Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylator zamiast kratki do wentylacji lodówki?


Recommended Posts

Gdy lodówka jest zabudowana nalezy zapewnic jakąs wentylację - czy musi być to kratka wentylacyjna czy moze być wentylator taki jak np. w łazience?

 

Otwór do wentylacji mamy zrobiony na bocznej ścianie zabudowy kuchennej i jakos nie mozemy znaleźć ładnej białej kratki, dlatego pomyslałam o wentylatorze.

 

Parametry techniczne wentylatora (higrostatyczny z wyłącznikiem czasowym)

 

Znamionowe napięcie zasilania 230 V

Częstotliwość znamionowa 50 Hz

Znamionowy pobór mocy 19 W

Zasilanie ciągłe

Wydatek powietrza 100 m3/h

Klasa izolacji II

Stopień ochrony IP-X4

Ciśnienie akustyczne 39 dB (A)

Obroty silnika (obr/min) 2550

 

 

chcę kupić ten:

http://www.allegro.pl/item802104988_wentylator_lazienkowy_fi100_bialy_higrostat.html

 

 

Czy moze być ten wentylator? Czy te parametry są dostateczne by zapewnić prawidłową wentylację zabudowanej lodówki i zamrażarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy lodówka jest zabudowana nalezy zapewnic jakąs wentylację - czy musi być to kratka wentylacyjna czy moze być wentylator taki jak np. w łazience?

 

nie jestem pewien ale chyba mylisz pojęcia - przy zabudowie lodówki należy zapewnić grawitacyjny obieg powietrza żeby agregat się nie przegrzewał. Zwykle robi się pod lodówką wąską długą kratkę a gorące powietrze wylatuje za lodówką (zimne napływa dołem). Wentylacja kuchni to inna para kaloszy. ten wentylator może być ewentualnie do wentylacji kuchni a nie do chłodzenia agregatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy lodówka jest zabudowana nalezy zapewnic jakąs wentylację - czy musi być to kratka wentylacyjna czy moze być wentylator taki jak np. w łazience?

 

nie jestem pewien ale chyba mylisz pojęcia - przy zabudowie lodówki należy zapewnić grawitacyjny obieg powietrza żeby agregat się nie przegrzewał. Zwykle robi się pod lodówką wąską długą kratkę a gorące powietrze wylatuje za lodówką (zimne napływa dołem). Wentylacja kuchni to inna para kaloszy. ten wentylator może być ewentualnie do wentylacji kuchni a nie do chłodzenia agregatu.

 

czyli jak rozumiem wentylator odpada? Musi być kratka? A czy ta kratka może być nie na dole w cokole, a w sciance bocznej wysoko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agregat jest na dole lodówki - żeby był do niego dopływ zimniejszego powietrza kratkę daje się w cokole - brak takiej kratki może powodować wyłączanie się lodówki gdy agregat zrobi się gorący

 

my mamy osobno lodówkę i zamrażarkę - na dole zamrażarka, potem na tym lodówka - to są dwa odrębne sprzety AGD.

 

A czy jak damy kratkę w cokole na dole, to mozna dac tez wentylator, żeby zapewnić jakis obieg powietrza, czy dawanie w tym wypadku wentylatora jest bez sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorące powietrze poleci samo do góry pod sufit (za lodówką) tylko potrzebuje dojścia zimnego powietrza (i to zimne powietrze ma przelatywać obok agregatów żeby je chłodziło). Skoro u innych działa kratka w cokole która się nie psuje, nie trzeba jej wymieniać i na dodatek nie pobiera prądu to czemu szukać innego rozwiązania? Jak nie podoba Ci się kratka to może zrób sobie okrągłe otwory takie jak nieraz są w drzwiach do łazienki ?

 

edit: ten wentylator co podałeś jest sporo za mocny - wystarczyłby jakiś komputerowy taki jak do zasilacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kratka w cokole może być pod względem estetycznym. Myslałam tylko, ze ponieważ my mamy tę lodówkę zabudowaną całkowicie tzn. umieszczona jest ona w wysokiej zabudowie, która jest pociągnięta az do sufitu, to z tego względu nie będzie cyrkulacji powietrza - bo jak to gorące powietrze poleci samo do góry, to jak się wydostanie na zewnątrz?

 

Więc moze dać dodatkowo ten wentylator? Czy moze zrobić mały wzdłużny otwór (np. 5 cm x 30 cm) na górze sciany z 10 cm od sufitu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumiałem że ona jest całkowicie zabudowana - no to gdzieś na górze powinna być kolejna kratka - a jak chcesz dać jakiś wentylator to na pewno nie taki jak pisałaś - przy takim wydatku powietrza będzie to strasznie wyło

 

edit: pisałaś, że otwór masz już zrobiony- on jest przygotowany pod taki wentylator? A patrzyłaś może na chromowane kratki wentylacyjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumiałem że ona jest całkowicie zabudowana - no to gdzieś na górze powinna być kolejna kratka - a jak chcesz dać jakiś wentylator to na pewno nie taki jak pisałaś - przy takim wydatku powietrza będzie to strasznie wyło

 

edit: pisałaś, że otwór masz już zrobiony- on jest przygotowany pod taki wentylator? A patrzyłaś może na chromowane kratki wentylacyjne?

 

to dobrze, ze się spytałam przed zakupem tego wentylatora.

Mieszkanie mamy całe w bieli (podłoga, ściany, meble) i chcielibysmy taką kratkę też w kolorze białym, ale nic ładnego nie znalazłam - tylko takie zwykłe plastikowe jak w marketach budowlanych.

 

Poszukam jeszcze, ale naprawdę spędziłam całe dnie na poszukiwaniu takich kratek.

 

Wiesz może, gdzie moge takie kratki znaleźć?

 

I w ogóle to bardzo dziękuję za pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do białych to chyba nie pomogę... ale można kupić kratkę metalową np chromowaną i zanieść do jakiegoś zakładu lakierniczego który maluje samochody - nie sądzę żeby drogo kosztowało pomalowanie kratki przy okazji jakiejś innej roboty (białych samochodów jest chyba najwięcej). Albo kupić białą farbę w sprayu i pomalować samemu.

 

A co mówiła firma która montowała Wam meble - sugerowała zastosowanie wentylatora? Dlaczego sami nie założyli kratki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do białych to chyba nie pomogę... ale można kupić kratkę metalową np chromowaną i zanieść do jakiegoś zakładu lakierniczego który maluje samochody - nie sądzę żeby drogo kosztowało pomalowanie kratki przy okazji jakiejś innej roboty (białych samochodów jest chyba najwięcej). Albo kupić białą farbę w sprayu i pomalować samemu.

 

A co mówiła firma która montowała Wam meble - sugerowała zastosowanie wentylatora? Dlaczego sami nie założyli kratki?

 

własnie przed chwilą mąż rozmawiał - kratka w cokole będzie - musielismy przeoczyć, ze nam o tym mówili. I własnie oni zasugerowali dodatkową kratkę na górze. A my sobie wymyslilismy wentylator :oops:

 

Ale będzie kratka (dziękuję za poradę) :D

 

Jesli masz namiar na jakieś kratki aluminiowe, stalowe - to poproszę :wink: zawsze można je faktycznie pomalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...