Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulacja rozdzielacza podłogowego - przepływomierze i inne


michalp

Recommended Posts

Witam,

 

W końcu podłączyłem do rozdzielacza podłogówki siłowniki, a dokładnie mój zestawy wygląda tak:

- jest to rozdzielacz KAN 73A - zasilenie miesza się z powrotem z podłogówki przez pomnę. A za nią - z jednej strony regulowany zawór do wyjścia do pieca, a a drugiej zasilenie podłogówki tego zmieszanego wcześniej zasilenia z pieca z powrotem.

Na każdym zaworze siłownik + regulatory w pomieszczeniach włącz / wyłącz.

 

I kilka pytań - teoretycznych:

- ten rozdzielacz to po prostu mieszacz, miesza zasilenie z pieca z powrotem z podłogówki i w ten sposób obniża temperaturę w podłodze. Jak pisałem, mam zawór do regulowania kluczem imbusowym na powrocie całego rozdzielacza do pieca - czy dobrze rozumiem, że:

* pompa pracuje z tą samą prędkością, a więc tyle samo wody przez określony czas przepompuje. Zaworem tym reguluję:

a) im więcej wody wróci do pieca(a więc zawór odkręcam), tym wolniej woda będzie krązyła w podłogówce, bo szybciej po prostu będzie stygła?

b) im mniej wody wróci do pieca (a więc zawór przykręcam), tym szybciej woda będzie krążyła w podłogówce, ale mniej ilościowy ciepłej wody zostanie pobrane z pieca, a więc też w skrajnej pozycji będzie chłodniej.

 

I moim zadaniem jest takie ustawienie tego zaworu, aby na krzywej znaleźć górkę, czyli temperatura będzie rosła do pewnego momentu, aby dalej spadać.

 

I teraz pytania kolejne:

- co się zmienia w układzie podłogówki, gdy zamykam połowę linii do pomieszczeń? Rośnie ciśnienie, ciśnienie nie rośnie, pompa po prostu pompuje szybciej, bo ma mniej wody do pompowania???

 

- nie mam w tym układzie przepływomierzy, a słyszałem, że należy również przepływy wyregulować? Jak więc to zrobić, skoro przepływmoerzy brak. I czym skutkuje złe wyregulowanie przepływów?

 

Jeśli zawile napisałem, proszę dać mi znać, dopowiem, co trzeba.

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

- zawór z imbusem służy do zrównoważenia przepływów w instalacji

(przy otwartej głowicy termostatycznej, zaworem ogranicza się przepływ do takiego aby czynnik dopływał tez na wyższe kondygnacje i inne rozdzielacze np. grzejnikowe)

 

-jeśli siłowniki zamkną część lub wszystkie obwody podłogówki to pompa zamyka się nadmiarem przez by-pass (taka pionowa rurka obok pompy, tez do ew. wyregulowania),

zabezpiecza to przed wzrostem ciśnienia i zmianą przepływów,

 

- woda w podłogówce krąży ze stałą prędkością, ograniczoną numerem biegu pompy i ustawionymi przepływami (jak nie masz rotametrów to nie wiesz jaki przepływa jest na poszczególnych obwodach). Można dokonać regulacji na podstawie temperatur powrotu z poszczególnych pętli.

 

http://www.purmo.com/images/products/ufh/Instrukcja_duzy_zestaw_mieszajacy.pdf

Edytowane przez xmsg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...