Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

chętnie wstawięzdjęcia aktualnej kuchni ale nie bardzo wiem jak sie to robi... pomocy?

 

no i nie burz spiżarki bo jest na maxa pojemna a kosztem spiżarki zyskać max 2 szafki więc nie wiem czy warto?

 

Agakaz83 Dziekuje za odpowedz. W Panelu powyzej masz ikonke dodaj zdjecie- ja tak zawsze dodaje,probowalas? Moze ktos bardziej doswiadczony cos innego doradzi? Nie moge sie doczekac!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 8,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

chętnie wstawięzdjęcia aktualnej kuchni ale nie bardzo wiem jak sie to robi... pomocy?

 

no i nie burz spiżarki bo jest na maxa pojemna a kosztem spiżarki zyskać max 2 szafki więc nie wiem czy warto?

 

Zgadzam w 100%. Tez nie wyburzyłam spiżarki, chociaż wszyscy mi to zalecali, łącznie z ekipą od kuchni. Jest meeeegaaa pojemna. Nie mówię tu o miejscu na przetwory, ale u mnie połowe spiżarki zajmują rzeczy niewymiarowe, sprzęty kuchenne, zgrzewki z woda mineralną, warzywa , owoce i mnóstwo innych rzeczy i nie musze tego upychać po szafkach a mam wszystko pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj raval86.

Instalacja elektryczna (nie najzwyklejsza, ale bez szaleństw) 7k

Hydraulika (wod.-kan. + ogrzewanie) 16k

Piec gazowy z zasobnikiem 7k

Weź pod uwagę, że w moim przypadku to prawie trzy kondygnacje (piwnica pod całym domem)

Szczegóły wysłałem na PRIV.

Edytowane przez bikkers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam w 100%. Tez nie wyburzyłam spiżarki, chociaż wszyscy mi to zalecali, łącznie z ekipą od kuchni. Jest meeeegaaa pojemna. Nie mówię tu o miejscu na przetwory, ale u mnie połowe spiżarki zajmują rzeczy niewymiarowe, sprzęty kuchenne, zgrzewki z woda mineralną, warzywa , owoce i mnóstwo innych rzeczy i nie musze tego upychać po szafkach a mam wszystko pod ręką.

 

zgadzam się w 1000%. Mam spiżarkę i nie oddałabym jej za nic w świecie. Mam gdzie trzymać ziemniaki, słoiki, suszone grzyby, zgrzewki z wodą, talerze, patelnie... Do tego mam wybitą dziurę na zewnątrz i nie mam tam położonej podłogówki, więc od jesieni do wiosny mam dodatkową lodówkę (w lecie też jest tam chłodniej niż w reszcie domu).

Ogólnie po 2 latach mieszkania w domu stwierdzam, że najważniejsze w domu są POMIESZCZENIA GOSPODARCZE. W sumie to jest mało ważne czy sypialnia ma 20 czy 30 metrów kwadratowych- nie wpływa to na komfort mieszkania... Najważniejsze jest czy masz pralnę, suszarnię, spiżarkę, garaż, strych. Czy masz gdzie wstawić zamrażarkę, rolki, narty, miotły, odkurzacze, koce kołdry i ręczniki, kosze na pranie, suszarki jak na dworze pada, zapas proszku do prania, miski, deskę do prasowania (jak cudownie jest mieć ją rozłozoną w pralni CAŁY CZAS)... Nie sztuką jest pięknie urządzić wnętrza i potem je zagracić. Stawianie wiaty koło domu to średni pomysł, wie każdy kto musiał w nocy biegać po coś, kiedy na zew jest sniezyca i minus 10 stopni. Uwierzcie mi, pomieszczenia gospodarcze są bezcenne!!!

Edytowane przez ola3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raval86. Instalacje wewnętrzne uzależnione są od tego co chcesz zrealizować. Ja poszedłem z hydrauliką i elektryka niemal po bandzie. W elektryce nie mam tylko inteligentnego domu, chociaż mogę częściowo sterować smartfonem różnymi rzeczami. Generalnie materiały elektryczne to około 7k (włącznie z opłata za przyłączenie do sieci 1642 zł oraz centrala alarmową i czujkami) My robiliśmy sami okablowanie puszki itp.. kumpel mi tylko połączył wszystko w rozdzielniach. Dodatkowo 2160 zł kosztowały mnie gniazdka i włączniki. Żarówki (wszystko led) około 1200 zł. włacznie z zewnętrznymi. Co do kloszy, żyrandoli i innych rzeczy to już indywidualne preferencje.

Hydraulika to już spory wydatek. Mam 215 m2 podłogówki, piec wielofunkcyjny który przyjmuje wszystko do granulacji 38mm i niczego nie muszę przestawiać, sypę co mam (na razie pellet) i jedzie jak burza. Dodatkowo założyłem sobie powietrzną pompę ciepła co powoduje że mam konkretny sezon grzewczy a później ciepła woda z pompy ciepła. Zasobnik 300l dla nawet 10 osób w zupełności wystarcza. Dodatkowo mam stacje uzdatniania wody bo mam strasznie twardą wodę z wodociągu więc to była niejako konieczność ale jednak bardzo trafna. Jedynie niewielkie naloty na kabinie z wapnia - do usunięcia gąbką lub wilgotna ściereczką. Nie mam konieczności używania odkamieniaczy. Do tego wszystkiego elektroniczne sterowanie obiegiem ciepłej wody. (kiedy nas nie ma to po odkręceniu wody musi zlecieć zimna, a kiedy jesteśmy to od razu leci ciepła woda. O kosztach nie wspominam po były poważne jednak jestem zadowolony. Szczęśliwy jak opanuje sterowanie piecem ;D

Edytowane przez Kocur34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dwa szybkie pytania do orionowiczów:

1. Czy ktoś ma podłogówkę w całym domu?

Wiosną ruszam z instalacjami, hydraulik zachęca mnie do rozwiązania: podłogówka w całym domu + kocioł kondensacyjny. Zalety - prostsza instalacja i sterowania aniżeli przy systemie mieszanym podłogówka + grzejniki no i niższe rachunki za gaz.

2. Koszty ogrzewania Oriona gazem. Oczywiste jest że dużo zależy od ocieplenia domku (styro, wentylacja, okna) ale mimo tego proszę info co do waszych rachunków. Tylko proszę o doprecyzowanie czy ktoś przy okazji nie spala w kominku 10 m3 drewna;). Orion I to "mało pasywny" projekt": wykusze, balkoniki, czy da się go ogrzać samym gazem (samo CO), przy izolacji: podłoga15cm, ściany15cm, okna 3szyby, poddasze lane skosy-10cm beton+20cm styro, wentylacja grawitacyjna, za 3000PLN/rok?

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka odpowiedź.

1) Tak, tylko podłogówka (+ grzejniki tylko w lazienkach) - polecam

2) Rachunki roczne za gaz 1200 zł z czego 600 zł na CWU + spalone 3,5m3 drewna za 500zł

Ocieplenie ciut lepsze , podłoga 20cm, sciany 20 cm, poddasze 35cm, gwc+went.mech.

 

Wybacz, ale chyba trochę koloryzujesz :) ...albo mieszkasz w temp. 19 st. C :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie.

My również mamy podłogówkę w całym domu i kocioł kondensacyjny. U nas niestety nie jest aż tak kolorowo :) Ponieważ mamy małe dziecko, temp. wynosi ok 23 st.C. Nie jesteśmy też podpięci jeszcze do sieci, więc korzystamy z gazu z butli. Miesięcznie za ogrzewanie i ciepłą wodę płacimy ok. 700 zł. Prawdopodobnie gaz z sieci jest dużo tańszy, więc mam nadzieję, że przyszły sezon wyjdzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dwa szybkie pytania do orionowiczów:

1. Czy ktoś ma podłogówkę w całym domu?

Wiosną ruszam z instalacjami, hydraulik zachęca mnie do rozwiązania: podłogówka w całym domu + kocioł kondensacyjny. Zalety - prostsza instalacja i sterowania aniżeli przy systemie mieszanym podłogówka + grzejniki no i niższe rachunki za gaz.

2. Koszty ogrzewania Oriona gazem. Oczywiste jest że dużo zależy od ocieplenia domku (styro, wentylacja, okna) ale mimo tego proszę info co do waszych rachunków. Tylko proszę o doprecyzowanie czy ktoś przy okazji nie spala w kominku 10 m3 drewna;). Orion I to "mało pasywny" projekt": wykusze, balkoniki, czy da się go ogrzać samym gazem (samo CO), przy izolacji: podłoga15cm, ściany15cm, okna 3szyby, poddasze lane skosy-10cm beton+20cm styro, wentylacja grawitacyjna, za 3000PLN/rok?

 

Dzięki!

 

Witaj. Ja mam 215m2 podłogówki razem z garażem. Na parterze wszystko wyłożone terrakotą. I tu jest ok. Bo pamiętaj ze podłogówka ma dużą bezwładność więc na parterze szybko się nagrzewa i oddaje ciepło. U góry jeszcze nie doszedłem czy przypadkiem dalej nie jest zapowietrzona (2 x odpowietrzana była) panele trochę wolniej reagują na ciepło więc może się przy rozpoczynaniu sezonu pojawiać różnica między dołem a górą. Ja mam 23 - 23,5 stopnia na dole i 22.5 - 23 na górze. Jedynie czego żałują to że nie podciągnąłem sobie instalacji pod grzejniki koszt niewielki ale teraz nie mam alternatywy gdybym chciał spróbować górę grzać kaloryferami. Palę pelletem więc co do kosztów gazu nie mam wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale chyba trochę koloryzujesz :) ...albo mieszkasz w temp. 19 st. C :p

 

No dobrze, uzupełnienie na temat temperatur.

parter -nie mniej niż 21 stopni (gdy palę w kominku 23-24), mam małe dzieci.

poddasze- nie zamieszkałe więc ogrzewanie wyłączone, ale w połowie pomieszczeń ~18stopni ze względu na przebiegający komin który ogrzewa te pomieszczenia. Reszta pomieszczeń w granicach 15 stopni, nic tam nie grzeje ale i tak ciepło z parteru zmyka na górę.

Pewnie jak zacznę grzać górę na 20 stopni rachunki wzrosną o ~1/3.

 

Ważne są detale wykonania ocieplenia, unikanie mostków termicznych takich jak np na styku fundament-sciana parteru, strop-balkony/wykusze, oddzielenie izolacją między scianami nieogrzewanego garażu i ogrzewanego domu, poprawne wymurowanie scian szczytowych na styku z dachem, izolacja na styku sciana-taras/schody zewn., poprawne "ciepłe" osadzenie okien, generalnie szczelność budynku i wiele innych drobnych ale ważnych detali.

Pewnie nie za wielu orionowiczów zadbało o należyte wykonanie, więc nie ma mowy o niskich kosztach ogrzewania, tym bardziej że bryła domu pod tym względem jest paskudna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, uzupełnienie na temat temperatur.

parter -nie mniej niż 21 stopni (gdy palę w kominku 23-24), mam małe dzieci.

poddasze- nie zamieszkałe więc ogrzewanie wyłączone, ale w połowie pomieszczeń ~18stopni ze względu na przebiegający komin który ogrzewa te pomieszczenia. Reszta pomieszczeń w granicach 15 stopni, nic tam nie grzeje ale i tak ciepło z parteru zmyka na górę.

Pewnie jak zacznę grzać górę na 20 stopni rachunki wzrosną o ~1/3.

.

Od tego należało rozpocząć poprzednią wypowiedź ;) Jeszcze ktoś to przeczytał i potem głowi się, że u niego wychodzi 3 razy drożej...

Prawda jest taka, że raczej nie zamkniesz się w 2000zł za sezon przy grzaniu gazem. Przy komfortowych temperaturach (~22 stopnie) trzeba być gotowym na kwotę zbliżoną do 3000zł. No chyba że się komuś chce codziennie bawić kominkiem i ma źródło taniego drewna. Ja kominkiem ogrzewałem dom przez 2 sezony, ale od kiedy palę sobie w kotle, to dopiero czuję komfort mieszkania. Kominek proponuję zostawić w spokoju na okresy przejściowe, żeby ogień dawał jednak "rekreacyjną" przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, uzupełnienie na temat temperatur.

parter -nie mniej niż 21 stopni (gdy palę w kominku 23-24), mam małe dzieci.

poddasze- nie zamieszkałe więc ogrzewanie wyłączone, ale w połowie pomieszczeń ~18stopni ze względu na przebiegający komin który ogrzewa te pomieszczenia. Reszta pomieszczeń w granicach 15 stopni, nic tam nie grzeje ale i tak ciepło z parteru zmyka na górę.

Pewnie jak zacznę grzać górę na 20 stopni rachunki wzrosną o ~1/3.

 

Ważne są detale wykonania ocieplenia, unikanie mostków termicznych takich jak np na styku fundament-sciana parteru, strop-balkony/wykusze, oddzielenie izolacją między scianami nieogrzewanego garażu i ogrzewanego domu, poprawne wymurowanie scian szczytowych na styku z dachem, izolacja na styku sciana-taras/schody zewn., poprawne "ciepłe" osadzenie okien, generalnie szczelność budynku i wiele innych drobnych ale ważnych detali.

Pewnie nie za wielu orionowiczów zadbało o należyte wykonanie, więc nie ma mowy o niskich kosztach ogrzewania, tym bardziej że bryła domu pod tym względem jest paskudna.

 

Tak to trochę wyjaśnia. Jednak co do mostków termicznych to raczej małe szanse żeby ich uniknąć. Dokonałem pomiaru kamerą termowizyjną bo dom zbudowany z Ytonga energo 36,5 i większość wykonawców się dziwiła że nie robię docieplenia. Goście od podłogówki to nawet stawiali, że mam takie straty ciepła, że koszty ogrzewania będą duże. Okna mam może nie z najwyższej półki ale z najwyższym stopniem ciepłego montażu. Ram jak dotkniesz są ciepłe chociaż na zewnątrz było już -12. Jednak kamera pokazała że na górze okien i tak są mostki termiczne. Że na drzwiach na balkonach i na taras jednak pod wpływem mrozu również pokazują się na pionowych profilach mostki termiczne nie mówiąc o górnych. Wykusze i balkon nad wejściem mam zaizolowany styropianem a i tak na łączeniu ze ścianą są mostki termiczne. Życzę Ci żeby się Twoje przewidywania co do ogrzewania sprawdziły. Chociaż ja po rozmowach ze znajomymi którzy maja powierzchnię do ogrzana gazem podobną do mojej jestem swoimi kosztami ustaysfakcjonowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Życzę Ci żeby się Twoje przewidywania co do ogrzewania sprawdziły. Chociaż ja po rozmowach ze znajomymi którzy maja powierzchnię do ogrzana gazem podobną do mojej jestem swoimi kosztami ustaysfakcjonowany.

 

O wzrost rachunków gdy zacznę ogrzewać poddasze jestem spokojny.

Straty ciepła są liniowe do wzrostu temperatury wewnętrzenej a więc dogrzanie z 15-18 stopni na 20-21 przy średniej temp zewn. w okresie grzewczym na poziomie 2 stopni nie może dużo kosztować. Założyłem pesymistycznie że koszty wzrosną o 1/3, ale spodziewam się że będzie lepiej, póki co jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocur34 cudną masz kuchnię :) Szkoda tylko, że ograniczyłeś się do 2 zdjęć :) Napisz proszę, czy to są rolety dzień-noc? jeśli tak, to jak się sprawują i czy masz je tylko w kuchni, czy wszędzie. Właśnie planujemy je montować, ale nikt ze znajomych ich nie ma i szczerze mówiąc nie wiem, jak się prezentują na większej ilości okien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więcej zdjęć zamieszczę jak żona zredaguje bo nie chce żebym wrzucał co popadnie. Co do roletek to dokładnie dzień - noc i fajne są zwłaszcza przy ostro świecącym słońcu. Na razie założone tylko od strony ulicy bo cały koszt do wszystkich okien to 2900. Gama kolorów nieograniczona więc ja szczerze polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dwa szybkie pytania do orionowiczów:

1. Czy ktoś ma podłogówkę w całym domu?

Wiosną ruszam z instalacjami, hydraulik zachęca mnie do rozwiązania: podłogówka w całym domu + kocioł kondensacyjny. Zalety - prostsza instalacja i sterowania aniżeli przy systemie mieszanym podłogówka + grzejniki no i niższe rachunki za gaz.

2. Koszty ogrzewania Oriona gazem. Oczywiste jest że dużo zależy od ocieplenia domku (styro, wentylacja, okna) ale mimo tego proszę info co do waszych rachunków. Tylko proszę o doprecyzowanie czy ktoś przy okazji nie spala w kominku 10 m3 drewna;). Orion I to "mało pasywny" projekt": wykusze, balkoniki, czy da się go ogrzać samym gazem (samo CO), przy izolacji: podłoga15cm, ściany15cm, okna 3szyby, poddasze lane skosy-10cm beton+20cm styro, wentylacja grawitacyjna, za 3000PLN/rok?

 

Dzięki!

 

zwróć proszę uwagę na jedną rzecz (bo jak dotąd nikt tego nie zauważył)

my mamy podłogowe na całym dole, na górze tylko grzejniki. Teraz żałujemy że na dole nie mamy również grzejników.

Problem pojawił się kiedy okazało się, że drugie dziecko jest alergikiem i cały kurz z podług unosi się przy grzaniu na wysokość wzrostu mojego dziecka, które cała zimę kaszle i kaszle, mamy strasznie suche powietrze w domu - nawilżacz powietrza nawet nie pomaga.

radzę zrobić dwie wersje na wszelki wypadek - my o tym nie pomyśleliśmy że możemy mieć alergiczne dziecko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...