Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dobry kominek to jet TO


andrzejj_

Recommended Posts

Am

A jakiej wysokosci masz dystrybutor w swoim kominku?50 cm czy ten ten prawie dwa razy wyzszy okola 100cm?

 

Mam ten największy dystrybutor (więc chyba 100cm

 

ciekaw jestem jak wygląda u Ciebie rozprowadzenie ciepła na górze , bo ja planowąłem jedną rurą wejść pod dach i dopiero to rozdzielić na 4 pomieszczenia na poddaszu , ale Twoje rozwiązanie wydaje się sprawniejsze :D , chyba poproszę Cię o więcej fotek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Mam ten największy dystrybutor (więc chyba 100cm) - wyglada tak(po kliknieciu na link powiększenie):

 

Mam pytanko:

A to cudo na dole to jest doprowadzenie powietrza do spalania - tak ?, na wcześniejszym zdjęciu widać rurę jak był układany styropian.

 

Czy to coś też pełni funkcję dystrybutora powietrza.

Można prosić o szczegóły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie te rury od spodu to świetna sprawa , wiele osób z tego rezygnuje , a wiadomo - przy pobieraniu powietrza z zewnątrz w czasie gdy pracuje kominek mamy dopływ swieżego powietrza , no i najważniejsze kominek nie zabiera nam tlenu z domu , bo może się okazać że kanały wentylacyjne w łazience na poziomie którym jest kominek będą działały w odwrotna stronę ... co jest niedopuszczalne !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o wkładach tarnawa? Mam zamiar takie cudo kupić na wiosnę :lol:

Tarnawa sprawdza się w użytkowaniu, przy obecnych mrozach i mnóstwie nie załatanych mostków termicznych w domku - grzeje jak trzeba. Z braku suchego drewna palę brykietem trocinowym, po 10 złotych za worek 30 kg. Idzie mi tego jeden, półtora worka na dobę. Przy obecnych mrozach (-10...-15 na zewnątrz) w domu jest na poddaszu 22.24 stopnie, na dole w zależności od miejsca, 17..20. Na parterze nie mam rozprowadzania i te 17 jest w miejscach daleko od kominka.

Palić trzeba teraz 3 razy na dobę. Kiedy jest powyżej zera, starczy dwa razy. Efektywne grzanie zaczyna się godzinę po napaleniu i trwa około 6..8 godzin. Żar trzyma się bardzo długo. Nawet ponad dobę, zwłaszcza, gdy nazbiera się więcej popiołu.

 

Dom o powierzchni ok. 108 m2 wg norm, powierzchnia podłóg ok. 140 m2. Wkład Tarnawa 16 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety mam ten maly 50 centymetrowy i niestety chyba dlatego nie dmucha w pokojach tak dobrze jak u ciebie.Na szczescie jest jeszcze nieobudowany i zostanie wymieniony.A gdzie ty kupiles swoj dystrybutor i za ile? Dzieki za zdjecie.Wyglada bardzo porzadnie.

 

Dystrybutor kupiłem razem z kominkiem u dystrybutora - ale bez przesady - to tylko kawałek blachy. Robia to gdzieś w Poslce dla Scan Formu.

Rzeczywiscie wymiary mogą mieć znaczenie - chociażby takie, że dodatkowo jest mozliwość umieszczenia wewnatrz radiatora na wyprowadzeniu spalin, co pozwala na dodatkowe podgrzanie powietrza do orzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Am

A jakiej wysokosci masz dystrybutor w swoim kominku?50 cm czy ten ten prawie dwa razy wyzszy okola 100cm?

 

Mam ten największy dystrybutor (więc chyba 100cm

 

ciekaw jestem jak wygląda u Ciebie rozprowadzenie ciepła na górze , bo ja planowąłem jedną rurą wejść pod dach i dopiero to rozdzielić na 4 pomieszczenia na poddaszu , ale Twoje rozwiązanie wydaje się sprawniejsze :D , chyba poproszę Cię o więcej fotek :wink:

 

Picador

Z tego co wiem, to takie rozwiązanie o jakim piszesz (jedna szeroka rura ok 300mm na poddasze a później rozdzielanie na kanały do różnych pomieszczeń) stosuje się przy DGP z wymuszeniem tj mechanicznym wentylatorem.

Przy grawitacyjnym DGP stosuje się od razu oddzielne kanały od dystrybutora (przynajmniej tak mówił mój kominkarz)

 

Co do fotek to znajdziesz więcej w moim dzienniku budowy ("pod lasem"):

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=5059&start=60

 

Niestety nie ma tam za dużo fotek kominka i osprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam pytanko:

A to cudo na dole to jest doprowadzenie powietrza do spalania - tak ?, na wcześniejszym zdjęciu widać rurę jak był układany styropian.

 

Czy to coś też pełni funkcję dystrybutora powietrza.

Można prosić o szczegóły ?

 

To cudo na dole pod kominkiem to trójnik założony na rure fi100, która wędruje pod posadzką (tam jest prostokatnym kanał - odpowiednik fi 100) na zewnątrz budynku. To jest doprowadzenie powietrza z zewnatrz bezpośrednio do komory spalania w kominku a nie w okolice kominka do pokoju. Jotul tak ma. Trójnik jest dlatego, ze w jotulu są dwa wloty na powietrze z zewnatrz fi80 każdy. Wloty są od góry wkładu - dlatego te rury spiro idą sobie do góry wkładu (jest to super patent - dzieki temu bardzo dobrze dopala się gaz drzewny w kominku). Dodtakowo w trójniku jest taka przepustnica, która reguluje dopływ powietrza z zewnatrz - mozna ją zamknąć jak kominka nie używam. Na zdjęciu widać linkę stalową, która reguluje tą przepustnicą.

 

Trochę to opisywałem w moim dzienniku budowy - odsyłam zainteresowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile się da - tak, zeby nie wypadło. Staram się układać tak, żeby było jak najmniej przestrzeni powietrznych między poszczególnymi szczapami.

 

Czyli jak masz żar w kominku to ładujesz go drewnem "pod korek" tak żeby całą komorę zapełnić - tak ?

A jaka jest komora spalania, w wymiarach wys. szer. głebokość ?

BTW To napewno cegła szamotowa pozwala na takie długie utrzymanie temperatury, same żeliwo nie jest w stanie utrzymać tak długo żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam kominek małej lokalnej firmy (Merkury) - stalowy, 14 kW, wg zapewnień producenta do palenia ciągłego.

 

Do pełna nie ładuje. Na ogól daje 3-4 polana i dokładam co jakiś czas - wtedy najładniej wygląda. W sumie 6-8 polan wystarcza od 17 do północy.

 

Ponieważ palę niezbyt suchym drewnem (dąb/buk) i raczej nie na max'a więc co 2-3 dni muszę czyścić szybę. Używam do tego płynu o nazwie Lux - rewelacja - wystarczy psiknąć, poczekać 2-3 minuty i wytrzeć gąbką lub papierowym ręcznikiem.

 

Grzeje jak smok - jeszcze nie zrobiłem rozprowadzenia po poddaszu więc całe ciepło "zostaje" w salonie - trzeba wietrzyć bo robi się za ciepło.

 

Kosztował (wkład) niecałe 2 tysiączki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile się da - tak, zeby nie wypadło. Staram się układać tak, żeby było jak najmniej przestrzeni powietrznych między poszczególnymi szczapami.

 

Czyli jak masz żar w kominku to ładujesz go drewnem "pod korek" tak żeby całą komorę zapełnić - tak ?

A jaka jest komora spalania, w wymiarach wys. szer. głebokość ?

BTW To napewno cegła szamotowa pozwala na takie długie utrzymanie temperatury, same żeliwo nie jest w stanie utrzymać tak długo żaru.

 

Dokładnie tak - ładuję tyle, żeby poczas spalania drewno nie spadało mi na szybke.

Uzywam jotula RTD harmony, Wymiary i inne parametry podaje za producentem:

Moc użytkowa 15 kW

Moc grzewcza 2-20 kW

Powierzchnia ogrzewana 200 m2

Szerokość frontu 745 mm

Wysokość frontu 610 mm

Szerokość 745 mm

Wysokość 1174-1274 mm

Głębokość 600 mm

Waga 180 kg

Średnica rury dymnej 200 mm lub 200/180 mm

Paliwo drewno

Maksymalna długość polan 50 cm

Minimalna powierzchnia otworów doprowadzających chłodne powietrze 750 cm2

Minimalna powierzchnia otworów odprowadzających ciepłe powietrze 1000 cm2

 

Nie mam żadnej cegły szamotowej - samo żeliwo. Zar utrzymuje się tak dlugo , bo leży w popiele. Sam proces spalania też trwa długo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunku :(

 

Wczoraj jak wszedłem na nieużytkowe poddasze, zobaczyłem, że pojawiła się rysa na kominie z komnika i zaczyna przez nią wyłazić sadza, na razie bardzo niewiele, ale co robić. ?????

dodatkowe info:

Jest to komin nowy, zbudowany z cegły pełnej, ale niestety nie z rozbiórkowej, tylko obecnej produkcji :( i jest otynkowany z zewnątrz tynkiem cementowo wapiennym, właśnie rysa jest na tynku.

Jakiś czas wcześniej, trochę paliłem wilgotym drewnem i czy możliwe aby para wodna go rozsadziła ?

Czekam na Wasze sugestie, może jest jakiś doświadczony kominiarz, albo Redakcja podejmie temat ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne czego zaluje to to ,ze wybralismy model Harmony a nie Panorama.Ale podobno drzwiczki mozna wymienic na takie jak w Panoramie ,tylko niestety jest to kosztowna zmiana.

Same drzwiczki kosztuja 900 zl!!

 

Żart to jakiś chyba jest... Harmony jest debeściakiem, i nie mówię, by się wymądrzać, czy coś, ale uchylanie drzwi jest patenetm kosmicznym! Nie dość, że pięknie wygląda, to uchylanie drzwi przy wilgotnym drewnie pozwala tak rozbuchać płomień, że nie można podejść do kominka! Jak mam wilgotne drewno, i ciężko mi się pali, albo włożę większy kawał drewna i się płomień zdusza, uchylam na jakieś 3 cm raz prawe drzwiczki, raz lewe, i dmucha jak smok! Potem rozbuchany kominek zamykam i już. Przy rozpałce - zamykam wkład, otwieram wloty powietrza i... czekam. Po chwili uchylam drzwiczki na pół centymetra i... czekam. Jak żar przestaje się rozjaśniać zamykam dzrzwiczki i... czekam. I znowu uchylam drzwiczki itd. Zabawa przednia. Nie muszę tego robić, ale gdy zależy mi na czasie a kominek jest wygaszony (zimny) lub podpałka "nie tegies" jest to rewelacyjne posunięcie. Tłumaczę to tak. Przy zamkniętym wkładzie powietrze od małego płomyczka podgrzewa całą objętość kominka, bynajmniej się nie schładza. Jak jest dostatecznie nagrzane, uchylam drzwiczki co powoduje dostanie się tlenu do komory spalania, ale ponieważ wytwarza się ciąg, powietrze robi minitornadko, co zresztą widać po popiele który wiruje. Podsycony płomień zwiększa się, ale niestety powietrze schładza się, co powoduje utratę ciągu. Więc zamykam komrę, by się powietze nagrzało, itd. itp. Tak więc z całym szacunkiem, Harmony ma zalety o których innym kominkom się nawet nie śni. I jest piękny. No i szybka kosztuje mniej niż 900 zł, bo na tyle wycenono szybkę w Panoramie u mojego dostawcy Harmoszki, a nie całe drzwi. A co do Panoramy - też jest piękna...

Pytanie - mój obudowywacz kominka zrezygnował z wywiewnych kratek u góry obudowy - mam DGP na turbince - twierdzi, że zaciągałoby to powietrze i w ogóle praktyka uczy inaczej. Jak zobaczył to monter kominka, to stwierdził, że kratka być musi, żeby wentylować kominek, kiedy nie ma prądu (turbinka nie działa). Inaczej może pęknąć wkład (?!), czy coś takiego. Szczerze mówiąc niechętnie montowałbym kratkę, bo i wygląd obudowy zniechęca do takiego rozwiązania, i pobór ciepłego powietrza z salonu (kratka u góry, tam gdzie jednak zbiera się ciepłe powietrze) by go ogrzać (!) i wyekspediować do innych pomieszczeń, nie za bardzo mi odpowiada. Jak uczy praktyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunku :(

 

Wczoraj jak wszedłem na nieużytkowe poddasze, zobaczyłem, że pojawiła się rysa na kominie z komnika i zaczyna przez nią wyłazić sadza, na razie bardzo niewiele, ale co robić. ?????

dodatkowe info:

Jest to komin nowy, zbudowany z cegły pełnej, ale niestety nie z rozbiórkowej, tylko obecnej produkcji :( i jest otynkowany z zewnątrz tynkiem cementowo wapiennym, właśnie rysa jest na tynku.

Jakiś czas wcześniej, trochę paliłem wilgotym drewnem i czy możliwe aby para wodna go rozsadziła ?

Czekam na Wasze sugestie, może jest jakiś doświadczony kominiarz, albo Redakcja podejmie temat ? :)

 

Skuć tynk wokł szpary i porządnie zaszpachlować.

A najlepiej (jeśli się da) wsadzić do środka rurę ze stali nierdzewnej (tzw."dymową" - nie mylić z "kwasówką") o przekroju minimum 160 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak mam wilgotne drewno, i ciężko mi się pali, albo włożę większy kawał drewna i się płomień zdusza, uchylam na jakieś 3 cm raz prawe drzwiczki, raz lewe, i dmucha jak smok!

 

 

Dokładnie tak - robi sie naprawde mały huragan - rozpala wszystko migiem

 

A co do Panoramy - też jest piękna...

 

 

Tu też się zgadzam

 

 

.... kratka być musi, żeby wentylować kominek, kiedy nie ma prądu (turbinka nie działa)...

 

Tak mi też powiedział mój instalator - to tak jak bypass na kotle. Musi być jakiś odbiór ciepła od wkładu a jak wentylator nie działa to może się przegrzać. Ale to tylko teoretycznie - nie znam nikogo, komu wkład popekał z takiego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...