Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dobry kominek to jet TO


andrzejj_

Recommended Posts

To i ja przyłączam się do Panoramowców :D

Nasza Panorama grzeje extra. Pan od Jotula, który u nas ją instalował, stwierdził, że szyba sama się oczyszcza jak się dobrze rozpali i ma rację :D Powiedział, też żeby nie czyścić żadnymi płynami do szyb bo te szybko wyparowują. Oczywiście przy czyszczeniu szyba musi być zimna. Powiedział także, że najlepiej oczyścić szybę coca-colą :o Trzeba ją namoczyć w coca-coli i brud zejdzie.

Z tego co wiem to Jotul sprzedaje specjalny płyn do czyszczenia szyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja niestety nie jestem takim szczęśliwcem :cry:

Kupiłam sobie Hajduka (polski odpowiednik spartherma) bo miał zaciąg powietrza do podłączenia szczelnego, był duży i ładny i do palenia ciągłego (chyba 10KW).

Po pół roku: Szyba jest ciągle brudna nawet jak paliłam suchutkim drewnem. Mechanizm podnoszenia szyby zacina się a wystający ciężarek od tego mechanizmu wygląda na zardzewiały. Po podniesieniu całkowitym szyby blokuje się taki szyber na wylocie spalin i trzeba go popchnąć patykiem inaczej cały dym idzie na pokój. Kominek załadowany na full spala się błyskawicznie (2 godziny i po "ptokach") mimo ustawienia szybra na min i przytkania wlotu powietrza. Efekt jest taki, że spalam czubatą taczkę drewna na noc a w wolne dni (kiedy siedzę w domu) drugą w dzień. Od jesieni spaliłam już 13 mp drewna! Efekt jest mizerny, w domu ciągle zimno (ale to już nie wina kominka) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpulka, skoro cale paliwo spala sie w dwie godzinki pomimo zatkanego dostepu powietrza do kominka, to znaczy ze kominek nie jest szczelny, bo do spalania potrzebne jest powietrze. Wyglada na to, ze twoj wklad jest jakis wybrakowany, bo rzadko uzytkownicy hajduków narzekaja na te wklady.

 

Xaveryd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem czy ja coś źle robię, ale mamy z sąsiadem oboje kominki hajduka tylko ja mam z unoszoną szybą (no to nie jest szczelny i tym można tłumaczyć dodatkowy dostęp powietrza) ale sąsiad, (u którego właśnie chwilowo mieszkam) ma z szybą zamykaną i jest to samo strasznie szybkie spalanie. To są moje pierwsze w życiu doświadczenia z kominkami i nie spodziewałam się tak dużego zużycia, nawet ci co ogrzewają dom kominkiem nie zużywają tak dużo drewna. No ale nie wiem co ja mogę źle robić, no przecież nie wsadzam drewna złą stroną :wink:

Co może być przyczyną? Generalnie na razie specjalnie nie narzekam (poza tym spalaniem) zobaczymy jeszcze jak obsłużą mnie z reklamacją, że coś tam się zacina, to się zawsze może zdarzyć i nie oznacza to absolutnego potępienia tylko pod warunkiem, że ktoś szybo przyjedzie i coś tam poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na grupie :D

 

ja również tego czasu mam mało , ale również planuję zrobić kominek nie tylko dla atmosfery , planuję czasem palić w kominku po pracy czyli ok 20-tej , dobry wkład myśle że wypali się po północy a gdy temp spadnie włączy się olejowy i ma utrzymywac temp w ciągu dnia , nie wiem jak to się sprawdzi , zobaczymy ...

 

 

Też mam jotula i też jestem zadowolony. Nawet BARDZO zadowolony jak patrzę na rachunki za propan :)

picador - do północy to się bedzie palił bardzo kiepski wkład. Ja zwykle robie ostatni załadunek kominka o 22:00. Jak czasami wstaję o 4:00 do dziecka, to kominek jest jeszcze wystarczająco gorący, żeby docieplać pokoje do których mam rozprowadzone rurki. O 6:00 ciepłe powietrze nie dolatuje już do sypialni, ale sam kominek nadal jest ciepły. Wystarczy dołożyć trochę drzewa i w ciagu 30 minut znowu w domu jest gorąco (u mnie ostatnio nie schodzę poniżej 23st). Generalnie kominek trzyma żar conajmniej 20 godzin - tzn po takim czasie niezaglądania do kominka rozgarniam popiół, wkładam kilka szczapek drzewa i po kilku minutach mam wesoły ogień. Jak chcę odkurzyć z kominka zimny popiół muszę poczekać ponad 25 godzin od ostatniego dużego załadunku kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Właśnie nie wiem czy ja coś źle robię, ale mamy z sąsiadem oboje kominki hajduka tylko ja mam z unoszoną szybą (no to nie jest szczelny i tym można tłumaczyć dodatkowy dostęp powietrza) ale sąsiad, (u którego właśnie chwilowo mieszkam) ma z szybą zamykaną i jest to samo strasznie szybkie spalanie. To są moje pierwsze w życiu doświadczenia z kominkami i nie spodziewałam się tak dużego zużycia, nawet ci co ogrzewają dom kominkiem nie zużywają tak dużo drewna. No ale nie wiem co ja mogę źle robić, no przecież nie wsadzam drewna złą stroną :wink:

Co może być przyczyną? Generalnie na razie specjalnie nie narzekam (poza tym spalaniem) zobaczymy jeszcze jak obsłużą mnie z reklamacją, że coś tam się zacina, to się zawsze może zdarzyć i nie oznacza to absolutnego potępienia tylko pod warunkiem, że ktoś szybo przyjedzie i coś tam poprawi.

 

Mieszkam niedaleko od producenta Hajduka i tez reklamuje. I co? Tragedia!. Zaluje, ze nie zamowilem u dystrybutora. To on by sie martwil ta reklamacja.

 

Pozdr. Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Karol a jakie ty masz problemy z Hajdukiem?

 

Znalazlem malutka nieszczelnosc na spawie w gornej czesci kominka. Z zewnatrz bylo to niezauwazalne ale jak wsadzilem glowe do kominka (zimnego oczywiscie) to od razu wykrylem. Zdemontowany byl rowniez szamot.

 

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Generalnie kominek trzyma żar conajmniej 20 godzin - tzn po takim czasie niezaglądania do kominka rozgarniam popiół, wkładam kilka szczapek drzewa i po kilku minutach mam wesoły ogień. Jak chcę odkurzyć z kominka zimny popiół muszę poczekać ponad 25 godzin od ostatniego dużego załadunku kominka.

 

Witam Kominkowiczów, :)

mój kominek Gabo Les Foyers to maksymalnie 4-5 godzin.

Ogromna różnica.

_____________________________________

Dodam jeszcze że w Muratorze nr 11/2003 był o kominkach, i pojawiła się wypowiedź że 20 h to nie możliwe. Po tym co piszecie to sam już nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20h to nie żarty - naprawde mam kłopot jak chcę wybrać popiół odkurzaczem - muszę czekac ponad dobę. Jest jeden warunek - musi być wystarczająco dużo popiołu, żeby żar sie utrzymał.

Zrobiłem kiedyś test i zmierzyłem czas. Po dwudziestu godzinach niezaglądania do kominka (po ok. tygodniowym paleniu non-stop) pogrzebaczem rozgrzebałem popioł, "wyciagnąłem" gorace (czerwone ;) węgielki na wierzch, położyłem troche drzewa dębowego (korą do goracych węgli) zostawiłem lekko uchylone drzwiczki (zawsze tak robię jak chcę, żeby sie szybko rozpaliło -tworzy się fajny ciag) i po ok 15 minutach miałem płomien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pawcia

Oczywiscie ,ze w Joltulu po 20 godz mozna rozpalic bez zapalek.Warunek podstawowy to bardzo duzo popiolu.

Ja pale dobrze wysuszona brzoza. Ten kominek byl jedna z madrzejszych inwestycji w moim domu.Jedyne czego zaluje to to ,ze wybralismy model Harmony a nie Panorama.Ale podobno drzwiczki mozna wymienic na takie jak w Panoramie ,tylko niestety jest to kosztowna zmiana.

Same drzwiczki kosztuja 900 zl!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zadora
Ja niestety mam ten maly 50 centymetrowy i niestety chyba dlatego nie dmucha w pokojach tak dobrze jak u ciebie.Na szczescie jest jeszcze nieobudowany i zostanie wymieniony.A gdzie ty kupiles swoj dystrybutor i za ile? Dzieki za zdjecie.Wyglada bardzo porzadnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...