Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PIEC ELEKTRYCZNY CENTRALNEGO OGRZEWANIA


AlCapone

Recommended Posts

 

Straszne kłótnie tam odchodzą nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Świetami Wielkanocnymi........ :lol: :lol: :lol:

 

Osobiście najbardziej interesuje mnie koncepcja ile więcej będę musiał zapłacić za prund jak paląc groszkiem wywaliłem w październiku ponad 800 zeta.....to razy 6 miesięcy wyjdzie ponad 5000 zł........

 

Licząc codzienne sranie się z tym syfem jestem gotowy płacić dwa razy więcej i mieć absolutny spokój........

 

Tak dla porównania ceny nośnika energii a róznice sam sobie możesz wyliczyć

 

1. Prąd elektryczny (tylko jedna taryfa) - 82,75 zł / GJ

2. Prąd elektryczny I taryfa - 93,39 zł / GJ

3. Prąd elektryczny II taryfa - 34,29 zł / GJ

4. Prąd elektryczny dwutaryfowy 50 % / 50 % - 63,92 zł / GJ

5. Węgiel - 29,00 zł / GJ

6. Koks - 30,15 zł / GJ

7. Olej opałowy - 42,57 zł / GJ

8. Gaz ziemny GZ 50 - 31,93 zł / GJ

9. Gaz płynny - 58,36 zł / GJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga.

 

7. Olej opałowy - 42,57 zł / GJ

 

... przy zakupie Ekotermu z Orlenu oczywiście.

 

Z własnej praktyki mam inne wyliczenia.

 

Ekoterm "dostarczany" przez białoruskich Przyjaciół , kierowców TIRów jest chyba "bardziej energetyczny" , ponieważ przy zakupie powyżej 2.000 litrów kosztuje 1,30 zł, co daje ok. 23,00 zł / GJ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Osobiście najbardziej interesuje mnie koncepcja ile więcej będę musiał zapłacić za prund jak paląc groszkiem wywaliłem w październiku ponad 800 zeta.....to razy 6 miesięcy wyjdzie ponad 5000 zł........

 

Licząc codzienne sranie się z tym syfem jestem gotowy płacić dwa razy więcej i mieć absolutny spokój........

 

Skoro nalegasz...

 

Wnoszę, że dom masz. Przy tej ilości zużytego groszku to albo on duży albo słabo ocieplony albo jedno i drugie.

 

Masz kominek?

Masz możliwość postawienia bufora?

 

Postaw bufor, wepnij w niego kominek z płaszczem i wpakuj w niego grzałkę.

Załatw tanią taryfę.

Ładuj bufor: grzałką w taniej taryfie, kominkiem, może nawet solarami a nawet tym kotłem na eko tfu groszek.

 

pzdr

 

Daj spokój......dość mam już tego palenia i czyszczenia.....wszędzie sie od tego kurzy......ściany coraz to maluję żeby odnowić.......A przez ten piec na ekogroszek to prawie w alkoholizm wpadłem...... :lol:

 

Dom duży ale porządnie ocieplony.....okna nowiutkie........

 

Prund to najprostsze co może być....... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Straszne kłótnie tam odchodzą nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Świetami Wielkanocnymi........ :lol: :lol: :lol:

 

Osobiście najbardziej interesuje mnie koncepcja ile więcej będę musiał zapłacić za prund jak paląc groszkiem wywaliłem w październiku ponad 800 zeta.....to razy 6 miesięcy wyjdzie ponad 5000 zł........

 

Licząc codzienne sranie się z tym syfem jestem gotowy płacić dwa razy więcej i mieć absolutny spokój........

 

Tak dla porównania ceny nośnika energii a róznice sam sobie możesz wyliczyć

 

1. Prąd elektryczny (tylko jedna taryfa) - 82,75 zł / GJ

2. Prąd elektryczny I taryfa - 93,39 zł / GJ

3. Prąd elektryczny II taryfa - 34,29 zł / GJ

4. Prąd elektryczny dwutaryfowy 50 % / 50 % - 63,92 zł / GJ

5. Węgiel - 29,00 zł / GJ

6. Koks - 30,15 zł / GJ

7. Olej opałowy - 42,57 zł / GJ

8. Gaz ziemny GZ 50 - 31,93 zł / GJ

9. Gaz płynny - 58,36 zł / GJ

 

Dzięki za wyliczenia.......

 

Jakby tak bardziej nastawił się na II taryfę to mogłoby to zejśc do ok.50.........już mnie sie podoba....... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga.

 

7. Olej opałowy - 42,57 zł / GJ

 

... przy zakupie Ekotermu z Orlenu oczywiście.

 

Z własnej praktyki mam inne wyliczenia.

 

Ekoterm "dostarczany" przez białoruskich Przyjaciół , kierowców TIRów jest chyba "bardziej energetyczny" , ponieważ przy zakupie powyżej 2.000 litrów kosztuje 1,30 zł, co daje ok. 23,00 zł / GJ...

 

Tak tylko że wungiel z biedaszybu to ja se moge ukopać 1 tone za 2dni, prawie za darmo :lol: :lol: albo ukrasc z wagonów , drewna ukraść z lasu w 2-3 noce na miesiąc palenia ale czy to normalne 8) 8)

 

Chyba piszemy o tym co legalne, a co do kierowców TIRów z Białorusi to już było i się nie wróci, kiedyś za 2 flaszki 0,7 można było wywrotke wungla , piasku "załatwić" ale to już było i....... :lol: :lol:

 

ps.

Na Żarnowcu jak elektrownie budowali to gruszka betonu " szła na lewo" za 1 litr wódki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a co do kierowców TIRów z Białorusi to już było i się nie wróci, kiedyś za 2 flaszki 0,7 można było wywrotke wungla , piasku załatwić ale to już było i....... :lol: :lol:

 

Widać, że nie jesteś w temacie.

 

Kierowcy z Białorusi NIGDY nie przewozili przez terytorium RP węgla, a tym bardziej piasku.

Więc te dwie flachy 0,7 też zmyśliłeś...

 

Ale nie przejmuj się.

Nie jesteś pierwszym ZMYŚLACZEM na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a co do kierowców TIRów z Białorusi to już było i się nie wróci, kiedyś za 2 flaszki 0,7 można było wywrotke wungla , piasku załatwić ale to już było i....... :lol: :lol:

 

Widać, że nie jesteś w temacie.

 

Kierowcy z Białorusi NIGDY nie przewozili przez terytorium RP węgla, a tym bardziej piasku.

Więc te dwie flachy 0,7 też zmyśliłeś...

 

Ale nie przejmuj się.

Nie jesteś pierwszym ZMYŚLACZEM na ty forum.

 

To pisze o naszych kierowcach,

a co do kierowców z białorusi to pochwal się ile teraz jak jesteśmy w UE można w baku do unii wwieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pisze o naszych kierowcach,

a co do kierowców z białorusi to pochwal się ile teraz jak jesteśmy w UE można w baku do unii wwieść.

 

Nie brnij dalej.

Sam widzisz, że się nie znasz i nie wiesz co i jak...

 

O jakim Ty baku mówisz...

Ekoterm przywożą w inny sposób, niż to sobie wyobrażasz.

Tyle i tylko tyle...

Koniec tematu.

 

Miłej i CIEPŁEJ nocy Ci życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pisze o naszych kierowcach,

a co do kierowców z białorusi to pochwal się ile teraz jak jesteśmy w UE można w baku do unii wwieść.

 

Nie brnij dalej.

Sam widzisz, że się nie znasz i nie wiesz co i jak...

 

O jakim Ty baku mówisz...

Ekoterm przywożą w inny sposób, niż to sobie wyobrażasz.

Tyle i tylko tyle...

Koniec tematu.

 

Miłej i CIEPŁEJ nocy Ci życzę.

 

Rozumię oni są tak głupi że wożą za darmo , naszych cen nie znają 8) poprostu tak tanio to jest jeszcze w ERZE :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekoterm przywożą w inny sposób, niż to sobie wyobrażasz.

Tyle i tylko tyle...

Koniec tematu.

 

Rozumiem że podpisałeś kontrakt z dostawcą z Białorusi na następne 20 lat po stałej cenie i na tej podstawie wywaliłeś nascie tysięcy złotych na kotłownię.

 

Bo przecież nie zakładam że ktos pcha się w inwestycję opartej na tym czy Serioża lub Grisza będzie jeżdził do Polski czy nie. Prawda?

 

Chylę czoła. Naprawdę. myslałes o rozkręceniu biznesu na wiekszą skalę?

 

Ale jak powiedział Al Capone - luzik panowie... :wink:

 

Do meritum.

Piec elektryczny zdaje się dobrym rozwiązaniem choć lepszy byłby bufor 1000l pędzony grzałkami tylko w nocnej taryfie.

Patrząc na tabele powyżej mozna domniemać że zapłacisz ok 2 razy więcej za ogrzewanie.

Choć należy sie zastanowić czy węgiel który używasz ma odpowiednia wartośc opałową, czy jest schy czy mokry, czy piec ma zakładaną sprawność itd. Może się okazać że rachunek za prąd będzie mniejszy niż węgiel x 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekoterm przywożą w inny sposób, niż to sobie wyobrażasz.

Tyle i tylko tyle...

Koniec tematu.

 

Rozumiem że podpisałeś kontrakt z dostawcą z Białorusi na następne 20 lat po stałej cenie i na tej podstawie wywaliłeś nascie tysięcy złotych na kotłownię.

 

Bo przecież nie zakładam że ktos pcha się w inwestycję opartej na tym czy Serioża lub Grisza będzie jeżdził do Polski czy nie. Prawda?

 

Chylę czoła. Naprawdę. myslałes o rozkręceniu biznesu na wiekszą skalę?

 

Ale jak powiedział Al Capone - luzik panowie... :wink:

 

Do meritum.

Piec elektryczny zdaje się dobrym rozwiązaniem choć lepszy byłby bufor 1000l pędzony grzałkami tylko w nocnej taryfie.

Patrząc na tabele powyżej mozna domniemać że zapłacisz ok 2 razy więcej za ogrzewanie.

Choć należy sie zastanowić czy węgiel który używasz ma odpowiednia wartośc opałową, czy jest schy czy mokry, czy piec ma zakładaną sprawność itd. Może się okazać że rachunek za prąd będzie mniejszy niż węgiel x 2.

 

 

Każda złotówka poniżej tego będzie moim zyskiem........ :lol: :lol: :lol:

 

I tak zaoszczędzę na szkockiej i Bordeaux nie bedzie tak szybko znikać w piwnicy....... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec elektryczny zdaje się dobrym rozwiązaniem choć lepszy byłby bufor 1000l pędzony grzałkami tylko w nocnej taryfie.

Ja też myślałem o buforze ale dobrze że nie kupiłem bo okazało się że u mnie nie ma potrzeby. Gruba wylewka, masa ścian i stropów robią za bufor.

Ja już mam przetestowane (mieszkam ponad rok) że wystarcza mi jednorazowe nagrzanie podłogi na całą dobę. Obecnie wrzucam do pieca trochę sosnowych resztek z budowy na rozpałkę i 10 - 15 kg brykietu. Jak to sie spali w czasie ok. 4 godzin to podłoga jest ciepła i temperatura powietrza w domu nie spada do kolejnego popołudnia o 1-1,5 stC. W ubiegłą zimę jak były mrozy to dziennie szło mi 20-30 kg brykietu.

 

Więc teraz myślę, że jak podłączę piec to 2,5-3 h hajcowania z pełną mocą 14kW wystarczą lub rozłożę to na dłuższy czas ale na mniejszej mocy i powinno być ok. To jest teoretycznie bo w praktyce automatyka nie pozwoli grzać non sto z pełna mocą więc czas się na pewno wydłuży. Będę kombinował z godzinami i postaram się wykorzystać popołudnoiwe 2 godziny w II taryfie ale i tak I taryfa będzie nietknięta :D

 

Przy paleniu brykietem a właściwie takim przepalaniu są duże straty bo na koniec spalania takiej porcji brykietu (10kg) temp. na piecu spada poniżej 45 stC i sterownik zamyka zawór trójdrogowy i pompy, pomimo że w piecu jest jeszcze trochę żarzącego się brykietu. Dokładać nie ma po co bo juz ciepło w domu, więc ta energia z resztek brykietu idzie w komin. W piecu elektrycznym tego nie będzie. Nawet jeżeli ustawię moc maksymalną w piecu to i tak zawór 3-drogowy będzie przymykał przepływ czyli podbierał mniej wody zasilającej tak aby na pętle szła woda o maksymalnej temp 45 stC . Najczęściej jest to jednak mniej bo wynika to z krzywej grzewczej. To jest kolejny powód dla którego moim zdaniem piec na paliwo stałe ma większe straty przy podłogówce. Gdyby to był piec gazowy to też byłyby straty na załączeniach lub potrzebna byłaby modulacja a elektryczny jest posłuszny jak baranek, robi co sterownik chce, bez strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec elektryczny zdaje się dobrym rozwiązaniem choć lepszy byłby bufor 1000l pędzony grzałkami tylko w nocnej taryfie.

Ja też myślałem o buforze ale dobrze że nie kupiłem bo okazało się że u mnie nie ma potrzeby. Gruba wylewka, masa ścian i stropów robią za bufor.

Ja już mam przetestowane (mieszkam ponad rok) że wystarcza mi jednorazowe nagrzanie podłogi na całą dobę. Obecnie wrzucam do pieca trochę sosnowych resztek z budowy na rozpałkę i 10 - 15 kg brykietu. Jak to sie spali w czasie ok. 4 godzin to podłoga jest ciepła i temperatura powietrza w domu nie spada do kolejnego popołudnia o 1-1,5 stC. W ubiegłą zimę jak były mrozy to dziennie szło mi 20-30 kg brykietu.

 

Więc teraz myślę, że jak podłączę piec to 2,5-3 h hajcowania z pełną mocą 14kW wystarczą lub rozłożę to na dłuższy czas ale na mniejszej mocy i powinno być ok. To jest teoretycznie bo w praktyce automatyka nie pozwoli grzać non sto z pełna mocą więc czas się na pewno wydłuży. Będę kombinował z godzinami i postaram się wykorzystać popołudnoiwe 2 godziny w II taryfie ale i tak I taryfa będzie nietknięta :D

 

Przy paleniu brykietem a właściwie takim przepalaniu są duże straty bo na koniec spalania takiej porcji brykietu (10kg) temp. na piecu spada poniżej 45 stC i sterownik zamyka zawór trójdrogowy i pompy, pomimo że w piecu jest jeszcze trochę żarzącego się brykietu. Dokładać nie ma po co bo juz ciepło w domu, więc ta energia z resztek brykietu idzie w komin. W piecu elektrycznym tego nie będzie. Nawet jeżeli ustawię moc maksymalną w piecu to i tak zawór 3-drogowy będzie przymykał przepływ czyli podbierał mniej wody zasilającej tak aby na pętle szła woda o maksymalnej temp 45 stC . Najczęściej jest to jednak mniej bo wynika to z krzywej grzewczej. To jest kolejny powód dla którego moim zdaniem piec na paliwo stałe ma większe straty przy podłogówce. Gdyby to był piec gazowy to też byłyby straty na załączeniach lub potrzebna byłaby modulacja a elektryczny jest posłuszny jak baranek, robi co sterownik chce, bez strat.

I to jest najwieksza zaleta prunda...... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Straszne kłótnie tam odchodzą nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Świetami Wielkanocnymi........ :lol: :lol: :lol:

 

Osobiście najbardziej interesuje mnie koncepcja ile więcej będę musiał zapłacić za prund jak paląc groszkiem wywaliłem w październiku ponad 800 zeta.....to razy 6 miesięcy wyjdzie ponad 5000 zł........

 

Licząc codzienne sranie się z tym syfem jestem gotowy płacić dwa razy więcej i mieć absolutny spokój........

 

Tak dla porównania ceny nośnika energii a róznice sam sobie możesz wyliczyć

 

1. Prąd elektryczny (tylko jedna taryfa) - 82,75 zł / GJ

2. Prąd elektryczny I taryfa - 93,39 zł / GJ

3. Prąd elektryczny II taryfa - 34,29 zł / GJ

4. Prąd elektryczny dwutaryfowy 50 % / 50 % - 63,92 zł / GJ

5. Węgiel - 29,00 zł / GJ

6. Koks - 30,15 zł / GJ

7. Olej opałowy - 42,57 zł / GJ

8. Gaz ziemny GZ 50 - 31,93 zł / GJ

9. Gaz płynny - 58,36 zł / GJ

 

A jakby tak prund w stosunku 20%/80% na korzyść II taryfy to już by było nieźle......... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poczekasz trochę to opiszę moje spostrzeżenia z grzaniem kospel-em. Będę montował w listopadzie, piecyk 14 kW juz czeka.

Mam 250 m2 podłogówki akumulacyjnej (8-12 cm) z czego na razie grzeję 120 m2. Teraz chodzi to na piecu Fex Plus 20 kW z wyłączoną automatyką kotła (dmuchawą) bo działa to bez sensu. Cały układ sterowany jest sterownikiem pogodowym Frisko z zaworem trójdrogowym. Palę brykietem bukowym wysokiej gęstości 400 zł/t. Wychodzi bardzo dobrze bo w październiku poszło 500 kg. Męczy mnie jednak to palenie a zresztą taki był plan od początku że będzie prąd, więc dom dobrze opatulony: 20 cm styro na ścianach ceramicznych i w podłogach + 28 cm wełny w dachu.

Oczywiście będzie II taryfa, tylko muszę się zmobilizować i załatwić.

 

Centralnie na środku zdjęcia tam gdzie jest zostawione podejście, będzie piecyk.

http://images39.fotosik.pl/220/721b88fad564cfd7med.jpg

 

I jak forma.....?????? Zmobilizowałes już się.....????? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Mam już założony ten piec ale nie mam jeszcze II taryfy bo nie mogę się zebrać. Dodatkowo te mrozy... podłogówka musi chodzić teraz przez cały czas więc na I taryfie poszedłbym z torbami. Na razie mogę powiedzieć, że automatyka działa bez zarzutu. Jak tylko piec "na wszystko" da sygnał że brakuje mu już ciepełka to załącza się Kospel. Muszę jeszcze tylko podłączyć zegar sterujący i termostat pokojowy i będzie komplet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...