Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie powietrzno nadmuchowe


Szelma29

Recommended Posts

To co opisał kolega falkon, to nie ogrzewanie nadmuchowe a wentylacja z dogrzewaniem powietrza.

 

Jedną z podstawowych zalet ON jest brak bezwładności i szybkie zmiany temperatury, dzięki czemu można zaprogramować system tak, że teraz jest 18C, a za 20 minut będzie 21. Ale to wymaga odpowiedniej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...Sam system „grzejący” powietrze „od góry” nie jest też zbyt efektywny...

 

Na parterze kratki nawiewne mam umieszczone w posadzce. Wywiewne: główna przy posadzce, a w kuchni i łazienace - pod stropem.

Na piętrze wszystkie są pod stropem.

 

Wymiennik celowo przewymiarowałem (dobrałem jakby na chłodzenie latem ;) ) - CNWB 450/250.

 

A jeśli chodzi o GWC to tak naprawdę na razie bardziej pełni funkcję dostarczyciela wilgoci, bo sprawność wymiennika jest w zasadzie identyczna zarówno przy pracy z GWC jak i z czeprni ściennej. Ale trzeba dodać, że ta sprawność jest przy wydajnosci ustawionej na 10% - z pomiarów prędkości powietrza wynika mi, że wynosi ok. 130-150m3/h.

 

Komfort na razie jest bardzo dobry, ale ja również z utęsknieniem czekam na większe mrozy ;), bo ciekawi mnie jak będzie kształtowała sie wilgotność. Podejrzewam, że właśnie ze zbyt niską wilgotnoscią mogę mieć największy problem. I wtedy zobaczymy - czy trzeba będzie zamontować jakis nawilżacz, czy może wytarczy tylko zraszanie GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kratki dobrałem tak, aby prędkość wypływu z nich była mała - mają dosć duze powierzchnie .

Takie usytuowanie kratek ma spowodować, że:

- zimą - ciepłe powietrze, mimo tego że przepływać będzie wolno, to jednak ze wzgledu na temperaturę będzie unosiło się do góry. Dlatego kratki wywiewne umieszczone sa przy posadzce - mają jakby wymuszać cyrkulację powietrza. Zresztą - to trochę tak jak tradycyjne grzejniki, które w zdecydowanej wiekszości i tak przekazują ciepło przez cyrkulację powietrza.

- latem - z kratek ma płynąć chłodne powietrze ("cięższe") i z większą prędkością niż zimą. W związku z tym będzie kierowane w górę, ale wywiew ma się odbywać dołem - również w celu wymuszenia cyrkulacji powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś.

Takie różne rozmieszczenie kratek nie jest typowe ani dla wentylacji, ani dla ogrzewania nadmuchowego i praktycznie powoduje nieprzewidywalny ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń albo i jego brak między pomieszczeniami.. Taki ni pies, ni wydra.

 

Nie twierdzę, że nie będzie działało, ale zbilansowanie tego wszystkiego przekracza moje wyobrażenia.

 

Jakoś tak jestem pewien, że przy takim sposobie ogrzewania i takim "układzie" kratek, przy mrozach będzie kłopot, a faktyczne zużycie energii będzie dużo większe niż te zakładane 3,3kW (cokolwiek to oznacza, te 3,3kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Takie różne rozmieszczenie kratek nie jest typowe ani dla wentylacji, ani dla ogrzewania nadmuchowego i praktycznie powoduje nieprzewidywalny ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń albo i jego brak między pomieszczeniami..

 

Dlaczego myślisz, że będzie nieprzewidywalny wewnątrz pomieszczeń i brak pomiedzy pomieszczeniami?

 

Rozmieszenie kratek w skali domu mam takie, że nawiewne umieszczone są w pomieszczenaich "czystych", a wywiewne w pomieszczeniach "brudnych".

A tam, gdzie kratki wywiewne znajdują się pod stropem, to przepływ powietrza odbywa się w podciecciach drzwi - a wiec de facto jakby dołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A ile kosztuje utrzymanie takiej instalacji ?? np. filtry

 

Jeszcze nie wiem.

Instalacja pracuje od ok. 6 kilku miesięcy. W miarę czysto zaczęło być ok. 2 miesiące temu - wtedy ja (jako pierwszy ;) ) wprowadziłem się do domu.

W ostatnią sobotę wyczyściłem filtry odkurzaczem. Było sporo nalotu kurzu i styropianu.

Mimo odkurzania są szare (kiedyś były białe ;) ), ale myślę, że w najbliższym czasie nie będę ich jeszcze wymieniał.

Zużycie prądu w ostatnich kilkunastu dniach: ok. 1,9 kWh/d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Długo zastanawiałem sie nad wyborem rozwiązania ogrzewania nadmuchowego, ostatecznie zdecydowałem się na nie. Podam przyblizone koszty instalacji w moim domu oraz wady i zalety obu systemów jakie zauwazyłem:

 

ogrzewanie tradycyjne + podłogówka + rekuperatory + automatyka na 8 stref:

 

wady:

 

- duża bezwładnośc i praktyczny brak możliwosci sterowania podłogówką

- brak nawilżania (nawilżacze stacjonarne już przerobiłem w obecnym domu i wiem ze to lipa, a te króre wpina się w kanały rekuperacji też się nie sprawdzają)

- kłopotliwa i kosztowana integracja z systemami automatyki EIB/KNX

- przy zastosowaniu 2 rekuperatorów wymiana powietrza na poziomie 0,7kubatury / h

- wysokie koszty ekspolatacyjne

- grzejniki które zajmuja miejsce i są zazwyczaj siedliskiem kurzu

 

zalety

- niższy koszt instalacji (łącznie ok 115tyś. zł)

- odzysk ciepła z rekuperatorów

- ciepła podłoga

 

 

 

Ogrzewanie nadmuchowe carrier / polski komfort.

Wady:

- brak ciepłej podłogi

- konieczny zakup dodatkowego urządzenia do CWU + instalacja

- niszczenie obecnej wylewki (kanały na parterze idą pod posadzką i musze skuc wylewki)

- wyzszy koszt instalacji systemu ponad 138tyś

 

Zalety:

- Błyskawiczny czas rekakcji - bezwładnośc na poziomie kilku/kilkunastu minut

- możliwośc nawilżania powietrza

- 8 niezależnie sterowalnych stref w budynku

- filtracja mechaniczna na bardzo wysokim poziomie (w porównaniu do filtrów w rekuperatorach)

- filtracja elektrostatyczna - rewelacja!

- lampy UV w instalacji dobijajace zarazki którym udało się przejśc przez filtr elektro

- recylkulacja powietrza (kominek, itd)

- odzysk z 2 rekuperatorów

- 3,2 wymiany powietrza całej kubatury budynku / h (piec przewala ok 3200m3/h + rekuperatory ok 800m3/h)

- banalna integracja z systemami inteligentnego budynku ( u mnie to bedzie tak ze jak wyjezdzam z pracy do domu to wysyłam sms lub dzwonie do budynku i zanim dojade temperatua podniesie się do zadanego poziomu - dojazd zamuje mi ok 15-20min. po co mam grzac jak mnie nie ma w domu)

- bardzo wysoka jakośc powietrza w moim domu.

- 8 strefowa klimatyzacja w całym budynku.

- możliwoś wykozystania agregatu klimy jako pompy ciepła w okresach przejsciowych co jeszcze bardziej zoptymalizuje rachunki (całośc tworzy taki system hybrydowy).

 

moją małżonke bardzo martwi kwestia braku ciepłej podłogi.

Jeszcze dokładnie nie zdecydowałem ale rozwazam maty elektyczne w lazienkach lub system unopor mini tec (1,5cm grubosci) o niewielkiej bezwładnosci podłączony do podgrzewacza CWU z mieszaczami.

 

Zainteresowanych tematem zapraszam do mojego dziennika w najblizszych tygodniach powinny pojawic sie tam fotki z instalacji Polskiego Komfortu.

 

Apropo filtrów to z informacji jaką posiadam to koszt ok 100-200zł rocznie. można oczywiscie nie wymieniac i myc w zmywarce.

 

system powinien miec również zapewniony chyba raz na rok przegląd, ale to chyba jest normalne przy każdym ogrzewaniu gazowym.

 

by uniknąc pytan odrazu informuje, u mnie zainstalowany bedzie

- piec carrier 21/33kW

- nawilzacz powietrza

- lampa uv

- filtr elektrostatyczny

- 8 strefowy system infinity zone

- web serwer

- reku HRV 550m3 + renovent medium

- 8 smart sensorów

- kanały z plyty climaver (dzwiekoszczelna - nie słychac żadnych szumów podobno)

- agregat klimy 4ton (wiosna 2011)

 

w razie pytan chetnie odpowiem bo sam przeszedłem piekło aby dowiedziec się prawdziwych konretów odnośnie tego systemu.

 

Radzę uważac na napalonych extremistów którzy dużo gadają a mało wiedzą i krytykują system wymyślając dziwne historyjki. Sam kilka razy prawie dałem się nabrac. Jak ktoś jest naprawde zainteresowany takim rozwiązaniem, chce miec czysciutkie powietrze w domu, mozliwosc szybkiej zmiany temperatury w roznych pomieszczeniach i przedewszystkim ma wrażliwe dzieciaki to naprawde polecam.

 

Przerobiłem oferty chyba wszystkich firm w polsce, nawet niezaleznych instalatorów pracuących w niektórych firmach (co za bezszczelnośc zeby podkradac klientów firmy w ktorej sie pracuje). Różnice w cenie były przeogromne - dochodziły nawet do 60 tyś zł.

Najciekawsza z nich to oferta jednego Pana z południa polski opracowana na identycznych urządzeniach jakie oferuje polski komfort. Tansza była o ponad 30tyś. Urządzenia identyczne. W czym tkwił sekret???

W jego projekcie. Jak mi się uda przekonwertowac pdfa na jpg to wkleje do dziennika to co dostałem od tego goscia i od polskiego komfortu a zobaczycie róznice. Uwazam ze warto było dopłacic ta kase i miec spokój z najwazniejsza instalacją w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

same reku kosztowały ok 40tysi.

 

oczywisice ze bedzie mi sie chciało oszczedzac ( tak naprawde zrobi to za mnie automatyka i rozwiazania na jekie sie zdecydowalem) przy ogrzewaniu takiej kubatury dobrze zaprojektowany system z automatyką pokaze prawdziwe oszczędności.

z moich wyliczen wynika ze nie powinienem przekroczyc oplat jakie ponosze w obecnym domu (ok 240m2 = ok 1,8/2tyś na 2 miesiace (gaz)) , ocieplonym styro 5cm z w miare nowym piecem i konwektorami.

 

zdjecia bede robił napewno - narazie wszystko wpakuje do dziennika budowy. z czasem jak instalacja ruszy i pochodzi mogę załozyc wątek z dokładnym opisem co jak wyglądało i jak sie sprawuje w praktyce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Od 10 lat wykorzystuje ogrzewanie nawiewne w moim domu. Uzywam pieca gazowego, kanały w podłodze wykonane podczas budowy z blachy ocynkowanej na podstawie projektu. W pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia nie są izolowane od góry co ogrzewa również podłogę. W łazience wyprowadziłem kanał wyżej w ścianie co dało efekt tzw drabinki i można suszyć ręczniki itp. Do ciepłej wody zastosowałem zwykły bojler gazowy umieszczony w miejscu gdzie odcinki rur z ciepłą wodą mogą być najkrotsze. Ogrzewam tym systemem dom o pow. ok. 120 m2 w parterze. Mój układ pomieszczeń jest taki, że powietrze może wracać do pieca przez korytarz i kratki w drzwiach. Dom jest wykonany w technologi bloczków styropianowych tak więc jest dość ciepły. Jestem z tego typu ogrzewania bardzo zadowolony. Szybki przyrost temperatury, nawilżanie powietrza, niskie koszty eksploatacji (ok 30% niższe). Piec kupiłem okazyjnie, kanały wykonałem samodzielnie. Koszt całości to ok 6tys (z projektem). Z moich doświadczeń mogę polecić. Jedyne problemy jakie napotkałem to: zbieranie kamienia w nawilżaczu, szum pracy pieca (mogłem chyba go lepiej wygłuszyć lub może inaczej zamontować, można się przyzwyczaić i nie jest tragicznie) elektronika pieca zaczęła szwankować ( z powodu drgań pieca zaczęły pękać ścieżki na płytce - piec amerykński starszej generacji bez kondensacji spalin PolskiKonfort.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 10 lat wykorzystuje ogrzewanie nawiewne w moim domu. Uzywam pieca gazowego, kanały w podłodze wykonane podczas budowy z blachy ocynkowanej na podstawie projektu. W pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia nie są izolowane od góry co ogrzewa również podłogę. W łazience wyprowadziłem kanał wyżej w ścianie co dało efekt tzw drabinki i można suszyć ręczniki itp. Do ciepłej wody zastosowałem zwykły bojler gazowy umieszczony w miejscu gdzie odcinki rur z ciepłą wodą mogą być najkrotsze. Ogrzewam tym systemem dom o pow. ok. 120 m2 w parterze. Mój układ pomieszczeń jest taki, że powietrze może wracać do pieca przez korytarz i kratki w drzwiach. Dom jest wykonany w technologi bloczków styropianowych tak więc jest dość ciepły. Jestem z tego typu ogrzewania bardzo zadowolony. Szybki przyrost temperatury, nawilżanie powietrza, niskie koszty eksploatacji (ok 30% niższe). Piec kupiłem okazyjnie, kanały wykonałem samodzielnie. Koszt całości to ok 6tys (z projektem). Z moich doświadczeń mogę polecić. Jedyne problemy jakie napotkałem to: zbieranie kamienia w nawilżaczu, szum pracy pieca (mogłem chyba go lepiej wygłuszyć lub może inaczej zamontować, można się przyzwyczaić i nie jest tragicznie) elektronika pieca zaczęła szwankować ( z powodu drgań pieca zaczęły pękać ścieżki na płytce - piec amerykński starszej generacji bez kondensacji spalin PolskiKonfort.

Pozdrawiam

 

To pochwal się ile płacisz za sezon 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...