Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zlewozmywak ze Staronu - eksperyment z plamami przeprowadzam


morfeusz1

Recommended Posts

Zamierzam zamówić zlewozmywak ze Staronu - czy to jest dobry pomysł?

 

Chodzi mi o to, czy będzie wystarczająco wytrzymały (że np. dno nie odpadnie) i czy nie będzie zbyt łatwo przyjmował kolorów z produktów spozywczychnp. buraczków, herbaty, kawy itp.

 

Ewentualny wykonawca zlewozmywaka mówi, ze będzie ok, że jest wytrzymały itp, natomiast wykonawca mebli kuchennych nam odradza, argumentując to tym, ze będzie on bardzo szybko brudny przez to, ze latwo przyjmuje wszystkie barwniki.

 

I jestem trochę w kropce, bo nie ma gotowego zlewozmywaka o czystej bieli, jednokomorowego, o prostej formie, bez zaokrągleń w wymiarach, ktore nas interesują (ok. 550-570 x 400-430).

 

Czy ktoś z Was ma doswiadczenie ze zlewozmywakiem ze Staronu (lub blatem) lub po prostu się orientuje jak ten staron będzie się zachowywał w tym przypadku.

 

I jeszcze jedno pytanie: czy istnieje jakiś sposob zaimpregnowania tego staronu, by zabezpieczyć go przed tym wchłanianiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staron to ulepszony konglomerat, niestety właściwościami nie dorównuje kompozytom jakim jest np corian.

Możesz być spokojna o wytrzymałość, gdyż porządne wyroby staronowe robi się na szkielecie wzmacniającym np stalowym lub laminatowym. Dno więc nie powinno odpaść.

To znakomity materiał na meble gięte, dobry na parapety, przyzwoity na blaty.

 

Jest materiałem całkowicie nieporowatym , co było bolączką innych konglomeratów. Ta właściwość powoduje ,że nie przyjmuje większości plam i jest odporny na kwasy i większość środków chemicznych. Z herbatą i burakami nie będzie kłopotów a impregnować się nie da, choćbyś bardzo chciała

 

Jego zaletą jest to, że można go łatwo regenerować poprzez polerowanie zarysowanych powierzchni i uzupełniać ewentualne ubytki.

Z pewnością nie możesz kroić na nim ostrym nożem , bo powstaną rysy w których będzie gromadził się brud.

Jedyny śnieżnobiały zlewozmywak dostaniesz chyba tylko z ceramiki, corianu i właśnie staronu (kerrock, cristalan itp. to inne nazwy praktycznie tego samego tworzywa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam na jednej ze stron takie informacje o staronie i corianie

 

(...)materiałów

"solid surface", głównie Corianu; i Staronu;.

 

Blat kuchenny jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia

każdej kuchni, dlatego powinien idealnie komponować z pomieszczeniem, być elegancki

ale przede wszystkim funkcjonalny.

 

Warto w tym momencie postawić na materiał solid surface, ze względu na jego unikalne właściwości:

 

- daje nieograniczoną swobodę kształtowania wnętrz, szczególnie tych o podwyższonym standardzie

- jest higieniczny ( brak porów i szczelin), łatwy w utrzymaniu czystości

(gładki i jednolity)

- można łączyć ze sobą jego różnokolorowe odmiany a paleta kolorów jest bardzo bogata

- wklejone w niego elementy ( np zlewozmywak wklejony w blat) stanowią monolit

(bez widocznych łączeń)

- jest ciepły w dotyku, przybiera temperaturę otoczenia

- nie podtrzymuje palenia

- nie ulega przybarwieniom i jest nienasiąkliwy - odporny na środki chemiczne

- odporny na ścieranie - twardy ( w skali Mohsa 4 do 5 )

- można go naprawiać i odnawiać bez pozostawiania jakikolwiek śladów

 

 

Czy staron jest tym materiałem materiał solid surface?

 

 

i jeszcze taką informację znalazłam:

 

Staron – tworzywo mineralno–akrylowe z grupy SOLID SURFACE

stosowane . Składa się w 1/3 z akrylu i w 2/3 z wypełniacza

mineralnego wodorotlenku aluminium. Staron jest takim materiałem,

który zachowuje swoje pierwotne cechy nawet po długim okresie

użytkowania. Jest niezwykle łatwy w obróbce typu piłowanie,

szlifowanie, frezowanie i grawerowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się, ze mam próbke Staronu - kwadrat 10cm x10 cm - dostaliśmy kiedys od projektantki.

 

Więc zrobiłam eksperyment :lol:

 

na płytkę wylałam:

1. Sok z porzeczki

2. Nektar z wiśni

3. Koncentrat barszczowy

4. Wino czerwone Lambrusco

5. Ketchup.

 

Zostawię tak na 24 godziny - jutro sprawdzę czy sa jakieś przebarwienia. :wink:

 

http://images39.fotosik.pl/221/36ccacacc3020775med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam blat ze staronu, kolor pebble siena - ciemno-brązowy. Jestem bardzo zadowolona ze swojego wyboru.

Nie plami się (sok malinowy i wiśniowy już przerabiałam), łatwo się czyści, ale bardzo łatwo rysuje. Fakt że nie jest to widoczne gołym okiem, ale jak się przyjrzeć to rysy są. Na pewno nożem nie można po nim ciąć, ale jak pisze Wojtek można zawsze przeszlifować. Ładnie wyglądają połączenia, choć mały ślad jest - ale to może być wina stolarza, bo pierwszy raz robił taki blat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na razie mamy nastepujące plamy;

1. Sok z czarnej porzeczki

2. Ketchup

3. Nektar z wisni

4. Sos sojowy

5. Koncentrat barszczowy.

6. Sok z cytryny

7. Wino czerwone

8. Ocet winny

9. Kawa

10. Herbata

 

 

 

Przydałoby się jeszcze trochę krwi, tylko komu by tu upuscić parę kropel :lol: :wink:

 

Myslicie, ze 24 godziny wystarczą na taki ekperyment, czy moze potrzymac tak ze dwa dni?

 

http://images50.fotosik.pl/225/6b0a97b598c17919med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym wątku znalazłam definicje konglomeratu i kompozytu:

 

Konglomerat - imituje naturalny kamień. Robi się go ze zmielonego marmuru lub granitu łączonego z żywicą poliestrową i barwnikami. Najtrwalszy i łatwy do utrzymania w czystości jest konglomerat granitowy. Marmurowy wymaga impregnowania specjalnymi środkami przeznaczonymi do pielęgnacji naturalnego marmuru, a z czasem ściera się i traci połysk. Blaty z konglomeratów są dostępne wyłącznie na zamówienie.

 

Kompozyt - mieszanka zmielonych minerałów i żywic epoksydowo-akrylowych (producenci używają rozmaitych nazw: corian, kerrock, staron, top stone). Jest naklejony na płytę wiórową lub MDF i zabezpieczony od spodu specjalnym laminatem albo blachą aluminiową. Kompozyt jest przyjemny w dotyku, odporny na wszelkie zarysowania i używane w domu środki chemiczne oraz łatwy do utrzymania w czystości. Blatom kompozytowym nadaje się dowolne kształty, a płyty łączy bez widocznych spoin. W blat można też wkleić zlewozmywak z tego samego materiału. Blaty te są robione wyłącznie na zamówienie. Ich jakość i cena zależą od grubości warstwy kompozytu (najczęściej ma ona 3, 6 lub 13 mm).

 

 

Czyli staron to kompozyt --> czyli jest to bardzo dobry materiał, bo konglomerat jest bardziej podatny na zarysowania, przebarwienia.

 

Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mi się rozjaśniło :D znalazłam artykuł na Muratorze,

 

wklejam, moze się komuś przyda teraz lub w przyszłości, jak się będzie zastanawiał nad tym co kompozyt, co konglomerat :wink:

 

"Murator"

 

Tekst: Anna Wojciechowska

 

 

Kompozyty - materiały z przyszłością

 

W gładki blat bez widocznych spoin nie wciera się brud, więc nie rozwijają się tu grzyby i bakterie. Z kompozytu zrobiono umywalkę, ściankę i półkę nad blatem

 

Należy pamiętać, aby bezpośrednio na blacie z kompozytu nie stawiać gorących naczyń

 

Tam, gdzie nie zawsze wystarczy kamień czy drewno, sprawdzą się tworzywa nowej generacji – kompozyty mineralne. To grupa materiałów stosowanych do produkcji blatów kuchennych, stołów, parapetów, frontów szafek, okładzin ściennych oraz zlewozmywaków. Wiele z nich do złudzenia przypomina kamień.

 

Kompozyty (Solid Surface - to znaczy trwała powierzchnia) powstają z wodorotlenku glinu (pozyskuje się go ze zmielonej skały), ze spoiwa z żywicy akrylowej oraz z pigmentów. Wodorotlenek glinu nadaje im twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Żywica sprawia, że są znacznie lżejsze od kamienia i termoplastyczne. Pozwala to na ich dowolne formowanie, nadawanie im nietypowych kształtów i komponowanie z nich nawet najbardziej fantazyjnych wzorów. Od lat 60., kiedy to w firmie Du Pont wynaleziono corian (uważany często za jedyny prawdziwy Solid Surface), powstało wiele produktów o bardzo zbliżonym składzie.

Materiały te są bardziej miękkie od tych z akrylem, łatwiej je zarysować, ale są bardzo odporne na działanie agresywnych związków chemicznych.

 

Osobną grupę tworzą kompozyty, które są wykorzystywane do produkcji zlewozmywaków. Wypełniaczem są tu zmielony granit, wodorotlenek glinu, kwarc i krzem, a spoiwem jest żywica akrylowa. Każda z firm produkujących zlewozmywaki używa innej nazwy tworzywa. Najbardziej znanymi producentami są Franke (kompozyt określany jako fragranit), Blanco (wykonują zlewozmywaki z silgranitu) oraz Teka (tegranit).

 

Materiały bezkonkurencyjne

 

Lekkie i plastyczne. Są dużo lżejsze od kamienia, a nawet płytek ceramicznych, dlatego wykorzystane na blaty nie wymagają wzmocnionej konstrukcji szafek. Zrobione z nich blaty mogą mieć powierzchnie z wyoblonymi uwypukleniami i wklęsłościami, mogą też mieć zaokrąglone krawędzie. Kompozyt jest jedynym materiałem, z którego można tworzyć duże wielofunkcyjne powierzchnie - blat płynnie przechodzi w umywalkę, zlewozmywak lub powierzchnię ściany. W przeciwieństwie do drewna, laminatów czy kamienia spoiny są w nim prawie niewidoczne (wykonuje się je z masy klejowej w tym samym kolorze co kompozyt).

Kolorowe. Wiele firm oferuje kompozyty w blisko 90 kolorach i odcieniach. Ich barwa i wzór zależą od użytego pigmentu i stopnia zmielenia skały - są barwione w masie. Niektóre do złudzenia naśladują granit, inne zaskakują swoją barwą - w niczym nieprzypominającą znanych materiałów. Dzięki gładkim połączeniom z innymi kolorami można z nich tworzyć wzorzyste kompozycje. Nie zmieniają barwy pod wpływem promieni słonecznych.

Ciepłe w dotyku. W przeciwieństwie do kamienia i płytek ceramicznych są ciepłe, przyjmują temperaturę otoczenia. Ich polerowana powierzchnia jest bardzo gładka.

Higieniczne. To tworzywo, które najłatwiej utrzymać w czystości. Na gładkiej powierzchni bez widocznych spoin brud i resztki jedzenia nie mają się gdzie gromadzić. Nie ma szczelin, w które mogłaby się dostawać woda i wilgoć. Są nienasiąkliwe, nie mają porów, w których mogłyby się rozwijać bakterie, grzyby i pleśń. Nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością.

Odporne na plamienie. Są bardziej od laminatów, drewna i niektórych kamieni odporne na kwasy i środki chemiczne, a także soki owocowe i warzywne. Nie odbarwiają się pod wpływem krwi czy też jodyny.

Łatwe do naprawienia. Większych napraw dokonuje fachowiec (w naszym domu). Pęknięcia należy zaszpachlować akrylową masą klejową. Duże ubytki uzupełnia się, wklejając identyczny materiał. Miejsce naprawione jest nie do odróżnienia.

 

Po mniej więcej 15 latach powierzchnie z kompozytu często wymagają ponownego szlifowania i polerowania. Powinien to zrobić fachowiec dysponujący profesjonalnym sprzętem.

 

 

Kompozyty zawierają około 80% wodorotlenku glinu i 20% żywicy akrylowej. Na rynku można je spotkać pod różnymi nazwami firmowymi:

corian,

kerrock,

staron, rausolid,

montelli - seria ultra czy też cristilan.

 

Niekiedy zamiast żywicy akrylowej stosuje się żywice poliestrowe. Zawierają je takie kompozyty, jak:

marlan,

poligranit, top stone,

montelli - seria basic.

 

Materiały bez wad?

 

Uwaga na gorące. Kompozyty nie są odporne na temperaturę powyżej 180-190°C (poza zlewozmywakami z kompozytów wzmocnionych). Gorący garnek postawiony na blacie może spowodować jego wybrzuszenia lub pęknięcia. Przy płytach gazowych i elektrycznych blat musi być podklejony taśmą termoizolacyjną, niezabezpieczony w ten sposób może pod wpływem wysokiej temperatury (około 200°C) pękać.

Zarysowania. Trudniej je zarysować niż marmur, drewno czy laminat, jednak nie należy bezpośrednio na nich kroić czy też przesuwać po nich naczyń. Rysy są bardziej widoczne na powierzchniach ciemnych i błyszczących. Dlatego w miejscach narażonych na zarysowania (parapety, na których stoją doniczki z kwiatami) lepiej zastosować tworzywo jasne i matowe. Rysy można spolerować samodzielnie papierem ściernym.

Cena. Ogranicza jego dostępność. Kompozyt to tworzywo kosztowne i ekskluzywne. Najdroższe znacznie przekraczają cenę granitu.

 

Pielęgnacja

 

Do ich czyszczenia należy używać miękkiej gąbki lub ścierki z tworzyw naturalnych oraz delikatnych detergentów bez zawartości elementów rysujących powierzchnię.

Jeśli zabrudzenie trudno schodzi, trzeba pozostawić na nim przez kilka minut środek czyszczący. Po wyczyszczeniu powierzchnię wyciera się do sucha.

 

Uwaga! Kompozyty bywają mylone z konglomeratami. Konglomerat to kruszywo marmurowe spojone żywicą poliestrową. Nie jest tak plastyczny ani wytrzymały jak kompozyt.

 

wklejony przeze mnie tekst pochodzi ze strony:

http://www.muratordom.pl/kuchnie/meble-i-blaty/kompozyty---materialy-z-przyszloscia,6440_3942.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mylisz się. Staron to materiał podobny do corianu, tyle, że z innej firmy.

Jest wielu producentów tych kompozytów na blaty, różnią sie również składem:

 

1. Corian (producent Du pont) - pierwszy chyba na rynku żywica akrylowa+związki glinu

2. Staron(Samsung) żywica akrylowa+związki glinu

3. Kerrock (Kolpa) żywica akrylowa+związki glinu

4. Rausolid (Rehau) żywica akrylowa+związki glinu

 

4. Harmony (polifen) piszą, że 100% acrylic product

5. Hi macs (LG) zmielony kamień+żywica akrylowa

6. Hanex (Hanwha) 100% acrylic surface

7. Plexicor (evonik ) zmielony kamień+ żywice akrylowe

8. Cristalan (schock)

9. Swanstone

10 Oreolan

11. Avonite

 

I pewnie można tak ciągnąć długo....

 

oprócz tego są jeszcze inne produkty ( na zlewozmywaki). "Wypełniaczem są tu zmielony granit, wodorotlenek glinu, kwarc i krzem, a spoiwem jest żywica akrylowa. Każda z firm produkujących zlewozmywaki używa innej nazwy tworzywa. Najbardziej znanymi producentami są Franke (kompozyt określany jako fragranit), Blanco (wykonują zlewozmywaki z silgranitu) oraz Teka (tegranit) "

 

I jeszcze inna grupa produktów na blaty - "sztuczne kamienie", kwarcogranity - skład to kwarc i granity z niewielką domieszką żywic ale chyba poliestrowych np:

 

silestone, trafficstone, technistone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być droższy, bo Blanco robi zlewozmywaki tylko z kompozytów , materiałów dużo lepszych niż konglomeraty.

 

Ale czytałam, ze staron to własnie kompozyt, a nie konglomerat. Mylę się?

Mea culpa! Nie mylisz się.To ja pomyliłem staron ze stratonem, grupą hiszpańskich konglomeratów.

Wniosek - zakaz pisania o 6 nad ranem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być droższy, bo Blanco robi zlewozmywaki tylko z kompozytów , materiałów dużo lepszych niż konglomeraty.

 

Ale czytałam, ze staron to własnie kompozyt, a nie konglomerat. Mylę się?

Mea culpa! Nie mylisz się.To ja pomyliłem staron ze stratonem, grupą hiszpańskich konglomeratów.

Wniosek - zakaz pisania o 6 nad ranem.

 

fajnie że się, że się wyjasniło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morfeusz1, świetny pomysł z tym eksperymentem :D Będę śledzić wątek i życzę powodzenia ze zlewozmywakiem :)

Sama mam blat ze staronu, ale w ciemnym kolorze, więc problem przebarwień nie martwi mnie zbytnio... bo zdarzało mi sie nie raz i nie dwa wylać coś na blat, ale śladów brak ;) Mam nadzieję, że i u Ciebie eksperyment się powiedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję, że pełen sukces :D :D

 

plamy zmyłam zwykłą ciepłą wodą - bo tak chciałam najpierw spróbować i żadnego śladu po niczym 8)

 

Zmywało się bez problemów.

 

Więc smiało można miec blaty, parapety, umywalki, zlewozmywaki ze Staronu - pod wzgledem plamnienia, pzryjmowania barwników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...