Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła do CWU na lato "tymi ręcami" robiona


adam_mk

Recommended Posts

HenoK, zdjecie ładne :), fakt ale jak chcemy samemu wszystko to niestety najprościej konstrukcyjnie wężownica :(. Ale chyba zostaje kupować gotowca.

pzdr

 

Wężownicę to bym sobie darował.

Istota wymiany powietrze - ciecz jest rozwiniecie powierzchni wymiany.

Lamele; radiator, jak zwał tak zwał.

Lameli sam nie poskładasz, wiec jednak gotowiec.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wyliczyłem długość parownika dla mocy 360W (w zupełności ponad wystarczającą dla mnie wraz z mocą spraężarki) . Nie wiem na ile dobrze to wyszło ale główny problem to wymiana ciepła od powietrza do wężownicy i tu jest ograniczenie przez to wychodzi mi powierzachnia dla parownika ok. 0,7m2, tj dla rurki miedzianej 8 mm długość ok. 28 m, hmmm sporo.

 

pzdr

 

Parownik Juwentu P8-2750 ma powierzchnię 8,8 m2 i wydajnosć 610W przy dT=10K. Cena 430 zł netto bez rabatów.

Pasuje mi do rury fi250 - taką chcę dać.

 

Ewentualnie 1,5P12-2250 ma pow. 13,2 m2 i wydajność 740W za kwotę 510 zł netto. To już full wypas, trzeba by tylko "upchać to powietrze z większej rury na mniejszą powierzchnię.

 

Lub 1,5P12-2000 ma pow. 10,45 m2 i wydajność 655W za kwotę 460 zł netto.

 

Nic nie piszą też o oporach dla prepływu powietrza.

 

Juwent to bardzo dobre podzespoły, ale i drogie :cry:

 

j-j,

a dlaczego liczysz dla 360W ?

 

Ale te Juwentu dają przy delta T 10 lub 15oC (dotyczy przepływającego powietrza (?) ) tylko tyle [W] czy co? Trochę mało jakoś tak

 

Te dane z katalogu są danymi dla obiegu powietrza grawitacyjnego bo to są wymienniki dla mebli chłodniczych bez wymuszonego obiegu.

Wcześniej wskazany prze zemnie parownik wraz z rozmiarami ma powierzchnię wymiany ok 7m2 i na pewno przy wentylatorze może obsłużyć nawet 2kW albo nawet więcej.

Powierzchnia 8,8m2 starczy na dużo ;)...

Temperatury parowania można kontrolować wielkością przepływu powietrza przez parownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, zdjecie ładne :)
Podziękowania należą się piczmanowi - to jego zdjęcie ;).

 

Zastanawiam się nad jeszcze jedną koncepcją.

Jeżeli mamy już zbudować taką niewielką pompę ciepła, to dlaczego nie obciążyć ją też innymi zadaniami?

 

j-j i gosciu01 rozważali instalację szarej wody i odzysk ciepła z niej.

Efektywność takiego odzysku nie jest imponującą, bo sięga ona 50%.

Przy pomocy pompy ciepła można by ten proces znacznie usprawnić. Można bez większego problemu szarą wodę schłodzić do temperatury np. 5st. C wykorzystując zabrane jej ciepło do przygotowania CWU lub na inne cele.

 

W zasobniku szarej wody, który nie musiałby być wielki (u mnie zużycie ciepłej wody wynosi aktualnie ok. 120l/dobę) max. 300l. zamontować prosty wymiennik ciepła (np. z rurek pex wypełnionych glikolem. Bufor ciepła z "mamką" lub wężownicą grzejącą wodę przepływowo zasilany byłby w ciepło przez niewielka pompę ciepła (max. 1kW mocy grzewczej).

 

Oczywiście taka mała pompa ciepła mogłaby latem chłodzić pomieszczenia przy okazji podgrzewając ciepłą wodę.

 

Przy dolnym źródle o temperaturze znacznie wyższej od zera COP pompy może bez problemu osiągnąć wartość 3,0, a przy ogrzewaniu podłogowym nawet ponad 4,0.

Oczywiście nie zawsze musiałaby się włączać pompa ciepła. Np. szare ścieki równie dobrze mogłyby oddać ciepło bezpośrednio do nagrzewnicy powietrza przed centralą wentylacyjną (zabezpieczenie przed zamarznięciem) lub za nią podgrzanie nawiewanego powietrza. Taki wymiennik glikol-woda latem służyłby do schładzania nawiewanego lub usuwanego powietrza i tym samym umożliwiałby podgrzewanie CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... Zastanawiam się nad jeszcze jedną koncepcją.

Jeżeli mamy już zbudować taką niewielką pompę ciepła, to dlaczego nie obciążyć ją też innymi zadaniami?

 

j-j i gosciu01 rozważali instalację szarej wody i odzysk ciepła z niej.

Efektywność takiego odzysku nie jest imponującą, bo sięga ona 50%.

Przy pomocy pompy ciepła można by ten proces znacznie usprawnić. Można bez większego problemu szarą wodę schłodzić do temperatury np. 5st. C wykorzystując zabrane jej ciepło do przygotowania CWU lub na inne cele.

...

 

Cały czas rozwiązanie wykorzystujące ciepło z szarej wody chodzi mi po głowie.

 

Obecnie mam opracowane następujące rozwiązanie.

Banalnie proste, prawie bezobsługowe. Koszt max 1 kzł.

 

Podział wody szarej i brudnej.

Woda szara odpływa rurą fi110 z domu i pod budynkiem wpływa na poziomie nazwijmy go "A" do rury fi300 długości np 3 mb pochylonej do poziomu "B" położonego poniżej. Dalej rurą fi110 woda szara płynie do studzienki rewizyjnej i wpływa na poziomie "B", poza obrębem budynku, ale nie za daleko.

Ze studzienki rewizyjnej odpływ wody szarej do kanalizacji odbywa się na poziomie "A".

Tym samym woda szara pozostaje jakiś czas w rurze fi300, a cieplo naturalnie migruje w górę. Rewizja służy do okresowego czyszczenia. Pewnie rzadko (?)

 

Wokół rury fi300, owinięta jest rura niebieska fi32 o długości 50 mb i wyprowadzona przed obiegiem do jej dalszego ogrzewania. Czyli tak: trójnik z wodociągów - a. woda zimna, b.woda do ogrzewania ciepłej idąca tą rurą fi32 zawiniętą na rurę fi300.

 

Można liczyć na ciągłą temp. min. 15C w stosunku do 6-9C zimą z wodociągów. Delta dT=8K, co daje ok. 1kWh zysku energii dziennie.

Sprawność niższa z pewnością niż we współpracy z PCi.

Zalety - bezobsługowość ( prawie ),

brak kosztów prądu pompy obiegowej,

prostota układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, zdjecie ładne :), fakt ale jak chcemy samemu wszystko to niestety najprościej konstrukcyjnie wężownica :(. Ale chyba zostaje kupować gotowca.

pzdr

 

Wężownicę to bym sobie darował.

Istota wymiany powietrze - ciecz jest rozwiniecie powierzchni wymiany.

Lamele; radiator, jak zwał tak zwał.

Lameli sam nie poskładasz, wiec jednak gotowiec.

 

Jani_63

 

No właśnie do dupy wychodziła mi wymiana powietrze ścianka wężownicy :( stą potrzebne jakieś użebrowanie :roll: a więc jak piszesz gotowiec.

 

 

 

Te dane z katalogu są danymi dla obiegu powietrza grawitacyjnego bo to są wymienniki dla mebli chłodniczych bez wymuszonego obiegu.

Wcześniej wskazany prze zemnie parownik wraz z rozmiarami ma powierzchnię wymiany ok 7m2 i na pewno przy wentylatorze może obsłużyć nawet 2kW albo nawet więcej.

Powierzchnia 8,8m2 starczy na dużo ;)...

Temperatury parowania można kontrolować wielkością przepływu powietrza przez parownik.

 

 

Acha faktycznie, właśnie doczytałęm, więc stąd też nie mała powierzchnia pewnie.

 

Tak, można regulowac wielkościa przepływu masz rację.

Ale nie wiem czy nie pisałem źle o tym przegrzaniu bo przecież skoro moc mam wymaganą przy delta T powietrza ok. 8oC (10na wejściu-2oC na wyjściu) to nawet większy wymiennik nic nie zaszkodzi bo po prostu para przegrzeje sie może tylko minimalnie o ok. 1oC może mniej (bo przecież na wyjściu mam mieć tylko 2oC więc jak może się przegrzać :roll: ) i będzie miała tylko dłużą drogę do przebycia do sprężarki czy tak??

 

 

... rozważali instalację szarej wody i odzysk ciepła z niej.

...

 

O szarej wodzie juz zapomnałem bo za dużo przerabiania miałbym w obecnej chwili więc nie myślę o tym ale na przyszlość na pewno bym to rozważył.

Ech tak wygrać w totka ;) i zabrać się za nstp. dom :D

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, można regulowac wielkościa przepływu masz rację.

Ale nie wiem czy nie pisałem źle o tym przegrzaniu bo przecież skoro moc mam wymaganą przy delta T powietrza ok. 8oC (10na wejściu-2oC na wyjściu) to nawet większy wymiennik nic nie zaszkodzi bo po prostu para przegrzeje sie może tylko minimalnie o ok. 1oC może mniej (bo przecież na wyjściu mam mieć tylko 2oC więc jak może się przegrzać :roll: ) i będzie miała tylko dłużą drogę do przebycia do sprężarki czy tak??

 

 

Przegrzanie jest z zasady korzystne, gdyż dodatkowo osusza parę, ale są "ale".

1. jeśli jest to freon jednorodny np. R134, R22 to OK, jeśli niejednorodny np. R407, to może się rozwarstwić i parować w różnych miejscach parownika.

2. zbytnie przegrzanie źle wpływa na COP i może powodować wejście w temp. krytyczne pracy sprężarki.

Ale są to "ale", na które trzeba uważać podczas projektowania, bo wystąpić nie muszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ech tak wygrać w totka ;) i zabrać się za nstp. dom :D

 

pzdr

 

 

Gdybym dzisiaj budował dom, a nie wykluczone, że za niedługi czas się za to zabiorę

 

 

 

Teraz to już się bawię budową ( wciąż projektem ).

( prawie ) Trzeci dom.

 

 

j-j,

To taka choroba!

 

Aha, 1. Dom 1. ( narazie ).

Przestrzegam! Nieuleczalna niestety :cry: :wink:

 

Później będą jej odmiany.

 

Cytatów można by przytoczyć wiele ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas rozwiązanie wykorzystujące ciepło z szarej wody chodzi mi po głowie.

 

Obecnie mam opracowane następujące rozwiązanie.

Banalnie proste, prawie bezobsługowe. Koszt max 1 kzł.

 

Podział wody szarej i brudnej.

Woda szara odpływa rurą fi110 z domu i pod budynkiem wpływa na poziomie nazwijmy go "A" do rury fi300 długości np 3 mb pochylonej do poziomu "B" położonego poniżej. Dalej rurą fi110 woda szara płynie do studzienki rewizyjnej i wpływa na poziomie "B", poza obrębem budynku, ale nie za daleko.

Ze studzienki rewizyjnej odpływ wody szarej do kanalizacji odbywa się na poziomie "A".

Tym samym woda szara pozostaje jakiś czas w rurze fi300, a ciepło naturalnie migruje w górę. Rewizja służy do okresowego czyszczenia. Pewnie rzadko (?)

 

Wokół rury fi300, owinięta jest rura niebieska fi32 o długości 50 mb i wyprowadzona przed obiegiem do jej dalszego ogrzewania. Czyli tak: trójnik z wodociągów - a. woda zimna, b.woda do ogrzewania ciepłej idąca tą rurą fi32 zawiniętą na rurę fi300.

 

Można liczyć na ciągłą temp. min. 15C w stosunku do 6-9C zimą z wodociągów. Delta dT=8K, co daje ok. 1kWh zysku energii dziennie.

Sprawność niższa z pewnością niż we współpracy z PCi.

Zalety - bezobsługowość ( prawie ),

brak kosztów prądu pompy obiegowej,

prostota układu.

 

Próbowałem sobie wyobrazić przestrzennie wymiennik który zaproponowałeś.

Wychodzi mi ze taki układ nie zadziała. :(

Przynajmniej jako wymiennik przepływowy.

Objętość wymiennika właściwego (rura fi 300 przy długości jaką podałeś) wynosi prawie 212 l.

Przy przepływie ciągłym, (korzystanie np. z prysznica) nie zdąży się wypełnić.

Przepływ będzie występować tylko w ograniczonej przestrzeni.

Powierzchnia wymiany będzie bardzo mała.

Migracja ciepła do góry będzie w znacznym stopniu utrudniona prze warstwę powietrza nad szarą wodą.

Zadziałać taki układ może tylko przy spuszczaniu wody z wanny, ale w takim przypadku zanim szara woda zacznie oddawać ciepło nie ma już odbioru.

 

Układ fajny, ale musisz zweryfikować średnice rur. :)

 

Też mam koncepcję wymiennika ciepła dla szarej wody w fundamentach,

ale bardziej działającym na zasadzie przeciwprądowej.

Czy uda się go zrealizować czas pokaże.

 

Pozdrawiam

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas rozwiązanie wykorzystujące ciepło z szarej wody chodzi mi po głowie.

 

Obecnie mam opracowane następujące rozwiązanie.

Banalnie proste, prawie bezobsługowe. Koszt max 1 kzł.

 

Podział wody szarej i brudnej.

Woda szara odpływa rurą fi110 z domu i pod budynkiem wpływa na poziomie nazwijmy go "A" do rury fi300 długości np 3 mb pochylonej do poziomu "B" położonego poniżej. Dalej rurą fi110 woda szara płynie do studzienki rewizyjnej i wpływa na poziomie "B", poza obrębem budynku, ale nie za daleko.

Ze studzienki rewizyjnej odpływ wody szarej do kanalizacji odbywa się na poziomie "A".

Tym samym woda szara pozostaje jakiś czas w rurze fi300, a ciepło naturalnie migruje w górę. Rewizja służy do okresowego czyszczenia. Pewnie rzadko (?)

 

Wokół rury fi300, owinięta jest rura niebieska fi32 o długości 50 mb i wyprowadzona przed obiegiem do jej dalszego ogrzewania. Czyli tak: trójnik z wodociągów - a. woda zimna, b.woda do ogrzewania ciepłej idąca tą rurą fi32 zawiniętą na rurę fi300.

 

Można liczyć na ciągłą temp. min. 15C w stosunku do 6-9C zimą z wodociągów. Delta dT=8K, co daje ok. 1kWh zysku energii dziennie.

Sprawność niższa z pewnością niż we współpracy z PCi.

Zalety - bezobsługowość ( prawie ),

brak kosztów prądu pompy obiegowej,

prostota układu.

 

Próbowałem sobie wyobrazić przestrzennie wymiennik który zaproponowałeś.

Wychodzi mi ze taki układ nie zadziała. :(

Przynajmniej jako wymiennik przepływowy.

Objętość wymiennika właściwego (rura fi 300 przy długości jaką podałeś) wynosi prawie 212 l.

Przy przepływie ciągłym, (korzystanie np. z prysznica) nie zdąży się wypełnić.

Przepływ będzie występować tylko w ograniczonej przestrzeni.

Powierzchnia wymiany będzie bardzo mała.

Migracja ciepła do góry będzie w znacznym stopniu utrudniona prze warstwę powietrza nad szarą wodą.

Zadziałać taki układ może tylko przy spuszczaniu wody z wanny, ale w takim przypadku zanim szara woda zacznie oddawać ciepło nie ma już odbioru.

 

Układ fajny, ale musisz zweryfikować średnice rur. :)

 

Też mam koncepcję wymiennika ciepła dla szarej wody w fundamentach,

ale bardziej działającym na zasadzie przeciwprądowej.

Czy uda się go zrealizować czas pokaże.

 

Pozdrawiam

 

Jani_63

Chyba jednak nie zrozumiałeś do końca pomysł goscia01 :( .

Ponieważ IMHO jest to ciekawe rozwiązanie postanowiłem naszkicować to rozwiązanie:

http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/HenoK/instalacje%3AOdzysk1.gif

Przy pomocy małej pompy ciepła można odebrać prawie prawie 100% ciepła z "szarych" ścieków, czyli właśnie tyle ile potrzebujemy na podgrzanie ciepłej wody :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podział wody szarej i brudnej.

Woda szara odpływa rurą fi110 z domu i pod budynkiem wpływa na poziomie nazwijmy go "A" do rury fi300 długości np 3 mb pochylonej do poziomu "B" położonego poniżej. Dalej rurą fi110 woda szara płynie do studzienki rewizyjnej i wpływa na poziomie "B", poza obrębem budynku, ale nie za daleko.

Ze studzienki rewizyjnej odpływ wody szarej do kanalizacji odbywa się na poziomie "A".

Tym samym woda szara pozostaje jakiś czas w rurze fi300, a ciepło naturalnie migruje w górę. Rewizja służy do okresowego czyszczenia. Pewnie rzadko (?)

 

Wokół rury fi300, owinięta jest rura niebieska fi32 o długości 50 mb i wyprowadzona przed obiegiem do jej dalszego ogrzewania. Czyli tak: trójnik z wodociągów - a. woda zimna, b.woda do ogrzewania ciepłej idąca tą rurą fi32 zawiniętą na rurę fi300.

 

Można liczyć na ciągłą temp. min. 15C w stosunku do 6-9C zimą z wodociągów. Delta dT=8K, co daje ok. 1kWh zysku energii dziennie.

Sprawność niższa z pewnością niż we współpracy z PCi.

 

 

Chyba jednak nie zrozumiałeś do końca pomysł goscia01 :( .

.

 

Z przykrością :( :( :( muszę przyznać że masz racje :)

Pokiełbasiło mi się z poziomem odpływu ze studzienki rewizyjnej.

W prawidłowym układzie, tak jak naszkicowałeś układ jest całkowicie wypełniony ściekami (szara woda).

Nie występuje więc przepływ tylko częścią przekroju, nie ma więc pustki powietrznej.

Wyobraznia szwankuje :( :D Mea Culpa.

 

IMHO gosciu01 nie zakłada współpracy tego układu, przynajmniej ja tak zrozumiałem, z PC.

Nie ma wiec wysysania energii do końca, tylko działa to jako wymiennik.

Wymiennik o dużej bezwładności.

 

Chyba że znowu coś pokiełbasiłem :( .

Wtedy to już, jak radził imć Zagłoba, pozostaje mi tylko siemię lniane ssać :lol: :lol: :lol:

Dla PCi taki układ nabiera zupełnie innego znaczenia. :)

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO gosciu01 nie zakłada współpracy tego układu, przynajmniej ja tak zrozumiałem, z PC.

Nie ma wiec wysysania energii do końca, tylko działa to jako wymiennik.

Wymiennik o dużej bezwładności.

 

Dla PCi taki układ nabiera zupełnie innego znaczenia. :)

I to to właśnie chodzi. Bez pompy ciepła - fakt, że bez dodatkowego nakładu energii - odzyskujemy 1kWh. Przy pompie ciepła możemy spokojnie odzyskać prawie całe ciepło, które trafiło tu w formie ciepłej wody a nawet część ciepła pochodzącego z wody zimnej. Tą ilością energii + energia dostarczona do sprężarki bez problemu przygotujemy całą potrzebną ciepłą wodę i jeszcze trochę jej zostanie np. na ogrzewanie budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla współpracy w PC to się zgodzę, co już nadmieniłem.

Ale dla pracy układu jako wymiennik, to IMHO możemy mieć problem z pozyskaniem tej 1 kWh.

Szczególnie przy działaniu przepływowym.

Zbyt mała delta T.

Zbyt krótki czas wymiany.

Straty do gruntu.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla pracy układu jako wymiennik, to IMHO możemy mieć problem z pozyskaniem tej 1 kWh.

Szczególnie przy działaniu przepływowym.

Zbyt mała delta T.

Zbyt krótki czas wymiany.

Straty do gruntu.

W takim układzie wymiennik musiałby być z pewnością odizolowany od gruntu.

Przy pompie ciepła niekoniecznie - ciepło, które zakumuluje grunt pompa ciepła bez problemu odbierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie wymiennik musiałby być z pewnością odizolowany od gruntu.

Przy pompie ciepła niekoniecznie - ciepło, które zakumuluje grunt pompa ciepła bez problemu odbierze.

 

Tak to sobie właśnie wyobrażałem :D

 

Może jednak, przynajmniej na jakiś czas, widmo ssania siemienia lnianego przeze mnie zostanie odsunięte :lol: :lol: :lol:

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

IMHO gosciu01 nie zakłada współpracy tego układu, przynajmniej ja tak zrozumiałem, z PC.

Nie ma wiec wysysania energii do końca, tylko działa to jako wymiennik.

Wymiennik o dużej bezwładności.

 

 

W pierwotnym założeniu nie zakładam ( zakładałem ), współpracy układu z małą PCi, to nie oznacza, że można, ale HenoK już to napisał.

 

Jak widać energii dla domu pasywnego a nawet niskoenergochlonnego jest wbród! Tylko trzeba z niej skorzystać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ponieważ IMHO jest to ciekawe rozwiązanie postanowiłem naszkicować to rozwiązanie:

http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/HenoK/instalacje%3AOdzysk1.gif

 

...

 

HenoK, bardzo dziękuję za wizualizację tego pomysłu i ciepłe słowa :p

Osobiście nie mam takich zdolności :cry: :wink:

Pozwoliłem sobie wkleić Twój rysunek do mojego projektu do wykonania dla fachowców :lol:

 

Od dawna "bolało" mnie bezpowrotne wyrzucanie tego ciepła, w które już zainwestowaliśmy.

Może w końcu uda się coś prostego i taniego opracować, tak aby nakłady pracy i finansowe nie przekroczyły uzyskiwanych korzyści z rozwiązania.

 

Widzę już teraz, że dyskusja w tym wątku ( i kontynuacja poprzednich oczywiście ) podnosi poprzeczkę energooszczędności :p

Tak jak zauwazyłeś, a teroetycznie wychodzi mi to z obliczeń, że możliwe jest osiągniecie domu 1,2 litowego.

Nie są to rozwiązania najtańsze, ale wcale nie muszą oznaczać budowy domu 2x, czy nawet 1,5x droższego. Trzeba także być przygotowanym na wykonanie pewnych instalacji samodzielnie, bo najczęściej nie ma takich na rynku.

Trzeba wpisać się zwyczajnie na listę Pionierów :wink:

 

 

Jeszcze z uwag do projektu.

1. Przy studziennce rewizyjnej należy zwrócić uwagę na poziom wody względem powierzchni gruntu, celem zabezpieczenia przed przemarzaniem. Ewentualnie dekiel dodatkowo ocieplić np. styropianem. Inny sposób to zachować głębokość odpływu poniżej warstwy przemarzania.

 

2. studzienka rewizyjna powinna być nieco głębsza/niższa niż połączenie rury fi110 z dopływe wody szarej z tej rury fi300.

Będą się tam zbierać zanieczyszczenia - niewiele, bo to woda szara, alez zawsze jednak... Dobrze byłoby mieć taki niewielki np. 0,5 m osadnik. Co zostalo narysowane, ale zaznaczam, gdyż jest ważne aby nie zatkać przypadkiem odpływu.

 

3. długość rury fi32.

należy zastanowić się w jakim trybie będzie ukałd pracował ( wymiennika zwykłego, czy z PCi ) i policzyć długości tej rury i pojemności.

Jeden zwój rury fi32 wokół rury fi300, to 1 mb.

należy zwrócić uwagę na pojemność rury fi32 i tak dobrać aby wymiana nastąpiła w statystycznym cyklu np. prania, prysznica i woda miała czas się nagrzać. W przypadku ukałdu z PCi i tak trzeba by dobrać przepływy.

 

... inne uwagi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

należy zwrócić uwagę na pojemność rury fi32 i tak dobrać aby wymiana nastąpiła w statystycznym cyklu np. prania, prysznica i woda miała czas się nagrzać. W przypadku ukałdu z PCi i tak trzeba by dobrać przepływy.

 

... inne uwagi ?

 

I temu przyświecała moja idea :)

 

Pomysł jest bardzo fajny, HenoK ładnie to wszystko rozrysował.

Moja wizualizacja z zamkniętymi oczami :lol: doprowadziła do pewnych nieporozumień. Z mojej strony :oops:

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego rura pod skosem a nie studnia? Normalna zwykła studnia w studni wężownica z rury fi32 podpięta do... GWC. Ile tej energii będzie do odzyskania? Nie więcej jak 300l o temperaturze nie przekraczającej 20oC. Jest się o co bić?

 

Odmian kolektorów może być niezliczona liczba, w zależności do czego ma służyć.

 

Moja idea to:

- trochę więcej rury fi32,

- trochę grubsza rura odpływowa,

- układ pod budynkiem ( płytą fundamentową ) a nie studnia, gdyż z zasady będzie tam panowała wyższa temp. niż w studni poza budynkiem.

 

Nie ma o co się bić, jak napisałeś, więc nikt się tym nie zajmował specjalnie.

Ale skoro można niewielkim kosztem jednak wyssać co nie co z szarej wody, to dlaczego tego nie zrobić.

 

HenoK pokazał rozwinięcie mojego pomysłu, który jak zauważysz jest banalny w swojej prostocie, a rocznie może dać niemalże bezobsługowo ok. 360kWh rocznie oszczędnosci, co przy koszcie inwestycji 700-800 zł ( full wypas 1 kzł ), zwróci się po 6-8 latach.

A w domu pasywnym to ilość niebagatelna.

 

cbdu. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...