Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiary krokwi a docieplenie poddasza


A_dam

Recommended Posts

Witam!

Jutro zaczynam prace przy wycinaniu więźby. Zastanawiam się, czy "złe" wymiary krokwi nie przeszkadzają/utrudniają później w ocieplaniu poddasza. Krokwie 8x16, koszowe/narożne 10x16 cm. Jeśli te krokwie (8x16) będą cięte pod kątem to będą wystawać u dołu tej koszowej. Nie wiem, czy jasno się wyrażam. Zastanawiam się, czy te koszowe/narożne nie powinny być innych wymiarów np. 10x18. Wtedy chyba by licowały te krokwie. Nie rozmawiałem o tym jeszcze z dachmajstrem. Może warto zmienić te koszowe. Jak sądzicie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Najdłuższa koszowa ma długość 10,25m (2 sztuki), następne 10 sztuk - 7,65m i kilka krótszych.

Pewnie dla spokoju te koszowe/narożne wytniemy 10x18 cm

Czy jest sens wycinać murłaty 16x16 cm? Zastanawiam się nad jeszcze jednym "problemem". Na czym stawiać słupki podtrzymujące konstrukcję dachu? Czy jest sens dawać na stropie (z terivy) legary, a na nich opierać te słupki? Bo coś pod te słupki musi być podłożone. Tak myślę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Najdłuższa koszowa ma długość 10,25m (2 sztuki), następne 10 sztuk - 7,65m i kilka krótszych.

Pewnie dla spokoju te koszowe/narożne wytniemy 10x18 cm

Czy jest sens wycinać murłaty 16x16 cm? Zastanawiam się nad jeszcze jednym "problemem". Na czym stawiać słupki podtrzymujące konstrukcję dachu? Czy jest sens dawać na stropie (z terivy) legary, a na nich opierać te słupki? Bo coś pod te słupki musi być podłożone. Tak myślę.

Pozdrawiam.

Ja ci zadam inne pytanie; dlaczego sobie tym zawracasz głowę? Masz kierbuda, masz jak myślę cieślę który dach będzie robił. Przecież nikt lepiej od nich znających projekt i to co już zostało wykonane lepiej nie zrobi. Jak ktoś ci tu napisze że pod słupki najlepiej dać styropian i folię paroprzepuszczalną to tak zrobisz? Pewne rozwiązania sa standardem, powinienes pytać jak coś się z normą rozmija a i tak najpierw kierbuda i wykonawcę. Jak nie masz do nich zaufania (czasem tak bywa) to może lepiej ich zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowę sobie (i innym) zawracam dlatego, bo chcę mieć to zrobione dobrze.

Owszem, mam (?) kierbuda. Był na budowie jeden raz. Mam i cieślę. Ale te wymiary, które wcześniej podawałem były wymiarami cieśli. A inny cieśla miał uwagi do tych wymiarów. I bądź tu mądry. A ja nie wiem jak powinno być.

Więc chciałem się dowiedzieć od tych co ocieplają. Oni o tych niedogodnościach wiedzą z doświadczenia. Dobrze wiesz, że wykonawcy idą na skróty.

Słyszałem takie gadki:

- tak nikt nie robi, co ty wymyślasz?

- postawiliśmy 100 domów i stoją, i twój będzie stał.

Nie zmienię wykonawcy dachu. Podobno dobry fachowiec. A kierbud? Nie wiem, jak na innych budowach. U mnie lipa. Gość nie ma czasu na takie pierdoły jak moja budowa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę tak bo strop z terivy był również projektowany i w tym projekcie musiało być uwzględnione obciążenie od słupów. Jak to jest zrobione wie architekt i z projektu KierBud oraz cieśla właśnie. Z reguły cos się pod słupy daje dla rozłożenia ciężaru ale czy u ciebie tak jest nie wie nikt na forum. Może być inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FlashBack - wyobraź sobie, że wymiary w projekcie są jeszcze inne. Opieram się na wymiarach, które otrzymałem od projektanta, gdy udałem się do niego z prośbą o wyliczenie potrzebnych elementów więźby. Policzył mi, na kartce mam cały zestaw. Wymiary inne niż w opracowanym przez tegoż projektanta projekcie. Dlaczego? Nie wiem.

 

perm - dopytuję o te słupy, bo u mnie pod słupkami jest/ma być 3 cm nadbetonu na terivie. I tyle. Więc mam obawy gdy tak to będzie zrobione, że ten słup pod ciężarem więźby (może dachówki) do pokoju na parterze mi wlezie.

Piszesz o stropie. U mnie przy rozpiętościach dochodzących do 6 metrów nie było zaznaczonych żeber rozdzielczych. Nie wiem, czy tego się nie zaznacza, czy może u mnie ktoś o tym zapomniał. Dlatego zadaje takie głupie/niemądre/dziecinne pytania. Chcę wiedzieć, jak ma być zrobione/jak inni mają zrobione to, co ja będę dopiero wykonywał.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeden ze słupów, nie zmieścił sia na żebrze tzn jest nieco przesunięty, dałam podwalinę pod słup w postaci deski o gr 4 cm i długiej na 1,5 m. Słup stoi na jej środku, tak też proponował mój kb, choć pytałem go o to jak już słup stał. Spokojnie obciązenie rozkładasz tak , by nie było nacisku punktowo. Oczywiście majstry wykonując strop nie złączyli dwóch belek w tym miejscu gdzie była taka potrzeba. W innych miejscach dopolnowałem tego, w tym jednym nie (strop przeprojektowany)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeden ze słupów, nie zmieścił sia na żebrze tzn jest nieco przesunięty, dałam podwalinę pod słup w postaci deski o gr 4 cm i długiej na 1,5 m. Słup stoi na jej środku, tak też proponował mój kb, choć pytałem go o to jak już słup stał. Spokojnie obciązenie rozkładasz tak , by nie było nacisku punktowo. Oczywiście majstry wykonując strop nie złączyli dwóch belek w tym miejscu gdzie była taka potrzeba. W innych miejscach dopolnowałem tego, w tym jednym nie (strop przeprojektowany)

 

Każdy słup na żebrze! U mnie projektant nie narysował żeber rozdzielczych. Sam je umiejscowiłem w stropie. Z tego Twego rozwiązania wnioskuję, że moje wszystkie słupy (16 sztuk) będą musiały stać na podwalinie.

Ta informacja o podwalinie była dla mnie cenna. Dzięki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
U mnie jeden ze słupów, nie zmieścił sia na żebrze tzn jest nieco przesunięty, dałam podwalinę pod słup w postaci deski o gr 4 cm i długiej na 1,5 m. Słup stoi na jej środku, tak też proponował mój kb, choć pytałem go o to jak już słup stał. Spokojnie obciązenie rozkładasz tak , by nie było nacisku punktowo. Oczywiście majstry wykonując strop nie złączyli dwóch belek w tym miejscu gdzie była taka potrzeba. W innych miejscach dopolnowałem tego, w tym jednym nie (strop przeprojektowany)

 

Każdy słup na żebrze! U mnie projektant nie narysował żeber rozdzielczych. Sam je umiejscowiłem w stropie. Z tego Twego rozwiązania wnioskuję, że moje wszystkie słupy (16 sztuk) będą musiały stać na podwalinie.

Ta informacja o podwalinie była dla mnie cenna. Dzięki.

Pozdrawiam.

Czyli co każdy słup u ciebie stoi na żebrze(rozdzielczym),czy na podwalinie pod postacią deski(gr.4 cm)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...