Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niestety u mnie na obecną chwilę nie ma takiej możliwości - mam strasznie krzywą działkę. Na razie chcemy zrobić wszystko by zamieszkać, a plantowaniem i równaniem terenu będziemy się zajmować w przyszłym roku. Więc na obecną chwilę z każdej strony dom ma inny teren. Oczywiście ocieplenie jest tak zrobione, że w przyszłości wszystko będzie miało ręce i nogi (tzn. to się okaże :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to i ja się pochwalę efektem moich ponad miesięcznych zmagań z materia drewnianą :D

 

Od ponad miesiąca , po pracy , wieczorami buduję sobie drewutnię.

Na dzień dzisiejszy zakończyłem etap I - tzn wykonanie konstrukcji budynku , więźby dachowej i pokrycie dachu - nadprogramowo wykonałem również podłogę :D

 

http://img441.imageshack.us/img441/7412/pict4266.jpg

 

Teraz - etap II - czyli wypełnienie ścian - ściany będą ażurowe - również drewniane.

 

Droga do budowy okazała się jednak jeszcze trochę bardziej wyboista niż przypuszczałem - pamiętacie naszą jakże ekspresyjną dyskusję na ten temat - niestety - okazało się że budowę takiej budowli na posesji należy zgłosić w miejscowym Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego - nie tylko nie można sobie ją budować gdzie się chce , czy jaką się chce - niestety - drewutnia , czy jakakolwiek wiata czy inny budyneczek gospodarczy nie zalicza się do tzw małej architektury ogrodowej" i jako taki wymaga zgłoszenia jego budowy - do tegoż zgłoszenia wymagane jest niestety niemało dokumentów , map czy innych oświadczeń. Oczywiście budowa takiej budy obwarowana jest takimi samymi przepisami jak budowa budynku mieszkalnego .

Moje wizyty w PINB i wydziale architektury były częste - dwa razy po złożeniu dokumentów byłem wzywany celem złożenia wyjaśnień.

 

Ale skończyło się wszystko dobrze i po miesiącu oczekiwania rozpocząłem budowę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się pochwalę efektem moich ponad miesięcznych zmagań z materia drewnianą :D

 

Od ponad miesiąca , po pracy , wieczorami buduję sobie drewutnię.

Na dzień dzisiejszy zakończyłem etap I - tzn wykonanie konstrukcji budynku , więźby dachowej i pokrycie dachu - nadprogramowo wykonałem również podłogę :D

 

http://img441.imageshack.us/img441/7412/pict4266.jpg

 

Teraz - etap II - czyli wypełnienie ścian - ściany będą ażurowe - również drewniane.

 

Droga do budowy okazała się jednak jeszcze trochę bardziej wyboista niż przypuszczałem - pamiętacie naszą jakże ekspresyjną dyskusję na ten temat - niestety - okazało się że budowę takiej budowli na posesji należy zgłosić w miejscowym Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego - nie tylko nie można sobie ją budować gdzie się chce , czy jaką się chce - niestety - drewutnia , czy jakakolwiek wiata czy inny budyneczek gospodarczy nie zalicza się do tzw małej architektury ogrodowej" i jako taki wymaga zgłoszenia jego budowy - do tegoż zgłoszenia wymagane jest niestety niemało dokumentów , map czy innych oświadczeń. Oczywiście budowa takiej budy obwarowana jest takimi samymi przepisami jak budowa budynku mieszkalnego .

Moje wizyty w PINB i wydziale architektury były częste - dwa razy po złożeniu dokumentów byłem wzywany celem złożenia wyjaśnień.

 

Ale skończyło się wszystko dobrze i po miesiącu oczekiwania rozpocząłem budowę :D

 

W życiu bym nie powiedział, że postawienie takiej niepozornej chatki kosztuje tyle zachodu....chyba że na fotce wygląda tak niepozornie a w rzeczywistości pomieści 20 os. ;)

jakie są jej wymiary jeśli można wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu bym nie powiedział, że postawienie takiej niepozornej chatki kosztuje tyle zachodu....chyba że na fotce wygląda tak niepozornie a w rzeczywistości pomieści 20 os. ;)

jakie są jej wymiary jeśli można wiedzieć?

 

Ja też bym nie powiedział - dopiero jak zacząłem się interesować tematem - okazało się jak jest na prawdę ...

 

I nie ma tu znaczenia czy budynek ma 1m2 czy 10m2 , czy jest to wiata , altana , budynek gospodarczy czy drewutnia ...

Wszystkie konstrukcje nie zaliczane do tzw "małej architektury ogrodowej" muszą być budowane ze zgłoszeniem do odpowiedniego organu nadzoru i architektury.

Dla wyjaśnienia - "mała architektura ogrodowa" - to grile wolnostojące - murowane, oczka wodne , różnego rodzaju figurki etc ...

 

Nasza drewutnia ma wymiary 3x2 metry i wysokość do kalenicy niecałe 3metry.

 

Oprócz oficjalnego "zgłoszenia budowy budynku nie wymagającego pozwolenia na budowę" należy dołączyć jeszcze następujące dokumenty :

- zaświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością / działką /

- projekt budynku , lub jeżeli takowego nie ma to szkice i rzuty budynku wraz z wymiarowaniem

- szczegółowy opis budowy z uwzględnieniem materiałów i sposobu budowy

- aktualna mapa geodezyjna z zaznaczonym budynkiem z zaznaczeniem odległości od granic / wszystkich /

 

Wszystkie te dokumenty zgromadziłem i nadałem na dziennik podawczy u nas w Starostwie.

Po upływie około 2 tygodni byłem dwa razy wzywany do wydziału architektury aby napisać oświadczenie że działka nasza nie znajduje się na terenach NATURA2000 i nie jest objęta ochroną konserwatora zabytków , oraz po raz drugi musiałem złożyć oświadczenie o sposobie wykonania odprowadzenia wód opadowych z dachu drewutni.

 

I to wszystko - po miesiącu od złożenia wyjaśnień - mogłem legalnie budować.

 

BTW - tak dla jasności sytuacji - samowola budowlana w tym przypadku - od razu mandat 5000pln i nakaz rozbiórki lub wszczęcie postępowania w sprawie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mamy już ubranko dla Oriona i trochę się dzieje w środku:

http://lh3.ggpht.com/_0KvTX09Hybk/TD7m2FCAgfI/AAAAAAAAA7s/XN7xKqvJzEY/s640/elewacja%20wsch%C3%B3d.jpg

http://lh5.ggpht.com/_0KvTX09Hybk/TD7m-tKYZWI/AAAAAAAAA64/y_sXKVB6Iso/s640/kominek.jpg

http://lh3.ggpht.com/_0KvTX09Hybk/TD7nWmV6SbI/AAAAAAAAA68/J9pZX-VaxWg/s512/zacz%C4%85tek%20schod%C3%B3w.jpg

 

Oczywiście schody jeszcze się robią - to dopiero ich zaczątek, ale cieszy,bo nie trzeba już po drabinie skakać :)

W tym miesiącu będzie jeszcze kuchnia, drzwi i oczywiście mnóstwo pracy.

 

http://picasaweb.google.pl/samochodowy.kredyt/OstatnioZaktualizowane#5494082412176507378.jpg

Dobrusiu śliczna elewacja i oczywiście kominek:) u mnie jest odwrotnie mam już kuchnię, drzwi a nie mam wykończonych schodów i elewacji:rolleyes: ale to samo nam zostało jeszcze mnóstwo pracy:cool: załączam kilka fotek: http://picasaweb.google.pl/ewawoj00/Do?feat=directlink
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo doskonale Ciebie rozumiem bo sama biegałam z wyjaśnieniami do urzędu kiedy złożyłam dokumnety na budowę naszego domku goapodarczego ale mój ma prawie 70 m to mogło tłumaczyć urzedników;) i co się im natłumaczyłam, że to tylko dom gospodarczy a nie mieszkalny:rolleyes:

Edytowane przez EwaWoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrusiu śliczna elewacja i oczywiście kominek:) u mnie jest odwrotnie mam już kuchnię, drzwi a nie mam wykończonych schodów i elewacji:rolleyes: ale to samo nam zostało jeszcze mnóstwo pracy:cool: załączam kilka fotek: http://picasaweb.google.pl/ewawoj00/Do?feat=directlink

 

Niestety parę rzeczy mamy w innej kolejności i np. będę miała ogrodzenie i kostkę brukową, a na razie nie będę miała tarasu (bo mąż chce ZROBIĆ SAM drewniany) ale tłumaczy mnie to, że jestem zobowiązana kredytem do ukończenia niektórych prac budowlanych (a inne zostawimy na "lepsze czasy"). Drzwi zamówiłam na początku marca i jeszcze czekam, bo firma ma opóźnienie.

 

Ewcia super się u Ciebie wszystko prezentuje. Pięknie dobrana kolorystyka i bardzo ładne płytki :) Kiedy się wprowadzacie?

Edytowane przez Dobrusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety parę rzeczy mamy w innej kolejności i np. będę miała ogrodzenie i kostkę brukową, a na razie nie będę miała tarasu (bo mąż chce ZROBIĆ SAM drewniany) ale tłumaczy mnie to, że jestem zobowiązana kredytem do ukończenia niektórych prac budowlanych (a inne zostawimy na "lepsze czasy"). Drzwi zamówiłam na początku marca i jeszcze czekam, bo firma ma opóźnienie.

 

Ewcia super się u Ciebie wszystko prezentuje. Pięknie dobrana kolorystyka i bardzo ładne płytki :) Kiedy się wprowadzacie?

i tu pojawia się problem;)mamy jeszcze garaż, schody i poręcze do zrobienia - jak to będzie to teoretycznie powinniśmy się wprowadzać:wiggle:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrusiak, EwaWoj piękne są te Wasze domki. Ja niestety nie mam się jeszcze czym pochwalić, na mojej działce stoi tylko garaż i to od soboty :) Mam pytanie "z innej beczki": przydomowa oczyszczalnia ścieków czy kanalizacja? co byście wybrali? Mam do wyboru i nie wiem na co się zdecydować. Konkretnie chodzi mi o koszta eksploatacji i użytkowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrusiak, EwaWoj piękne są te Wasze domki. Ja niestety nie mam się jeszcze czym pochwalić, na mojej działce stoi tylko garaż i to od soboty :) Mam pytanie "z innej beczki": przydomowa oczyszczalnia ścieków czy kanalizacja? co byście wybrali? Mam do wyboru i nie wiem na co się zdecydować. Konkretnie chodzi mi o koszta eksploatacji i użytkowanie.
Tas od czegoś trzeba zacząć ale nie martw się budowa idzie dość szybko i zanim się obejrzysz będziesz środek wykańczać:) kanaliza czy oczyszczalnia? u nas jest kanaliza nie braliśmy pod uwagę własnej oczyszczalnii ze względów na jej późniejesze utrzymanie: czyszczenie jakaś konserwacja a do kanalizy podpinasz się i już ale może ktoś się wypowie kto taką oczyszczalnię posiada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Jako że zapoczątkowałam temat szerokości wyjść na taras oraz balkon wtrącę jeszcze ten wątek. Mądrzejsza o doświadczenia orionowiczów zdecydowałam, że nasze wyjście z salonu również będzie dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem - a nie jak polecał Pan sprzedawca zmniejszyć do 1m i zrobic jednoskrzydłowe. Jeśli chodzi o wyjscie na balkon z pokoju nad kuchnią to poszerzyliśmy do 1,4 m i również są dwa skrzydła z ruchomym słupkiem...

Także więlkie dzięki za opinie i pomoc w podjęciu decyzji :))

 

Mam jeszcze pytanko odnośnie ocieplenia. Obecnie jesteśmy na etapie kładzenia dachówki i zastanawiamy się nad ociepleniem ściany pomiędzy domem a garażem. Co ciekawe nasi fachowcy mają odmienne zdania. Warto najpierw ocieplić tę ścianę a dopiero później kłaść dachówkę czy też można położyć ją najpierw i na końcu ocieplić? Zastanawiam się też do którego momentu powinien sięgać styropian: do deskowania czy też do dachówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko odnośnie ocieplenia. Obecnie jesteśmy na etapie kładzenia dachówki i zastanawiamy się nad ociepleniem ściany pomiędzy domem a garażem. Co ciekawe nasi fachowcy mają odmienne zdania. Warto najpierw ocieplić tę ścianę a dopiero później kłaść dachówkę czy też można położyć ją najpierw i na końcu ocieplić? Zastanawiam się też do którego momentu powinien sięgać styropian: do deskowania czy też do dachówki?

Warto!

Masz wszystko dokładnie obrobione -styropian dochodzi do deski(czyli brak mostku termicznego),nie niszczysz dachówki.Pamietaj również o bokach lukarn.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Dankaf. Mówiąc kolokwialnie to na chłopski rozum to rozwiązanie wydaje się najbardziej korzystne. Jednak nie zawsze należy słuchać "fachowców". Zdrowy rozsądek przede wszystkim;)

Jak dobrze pójdzie to niedługo wstawię kilka foteczek naszego orionka...

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Uffff - u nas niewątpliwy rekord :

 

http://img215.imageshack.us/img215/8428/rekordl.jpg

 

- jeszcze tak ciepło to jak trzy lata mieszkamy nie było ...

 

No ale w końcu mamy lato :D

fajnie, że jest tak cieplutko bo jak nie teraz to kiedy;) ale u nas są albo upały albo deszcze i nie możemy elewacji skończyć:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My będziemy mieli pralkę w pomieszczeniu gospodarczym - nie mamy innego wyjścia, ale po wymierzeniu wszystkiego (piec gazowy nie zajmuje zbyt wiele powierzchni) uda się ja tam spokojnie wcisnąć. Na górze w łazience odpada, w kuchni też (za dużo hałasu) więc zostało to jedno pomieszczenie. Poza tym chcemy tam jeszcze zmieścić zlew roboczy, bo wychodzimy z pomieszczenia gospodarczego na zewnątrz (boczne wejście), więc na pewno się przyda na np. umycie buciorów :) Mamy Oriona bez garażu (będzie wolnostojący w przyszłości) więc baaardzo dużo rzeczy musimy zmieścic w tym małym pokoiku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...