Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie powietrzno nadmuchowe


Szelma29

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość rob***
Też mam takie ogrzewanie, ale w przeciwieństwie do Ciebie nie mam domu z bloczków styropianowych. Mam technologię RBS, czyli ściany z PCV zalane betonem, a na poddaszu szkielet. Sciany są cienkie, musiałem więc sam docieplać wełną. Mam piec tempstar amerykański do ogrzewania nadmuchowego , do tego wymiennik ciepła ( służy do klimatyzacji latem)- cała wentylacja w związku z tym jest wymuszona czyli mechaniczna. Koszty ? Tutaj jest gorzej, zeszłej zimy było ok 1000 zł za 1,5 miesiąca, ale zobaczymy teraz - jest zimno, a piec prawie non stop chodzi... Będzie się działo ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dzięki podwójnemu ociepleniu ścian (od środka i na zewnątrz po 5 cm styropianu), 10 cm w posadzce i 30 cm dobrej wełny na stropie dom jest dość ciepły. Mam ustawione 18 C w nocy, rano 20 C, potem 18C i po 15 h do 22 h 20 C. Srednio piec włacza mi się ok 4 razy i pracuje ok godziny. Czasami jak jest zimna noc to jeszcze raz w nocy. W weekendy od rana mam 20 c wiec trochę więcej. Z reguły wieczorem i w weekendy palę w kominku więc piec praktycznie stoi wieczorami. Przy takim trybie w zeszłym roku w najgorszym okresie miałem rachunek ok 500 zł. tak więc nie narzekam. Jednak wyłączając wszystkie nieogrzewane pomieszczenia to jest to tylko ok 110 m2. Więc jeżeli ktoś ma większy dom to na pewno musi więcej wydać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem, że założę klimatyzację ale okazało się, że latem w domu jest chłodno szczególnie jak przysłaniamy rolety w bardzo słoneczne dni, więc poza pojedynczymi przypadkami ten wydatek udało mi się ominąć. Najbardziej jednak, oczywiście oprócz pękającej elektroniki, martwi mnie wiecznie zacinający się nawilżacz w piecu. Głównie z powodu kamienia z odparowanej wody. Aż ostatnio musiałem go wymontować bo stanął zupełnie i tylko niepotrzebnie zakłócał przepływ powietrza. Jak masz rozwiązane nawilżanie powietrza ? Może nie masz tego typu problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rob***

Jak masz rozwiązane nawilżanie powietrza ? Może nie masz tego typu problemu.

 

Mam prosty nawilżacz Air King, z obracaną wokół osi gąbką naciągniętą na drut w kształcie walca i zanurzoną w wodzie- działa na zasadzie spłuczki klozetowej, jak się woda obniży to zawór się otwiera i dolewa wody. Też są kłopoty bo kamień potrafi utwardzic gąbkę. W tym sezonie skończyła się gąbka i będę musiał ścigać ze Stanów, bo w Polsce tego nie mogę namierzyć ? ( albo sam zrobię jak Adam Słodowy )

 

Ale nie mam problemu z wilgotnością- cały czas pomiędzy 40-60 % - wskazania higrometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego samego walca i też przydałby mi się nowy. Dla mnie wilgotność jest ok, ale żona czasami narzeka. Spróbuje z wodą destylowaną. Już o tym myślałem ale sądziłem że może wpadnę na inny pomysł. Wodę i tak dolewam do zbiorniczka bo przy piecu jej nie ma. Dzięki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam,

 

bardzo proszę o pomoc,

 

jestem na etapie wyboru ogrzewania do domu jednorodzinnego,

parter z poddaszem użytkowym,

wykonanego w technologii szkieletowej,

ok. 150m2,

4-5 osobowa rodzina,

brak gazu na działce,

dom jest na etapie projektowania

 

czy jest możliwe i ma sens funkcjonalno-ekonomiczny, wykonanie instalacji:

 

ogrzewanie nadmuchowe połączone z rekuperacją, połączone z kominkiem - Dystrybucja Gorącego Powietrza (funkcja rekreacyjna, dogrzewanie domu ).

Na działce brak gazu więc piec na paliwo stałe(!?), który zapewni także ciepłą wodę.

Instalacja z możliwością automatycznej kontroli temperatury, programowania temperatury, wydzielania stref domu i programowanie dla nich temperatury.

 

Jakie urządzenia dodatkowe będą potrzebne? ( np bufor wody, nagrzewnica wodna kanałowa?)

 

Czy takie instalacje są często instalowane?

Czy będzie to tańsze od instalacji z piecem gazowym (montaż butli na działce, instalowanie oddzielnej instalacji dla ciepłej wody, cena gazu vs cena paliwa stałego - kalkulacja dla okresu np 10 lat)?

 

Jaka jest Państwa ogólna ocena takiej instalacji?

Jeżeli negatywna to jak powinienem ogrzewać ten dom?

Czy może ktoś dać mi kontakt do firmy, która się tym zajmuje?

Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu dla moich pytań i za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo pytań, a mało danych, ja ci mogę tylko podpowiedzic że ogrzewania nadmuchowego nie łącz sobie z kotłem na paliwa stałe. druga sprawa przy ogrzewaniu nadmuchowycm ciężko=drogo dzieli się dom na strefy. Jeżeli chcesz ogrzewanie nadmuchowe a nie masz gazu to polecam ci pompe ciepła powietrze-powietrze. Zobacz sobie mój dziennik tam jest kilka informacji na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informację.

 

czy mógłbyś napisać co przekonało Cię do PC? ... i jak oceniasz swój wybór po tym czasie? Czy szum instalacji jest znośny? 1650 kw/h przez ile miesięcy? jak grzejesz wodę?

 

(przypominam małe dziecko, ale w tym temacie chyba tak właśnie jest!)

dzięki za czas!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gazu, szuflować mi się nie chciało, więc został albo czysty prąd albo PC, że PC jest eksploatacyjnie 2-3 razy tańsza wybor padł na PC. Wybór oceniam na bardzo dobry. Mam ogrzewanie, klimatyzację i wentylację w 1 układzie. Te 1650 kW/h to było za zeszły sezon grzewczy + do tego 4-5m3 drzewa. W tym roku od 1 października tego roku do dziś poszło mi 476 kW/h prądu i około 0,5m3 drzewa. Wodę grzeję zwykłym bojlerem elektrycznym. Mam 2 małych dzieci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gazu, szuflować mi się nie chciało, więc został albo czysty prąd albo PC, że PC jest eksploatacyjnie 2-3 razy tańsza wybor padł na PC. Wybór oceniam na bardzo dobry. Mam ogrzewanie, klimatyzację i wentylację w 1 układzie. Te 1650 kW/h to było za zeszły sezon grzewczy + do tego 4-5m3 drzewa. W tym roku od 1 października tego roku do dziś poszło mi 476 kW/h prądu i około 0,5m3 drzewa. Wodę grzeję zwykłym bojlerem elektrycznym. Mam 2 małych dzieci

 

ja do tego czasu zużyłem ok. 1000 kwh grzejąc "czystym" prądem bez palenia w kominku...

 

przy tej wielkości domu te ok.500 kwh z PC to taka norma, u ciebie dochodzi jeszcze te 0,5 m3 drzewa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale porównaj sobie ocieplenie twojego domu i mojego, i ja mam wentylację mechaniczną ale bez reku. Temperatura w domu od 22-24st. Kominkiem przegrzewam dom do 24-25st

A czemu w dzienniku masz napisane że do 30.11 zużyłeś 1912kW/h, to jak to się ma do tego 1000 które napisałeś wyżej??

A co do typowego 500kW/h z PC tu masz zużycie od adiqq

 

zużycie na sezon grzewczy 2011-2012

pazdziernik: 1T=71kwh, 2T=247kwh suma=318kwh

listopad: 1T=121kwh, 2T=482kwh, suma=603

 

przeklejone z postu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEPŁA-zużycie-prądu

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale porównaj sobie ocieplenie twojego domu i mojego, i ja mam wentylację mechaniczną ale bez reku. Temperatura w domu od 22-24st. Kominkiem przegrzewam dom do 24-25st

A czemu w dzienniku masz napisane że do 30.11 zużyłeś 1912kW/h, to jak to się ma do tego 1000 które napisałeś wyżej??

A co do typowego 500kW/h z PC tu masz zużycie od adiqq

 

zużycie na sezon grzewczy 2011-2012

pazdziernik: 1T=71kwh, 2T=247kwh suma=318kwh

listopad: 1T=121kwh, 2T=482kwh, suma=603

 

przeklejone z postu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEPŁA-zużycie-prądu

 

sorki za wprowadzenie w błąd, coś mi się omamiło że to za listopad (byłem chyba trochę zmęczony ;))

 

ale...

przegrzewając dom kominkiem nie doprowadzasz do tak znacznego spadku temperatury żeby normalnie załączało się ogrzewanie...

mam kominek zDGP i wiem jak reaguje ogrzewanie jak się w nim pali, też mógł bym w nim palić codziennie i napisać że zużyłem np. 200 kwh grzejąc "czystym" a także dodać tak od nie chcenia... i 0,8 m3 drzewa...

ale takie wyniki nie są w żaden sposób miarodajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja niczego nie zatajam, lubimy z żoną palić w kozie i palimy (raczej bździmy bo cała koza jest pozamykana). Ogrzewanie PC chodzi głównie w nocy i nad ranem, nigdy nie ukrywałem że palę dla tego to piszę. Liczę się z tym ze jak bym nie palił w kominku to bym pewnie zużył 2x tyle prądu. Przy takim zużyciu jak dziś palę średnio 6 dni w tygodniu po 2-3 szczapy drzewa. Dodatkowo moje ogrzewanie nadmuchowe roznosi ciepło po całym domu i tak w najdalej oddalonym pokoju jest o 1-2st mniej niż w salonie Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...