Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie fundamentów od środka


bladyy78

Recommended Posts

Dom mam postawiony 70cm powyżej gruntu.

Jako że chciałem zwiększyć grubość ocieplenia podłóg z 10cm jak było w projekcie do 30cm, nie było innej możliwości jak tylko rozkuć chudziak i wybrać zagęszczony grunt, lub podnieść podłogę na chudziaku o dodatkowe 20cm. Wybrałem pierwsze rozwiązanie postanowiłem rozkuć całą podłogę w salonie i kuchni, wybrać to co tam było wsypane, wylać chudziak i ułożyć warstwę ocieplenia 20cm do poziomu w jakim był wcześniej wylany chudziak, na styropian dać folie izolacyjną, na to jeszcze 10cm styropianu no i na końcu wylewka. Zastanawiam się czy nie ocieplić jeszcze dodatkowo ściany fundamentowej od środka na wysokośći 70cm?

Moim zdaniem takie ocieplenie ma jakiś sens bo ciepło jakie przeniknie przez styropian i będzie nagromadzone pod domem nie będzie miało styczności z zimnym fundamentem. Wiec w pewnym sensie zniweluje się do minimum mostek jaki stanowi fundament.

Co o tym myślicie czy ocieplenie fundamentu od środka daje jakieś wymierne korzyści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wentylację mechaniczną, to takie działania to łapanie pcheł, kiedy spie...ją słonie. Na twoim miejscu zostawiłbym w spokoju te 10 cm styropianu pod posadzką. Straty przez podłoge na gruncie to wg różnych źródeł 3-6% całkowitych strat ciepła. Wentylacja grawitacyjna to 30-40%. Jak pogrubisz warstwę styro na podłodze 3 razy, to zyskasz 2-4%. A robiąc wentylację mechaniczną z rekuperacją zyskasz 20-30%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego masz wykonane ściany zewnętrzne i jak od zewnątrz ocieplony styk ściany fundamentowej i ściany zewnętrznej nadziemia? Jeśli zastanawiasz się nad ociepleniem fundamentu (rozumiem, że chodzi o ścianę fundamentową) od wewnątrz, to z zewnątrz pewnie nie jest ocieplona. W takim razie nawet jeśli ocieplone są ściany zewnętrzne nadziemia, to "zimno" przenika przez ścianę fundamentową w górę do ściany nadziemia (wnika pod izolację) i pojawia się w środku nad sama podłogą i 30 cm styropianu :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego masz wykonane ściany zewnętrzne i jak od zewnątrz ocieplony styk ściany fundamentowej i ściany zewnętrznej nadziemia? Jeśli zastanawiasz się nad ociepleniem fundamentu (rozumiem, że chodzi o ścianę fundamentową) od wewnątrz, to z zewnątrz pewnie nie jest ocieplona. W takim razie nawet jeśli ocieplone są ściany zewnętrzne nadziemia, to "zimno" przenika przez ścianę fundamentową w górę do ściany nadziemia (wnika pod izolację) i pojawia się w środku nad sama podłogą i 30 cm styropianu :).

Skoro wymyślił 30 cm pod posadzką, to na 100% ma ocieplone ściany fundamentowe od zewnątrz i na pewno całkiem grubo ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie ocieplenie ma jakiś sens bo ciepło jakie przeniknie przez styropian i będzie nagromadzone pod domem nie będzie miało styczności z zimnym fundamentem.

Co o tym myślicie czy ocieplenie fundamentu od środka daje jakieś wymierne korzyści?

Sorki chłopie ale logiki żadnej. Jakie ciepło przejdzie ci przez 30 cm styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany fundamentowe z zewnątrz do poziomu ziemi ocieplone będą tak jak cały budynek grubością 20cm styropianu.

Tylko dalej nie wiem czy docieplać te ścianę fundamentową od środka czy nie w sumie koszt nie jest wielki, a docieplenie w przyszłości podłogi nie będzie możliwe. Teraz ocieplenie podłogi grubością 30cm może wydaje się duże ale za 10-20 lat to może być minimum. Przy ogrzewaniu podłogowym wylewka ma kilkakrotnie większa temp. niżeli jak mamy w domu kaloryfery. Ziemia zaś jest bardzo dobrym odbiornikiem ciepła lepszym niż powietrze. Dlatego wydaje mi się że podłoga na gruncie powinna mieć taka samą, jak nie większa grubość ocieplenia od ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mam postawiony 70cm powyżej gruntu.

Jako że chciałem zwiększyć grubość ocieplenia podłóg z 10cm jak było w projekcie do 30cm, nie było innej możliwości jak tylko rozkuć chudziak i wybrać zagęszczony grunt, lub podnieść podłogę na chudziaku o dodatkowe 20cm. Wybrałem pierwsze rozwiązanie postanowiłem rozkuć całą podłogę w salonie i kuchni, wybrać to co tam było wsypane, wylać chudziak i ułożyć warstwę ocieplenia 20cm do poziomu w jakim był wcześniej wylany chudziak, na styropian dać folie izolacyjną, na to jeszcze 10cm styropianu no i na końcu wylewka. Zastanawiam się czy nie ocieplić jeszcze dodatkowo ściany fundamentowej od środka na wysokośći 70cm?

Moim zdaniem takie ocieplenie ma jakiś sens bo ciepło jakie przeniknie przez styropian i będzie nagromadzone pod domem nie będzie miało styczności z zimnym fundamentem. Wiec w pewnym sensie zniweluje się do minimum mostek jaki stanowi fundament.

Co o tym myślicie czy ocieplenie fundamentu od środka daje jakieś wymierne korzyści?

 

Miałem ten sam problem bo murarze wylali chudziak jeszcze przed murowaniem żeby mieli dobrze jeżdzić taczkami a wtedy jeszcze nie myślałem o podłogówce ostatecznie wyszło 8cm styropianu cały parter w podłogówce 80m2 ale za to ociepliłem fundamenty około 1m poniżej gruntu 10cm styroduru może trochę za dużo ale nie chcałem go ciąć myśle że nawet jeśli przejdzie przez te 8cm to na zewnątrz nie ucieknie chyba ze wejdzie dosyć głęboko i czmychnie pod fundamentem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kubik tego cuś kosztuje?

 

 

Najtańsze tj. sam PIR średniej klasy producenta ~700 zł brutto /m3; wypasiona powleczona folia aluminiową dobrego producenta do 1100zł. Cena w durzej mierze zależy do deklarowanej wartości lambda.

Producenci: np. Ecoterm, Icopal, PIR Kingspan Thermaroof.

Płyty z PU są znacznie wytrzymalsze od styropianu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bladyy78 kup sobie książkę o fizyce budowli.

 

Ziemia zaś jest bardzo dobrym odbiornikiem ciepła lepszym niż powietrze. Dlatego wydaje mi się że podłoga na gruncie powinna mieć taka samą, jak nie większa grubość ocieplenia od ściany.

Pokaż mi ziemie pod budynkiem ( z ocieplonymi od zewnątrz fundamentami), która będzie miała -20 C.

Wylewka i 30 cm styropianu jak to ciepło ma przeniknąć do ziemi ? A jeśli nawet już wniknie to ciepło i ziemia osiągnie temperature wyższą niż 8 C to którędy ciepło zostanie oddane do budynku ?

Tylko dalej nie wiem czy docieplać te ścianę fundamentową od środka czy nie w sumie koszt nie jest wielki,

Teraz koszt dla ciebie nie jest wielki przy wykończeniówce może te "klika złotych" zabraknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aglig co szybciej wystygnie pojemnik z woda zawieszony w powietrzu czy ten sam pojemnik z woda postawiony na gruncie?

 

W jakim celu w takim razie pod płytę fundamentową daje się warstwę styropianu od spodu i z góry?

Nigdzie nie napisałem że temp. pod budynkiem w zimie ma -20*C wystarczy ze ma 5-8 stopni, a już będzie bardzo dobrym odbiornikiem dla wylewki nagrzanej do 30*C przez ogrzewanie podłogowe.

Skoro robi się izolacje podłogi to nie w tym celu żeby korzystać z ciepła jakie jest pod budynkiem tylko właśnie żeby tego ciepła do budynku nie wpuścić.

Ocieplając dom styropianem robimy z domu tzw. termos a widziałeś termos w którym dolne ścianki są gorzej ocieplone od bocznych?

 

mapoplaw ściankę fundamentowa mam z betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty masz 30 cm styropianu pod wylewką !!!!!!

Weź sobie narysuj przekrój twoich fundamentów i zobacz gdzie to ciepło ucieka a gdzie będzie uciekać jak ocieplisz styropianem fundament od środka.

Jaką akumulacyjność ziemi osiągniesz ?

Zrobisz termos ale nie budynku tylko ziemi pod budynkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...