Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obowiązek przechowywania rachunków, faktur


Malobert

Recommended Posts

Czy jako osoba fizyczna mam obowiązek przechowywania faktur VAT związanych z budową przez okres 5 lat, w przypadku gdy nie korzystałem z odliczeń - płaciłem 22% VAT (albo wujek pomagał przy budowie wtedy 0% VAT) ?

 

Czy jak założe firme i będę chciał prowadzić działalność to US może chcieć zobaczyć jakieś faktury sprzed 4 lat gdy stawiałem budynek jak zwykły szary Kowalski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie korzystałeś z odliczeń VAT lub innych ulg podatkowych to te faktury możesz spalić już teraz, chyba że są potrzebne do gwarancji. A dlaczego urząd skarbowy ma żądać faktur o których pochodzeniu nic nie wie. Jeśli będą Cie chcieli rozliczyć z budowy to nie z faktur ale skąd wziąłeś środki finasowe na budowę. Lub sprecyzuj pytanie !!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie korzystałeś z odliczeń VAT lub innych ulg podatkowych to te faktury możesz spalić już teraz, chyba że są potrzebne do gwarancji. A dlaczego urząd skarbowy ma żądać faktur o których pochodzeniu nic nie wie. Jeśli będą Cie chcieli rozliczyć z budowy to nie z faktur ale skąd wziąłeś środki finasowe na budowę. Lub sprecyzuj pytanie !!!!

 

OK, reasumując obowiązek przechowywania dotyczy:

 

1.) Faktur z 22%VAT-em, od których na koniec roku robiłem odliczenia w PIT - zwrot 15%

 

2.) Czy to przechowywanie dotyczy też faktur z 7%VAT-em, które wystawił mi wykonawca - tzw. materiały z wykonawstwem, czy tak ?

 

No i ostatni przypadek, znam ze słyszenia wiele osób, które wogóle nie płaciły VATu, brały towar na lewo, wykowcy robili na czarno lub nie wystawiali faktur. Więc ci inwestorzy nie mają obowiązku przechowywania faktur (bo nie korzystają z ulg) no i jeżeli już to US może interesować tylko to czy te osoby miały jak zarobić pieniadze na tę budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

No i ostatni przypadek, znam ze słyszenia wiele osób, które wogóle nie płaciły VATu, brały towar na lewo, wykowcy robili na czarno lub nie wystawiali faktur. Więc ci inwestorzy nie mają obowiązku przechowywania faktur (bo nie korzystają z ulg) no i jeżeli już to US może interesować tylko to czy te osoby miały jak zarobić pieniadze na tę budowę.

 

Nie tylko ze słyszenia. Na FORUM wiele osób wprost pisze, że kupuje towary i usługi bez faktury z upustem 22%.

 

A co do faktur (jeśli je oczywiście posiadasz) to proponuję by je jednak przechować. Zajmują niewiele miejsca. Kłopot żaden. Zresztą budując dom przeważnie miejsca ma się więcej niż w blokowiskowym M3, czy też najmowanej kawalerce.

 

Faktury służą także do udokumentowania legalności zakupu (paserka), że już o reklamacjach nie wspomnę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

No i ostatni przypadek, znam ze słyszenia wiele osób, które wogóle nie płaciły VATu, brały towar na lewo, wykowcy robili na czarno lub nie wystawiali faktur. Więc ci inwestorzy nie mają obowiązku przechowywania faktur (bo nie korzystają z ulg) no i jeżeli już to US może interesować tylko to czy te osoby miały jak zarobić pieniadze na tę budowę.

 

Nie tylko ze słyszenia. Na FORUM wiele osób wprost pisze, że kupuje towary i usługi bez faktury z upustem 22%.

 

Zainteresował mnie ten właśnie przypadek, obowiązku przechowywania faktur w takim przypadku nie ma, jeśli inwestor "nie korzystał z ulg".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszystkie fakrury, niezależnie czy był na 7% czy na 22% - większość reklamacji uwzględnia się na podstawie faktury lub paragonu, dużo rzeczy ma gwarancje 2-5-10 lat.

 

Okna, brama, drzwi, płytki, armatura sanitarna, sprzęd AGD.

Faktury za wykonane prace - a co jak mi tynk zacznie odpadać od ściany za 2 lata??

 

Pozatym jak będę chciała sprzedać ten dom to zawsze jest potwierdzenie materiałów jakie zostały faktycznie użyte.

 

Już nie wspomnę że wiele razy faktura uratowała moją koncepcje wnętrza, bo po roku chciałam dokupić jakąś kafelkę a nie pamiętałam gdzie to było i jak się nazywało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszystkie fakrury, niezależnie czy był na 7% czy na 22% - większość reklamacji uwzględnia się na podstawie faktury lub paragonu, dużo rzeczy ma gwarancje 2-5-10 lat.

 

Okna, brama, drzwi, płytki, armatura sanitarna, sprzęd AGD.

Faktury za wykonane prace - a co jak mi tynk zacznie odpadać od ściany za 2 lata??

 

Pozatym jak będę chciała sprzedać ten dom to zawsze jest potwierdzenie materiałów jakie zostały faktycznie użyte.

 

Już nie wspomnę że wiele razy faktura uratowała moją koncepcje wnętrza, bo po roku chciałam dokupić jakąś kafelkę a nie pamiętałam gdzie to było i jak się nazywało.

 

dzięki i za tego posta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...