Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dopływ powietrza do kominka z zewnątrz - czy warto go zrobić


wojtasns

Recommended Posts

Witam . Nie mam zbyt dużego doświadczenia w budowaniu kominków ale z racji , że jestem budowlańcem z krwi i kości to postanowiłem w swoim domku zrobić go samodzielnie . Efekt jest bardzo udany i palimy w nim każdego popołudnia jest cieplutko i przyjemnie ale męczy mnie temat dolotu powietrza z zewnątrz. Z racji , że dom był już wykończony zanim powstał temat kominka (choć komin był w trakcie budowania wykonany) nie chciałem dewastować tego co już zostalo wykończone . Palimy i jest ciepło ale musze miec rozszczelnione okna dla bezpieczeństwa i mam wrażenie, ze zimne powietrze snuje sie przy podłodze choć siedząc na kanapie jest super przyjemnie. Dodam , że lubimy wietrzyc mieszkanie mimo kominka więc nie ma obawy , że tlenu zabraknie . Mam też obawy , że jak zrobie dolot powietrza z zewnątrz to w czasie kiedy kominka nie będziemy palic to narazimy się na dopływ zimnego powietrza do domu a także , że robaczki których nie brakuje będą miały kolejną dziurkę do wlażenia do domku . Kolejny dylemat to przecież izolacja termiczna ewentualnego kanalu z zimnym powietrzem i sposób jego przeprowadzenia . Jeżeli ktoś miałby jakieś sugestie lub rady - będę wdzięczny - pozdrawiam i z góry dziękuje Wojtas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rurę pod chudziakiem więc o izolację się nie obawiam. Na rurze przy wyjściu z podłogi będzie szyber aby nie ciągnęło zimnym powietrzem jak nie będzie palone. Jeżeli chodzi o robaczki to na wlocie drobna siatka powinna załatwić sprawę, poza tym jak chcą to niech idą do krematorium :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dopływ powietrza na etapie lania chudziaka . W zagęszczonym piachu idzie rura fi 160 z lekkim spadkiem na zewn. budynku ( ok.5 metrów ). Na ścianie zewn. zamontowałem trzy zespolone kratki metalowe 14x14cm . Na wyjściu z posadzki rurę zredukowałem do fi 100 bo takie podejście ma kominek (dovre ).Regulacja palenia jest super. Na maksa otwieram szybry w kominku tylko przy rozpalaniu . O wychładzanie poszdzki się nie boję bo nad rurą jest 10cm chudziaka +18cm styro . Ktoś na forum napisał ,że kominek przez godzinę potrzebuje do spalania nawet 10m3 powietrza z kąd je Weźmiesz ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie - Ladnie ale jak się uporaćz tematem dolotu powietrza jak parkieciki są już dawno położone a ściany wytapetowane i pomalowane . Wiem , żetrzeba było myśleć perspektywicznie :( ale sązapewne metody przebrnięcia przez ten temat inną drogą . Myślałem aby puścić kanał doprowadzający na krawędzi podłoga ściana z kształtek plastikowych i oczywiście wyizolować je taśmą samoprzylepną do profili przyściennych aby uzyskac izolację termiczna i oczywiśiezakończyckratkami które można zamykać w razie potrzeby .To dziwaczne nieco rozwiązanie ale nie chcę rujnować tego co jest juz zrobione .Pewnie , że rura w chudziaku jest najlepszym rozwiązaniem ale prócie wylewek - to mnie przerasta mentalnie - dzięki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozlicznych konsultacjach i lekturze .W d.... mam robienie dolotu- dlaczego?

1.Nie będę go używal jako głównego źródło ogrzewania - raczej dla samej jazdy.... :-?

2. Skomplikowane i dość destrukcyjne zadanie

3. Ilość wprowadzonego powietrza do pomieszczenia ma się równać z wyprowadzanym ( czy zrobię to rurą pod kominkiem czy rozszczelnieokna - na jedno wyjdzie skoro powietrze nie dostarczę bezpośrednio do paleniska) wręcz lepiej jest nawet trochę przewietrzyć niż kombinować .

4. boję się trochę o izolację rury która ma iść w pomieszczeniu a nie pod czy nad chudziakiem jak to niektórzy mają dylematy - póżniej jakaś pleśń na ściankach albo co...

5.Problem z wlotem powietrza zimnego jak się nie grzeje - trzeba ewentualniepotem to zatykać jak niektórzy piszą - bo daje z niej zimnem a tak (rozszczelniam okienko lub uchylam w zależności od potrzeby a gdy nie grzeję mam zamknięte)

6.Lepiej zainwestować w czujnik czadu niż w głupawą instalację kanału z powietrzem

7. kto się ogrzewa kominkiem a takowej instalacji nie posiada niech na poważnie zastanowi się nad zmianą na inne sposobyh ogrzewania

8.Mój wkład nie posiada dolotu więc nie warto go przerabiać.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.Problem z wlotem powietrza zimnego jak się nie grzeje - trzeba ewentualniepotem to zatykać jak niektórzy piszą - bo daje z niej zimnem a tak (rozszczelniam okienko lub uchylam w zależności od potrzeby a gdy nie grzeję mam zamknięte)

 

Rozumiem, że musisz znaleźć plusy tej smutej sytuacji, że o rurce zapomniałeś :wink: ale....jaki widzisz problem w punkcie 5 ? Nie grzejesz i zamykasz szyber zamontowany na końcu rurki. Ja mam zgrabną klameczkę/rączkę z boku obudowy kominka (taka ozdobna rączka). Jej wepchnięcie w pozycję "off" po zakończeniu palenia to taka sama (jeśli nie łatwiejsza) robota jak domknięcie wczesniej rozszczelnionego okna. I po drugie wolę jak mi wczasie palenia wali mrozem do wkładu kominowego niż po plerach.

 

Na Twoim miejscu oczywiście też bym nie zrywał posadzek i nie rzeźbił w g**** no ale nie wmawiaj nam, że aż tak zajebiście jest bez tej rurki co o niej zapomniałeś :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie , że sięboję !!!!!!!

Jak juz pisałem wole zainwestować w czujnik niż w instalację .

Pewnie , że staram się jakoś pocieszyc w tej beznadziejnej sytuacji . Bardziej przechlapane mają Ci co sobie w podobnej sytuacji wymyślili kominek z płaszczem wodnym ..... .Jak naprawdęprzyciśnie to zapalę w centralnym i kropka a jak będę chciał se zrobić nastrój to wrzucę kilka szczapek i se zachajcuję bez rureczki fi 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tym roku będzie ale z założenia mam sobie popołudniu zapalić a wieczorem jak już idę spać to po co grzać .Nagromadzone ciepło w moim domu utrzymuje się do rana a nawet twierdzę , że spada zaledwie o max 2 stopnie to po co mam palić całą noc .Jak zagrzeje do 23 stopni to rano mam 21 to wynika z moich 6 letnich obserwacji . Kominek w moim przypadku to raczej ozdoba niz kotłownia w salonie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok .Gdybym nawet sie pokusil o budowe takiego kanału , to czy końcówka tego kanału powinna się znaleźć pod kominkiem (choc nie mam bezpośredniego podejścia do komory spalania czyli końcówka znajdowałaby sie pod korpusem kominka ) czy mozna by zrobić kratkę na licu zabudowy pod wkładem (wylot powietrza z zewnątrz) aby powietrze trafiało bezpośrednio w okolice wlotów powietrznych we wkładzie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom jest inny - prawie każdy :) . Róże są jego funkcje i zadania oprócz tych podstawowych , że sluży do mieszkania . Z tego co poczytalem w postach a także z innych źródeł o podobnych tematach wnioskuję ,że całe to gadzeciarstwo zmierza do tego aby palenie a w zasadzie obsługę palenia zredukować do minimum . Czyli najlepiej gdyby znależć takie rozwiązanie aby nawalić do kominka na full i nawet bez zapalania zapalić i miec czystą szybę nawet w nocy gdy się na kominek nie patrzy i także by się palił stałą temperaturą , robił lody , wiązal krawaty i usuwał ciąże . Jest mnóstwo takich użytkowników kominków a w zasadzie kotłów z szybką na paliwo stałe w salonie . Przez 6 lat mieszkania nie chciałem kominka w domu bo z niego wali i już !!!! - innym to nie przeszkadza a innym zaś nie śmierdzi - nie dyskutuję bo każdy to inaczej odbiera . Dałem się skusić by go postawić w swoim salonie który z kuchnią i przedpokojem stanowi przestrzeń otwartą ok 60 m2 . Mam na tej przestrzeni 4 ogromne okna i w zasadzie 4 kanały wentylacyjne . Tylko dlatego się zgodziłem bo ogień z kominka ma rekompensowac brak słońca w okresie zimowym - sta teżmoje pytanie na tym forum o takiej właśnie treści choć podobnych tematów jest mnóstwo .W tym roku odpuszczę temat dolotu i większą uwagę poświęce na obserwację zjawisk zachodzących podczas palenia a potem podejmę ewentualne jakieś kroki .Zapewne jest mnóstwo ludzi którzy maja podobne dylematy dlatego postanowiłem postawić takowe pytanie . O ile niewiele z postawienia takiego pytania dla mnie wynikło to może komus się przyda choćby na to , że nie jest z takowym problemem sam :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 6 lat mieszkania nie chciałem kominka w domu bo z niego wali i już !!!! - innym to nie przeszkadza a innym zaś nie śmierdzi - nie dyskutuję bo każdy to inaczej odbiera .

no właśnie u mnie śmierdziało kominkiem i ciężko się rozpalało jak nie miałem dolotu powietrza z zewnątrz, po zamontowaniu problem zniknął, rozpala się super, dym nie wlatuje do salonu, nie ma nad czym się zastanawiać, rób wszystko byś to miał, bo warto, dla twojego zdrowia i przyjemności palenia w kominku, a nie wk*^%^&$&^się że dymi, śmierdzi itp. jak możesz wstaw fotkę owego pomieszczenia z kominkiem, coś zawsze można wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img30.imageshack.us/img30/1129/obraz005sm.jpg

 

http://img402.imageshack.us/img402/5835/obraz001pf.jpg

 

 

Tak to rozwiązałem. Jeżeli chodzi o temat - z czego ? - kanał 10/6 , kształtki prostokątne zakończone kratką z żaluzją która zawsze można zamknąć jak pizga niepotrzebnie .Cała koncepcja wygląda tak w oparciu o pozyskana wiedzę o niesprawnej wentylacji grawitacyjnej - czyli napowietrzakach pod kaloryferami - ja swój kominek potraktowałem jak kaloryfer - narazie dziala super !!!! :lol: .Kanał opatuliłem wełną mineralną aby uniknąc roszenia ze względu na elektronike znajdującą się w pobliżu .Całoć kosztowała mnie:

wkład :1500 ,00

rura spiro i opaska : 120,00

obudowa : 490,00

marmur : 750,00

czyli 2860,00 zł no i troche roboty

wykonanie kanału o długości prawie 5 m ok 150,00zł

jak na kominek rekraacyjny to myślę ,że było warto !!!! :lol: :lol:

 

Wykonanie kanału poprawiło narazie spalanie i kopcenie po szybie , mniej śmierdzi i mam subiektywne wrażenie , że mniej odsysa mi tlenu z powietrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...