Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła do CWU na lato "tymi ręcami" robiona


adam_mk

Recommended Posts

Zwróćcie uwagę na inne produkty tej firmy, mają między innymi pompę woda/woda 1,2-5,3 Kw za 7 tyś :roll:

 

PC o takiej mocy można by tez wpiąć w układ GWC "Wodny 1"

Wpięta przed wymiennikiem podczas pracy odbierałaby cześć energii niesionej przez glikol powracający z gruntu, znacznie poprawiając efektywność schładzania powietrza latem.

Jeśli za wymiennikiem, to miałaby do dyspozycji dodatkową energie powietrza nawiewanego.

 

Niestety taki układ zimą nie ma sensu :(

Musiałby być drugi wymiennik odbierający ciepło z powietrza wywiewanego,

a układy hydrauliczne trzeba by przełączać ręcznie.

Chociaż z tym nie powinno być problemu, bo przecież zamiana wymienników odbywałaby się w cyklach kilkumiesięcznych.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 322
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam w tym bardzo interesującym watku. Czy ktos z was rozważał wyciagnie ciepła ze studni kręgowej za pomoca sprezarki małej mocy?

Na poczatku myślałem o instalacji z pompami obiegowymi i zwykłej wezownicy ale zastanawiam sie czy nie dałoby sie tego zrobić tak aby dolne źródło hulało na grawitacji. Wymiennik przy spręzarce trzeba by zrobic nietypowo: w wysokim walcu z glikolem dac wezownicę wyprowadzoną z kompresora tak aby schłodzony glikol opadał na dół i spychał jako zimniejszy do węzownicy w studni. W studni zaś rozmieściłbym kilkanascie metrów rury wodociagowej tak aby najzimniejszy glikol trafiał na dno studni a w miare ogrzewania wędrował wyżej. Temperatura wody w studni jest dośc stabilna i raczej nie przekracza 10C. NIe wiem tylko jak dobrac srednice i wysokośc walca tak aby miało to szanse zadziałać. Nie bardzo orientuje sie w technikach chłodniczych wiec nie wiem jakiej róznicy temperatur moge sie spodziewać na wymienniku. Inna sprawa to czy czynnik chłodniczy może odbierać ciepło w pionie i nie będzie się rozwarstwiał.Zakładam że wymiennik walcowy działałby przeciwpradowo wiec aby grawitacja miał szanse zadziałac walec musi byc stosunkowo wysoki. Jego konstrukcja byłaby podobna do tego opisanego dla odzysku ciepła z szarej wody. czy ktos ma może jakieś linki albo wzory do policzeni jakie trzeba by zastosowac srednice i róznice wysokosci zasialania wymiennika aby miało to szanse zadziałac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety taki układ zimą nie ma sensu :(

Musiałby być drugi wymiennik odbierający ciepło z powietrza wywiewanego,

a układy hydrauliczne trzeba by przełączać ręcznie.

Chociaż z tym nie powinno być problemu, bo przecież zamiana wymienników odbywałaby się w cyklach kilkumiesięcznych.

http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/HenoK/instalacje%3AInstalacja.gif

To przykładowy schemat instalacji z pompą ciepła woda-woda, GWC, podgrzewaczem CWU i dwiema nagrzewnicami, chłodnicami.

 

Pozwala na podgrzewanie CWU przy pobieraniu ciepła z GWC (zimą) lub z powietrza nawiewanego (latem), podgrzewanie powietrza nawiewanego poprzez wykorzystanie ciepła pozostałego w powietrzu wywiewanym.

 

Po uzupełnieniu układu o kilka zaworów można tez mieć chłodzenie pasywne (GWC -> nawiew powietrza). Można też ciepło z pompy ciepła wykorzystać do ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny schemat. Od razu widać o co biega :) :) :)

 

Pozwala na podgrzewanie CWU przy pobieraniu ciepła z GWC (zimą) lub z powietrza nawiewanego (latem), podgrzewanie powietrza nawiewanego poprzez wykorzystanie ciepła pozostałego w powietrzu wywiewanym...

 

A nie zakłóci to bilansu cieplnego GWC zimą?

IMHO żeby równolegle korzystać z wymiennika glikolowego dla potrzeb GWC i małej PCi zimą, trzeba by już na etapie jego budowy tak dobrać parametry, żeby był w stanie dostarczać energię dla powietrza nawiewanego i PCi.

Wpięcie PCi do już istniejącego wymiennika glikolowego, obliczonego tylko dla potrzeb GWC moze nie mieć racji bytu.

Wychładzając glikol znacznie obniżymy sprawność podgrzewania powietrza nawiewanego,

a wiec zwiększymy zapotrzebowanie na ilość energii do podgrzania tego powietrza.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zakłóci to bilansu cieplnego GWC zimą?

IMHO żeby równolegle korzystać z wymiennika glikolowego dla potrzeb GWC i małej PCi zimą, trzeba by już na etapie jego budowy tak dobrać parametry, żeby był w stanie dostarczać energię dla powietrza nawiewanego i PCi.

Wpięcie PCi do już istniejącego wymiennika glikolowego, obliczonego tylko dla potrzeb GWC moze nie mieć racji bytu.

Wychładzając glikol znacznie obniżymy sprawność podgrzewania powietrza nawiewanego,

a wiec zwiększymy zapotrzebowanie na ilość energii do podgrzania tego powietrza.

Oczywiście, że trzeba zrobić bilans energetyczny. Policzyć ile energii zużyjemy na potrzeby przygotowania CWU, ile na ogrzewanie, GWC może będzie musiał być nieco większy, ale w efekcie końcowym otrzymamy stosunkowo tani system, który w stosunkowo prosty sposób pozwala na uzyskanie standardu domu pasywnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC o takiej mocy można by tez wpiąć w układ GWC "Wodny 1"

Wpięta przed wymiennikiem podczas pracy odbierałaby cześć energii niesionej przez glikol powracający z gruntu, znacznie poprawiając efektywność schładzania powietrza latem.

Jeśli za wymiennikiem, to miałaby do dyspozycji dodatkową energie powietrza nawiewanego.

 

Niestety taki układ zimą nie ma sensu :(

Musiałby być drugi wymiennik odbierający ciepło z powietrza wywiewanego,

a układy hydrauliczne trzeba by przełączać ręcznie.

Chociaż z tym nie powinno być problemu, bo przecież zamiana wymienników odbywałaby się w cyklach kilkumiesięcznych.

 

Jani_63

 

Zastanawiałem się czy dla układu wspólnego GWC glikolowy – PCi korzystnym by było połączenie nagrzewnic szeregowo:

 

Wymiennik GWC > nagrzewnica nawiewna > nagrzewnica wywiewna > PCi

 

Taki układ zimą pozwala na uzupełnienie dla PCi energii, jaką odebrało powietrze nawiewane, o energie jaka niesie powietrze usuwane.

Przy takim układzie szeregowym mamy do dyspozycji dla PCi dodatkowo >0,5 kWh jakie dla danej delty T, przy przepływie >200 m/h niesie powietrze odpadowe.

Ile dokładnie to trzeba by dokładnie policzyć dla danej instalacji.

 

Latem można by odciąć zaworami nagrzewnice po stronie wywiewnej dla obniżenia oporów hydraulicznych,

 

Wymiennik GWC > nagrzewnica nawiewna > PCi

 

lub pozostawić cały obieg dla podniesienia potencjału energii dla PCi.

Taki układ przepływu glikolu zwiększałby wydajność latem wymiennika GWC, stabilizując częściowo jego temperaturę.

Oczywiście wtedy gdy PCi pracuje.

Przy temperaturach ekstremalnych, można wpinając dodatkowo kila rurek,

I dwa zawory, odwrócić przepływ glikolu przed rekuperatorem

 

Wymiennik GWC > PCi > nagrzewnica nawiewna

 

dla uzyskania wspomagania przy schładzaniu powietrza nawiewanego.

Taki substytut „klimatyzacji”

 

Myślę że po dokładnym przeliczeniu dla danej instalacji będzie to miało ręce i nogi,

czyli przynosiło wymierny zysk i poprawę komfortu

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy dla układu wspólnego GWC glikolowy – PCi korzystnym by było połączenie nagrzewnic szeregowo:

 

Wymiennik GWC > nagrzewnica nawiewna > nagrzewnica wywiewna > PCi

 

Taki układ zimą pozwala na uzupełnienie dla PCi energii, jaką odebrało powietrze nawiewane, o energie jaka niesie powietrze usuwane.

Przy takim układzie szeregowym mamy do dyspozycji dla PCi dodatkowo >0,5 kWh jakie dla danej delty T, przy przepływie >200 m/h niesie powietrze odpadowe.

Ile dokładnie to trzeba by dokładnie policzyć dla danej instalacji.

 

Latem można by odciąć zaworami nagrzewnice po stronie wywiewnej dla obniżenia oporów hydraulicznych,

 

Wymiennik GWC > nagrzewnica nawiewna > PCi

 

lub pozostawić cały obieg dla podniesienia potencjału energii dla PCi.

Taki układ przepływu glikolu zwiększałby wydajność latem wymiennika GWC, stabilizując częściowo jego temperaturę.

Oczywiście wtedy gdy PCi pracuje.

Przy temperaturach ekstremalnych, można wpinając dodatkowo kila rurek,

I dwa zawory, odwrócić przepływ glikolu przed rekuperatorem

 

Wymiennik GWC > PCi > nagrzewnica nawiewna

 

dla uzyskania wspomagania przy schładzaniu powietrza nawiewanego.

Taki substytut „klimatyzacji”

 

Myślę że po dokładnym przeliczeniu dla danej instalacji będzie to miało ręce i nogi,

czyli przynosiło wymierny zysk i poprawę komfortu

Taki układ jak napisałeś nie ma większego sensu. Zobacz jakie będą temperatury na poszczególnych wymiennikach. Nagrzewnice zamiast grzać, będą chłodzić :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki układ jak napisałeś nie ma większego sensu. Zobacz jakie będą temperatury na poszczególnych wymiennikach. Nagrzewnice zamiast grzać, będą chłodzić :(.

 

I dokładnie tak.

Może użyłem skrótu myślowego pisząc nagrzewnica, ale ich rolą jest właśnie schładzanie (odbieranie ciepła).

Bez zagłębiania się w dokładne wartości, widzę to tak:

z wymiennika GWC glikol o temp. szacunkowej 10 st. płynie przez nagrzewnice oddając cześć energii powietrzu nawiewanemu, i ochładza się.

Załóżmy że za wymiennikiem temperatura glikolu będzie wynosić 3 st.

Następnie płynie przez nagrzewnice wywiewna, gdzie odbiera cześć ciepła z powietrza usuwanego już po rekuperacji o temperaturze szacunkowej 8-10 st.

Następuje częściowe podgrzanie glikolu, który dopiero teraz trafia do PCi, jako DZ.

 

Latem taki układ powinien zadziałać tym bardziej. IMHO

 

Mnie chodziło jedynie o nakreślenie koncepcji układu.

Jakie będą dokładne wartości to trzeba policzyć pod konkretną instalację.

Może się wtedy okazać że uklad jest niewydolny.

Temperatury szacunkowe są tylko skrótem myślowym,

i proszę ich nie traktować jako wartości wiążące.

 

Jani_63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chcialem wrocic do kwestji - budowac czy kupowac

niedawno ktos wylicytowal PC powietrzna Chigo za 1680 zl

 

zapytalem - sprzedawca ma taka sama ale bez zbiornika za 1700 zl

Pompa chwali sie COP 4 - ale dla jakiej temp pow? ( i innych parametrow)

 

jak bedzie dzialala przy 0,2,10 st? na zewn.

 

Niestety Chigo nie ma takich danych - za to maja inne:

 

http://img101.imageshack.us/img101/2838/pcchigo3445919.th.jpg

 

i teraz czy ktos moze to przeliczyc na COPy - probowalem - (ale lipny w tym jestem) - i te wyniki nie zaciekawe wychodza

 

 

Dlatego prosze tezsze glowy o podsumowanie czy taka pompke (chyba) 6kw to sie oplaca za 1700 kupic??

Ma ona COPa czy nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno ktos wylicytowal PC powietrzna Chigo za 1680 zl

Chodzi Co o tę aukcję ? http://www.allegro.pl/item795299153_pompa_ciepla_woda_uzytkowa_zasobnik.html

Mi niestety nie udało się jej kupić :(.

 

zapytalem - sprzedawca ma taka sama ale bez zbiornika za 1700 zl

Pompa chwali sie COP 4 - ale dla jakiej temp pow? ( i innych parametrow)

 

jak bedzie dzialala przy 0,2,10 st? na zewn.

 

Niestety Chigo nie ma takich danych - za to maja inne:

 

http://img101.imageshack.us/img101/2838/pcchigo3445919.th.jpg

 

i teraz czy ktos moze to przeliczyc na COPy - probowalem - (ale lipny w tym jestem) - i te wyniki nie zaciekawe wychodza

 

 

Dlatego prosze tezsze glowy o podsumowanie czy taka pompke (chyba) 6kw to sie oplaca za 1700 kupic??

Ma ona COPa czy nie ma?

Do podgrzanie 200l wody od 8 do 55 st. C potrzeba 109kWh, a od 15 do 55 st. C 9,3kWh.

COP nawet powyżej 4,0 można się spodziewać dla wysokich temperatur powietrza zewnętrznego (np. 40-45 st. C), Przy temperaturze 0 st. C, niestety COP spada nawet poniżej 2,0. Z tej tabeli niestety się tego nie policzy.

Sensownych wartości COP (powyżej 2,5) można spodziewać się dla temperatur powyżej 10 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

 

no:

mamy delta T o ile podgrzewamy wode

mamy czas tego podgrzewania

i ilosc podgrzanej wody w tym czasie- bo to chyba to jest w trzeciej kolumnie

 

biorac pierwsza linie z tabelki

 

Do podgrzanie 65l wody od 8 do 55 st. C potrzeba (1,16*0,065*47=)3,54kWh - dobrze licze????

 

skoro zajmuje to 3godz i 10 min - to jaka to moca robimy 0,3 kW?? (tabela dla 6kW mocy)- ujemny COP ( w sensie ponizej 1)

 

no chyba ze pompa podgrzewa 200 l i dodatkowo mozna pobrac te 65 l/h???

to wtedy wyjdzie 14,44kWh - a to daje ... tez ponizej 1

 

no moze rzeczywiscie sie tego nie da piliczyc - dlategopytalem - bo takie wynii smieszne

 

henoK - jak byc chcail to kupic za 1700 bez zbiornika

http://www.cERAJEWSKI.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henoK - jak byc chcail to kupic za 1700 bez zbiornika

Nie chcę, mam już pompę ciepła i kolektory słoneczne. Śledziłem tą aukcje z ciekawości jaka cena zostanie wylicytowana ;).

 

Tu nie ma stałego COP. Na początku grzania jest wysokie, a pod koniec dużo mniejsze.

Można wyznaczyć średnie COP, ale nie taką metodą jak to próbujesz robić. Po prostu trzeba zagrzać cały zasobnik mierząc ilość zużytej energii elektrycznej.

 

Takie dane mogłyby być jednak niewygodne dla sprzedawcy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

 

no:

mamy delta T o ile podgrzewamy wode

mamy czas tego podgrzewania

i ilosc podgrzanej wody w tym czasie- bo to chyba to jest w trzeciej kolumnie

 

biorac pierwsza linie z tabelki

 

Do podgrzanie 65l wody od 8 do 55 st. C potrzeba (1,16*0,065*47=)3,54kWh - dobrze licze????

 

skoro zajmuje to 3godz i 10 min - to jaka to moca robimy 0,3 kW?? (tabela dla 6kW mocy)- ujemny COP ( w sensie ponizej 1)

 

no chyba ze pompa podgrzewa 200 l i dodatkowo mozna pobrac te 65 l/h???

to wtedy wyjdzie 14,44kWh - a to daje ... tez ponizej 1

 

no moze rzeczywiscie sie tego nie da piliczyc - dlategopytalem - bo takie wynii smieszne

 

henoK - jak byc chcail to kupic za 1700 bez zbiornika

http://www.cERAJEWSKI.PL

 

6kw to moc grzania, a moc elektryczna max 1,76kw wedlug tabelki z aukcji

wtedy z twoich wyliczeń cop ok 2 przy temp.zew. 0stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6kw to moc grzania, a moc elektryczna max 1,76kw wedlug tabelki z aukcji

wtedy z twoich wyliczeń cop ok 2 przy temp.zew. 0stC

Przy pompie ciepła nie ma takiego pojęcia jak stała moc grzania. Moc grzania, chłodzenia i elektryczna zmieniają się w zależności od temperatury parowania i skraplania.

Te 6kW, to moc w określonych warunkach, np. 12stC/55st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgrzebałem problem a teraz brak czasu....

Ciągle coś!

Ostatnio z moją elektrownią walczę.... :cry:

Obiecuję poprawę.

Klocki czekają i czas by się im przyjrzeć!

 

Przy łączeniu 3 różnych sprężarek (małej, średniej i "dużej") można uzyskać 7 stopni wydajności.

To jest 7 optymalnych punktów pracy urządzenia. Zawsze optymalny COP.

Tylko rozwiązać poprawnie problem wyrównywania poziomu oleju i jest...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Nie wiem gdzie ten temat zachaczyć a więc tu też.

 

Boli mnie fakt że nie mam gdzie suszyć ubrań.

Żona chce kupić (nie juz bo trezba jeszcze dom zakończyć :) ) za ok2-3 tys. zł suszarkę i tu pojawił sie mój pomysl aby zamiast suszarki zakupić za tyle samo PCi powietrze- powietrze i wpiąć ją za reku i gdy trezba to rzucić cały wydatek na dodatkowy nawiew w pomieszczeniu gosp. gdzie suszenie będzie a poza tym czasem normalnie wentylacja będzie działać ale z dogrzewaniem z PCi za reku zimą a klima latem.

Z reku zawsze jest od 12-18oC więc z tego będzie zawsze podbijać do np. 35oC i tyle nawiewać albo latem zbijać z 16-20 w dół. Zależy mi aby chodziła do ok. -10oC na zewnętrznym powietrzu.

To mój schemacik:

 

http://img97.imageshack.us/img97/6008/51094409.jpg

 

a tu mozna uruchomić na osobnej stronie i za pomocą Ctrl i scrolla w myszce powiększyć.

http://img97.imageshack.us/img97/6008/51094409.jpg

 

na czerwono jest to co chcę dodać a czarno co jest.

 

Tak to sobie widzę, automatykę jakoś pogodzę.

Kłopot w tym że potrzebuję jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną kanałową ale bez wentylatora wewnątrz, automatyka może być aczkolwiek myślę że indywidualnie bym sobie ją dopasował do współpracy z reku.

 

Co myślicie, czy to wyda (mi sie wydaje że tak), i co zakupić i gdzie bo wsio jest sprzedawane tylko jako komplet.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://magia-swiat.web21.pl/wp-content/uploads/2008/08/boze_narodzenie_5.gif

Tradycyjnie jak co roku

sypią się życzenia wokół.

Większość życzy świąt obfitych

i prezentów znakomitych,

a ja życzę, moi mili,

byście święta te spędzili

tak jak każdy sobie marzy,

że mu kiedyś się przydarzy.

ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ŻYCZY

http://www.gify.liq.pl/www/linie/linie_www_gify_liq_pl%20(387).gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...