Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawidłowo wykonana wentylacja grawitacyjna-praktyczne rady


Recommended Posts

......

Fotki mojego domu i moich kominów masz w mojej stopce - odległość pomiędzy kanałami to cegła - w takim razie już się czegoś nauczyłem - ca 20cm a nie pół metra ...

to nietypowo i nietypową cegła murowane :-?

reszty nie będę komentował, sam dzielnie sobie radzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 267
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak nie merytorycznie.

 

To niedorzeczne odnosiło się (przynajmniej, ja tak odczytałem) do stwierdzenia „przykładów”, a nie Twojego sposobu wykonania kominów wentylacyjnych.

 

Nie widzę nic niedorzecznego w moich przykładach .

Ty analizujesz pracę dwóch równoległych kanałów połączonych wspólnie w przypadku przepływającego przez przestrzał wiatru - i znakomicie tłumaczysz zjawiska w nich występujące - ale nie zawsze wiatr wieje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

Fotki mojego domu i moich kominów masz w mojej stopce - odległość pomiędzy kanałami to cegła - w takim razie już się czegoś nauczyłem - ca 20cm a nie pół metra ...

to nietypowo i nietypową cegła murowane :-?

reszty nie będę komentował, sam dzielnie sobie radzisz

 

Skąd możesz wszechwiedzący wiedzieć jak i z czego mam kominy murowane - bo to co wygląda na zewnątrz wcale nie musi być tak jednoznaczne ... - no ale cóż - to Ty jesteś obdarzony jedyną słuszną wiedzą - dlatego nie mnie z Tobą polemizować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skąd możesz wszechwiedzący wiedzieć jak i z czego mam kominy murowane - bo to co wygląda na zewnątrz wcale nie musi być tak jednoznaczne ... - no ale cóż - to Ty jesteś obdarzony jedyną słuszną wiedzą - dlatego nie mnie z Tobą polemizować ...

no w końcu coś z sensem napisałeś

 

cóż podałeś wymiar 20cm nie jest to typowy wymiar, co po prostu "odnotowalem"

na Twoich fotkach nie widać dokładnie kominów, to raz

a dwa : jestem na łaczu 45 kb/s przy kosztach x2 więc wybacz, nie zakochałem się w Twojej chałupie, aby poświęcić jej tyle uwagi, aby uważnie zajrzeć do komina

choć chata nawet fajna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie ma ruchu wiatru - przy bezwietrznej zimowej pogodzie ? - przepływ powietrza w kanałach went napędza różnica temperatur - nie może wówczas występować zjawisko cofki w jednym z kanałów i zassania prawidłowo wywiewanego powietrza z drugiego kanału ?? - jak już teoretyzujemy z linijką w ręku ??

 

Rozumiem, ze sugerujesz taki „układ zamknięty” w postaci zapętlenia się powietrza.

 

Już bardzo teoretycznie i z linijką milimetrową. :lol:

 

Musiałoby być sporo warunków do spełnienia równocześnie. Najważniejsze z nich to:

- bardzo duża różnica temperatur, w pomieszczeniach z których są czerpnie tych kanałów - nie jestem w stanie określić jaka, ale rzędu minimum „nastu” stopni,

- musiała by być duża różnica w przekroju obu „połączonych” kanałów,

- oba pomieszczenia w zasadzie musiały by być „odizolowane” od innych w których są kratki wentylacyjne,

- „połączenie” w domu, między tymi kratkami w zasadzie bez przeszkód,

- ten „przestrzał” musiałby być o małym przekroju lub z jednej strony zatkany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skąd możesz wszechwiedzący wiedzieć jak i z czego mam kominy murowane - bo to co wygląda na zewnątrz wcale nie musi być tak jednoznaczne ... - no ale cóż - to Ty jesteś obdarzony jedyną słuszną wiedzą - dlatego nie mnie z Tobą polemizować ...

no w końcu coś z sensem napisałeś

 

 

Czyżby syndrom besserwissera ?

 

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wytłumaczone.

Mam jednak uwagę odnośnie pkt.2.

2.komin powinien kończyć się co najmniej 30 cm na kalenicą a jeżeli mają być kratki wentylacyjne z boku komina to te kratki powinny być również powyżej kalenicy.

 

A jak dach jest stromy i ma powiedzmy 45 stopni, a komin jest "prawie" przy ścianie szczytowej ( bardzo często tak jest), to sugerujesz, że komin musi być wysoki na minimum 8,30 przy szrokości ściany 16m :o `

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu występuje prosta zależność.

 

Pozioma odległość komina od kalenicy = wysokości komina do kalenicy (+ minimum 30cm, tak jak twierdzisz).

 

Tak powinno być ale w projektach a potem w realu, kominy czasami są usadowione blisko ściany zewnętrznej, praktycznie w najniższej części dachu. Wtedy te kominy z reguły nie są murowane powyżej kalenicy/szczytu dachu.

Jest to typowy błąd projektanta, bo upchnął kominy tam gdzie mu pasowało oraz ze względów estetycznych. Bo jak się stawia dom to z reguły nie chcemy, żeby kominy były takie jak w piekarni. Po prostu szpecą sylwetkę budynku.

Takie kominy zwykle mają słaby ciąg i tzw cofki. Ale o tym przekonujemy się później, w trakcie użytkowania i zwykle nie wiemy co zrobić :roll:

Ludziska zakładają, wtedy różnej wysokości przedłużki a na to nasadę np: strażaka.

To dopiero jest szpetny widok i strata pieniędzy :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominy są b. ważne dla went. grawitacyjnej i podzielam powyższe zdania M K również te dot. zakończenia komina ponad kalenicą dachu.

 

Pamiętam jak kiedyś wertowałem internet nad rozwiązaniem problemów z wentylacją mojego mieszkania. B. dużo wpisów było o konieczności dostarczenia powietrza do domu poprzez nawiewniki a prawie wcale na temat kominów a to jest błąd bo same nawiewniki mogą nie naprawić wentylacji grawitacyjnej w domu/mieszkaniu. Przede wszystkim dobrze wykonane kominy (bo to ciężko się poprawia) a dopiero później nawiew w postaci np. nawiewników okiennych.

 

Przepływ powietrza zwłaszcza na poddaszu z pomieszczeń czystych do brudnych musi być taki aby stwarzał jak najmniejsze opory. Ponieważ sporo pewnie ludzi robi tak, że zamykają drzwi w takich pomieszczeniach czystych i jest tylko mała szczelina powietrzna pod drzwiami poprzez którą może wydostać się te powietrze z tego pomieszczenia to może o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nad takimi drzwiami w ścianie dedykowanych otworów went.? Takie otwory poziome w ścianie nad drzwiami przepuszczały by ładnie powietrze z pomieszczenia czystego na hol poddasza. Dalej oczywiście do pomieszczenia brudnego.

Czy spotkaliście się z czymś takim w praktyce lub możecie coś zaproponować aby te otwory ładnie wyglądały bo taka kratka typowo wentylacyjna czyli okrągła nad drzwiami może kiepsko wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno być ale w projektach a potem w realu, kominy czasami są usadowione blisko ściany zewnętrznej, praktycznie w najniższej części dachu. Wtedy te kominy z reguły nie są murowane powyżej kalenicy/szczytu dachu.

Jest to typowy błąd projektanta, bo upchnął kominy tam gdzie mu pasowało oraz ze względów estetycznych.

 

Wybacz moją upierdliwość.

Ale to stwierdzenie jest Twoje, czy też poparte jakimiś przepisami, normami, czy też wytycznymi ? Możesz je przytoczyć ?

 

Intryguje mnie też ta minimalna wysokość 0,3m – skąd się wzięła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote

1.Kominy powinny być stawiane z jednorodnych materiałów. Czyli stawiamy z cegły zwykłej, to taka ma być całość komina od początku do końca.

quote]

 

Jezeli chodzi o komin wentylacyjny, czy można z gotowych kształtek, czy lepiej z cegły. I jeszcze takie może głupie pytanie, ale czy robiąc ten komin z gotowych kształtek, które mieszczą się w ścianie nośnej trzeba murować ten komin od posadzki, czy mozna dopiero wyżej, tam gdzie będzie kratka wentylacyjna. (komin w domu parterowym, ściany z maxa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominy są b. ważne dla went. grawitacyjnej i podzielam powyższe zdania M K również te dot. zakończenia komina ponad kalenicą dachu.

 

Pamiętam jak kiedyś wertowałem internet nad rozwiązaniem problemów z wentylacją mojego mieszkania. B. dużo wpisów było o konieczności dostarczenia powietrza do domu poprzez nawiewniki a prawie wcale na temat kominów a to jest błąd

 

 

Są przepisy i to bardzo szczegółowe – nawet z rysunkami. :lol:

Rozporządzenie w sprawie WT:

 

§ 140. 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.( PN-B-10425:1989)

 

5. Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m.

 

§ 142. 1. Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu.

 

2. Wymaganie ust. 1 uznaje się za spełnione, jeżeli wyloty przewodów kominowych zostaną wyprowadzone ponad dach w sposób określony Polską Normą dla kominów murowanych. (PN-B-10425:1989- w zakresie pkt 3.3.2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominy są b. ważne dla went. grawitacyjnej i podzielam powyższe zdania M K również te dot. zakończenia komina ponad kalenicą dachu.

 

Pamiętam jak kiedyś wertowałem internet nad rozwiązaniem problemów z wentylacją mojego mieszkania. B. dużo wpisów było o konieczności dostarczenia powietrza do domu poprzez nawiewniki a prawie wcale na temat kominów a to jest błąd bo same nawiewniki mogą nie naprawić wentylacji grawitacyjnej w domu/mieszkaniu. Przede wszystkim dobrze wykonane kominy (bo to ciężko się poprawia) a dopiero później nawiew w postaci np. nawiewników okiennych.

 

Przepływ powietrza zwłaszcza na poddaszu z pomieszczeń czystych do brudnych musi być taki aby stwarzał jak najmniejsze opory. Ponieważ sporo pewnie ludzi robi tak, że zamykają drzwi w takich pomieszczeniach czystych i jest tylko mała szczelina powietrzna pod drzwiami poprzez którą może wydostać się te powietrze z tego pomieszczenia to może o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nad takimi drzwiami w ścianie dedykowanych otworów went.? Takie otwory poziome w ścianie nad drzwiami przepuszczały by ładnie powietrze z pomieszczenia czystego na hol poddasza. Dalej oczywiście do pomieszczenia brudnego.

Czy spotkaliście się z czymś takim w praktyce lub możecie coś zaproponować aby te otwory ładnie wyglądały bo taka kratka typowo wentylacyjna czyli okrągła nad drzwiami może kiepsko wyglądać?

 

Wystarczy zrobić wiertnicą kilka otworów na dole drzwi. Wiertnica fi 22-25, na jedne drzwi 7-8 otworów. Jak ładnie to zrobimy, to będzie wyglądało jak z fabryki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote

ezeli chodzi o komin wentylacyjny, czy można z gotowych kształtek, czy lepiej z cegły. I jeszcze takie może głupie pytanie, ale czy robiąc ten komin z gotowych kształtek, które mieszczą się w ścianie nośnej trzeba murować ten komin od posadzki, czy mozna dopiero wyżej, tam gdzie będzie kratka wentylacyjna. (komin w domu parterowym, ściany z maxa).

 

Można z gotowych kształtek :) Tyle teraz tego jest, że można wybrać porządny system :D

Komin muruje się od fundamentu. Czasami można dołożyć kanał wentylacyjny na poddaszu ale to już trzeba dokładnie przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote

1. Tyle teraz tego jest, że można wybrać porządny system :D

 

2. Komin muruje się od fundamentu.

 

 

ad. 1 Może rozwińmy, na co zwracać uwagę (wielkosci przekroju, kształt ?)

 

ad.2 A czemu :D? tam tez to powietrze jakoś krąży

 

 

 

Ps. Jeżeli wkurzaja Was moje pytania to z góry przepraszam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...