Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator - mniejsza sprawność przy GWC


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 9 months później...
Obrazowo: kiedy powietrze wewnątrz ma +20°C a na zewnątrz -20°C różnica temperatur wynosi 40 stopni. Kiedy po włączeniu rekuperatora powietrze nawiewane będzie miało 0°C, czyli odzyskamy 20 stopni z 40, mamy sprawność 50%. Gdy to powietrze będzie miało 10°C czyli odzyskamy 30 stopni z 40, możemy mówić o 75% sprawności odzysku ciepła.

 

W/g moich obliczeń sprawność to 87,8%

 

No bez jaj. To też jest niepoprawnie. Wymiana ciepła może zachodzić do momentu zrównania temperatur. Więc jeśli w powyższej sytuacji powietrze nawiewane będzie miało 0 stopni, to jest wszystko co można osiągnąć, bo usuwane również ma wtedy 0 stopni, więc wtedy jest 100% sprawności. Inaczej to byłoby perpetuum mobile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez jaj. To też jest niepoprawnie. Wymiana ciepła może zachodzić do momentu zrównania temperatur. Więc jeśli w powyższej sytuacji powietrze nawiewane będzie miało 0 stopni, to jest wszystko co można osiągnąć, bo usuwane również ma wtedy 0 stopni, więc wtedy jest 100% sprawności. Inaczej to byłoby perpetuum mobile.

wiesz co to jest wymiennik przeciwprądowy ?

powiedz mi w którym momencie zrównają się w nim temperatury;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ja wiem ...

Gdy powietrze wywiewane ma +20*C i nawiewane osiagnie temp. tez +20*C

Dobrze odpowiedzialem pse Pana?

:) :) :)

 

Tak powaznie to raczej malo prawdopodobne zeby zima nawiew osiagnal temp. wywiewu bo zdaje sie ze @bednar w tym miejscu zagalopowal sie "troszeczke" i zapomnial o stalym przeplywie owego, wywiewanego +20*C powietrza, ktore nie ma szans osiagnac temp. 0*C -w tzw. normalnych warunkach.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...