejsze dni Słońce miało by szansę zwiększyć sprawność naszej pompy ciepła

Z założenia pracowała by z największą wydajnością w dzień, ale można wtedy ładować bufor. Oczywiście przy braku Słońca działałaby jak zwykła powietrzna PC ze standardową sprawnością. Myślę jednak że to tani sposób na podniesienie wydajności systemu, tylko gdzie te solary upchnąć.

Była by niezła hybryda bufor-PC-solar powietrzny. :)

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miesiącach letnich nie ma ogólnie problemu z warunkami do działania PCi. Wręcz wysokie temperatury są niewskazane bo chodzi o temperaturę parowania max 10-15 stC. W dni upalne doskonale ładować będą solary. W dni gdy solary nie będą dawać rady będzie działać PCi nawet w chłodnie dni letnie z dużą sprawnością. Jedynie problem jest jak wydłużyć jej czas pracy w miesiącach wczesnowiosennych i późnojesiennych. Choć w tym czasie będzie wspomaganie układu piecem CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturromarr wcześniej zaproponowałem zasysanie częściowo powietrza z połaci dachu dla zwiększenia wydajności i wydłużenia okresu pracy mini PC.

Na pewno nie jest to rozwiązanie tak wydajne jak kolektor powietrzny,

ale masz rozwiązany problem jak to upnąć.

Jest to chyba najtańsza forma kolektora powietrznego.

 

Czy jest taka potrzeba to już indywidualna sprawa

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś znalazłem na allegro:

http://www.allegro.pl/item808735313_regulator_obrotow_silnika_wentylatora_skraplacza.html

 

Ten gość ma także w sprzedaży wspomniany wcześniej skraplacz.

 

Choć nie wiem czy do naszych zastosowań by się nadał, bo to jest na skraplaniu a my to zamieniamy na parowanie ;)

 

EDIT

 

Wracam jeszcze do parownika. Po analizie katalogu http://www.juwent.biz/katalog/katalog.pdf i cen http://www.juwent.biz/katalog/Cennik.pdf

skłaniam się do rozwiązania parownika grawitacyjnego (ja w swoim rozwiązaniu dodam wentylator) 3P24-750E w cenie 360zł netto.

Jego wymiary zewnętrzne to: 155x270x750

Wymiary robocze: 134x225x650 co daje powierzchnię wymiany 7,15 m2.

 

Myślę, że na tym się da wyciągnąć spokojnie 2kW. Moc można dostosować poprzez regulowaną wielkość przepływu powietrza.

W momentach przekroczenia mocy pracę przejmą solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robak

Widzę, że dobrze odrobiłeś pracę domową :D :wink:

 

Tecumseh to znana i dobra firma.

 

R407 jest zamiennikiem R22. Jest z nim trochę kłopot gdyż jest czynnikiem składającym się z kilku ( masz to w karcie). Oznacza, że „rozwarstwia się" i temperatury parowania i skraplania zachodzą w różnych miejscach wymienników. Do opanowania, tylko trzeba bardziej uważać projektując układ niż przy R22.

Rura fi300, którą pokazałeś będzie tania i OK., ale da Ci większe opory niż te, które tu były podawane przy gładkiej PVC. Weź to pod uwagę. Też myślę o takiej do wentylacji, ale u siebie przewymiarowuję z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa pomysły na ciepło z połaci dachu i solarów są ciekawe i do zrealizowania.

Pytanie wpierw o cel. Co chcemy osiągnąć.

 

Powietrze z połaci dachu ściąga się wentylatorem z rury ok. fi150-200 położonej w najwyższym punkcie dachu, z nawierconymi otworami. Ilość i rozmieszczenie otworów nie przypadkowa. Do tego czujnik temperatury.

Tych solarów ile? W lato są niepotrzebne, zimą w słoneczne dni OK. Trzeba by przeliczyć znowu potrzebną powierzchnię.

Nie lepiej 4-6 m2 dobrze zrobionych na glikolu bezpośrednio do wężownicy zasobnika.

Prościej, mniejsza powierzchnia…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...