Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator - mniejsza sprawność przy GWC


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

bo gwc nie podności sprawności odzysku ciepła z domu

Ja nie mam GWC. Jest teraz za oknem -10*C.

Lampka na sterowniku cały czas mruga (trwa rozmrażanie).

Rekuperator mistral 300duo.

 

I co Ty na to? Podnosi sprawność czy nie. :wink:

 

Obniża bo przy rozmrażaniu nie nawiewasz chłodniejszego powetrza tylko wypuszczasz ciepłe a więc masz mniej strat ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC-zysk czy strata

Pomiary dokonane 14 stycznia 2010, termometr sonda

Reuperator Renowenta HR z bypassem , GWC rury rehau 55mb zakopane 1,8-2 mb pod ziemią lessową stale wilgotną.

temp zewn.mius -10 powietrze z czerpni w podbitce dach.odległość od reku.7 mb.

IV kanał temp powietrze zewn.na wejściu do reku -5

I kanał nawiew ogrzanie/odzysk/ +16 na wyjściu z reku

III kanał wywiew temp na reku z wywiewu +19

II kanał powietrze zużyte temp. na reku +5

temp na anemostatach /12mb od reku/ +14 /2 stopnie straty na przesyle/

Załączone GWC temperatura przy czerpni minus -11 st.C

IV kanał temp na wejściu nawiew +6 /temp. wyższa o 12 st.C ! jak wyżej/

I kanal nawiew +17 nawyjściu z reku /różnica tylko 1 st.C !! jak wyżej/

III kanał +19 /jak wyżej/

II kanał powietrze zuzyte +8 /!?/

temp na anemostacie + 15 /tylko 1 st.C wyżej/

Wniosek; GWC to komfort dla samego rekuperatora i jego podzespołów /dot niazamarzania/mniejszy komfort dla kieszeni inwestora,znikomy wpływ na podniesianie temperatury nawiewanej do pomieszczeń !! Wydatek na w/w GWC niewspółmierny do pożądanych efektów.

Rysunki poglądowe firmy Rehau mocno przebarwine marketingowo !!

Wyniki użytowania GWC w okresie letnim jeszcze mniej ciekawe.

Należy zapomnieć o reklamowanej pseudo klimatyzacji .

Wniosek ostateczny dla chcących inwestować w nowinki budowlane.

Rekuperator TAK !! koniecznie z bypassem dobrej marki, GWC NIE !!/chyba że masz zbędne 13-14 tys zł/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazowo: kiedy powietrze wewnątrz ma +20°C a na zewnątrz -20°C różnica temperatur wynosi 40 stopni. Kiedy po włączeniu rekuperatora powietrze nawiewane będzie miało 0°C, czyli odzyskamy 20 stopni z 40, mamy sprawność 50%. Gdy to powietrze będzie miało 10°C czyli odzyskamy 30 stopni z 40, możemy mówić o 75% sprawności odzysku ciepła.

 

Wg Ciebie jak powinno byc?
W/g moich obliczeń sprawność to 87,8% Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jeszcze miałem reku (już nie mam, bo Adammk zabrał go do naprawy i już trzeci tydzień naprawia :(( )

, to przy -15st nawiewało poprzez GWC (żwir) i reku +17st, przy max obrotach.

 

 

teraz, gdy nie ma reku, przez samo GWC nawiewa +8stC.

 

w domu jest +20stC.

 

 

to jaka jest sprawność wentylacji z reku+gwc i przy samym gwc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jeszcze miałem reku (już nie mam, bo Adammk zabrał go do naprawy i już trzeci tydzień naprawia :(( )

, to przy -15st nawiewało poprzez GWC (żwir) i reku +17st, przy max obrotach.

 

 

teraz, gdy nie ma reku, przez samo GWC nawiewa +8stC.

 

w domu jest +20stC.

 

 

to jaka jest sprawność wentylacji z reku+gwc i przy samym gwc ?

Tutaj masz wzór i sam podstaw sobie wyniki.

(t naw - t zew)/(t wyc - t zew).

t naw - temp nawiewana

t zew - temp zewnętrzna

t wyc - wyciągana (lub domowa)

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a ja mam pytanie..

jesli obliczam wzor dla uzyskania sprawnosci przy gwc zalaczonym,to jaka temp. zew. podaje?te nawiewana z gwc,czy te atmosferyczna ,przy zalaczonym gwc?albo.....jak podaje temp. w domu,to usredniona,z tych kilku pomieszczen ,gdzie sa wyciagowe anemo?no bo mam rozne temp. w roznych pomieszczeniach ,z wyciagowymi anemo...od 18 do 22 st.czyli usredniam???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli obliczam wzor dla uzyskania sprawnosci przy gwc zalaczonym,to jaka temp. zew. podaje?te nawiewana z gwc,czy te atmosferyczna ,przy zalaczonym gwc?

 

Jeśli chodzi o sprawność samego reku to powinniśmy zmierzyć

temperatury w 3 miejscach przy rekuperatorze:

1. nawiew świeżego powietrza,

2. wywiew z pomieszczeń,

3. nawiew do pomieszczeń.

 

Niestety w mistralach nie założyli czujników.

http://www.pro-vent.pl/budowa-rekuperatora-mistral,0.html

 

Myślę, że bardziej zależy nam na sprawności całego systemu wentylacji.

 

...jak podaje temp. w domu,to usredniona,z tych kilku pomieszczen ,gdzie sa wyciagowe anemo?no bo mam rozne temp. w roznych pomieszczeniach ,z wyciagowymi anemo...od 18 do 22 st.czyli usredniam???

I tu robi się problem.

Trzeba zrobić pomiar temperatur i przepływu na każdym anemostacie

i obliczyć średnią ważoną.

 

Teraz mamy inne dane:

1. temp powietrza zewn,

2. śr temp wywiewu z pomieszczeń,

3. śr temp nawiewu do pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Pozwolę sobie podpiąć pod temat GWC. Mam pytanie o system przeciw zamarzaniu rekuperatora.

 

Na klasyczne rozwiązanie GWC mnie nie stać, dlatego szukałem i wyczytałem o 3 rozwiązaniach:

1. Grzałki

2. Recyrkulacja

3. Bartosz (ze względu na rozmiary nie zamarza).

 

Porównując 1 i 3 mam dylemat: czy oszczędniej jest zimą: co jakiś czas odpalić te 3kW grzałki, czy lepszy będzie bartosz, który jednak ciągnie więcej prądu niż klasyczne rekuperatory (np. krzyżowe), a ciągnie ten większy prąd cały czas. Recyrkulacja w Mistral jest dosyć ciekawa, ale czy jest na tyle wydajna?

Czy ktoś się zastanawiał który system jest najefektywniejszy dla systemu i kieszeni jeśli chodzi o uniknięcie zamarzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mnie to nurtuje (gwc nie buduję). To w końcu jak to jest z tymi centralami (poza bartoszem), np R Brink-, w których zastosowano regulację pracy wentylatorów jako opcja antyzamrożeniowa. Zamarzają, czy nie? Mamy ostrą zimę za sobą, może ktoś się wypowie, kto używał takiego reku bez gwc i nagrzewnicy. A może poprostu zakupić tańszy sprzęt ,ale z grzałką i tą różnicę (pewnie ze 2 tyś) przeznaczyć na tych parę kW grzałki.Jeśli koszty wyrównają się po 10 latach, to czemu nie (pewnie o tym gdzieś było) Edytowane przez Cezarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coulighnon robil pomiary zima i mu wyszlo, ze przy dobrym reku przeciwpradowym GWC niewiele daje w sensie sprawnosciowym, natomiast chroni przed zamarzaniem.

Ja osobiscie zrezygnowalem z GWC na rzecz Bartosza, klamka zapadla, fundament zalany bez przejscia do GWC.

 

Nagrzewnice elektr nie wchodza u mnie w rachube.

 

Nie jestem przeciwnikiem GWC, ale przeraza mnie wilgoc zbierajaca sie w rurze z biegiem czasu i to co tam moze sie rozwijac..... systemy glikolowe sa dla mnie po "ciemnej stronie mocy" ze wzgledu na stopien komplikacji (mechanika).

 

Centrale umieszcze na jetkach, czerpnia i wyrzutnia w scianach szczytowych.

Dach ocieplony po kalenice.... brdzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Do wszystkich teoretyków i praktyków rekuperacji i GWC! O co chodzi!?

Mój rekuperator przy zewnętrznej temperaturze przed rekuperatorem 2,8 C ma sprawność 84% i nawiewa powietrze o temp. 16,0 C. Po załączeniu GWC temperatura zewnętrzna przed rekuperatorem to 9,6 C, a nawiewa 16,3 C, czyli sprawność 74%.

Zatem temperaturowo jakby z GWC niewielki zysk! Wiem, że tak nie jest bo jednak te kilka stopni pokazuje na wejściu więcej.

Czy jest na to wytłumaczenie?

 

Zaciekawiony Jacek :o

Rekuperator ma mniejszą sprawność ponieważ po załączeniu GWC zmniejszyła się ilość skroplin, a więc mniejszy jest odzysk ciepła z kondensacji pary,

ale co ja tam wiem.

Prawda kurt?

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...