Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ULGA REMONTOWA KIEDY A BUDOWLANA KIEDY


ewa dragon

Recommended Posts

Datą graniczną jest uprawomocnienie się pozwolenia na użytkowanie częściowe.

Do tej daty możesz odliczać wydatki na zakup towarów i usług związanych z budową (zakłądam, że prawa do tej ulgi nabyłaś) tej części budynku o której mowa w pozwoleniu. Po tej dacie możesz już zacząć remontować i modernizować tę samą część budynku.

Ulga budowlana na tę część budynku której nie dotyczyło pozwolenie na użytkowanie częściowe może być przez Ciebie wykorzystywana do dnia dokonania całkowitego "odbioru" budynku nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2004 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa -

1- w pozwoleniu masz zapisaną datę udzielenia pozwolenia. Może być także informacja o terminie uprawomocnienia się pozwolenia. Jeśli takiej informacji brak to oznacza to, że pozwolenie uprawomocniło się w dniu wydania (podpisania).

 

2 - tzw. ulga remontowa nie jest w żaden sposób związana z tzw. ulgą budowlaną. W zależności od stanu prawnego możesz wykorzystywać te ulgi równicześnie lub też jedną po drugiej. W opisanej przez Ciebie (skrótowo) sytuacji masz prawo do skorzystania w latach 2004-2006 z ulgi związanymi z wydatkami na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej uff... :wink:

w celu dokonania remontu lub modernizacji lokalu mieszkalnego (tzn. już oddanego do użytkowania) do którego posiadasz tytuł własności.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

To znów ja , jestem po rozmowie telefonicznej z urzędem skarbowym i dowiedziałam się iż tytuł prawny który posiadam odbiór częsciowy budynku wydany 31.12.03 nie uprwnia mnie do odliczenia bo niemam tytułu prawnego np wpisanego budynku do KW . a może ktoś wie czy jak tytuł prawny nabęde w 2004 r to mam uprawnienia do ulgi remontowej.

prosze o pomoc !!!!!!!1 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to ja Ci radzę: napisz do skarbowego pismo (pamiętaj o znaczku skarbowym), bo... prawo do ulgi rem/moder masz wtedy, gdy masz PRAWO do lokalu. Prawo masz wtedy, gdy działka Twoja, a lokal - w tym przypadku dom - ISTNIEJE formalnie od momentu uprawomocnienia się pozwolenia o czym pisał Wowka, czyli sumarycznie: możesz odliczać od odbioru domu

Pani opowiada Ci bzdury. To, czy masz budynek w księgach wieczystych nie ma tu nic do rzeczy :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuję napisać do skarbówki , ale czy jak bym miała prawo własności w 2004 r to ulga remontowa mi się należy czy zapóżno.

a jak z kontynuacją ulgi budowlanej mam do niej prawo czy straciłam ją w 2003 r. mam do zrobienia jeszcze tynk,ganek,tarasy itp czy mogę to odliczać w ramach ulgi budowlanej , :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

mam tytuł prawny do budynku mieszklnego (odebrana budowa),który niejest ujawniony w KW, nie jestam tam zameldowana ,bo meldunek mam w mieszkaniu własnościowym

czy mogę odpisać w ramach ulgi remontowej np. zakup nowych okien (stare kupiłam wraz z budową)

co to znaczy "zajmowany lokal lub budynek mieszkalny"? w świetle ustawy o pdof?

danka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DankaO - tak możesz odliczyć od podatku koszty zakupu tych okien. Warunkiem uzyskania prawa do odliczenia jest posiadanie tytułu prawnego do danego lokalu. Z punktu widzenia ustawy o powszechnym podatku dochodowym od osób fizycznych... Miejsce zameldowania na pobyt stały (lub czasowy) w takim przypadku nie ma jakiegokolwiek znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam troszkę inny problem. Pozwolenie na budowę otrzymałam 07.01.2003. i tym samym mam prawo do ulgi tkz. odsetkowej. Raty odsetek zaczełam płacić w lipcu 2003r. Kiedy będe mogła je sobie odliczyć? Zakładając ,że dokumenty o zakończeniu budowy złożyłam w Starostwie 11.12.2003. i do tej pory nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.

Druga sprawa : zameldowałam się w nowym domu 23.12.2003r. (na podstawie ksera wniosku z pieczątką starostwa że przyjeli dokumentacje) , a 30.12.2003 zakupiłam płytki , czy mogę je odliczyć w ramach ulgi remontowo-budowlanej? Przypomnę nie mam żadnego dokumentu ze Starostwa. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A JA MAM INNY PROBLEM, zaczełam oglądać rachunki , zadzwoniłam do U.s I NADAL NIEWIEM CZY MOŻNA ODLICZAĆ OPŁATE ZA PRZYŁĄCZE ENERGETYCZNE, RACHUNKI za prąd budowlanyprzeczytałam w wątkach że można.

i jeszcze coś :mam odbiór częściowy z datą 31.12.03 i chciała bym kontynować ulgę budowlaną co mogę odliczyć w ramach tej ulgi jeżeli inspektorat w decyzji napisał mi tylko że daje 2 lata na zakończenie budowy garażu , czy rzeczy nie dokończone a nie ujęte w decyzji można odliczać np tynk, ocieplenie budynku, budowa tarasu, schodów

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuzka. Nie nazywaj złodziejem tego kto nim nie jest. (przynajmniej jeśli chodzi o temat wystawiania faktur na przyłącze)

 

Fakturę Vat można wystawić tylko w przypadku sprzedaży towaru lub usługi objętej poadtkiem Vat (obojetne jaka stawka 22, 7, ) czy tez zwolnione).

Dokonanie przyłącza nie podlega opodatkowaniu Vat i dlatego też ZE nie ma prawa wystawić faktury Vat na tę usługę. Podobnie gazownia.

 

Jest wyjaśnienie Ministra Finansów w tej sprawie które nakazuje Urzędom Skarbowym honorować rachunki wystawiane przez ZE i ZG dot. przyłączy co pozwala podatnikom odliczyć ich koszt od podatku w ramach ulgi budowlanej.

Pisałem i ja i kilku innych forumowiczów już o tym na forum.

Jeśli miałaś problemy z odliczeniem to oznacza że miałaś pecha trafić na niekompetentnego pracownika US. Poszukaj na forum informacji na ten temat i napisz do US pismo w tej sprawie. Możesz nawet skorygować (kotrekta) swoje zeznanie za dowolny rok. A US ma obowiązek nadpłatę podatku uwzględnić. Druki starych PITÓW nawet sprzed roku 2000 znajdziesz na stronie internetowej Min. Finansów http://www.mf.gov.pl

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za informacje , już sama znalazłam artykuł związany z tym tematem jeżeli ktoś jeszcze szuka jest interpretacja ministerstwa finasów w Doradcy podatnika nr 2 z 10.01.02004 stycznia ,Artykuł ten mówi iż faktycznie można odliczyć opłatę przyłączeniową mimo braku faktury VAT.

dzięki za zainteresowani :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącza wodnego nie odliczyłam bo gmina nie daje na nie faktur ani rachunków. Za to udało mi sie odliczyć rachunek za przyłącze el. Nachodziłam się co prawda do US, pokazałam ustawę itp i poprosiłam o konsultację z radcą prawnym US. I dopiero to poskutkowało. Przetarłam szlaki w moim US z którego jestem wyjątkowo zadowolona :D

Rachunki za prąd budowlany też odliczam (sama kobietka z US mi o tym powiedziała). Nie wiem tylko czy mogę je odliczać po częściowym odbiorze domu a co za tym idzie odebraniu instalacji i zmianie taryfy (już nie jest to prąd budowlany).

E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewa dragon. Wątpię byś mogła odliczyć koszty paliwa wykorzystanego na transport mat. bud. własnym samochodem. No, chyba, że masz zarejestrowaną firmę świadczącą min. usługi transportowe.

Sam wielokrotnie woziłem swoim samochodem najprzeróżniejsze elementy ale do głowy by mi nie przyszło by koszt paliwa wliczyć w koszty budowy do odliczenia podatku. Idąc tym tokiem rozumowania można byłoby odliczyć także i koszty posiłków spożytych na budowie. Bo przecież podczas pracy zapotrzebowanie energetyczne organizmu wzrasta...... .

 

A tak na poważnie, gdyby była taka możliwość (w co wątpię) to można byłoby taki wydatek udokumentować kompletem następujących dokumentów: faktura za paliwo, faktura za zakupione materiały oraz Twoje oświadczenie o wykorzystaniu prywatnego środka transportu z rozliczeniem ilości kilometrów. I tu pytanie! Czy obliczać stawkę kilometrów wg. tzw. wskaźnika delegacyjnego zawierającego także współczynnik amortyzacji pojazdu? Czy też tylko wg. fabrycznej normy zużycia paliwa przez dany pojazd.

 

Powtarzam, że szczerze w to wątpię.

Moim zdaniem taki transport jest częścią szerokiego wachlarza kosztów własnych inwestora które nie podlegają odliczeniu w ramach ulg.

Niemniej może ktoś z Forumowiczów posiada jakieś informacje lub też doświadczenia w tym temacie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...