Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Faworyt C183 M&S - Dziennik Budowy


S76

Recommended Posts

Witam!

 

O własnym domu zaczęliśmy nieśmiało myśleć w 2007 roku natomiast już rok później było to myślenie intensywne, połączone z oględzinami domów. Planowaliśmy kupić gotowy dom - nowy lub starszy do remontu. Szczerze mówiąc o budowie domu nawet nie chcieliśmy słyszeć. Nasze wymagania odnośnie domu nie były zbyt wygórowane - interesowały nas budynki o powierzchni użytkowej 100-140 m2 na działkach o powierzchni około 10 arów położone w Bielsku-Białej lub okolicach (do 15 km).

 

Szaleńczy, spekulacyjny wzrost cen nieruchomości w latach 2005-2007 spowodował jednak, że za domy spełniające powyższe kryteria sprzedający życzyli sobie od 400 tys. zł wzwyż. Na szczęście dla nas w 2008 roku ceny domów zaczęły spadać. Niestety spadki nie były zbyt dynamiczne i w dalszym ciągu za kwotę rzędu 400 tys. zł można było kupić jedynie budynki nadające się do gruntownego remontu (koszt rzędu 100 tys. zł), oddalone o 10-15 km od Bielska. Alternatywą był zakup domu od dewelopera (w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim) jednakże oferty deweloperów nas specjalnie nie przekonywały - nieciekawe projekty, małe działki, często b. kiepskie lokalizacje w pobliżu linii wysokiego napięcia czy planowanej obwodnicy (czytaj: tani grunt). Poza tym nie jest tajemnicą, że deweloperzy budują tak, aby jak najwięcej zarobić - z jak najtańszych materiałów, przy pomocy jak najtańszych podwykonawców. Dlatego uważaliśmy, że lepiej kupić dom od kogoś, kto budował dla siebie.

 

Po obejrzeniu kilku domów i rozmowach ze sprzedającymi (jeszcze mało skłonnymi do negocjacji) doszliśmy do wniosku, że w zasadzie możemy zaczekać jeszcze rok lub dwa a w tym czasie ceny domów się nieco urealnią.

Powoli do naszych świadomości docierało również, że za pieniądze, które wydalibyśmy na zakup i remont starszego domu, z powodzeniem moglibyśmy wybudować nowy dom (mieliśmy już działkę). Usłyszeliśmy również wiele sugestii od znajomych i rodziny, że może jednak lepiej samemu wybudować? Decyzję o budowie własnego domu podjęliśmy początkiem stycznia 2009 po rozmowach ze znajomymi, będącymi właścicielami starszych domów i mającymi spore doświadczenie w ich remontowaniu.

 

W związku z podjętą decyzją przeprowadziliśmy z żoną "burzę mózgów" w celu ustalenia, czego tak naprawdę chcemy. Ustaliliśmy, że chcielibyśmy mieć dom spełniający następujące kryteria:

a) parterowy z poddaszem użytkowym,

b) dach prosty dwu- lub wielospadowy (ale nie kopertowy),

c) powierzchnia użytkowa do 140-150 m2,

d) 5 pokoi (w tym salon) i 2 łazienki,

e) garaż na 2 samochody w bryle budynku,

f) kotłownia o rozsądnej wielkości (planujemy kocioł na paliwa stałe).

 

Początkowo dom miał być także z piwnicą (ja bardzo chciałem, żona niekoniecznie), jednakże z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych na naszej działce zrezygnowałem z tego pomysłu.

Po przejrzeniu katalogów kilku biur projektowych wyselekcjonowaliśmy projekty Studia Atrium "Groszek" (S-GL 153) oraz "Magda" (S-GL 312). I w zasadzie pomiędzy tymi projektami mieliśmy wybierać. Przyznam jednak, że w obu tych projektach kotłownia była trochę mała (długa i wąska) tak, że miałem pewne obawy, czy bez zmian w projekcie zmieści się tam kocioł z podajnikiem ślimakowym.

Pewnego dnia żona usiadła przed komputerem i po pewnym czasie słyszę wołanie - kochanie pozwól, znalazłam bardzo ciekawy projekt ! Szczerze mówiąc trochę mnie to poirytowało, gdyż już mieliśmy wybierać spośród Magdy i Groszka a mam taka naturę, że nie lubię zmieniać planów w ostatniej chwili. Okazało się, że żona znalazła projekt C183 Faworyt. Po pierwszym "rzucie oka" stwierdziłem, że jest to jednak bardzo fajny projekt - spełnia wszystkie nasze oczekiwania a dodatkowo ma większy (40 m2) garaż oraz sporą kotłownię. Po kilku dniach intensywnego porównywania projektów stwierdziliśmy jednogłośnie, że naszym zdecydowanym faworytem jest Faworyt i to właśnie ten dom chcemy wybudować.

Gdy byliśmy już zdecydowani na C183 znaleźliśmy jego większą wersję C183a i w tym momencie znowu pojawił się dylemat - którą wersję wybrać (spodobał nam się dodatkowy pokój na parterze w C183a). Po kilku tygodniach dyskusji i zastanawiania się stwierdziliśmy jednak, że wariant C183a jest trochę za duży i w związku z tym ostatecznie wybraliśmy C183 w wersji lustrzanej.

 

Ciąg dalszy nastąpi.....

 

Pozdrawiam

S76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podjęciu ostatecznej decyzji o budowie nadszedł czas załatwiania formalności związanych z pozwoleniem na budowę. Pierwszym krokiem było, z uwagi na brak planu zagospodarowania przestrzennego, uzyskanie Warunków Zabudowy. Wniosek o wydanie Warunków Zabudowy złożyliśmy 25 marca - decyzję o Warunkach otrzymaliśmy 20 maja. Następnie zleciliśmy geodecie wykonanie mapki do celów projektowych - i tu niemiła niespodzianka - przewidywany czas oczekiwania na mapkę to minimum miesiąc. W rzeczywistości czekaliśmy na mapkę 6 tygodni. Mając mapki, projekt oraz decyzję o warunkach zabudowy zleciliśmy w biurze architektonicznym kompleksową usługę obejmującą:

- adaptację projektu,

- wykonanie projektu zagospodarowania działki,

- wykonanie projektu zjazdu z drogi gminnej,

- odrolnienie części działki,

- uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

I tak 17 września 2009 roku staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami Pozwolenia na Budowę. Pozostało jeszcze odczekać 14 dni roboczych na uprawomocnienie i zgłosić rozpoczęcie robót (Kierownik Budowy).

 

W czasie załatwiania "papierologii" rozpoczęliśmy poszukiwanie ekipy budowlanej, która wybudowałaby dom od fundamentu po dach (do SSO). Rozmawialiśmy w sumie z trzema ekipami, od wszystkich otrzymaliśmy zbliżone wyceny robocizny (około 60 tys. zł). Wybraliśmy ekipę, której szef zrobił na nas najlepsze wrażenie - nie filozofował, bardzo konkretnie odpowiadał na przeróżne pytania i co istotne pojawiał się punktualnie na ustalone wcześniej spotkania.

 

A oto harmonogram naszej budowy:

a) jesień 2009 - stan "zerowy",

b) kwiecień --> lipiec (sierpień) 2010 - stan surowy otwarty,

c) rok 2011 - zamykanie, wykańczanie i (mamy nadzieję) zamieszkanie.

 

 

Pozdrawiam

S76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka na której stanie nasz Faworyt ma powierzchnię 11 arów i kształt trapezu:

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmODo-b72I/AAAAAAAAAB8/H10dj32FSG8/s720/PICT0101small.jpg

 

Ten czerwony punkcik z lewej strony to ja - stoję na końcu działki.

A tak wyglądała działka po skoszeniu kosiarką rotacyjną:

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmODhZSduI/AAAAAAAAACA/i7FsMqAm6Eo/s720/PICT0287small.jpg

 

Ilość pokosu była wręcz zatrważająca - samo jego zgrabienie zajęło nam (mnie i Tacie) ponad 4 godziny.

 

Następnie wykonaliśmy ogrodzenie tymczasowe ze stempli budowlanych i siatki leśnej po czym koparka ściągnęła humus:

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmODhOs-kI/AAAAAAAAACE/ftrcG9njpjc/s720/PICT0291small.jpg

 

Po zdjęciu humusu do akcji wkroczyli geodeci i wyznaczyli położenie budynku:

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmOD66iKEI/AAAAAAAAACI/2lUQW6AqTNY/s720/PICT0294small.jpg

 

I tu mały "zonk" - brama powinna być nieco bardziej na prawo. Okazało się, że odległości w realu nie do końca pokrywają się z odległościami na mapkach geodezyjnych, na podstawie których wyznaczałem położenie bramy.

 

Pozdrawiam

S76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare powiedzenie mówi, że wszystko co wartościowe rodzi się w bólach :-).

 

Praca wstępne przebiegały bardzo sprawnie - od momentu skoszenia działki do wytyczenia budynku minęło 7 dni. Warunki pogodowe w czasie tych 7 dni były wręcz wyśmienite - było słonecznie ale jednocześnie nie za gorąco. Bezproblemowy przebieg tych prac bardzo cieszył i jednocześnie dawał nadzieję na równie sprawne prowadzenie budowy właściwej. Ustaliliśmy z wykonawcą, że roboty budowlane rozpoczniemy w poniedziałek 12 października.

 

Pierwsze podejście - falstart :-(

 

12 października mieliśmy wykonać koparką wykopy pod ławy fundamentowe. Zgodnie z ustaleniami wykonawca pojawił się rano na placu budowy, ściągnął koparkę i koparka zaczęła kopać. Niestety w tym samym czasie zaczął padać ulewny deszcz co spowodowało, że koparka zaczęła grzęznąć w błocie. W związku z tym prace musiały zostać przerwane.

Intensywne opady deszczu trwały do 13 października. Z kolei 14 października opady deszczu zamieniły się w opady śniegu i tak sypało przez 3 następne dni. Kolejne dni przyniosły stopniowe ocieplenie i śnieg zalegający na działce zaczął się topić, zamieniając działkę ze ściągniętym humusem w wielkie bajoro. Tak więc musieliśmy poczekać kilka kolejnych dni na przesuszenie gruntu.

 

Drugie podejście - tym razem udane :p

 

Koparka wjechała na plac 22 października - oto efekty jej działalności:

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPIGTViUI/AAAAAAAAACQ/o-Dn7dbYggQ/s720/PICT0299small.jpg

 

23 października postanowiliśmy na dno wykopu wlać chudy beton. Wykonawca zamówił pompogruszkę betonu B10 w jednej z "renomowanych" betoniarni z Bielska-Białej. Pompogruszka pojawiła się o umówionej godzinie i po rozstawieniu się rozpoczęto pompowanie. Niestety udało się wypompować tylko około 0,5 m3 betonu - kierowca stwierdził, że niestety wysiadła pompa :evil:. Na domiar złego w betoniarni stwierdzono, że nie są w stanie w tym dniu wysłać innej gruszki z betonem. Wykonawca, po szybkim kontakcie telefonicznym ze mną, zamówił beton w lokalnej ("mniej renomowanej") betoniarni i po 2 godzinach na placu pojawiła się nowa pompogruszka. Tym razem wszystko przebiegło bez zakłóceń - do wykopu wlaliśmy 9 m3 B-15:

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPIQC4nYI/AAAAAAAAACU/fJ6PTD1aiIM/s800/PICT0301small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPIYP_c7I/AAAAAAAAACY/PiyPHhiqhyg/s800/PICT0304small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio po wylaniu chudziaka ekipa przystąpiła do przygotowywania zbrojenia i szalunków. A oto efekty ich pracy:

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/Svv9O2BJxeI/AAAAAAAAAEo/QP5SP2Pbnvw/s640/PICT0306small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/Svv9O1Kn26I/AAAAAAAAAEs/1DYUFZcILz8/s640/PICT0307small.jpg

 

Niestety z powodu fatalnej deszczowej pogody szalunki i zbrojenia musiały trochę "poleżakować".

 

 

26 października rozpoczęto układanie szalunków:

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPIbJ2mnI/AAAAAAAAACc/Cu2IkLN0rho/s640/PICT0312small.jpg

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPIXh4AtI/AAAAAAAAACg/ZmirbXcK7cg/s800/PICT0318small.jpg

 

 

 

27 października zakończono układanie szalunków po czym ułożono przygotowane wcześniej zbrojenia:

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPzJPAwnI/AAAAAAAAACk/OsdZ8VulujY/s640/PICT0323small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPzJawYvI/AAAAAAAAACo/2u3CiKEQtR0/s640/PICT0334small.jpg

 

 

28 października, po odbiorze zbrojenia przez Kierownika Budowy, szalunki zalano betonem B-20 (zużyto 13,5 m3 betonu):

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPzMeWaCI/AAAAAAAAACs/cqhUlBLmgZ0/s800/PICT0338small.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPzYj6RDI/AAAAAAAAACw/gdB-3pab5UY/s800/PICT0343small.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmPzYbVmSI/AAAAAAAAAC0/wkH54P0xvDA/s640/PICT0345small.jpg

 

 

W tym miejscu moja rada - jeśli wraz z projektem otrzymaliście zestawienie materiałów nie zawierzajcie "w ciemno" informacjom tam zawartym. Na własnej skórze przekonałem się, że zawsze warto zweryfikować podane tam ilości. W otrzymanym zestawieniu podano, że ilość betonu B-20 potrzebna do wykonania ław Faworyta C183 to 19,3 m3. Intuicja podpowiadała mi, żeby spróbować samodzielnie policzyć niezbędną ilość (co zresztą jest b. proste). Jakież było moje zdziwienie, gdy po zsumowaniu objętości wszystkich ław i podstaw kominowych otrzymałem 13,3 m3 !

Dalsza weryfikacja danych z zestawienia wykazała, że również mocno zawyżono ilość styropianu do ocieplenia ścian fundamentowych. Doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie przysłano mi zestawienie materiałów do innego domu (może większego Faworyta C183a?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 października rozszałowano ławy fundamentowe, wykonano na nich izolację przeciwwilgociową poziomą (warstwa Dysperbitu + papa termozgrzewalna), po czym rozpoczęto murowanie ścian fundamentowych z pustaków szalunkowych:

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmRO09jyqI/AAAAAAAAAC8/wWU51dhSf08/s640/PICT0350small.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmRO-QLDLI/AAAAAAAAADA/8owW2r6xqeE/s640/PICT0358small.jpg

 

3 listopada zakończono stawianie ścian po czym wykonano szalunki na ich górnych krawędziach:

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmRO9wQC4I/AAAAAAAAADE/Z2MAgOQfcg8/s640/PICT0363small.jpg

 

4 listopada wykonano z prętów fi 10 mm wieniec (zbrojenie), który ułożono w szalunkach (niestety tego etapu nie udało mi się sfotografować) i po odbiorze przez Kierownika Budowy całość zalano betonem B-20 (weszło 18 m3). W następnym dniu zdjęto szalunki, po czym ściany od strony zewnętrznej otynkowano (wykonano tzw. rapówkę):

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmRPOL4xzI/AAAAAAAAADI/QZu2GIYNfJk/s640/PICT0377small.jpg

 

Na działce pojawił się także długo oczekiwany garaż "blaszak":

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmSOxAOZuI/AAAAAAAAADM/Og1R3ld5t5k/s640/PICT0378small.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmSOxsb53I/AAAAAAAAADQ/-m6KDTL4brg/s640/PICT0385small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 listopada wykonano izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych. Od strony wewnętrznej ściany posmarowano dwukrotnie preparatem Izohan Dysperbit - pierwszy raz rozcieńczonym wodą w stos. 1:1, drugi raz bez rozcieńczania. Od strony zewnętrznej zastosowano Izohan Izobud WL - najpierw ściany zagruntowano preparatem rozcieńczonym (1:1) wodą a następnie nałożono przy użyciu pac warstwę o grubości około 3 mm:

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmSPOX_UXI/AAAAAAAAADc/V3GewRySBSQ/s640/PICT0394small.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmS0dsqOQI/AAAAAAAAADk/sWbm6mOLMAY/s640/PICT0395small.jpg

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmSPJLdArI/AAAAAAAAADY/iEDLiklLARo/s640/PICT0389small.jpg

 

Tymczasem blaszak zamienił się w skład materiałów budowlanych :D

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmSO9JcXdI/AAAAAAAAADU/74L3wfOYzN0/s640/PICT0387small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam ponownie wszystkich czytających moje "wypociny". Niestety brak czasu nie pozwalał na regularne uaktualnianie dziennika. Postaram się jednak szybko odrobić te zaległości.

 

Tak więc 7 listopada przystąpiono do wykonania izolacji cieplnej ścian fundamentowych. Do ścian przyklejono (Izobudem WL) płyty polistyrenu ekstrudowanego XPS o grubości 6 cm, po czym całość zabezpieczono folią kubełkową (kubełkami do ściany). Przy górnej krawędzi ściany płyty XPS oraz folię kubełkową dodatkowo "przykołkowano" do ściany.

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmS0VvFJRI/AAAAAAAAADo/pquBiuXkb_E/s640/PICT0396small.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SvmS0oicy1I/AAAAAAAAADs/6vNGbM4Y1CM/s640/PICT0397small.jpg

 

 

Niedługo potem przekonałem się, że warto było zainwestować w praktycznie nienasiąkliwy XPS :D . Obfite opady deszczu w kolejnych dniach spowodowały niemalże całkowite zalanie wykopów - płyty XPS były przez kilka dni zanurzone do połowy wysokości w wodzie. Gdyby to był zwykły styropian - z pewnością dobrze nasiąknąłby wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypompowaniu wody z wykopu prace ruszyły pełną parą :D .

Wokół ław fundamentowych ułożono 50 m bednarki ocynkowanej 4x25 mm, po czym przystąpiono do wykonania drenażu opaskowego:

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/Sw1khysyLkI/AAAAAAAAAFk/dEaYblAakQ8/s640/PICT0405small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/Sw1kh6MlL2I/AAAAAAAAAFo/2nKH-JngJmE/s640/PICT0406small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/Sw1khxVpWPI/AAAAAAAAAFs/xMZxiyxxBlo/s640/PICT0407small.jpg

 

 

Zastosowano rurę drenarską fi 80 mm, studzienki (5 sztuk) wykonano z rur karbowanych fi 315 mm. Na tym prace budowlane zakończono.

 

Pozostało fundament zabezpieczyć na zimę i zrobić generalne porządki.

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SxPCVvmpYiI/AAAAAAAAAGY/vXNuTBzFdSw/s640/PICT0415small.jpg

 

Deski szalunkowe oczyszczono z resztek betonu, powyjmowano gwoździe i poukładano. Krótkie kawałki przeznaczono do spalenia:

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/SxPCV_Ypo5I/AAAAAAAAAGc/J0DeZytX0oI/s640/PICT0416small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witajcie!

 

Koniec roku to dobra okazja aby podsumować wydatki poniesione w trakcie budowy. Wydatki te podzieliłem na 2 grupy - ogólne oraz stan zerowy.

 

1. Wydatki o charakterze ogólnym:

a) Projekt - 2050 zł,

b) Zestaw map (zasadnicza, ewidencyjna i orientacyjna) + wypis z rejestru gruntów - 98 zł,

c) Mapa do celów projektowych - 400 zł,

d) Adaptacja projektu, projekt zagospodarowania działki, odrolnienie części gruntu, uzyskanie PNB - 2000 zł,

e) Wynagrodzenie kierownika budowy - 2000 zł,

f) Kosztorys budowy - 100 zł,

g) Montaż haka holowniczego w samochodzie - 430 zł,

h) Siatka leśna 150/15/14L (100 mb) - 350 zł,

i) Zszywacz tapicerski "Stanley" + 2 paczki zszywek - 137 zł,

j) Drewno:

- 45 stempli o długości 2,5 m,

- 5 mb kantówki 14 x 14 cm,

- 32 paliki o przekroju 4 x 5 cm i długości 120 cm - 450 zł z transportem

k) Wykoszenie działki - 30 zł,

l) Narzędzia do przygotowania działki (łopata, grabie, świder glebowy o średnicy 16 cm) - 110 zł,

m) Wytyczenie budynku - 300 zł,

n) 4 wywrotki podsypki (zjazd z drogi na działkę) z transportem - 1200 zł,

o) Tłuczeń 31,5 - 63 mm (18 t) do utwardzenia zjazdu - z transportem 950 zł,

p) Geowłóknina pod tłuczeń (35 m2) - 79 zł,

q) Deski szalunkowe (3 m3) z transportem - 1390 zł,

r) Garaż blaszany - 1500 zł,

s) Inne (gwoździe, wkręty, kłódki, łańcuch na bramę itd.) - 119 zł,

RAZEM (a - s): 13693 zł

 

2. Stan zerowy

a) Stal:

- pręt karbowany fi 12 mm (594 kg),

- pręt karbowany fi 10 mm (302 kg),

- pręt gładki fi 6 mm (207 kg),

- drut wiązałkowy (10 kg) - 2521 zł z transportem,

b) Beton (z transportem i pompą):

- "chudziak" (B15) pod ławy fundamentowe (9 m3): - 2100 zł,

- B20 na ławy fundamentowe (13,5 m3): - 3240 zł,

- B20 do zalania ścian fundamentowych (18 m3): - 4320 zł,

c) Wywrotka piasku "ostrego" - 740 zł,

d) Pustaki szalunkowe (740 szt.) - 4167 zł,

e) Cement portlandzki (1400 kg) - 677 zł z transportem i paletą jednorazową,

f) Plastyfikator do zaprawy (4 l) - 18 zł,

g) Elementy kanalizacji fi 110 oraz 160 mm (rury, kolana, trójniki, redukcje) - 1473 zł,

h) Papa termozgrzewalna (70 m2): - 522 zł,

i) Izohan Dysperbit (160 kg) - 388 zł,

j) Izohan Izobud WL (210 kg) - 1034 zł,

k) Polistyren ekstrudowany Austrotherm TOP30 (60 mm) - 12 paczek (3,78 m3) - 1626 zł z transportem

l) Kołki do styropianu (250 szt) - 45 zł,

m) Folia kubełkowa 1,5 m (90 m2) - 394 zł,

n) Bednarka ocynkowana 25 x 4 mm (56 mb) - 260 zł,

o) Drenaż:

- Rura drenarska fi 80 mm (80 mb) - 232 zł,

- Geowłóknina 2m (120 m2) - 272 zł,

- Trójniki, kolano (6 szt) - 80 zł,

- Rura karbowana fi 315 mm (8,1 mb) - 603 zł,

- Pokrywa do rur fi 315 mm (5 szt) - 318 zł,

- Żwir drenarski (27 t) - 2040 zł,

p) Pospółka (11 m3) - 550 zł,

q) Piasek budowlany (16 t) - 550 zł,

r) Folia budowlana o grubości 0,3 mm (140 m2) - 287 zł,

s) Inne (gwoździe, wkręty, pręty gwintowane fi 6 mm itd.) - 195 zł,

t) robocizna (w tym praca koparki) - 12800 zł

RAZEM (a - t): 41452 zł

 

Na tym koszty stanu zerowego się jednak nie kończą - konieczne będzie jeszcze ułożenie kanalizacji, zasypanie fundamentu i zagęszczenie podsypki oraz wylanie podłogi na gruncie - koszty materiałów i robocizny szacuję na około 8 tys. zł. Tak więc koszt kompletnego stanu zerowego wyniesie ~50 tys. zł. Jest to o około 20% więcej aniżeli pierwotnie planowaliśmy.

Ktoś mógłby zapytać dlaczego tak dużo - odpowiedź jest prosta. Po pierwsze zmieniono nam głębokość przemarzania gruntu z 1,0 m na 1,2 m. Po drugie działka leży poniżej poziomu drogi, dlatego zdecydowaliśmy o podwyższeniu ścian fundamentowych - "wystają" 55 cm ponad powierzchnię działki. To wszystko spowodowało wydłużenie ścian fundamentowych do 145 cm (w projekcie jest 70 cm !).

 

Otrzymaliśmy także zwrot VAT-u (w ciągu 3 tygodni od chwili złożenia wniosku!) w wysokości 1808 zł.

Po uwzględnieniu zwrotu budowa kosztowała nas dotychczas 53337 zł.

 

Prognoza wydatków na rok 2010 (do SSO):

a) Materiały - 80 tys. zł,

b) Robocizna - 45 tys. zł

 

Pozdrawiam i życzę pomyślności w nadchodzącym 2010 roku

S76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witajcie!

 

Zimowa przerwa w procesie budowlanym to dobry czas na przemyślenia związane z jej dalszymi etapami. W związku z tym, że w tym roku planujemy tylko dojście do SSO, przemyślenia obejmowały głównie rodzaj materiałów ściennych, dachówki, systemów kominowych (w tym wykończenia kominów ponad dachem), wielkości i ilości okien dachowych itd. Oto efekty tych przemyśleń:

 

Materiały ścienne:

 

Planując budowę domu zakładaliśmy, że ściany zostaną wymurowane z betonu komórkowego. Zmiana relacji cen betonu komórkowego oraz ceramiki poryzowanej spowodowała jednak, że ostatecznie zdecydowaliśmy się budować z tego drugiego materiału. Początkowo myśleliśmy o Porothermie 25 P+w na ściany nośne oraz 11,5 na ściany działowe. Jesienią 2009 oferowano nam takie pustaki w cenie 5,85 zł (PTH 25) oraz 6,30 zł (PTH 11,5) brutto. Szacunkowy sumaryczny koszt materiałów wynosił zatem ~18 tys. zł. Postanowiliśmy jednak poczekać z zakupem do lutego - marca - w dobie kryzysu (którego u nas ponoć nie ma - jesteśmy zieloną wyspą na mapie Europy :lol: ) nie ma żadnych fundamentalnych podstaw do wzrostów cen materiałów budowlanych. W międzyczasie rozeznawałem ceny pustaków ceramicznych innych producentów. Doszedłem do wniosku, że ciekawą alternatywą dla Porothermu może być niemiecki Unipor - pustaki o grubości 11,5 cm są tańsze od Porothermu o 1-2 zł / szt (w zależności od hurtowni) a pustaki o grubości 25 cm są tańsze od Porothermu o 0,10-0,20 zł / szt. Wyraźnie tańsze od PTH 25 są z kolei pustaki Leier Thermopor (około 0,80-1,00 zł / szt), jednakże negatywne opinie na temat ich kruchości nie zachęcają do zakupu. W jednej z hurtowni zaproponowano mi jednak pustaki Leier ale importowane ze Słowacji - tzw. Leiertherm:

 

http://www.leier-baustoffe.sk/images/Leiertherm.pdf

 

Hurtownia sprzedaje ten produkt w dużych ilościach i jak dotąd nie było żadnych negatywnych sygnałów z którejkolwiek budowy. Ostatecznie zakupiłem następujące pustaki:

 

- na ściany nośne: Leiertherm 25 P+W - 2160 szt. (4,76 zł brutto/szt.),

- na ściany działowe: Unipor 11,5 P+W - 828 szt. (4,39 zł brutto.szt.).

 

W sumie za pustaki zapłacilismy niecałe 14 tys. zł, co w porównaniu z jesienną ofertą na Porotherm daje 4 tys, zł oszczędności.

 

Ciąg dalszy nastąpi..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dachówki:

 

Po kilkumiesięcznych rozważaniach ustaliliśmy, że pokryjemy dach dachówką Braas Celtycką w kolorze czarnym. Pojechaliśmy więc do hurtowni w celu wykonania wyceny pokrycia dachu i sprawdzenia naszych zdolności negocjacyjnych. Na miejscu doznaliśmy jednak małego szoku gdy zobaczyliśmy pięcioletnią ekspozycję dachówek Braas a obok niej ekspozycje dachówek ceramicznych różnych producentów. Różnica w wyglądzie tych dachówek była tak ogromna, że postanowiliśmy również zrobić wycenę dla dachówek ceramicznych. Okazało się, że dopłacając 2 tys. zł możemy kupić Robena natomiast dopłacając 3,8 tys. zł możemy mieć znacznie lepszą od Robena dachówkę Pfleiderer (obecnie sprzedawaną pod marką Creaton). Po kilkudniowym namyśle zdecydowaliśmy się na dachówkę Pfleiderer Harmonica "FINESSE" czarna glazurowana:

 

http://www.creaton.de/pl/produkty/dachowki/typu-holenderka-plaska/harmonica-119-sztm2/

 

Komplet dachówek tzn.:

- dachówki podstawowe (2584 szt.),

- dachówki skrajne prawe i lewe (po 52 szt.),

- dachówki wentylacyjne (16 szt.),

- gąsiory (58 szt.),

- zaślepki początkowe (3 szt.),

- kominki wentylacyjne (2 szt.)

 

wyceniono nam na 13,3 tys. zł brutto :lol:

 

Podczas zimowych rozważań podjęliśmy także decyzję o rezygnacji z folii wstępnego krycia i wykonaniu pełnego deskowania dachu i następnie pokrycia papą. Jest to wariant droższy o kilka tys. zł ale z pewnością lepszy.

 

Ciąg dalszy nastąpi........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witajcie!

 

W dniach 21 - 23 kwietnia zakończono stan zerowy - rozprowadzono kanalizację, fundamenty zasypano, wykonano posadzkę (chudy beton) na gruncie. Dowieziono także więźbę dachową oraz deski:

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/S-OqqlAWrgI/AAAAAAAAAHI/uIXWxca_ki4/s640/PICT0469small.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/S-Oqqx-qBQI/AAAAAAAAAHM/ehpc_xc2UMQ/s640/PICT0470small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/S-OqrJ1-NpI/AAAAAAAAAHQ/JKTtF9oA4Bk/s640/PICT0485small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

W końcu udało się zacząć murowanie ścian :-).

 

6 maja dowieziono pustaki i cegłę pełną. Z powodu deszczu prac murarskich nie rozpoczęto.

7 maja wykonano izolację poziomą ścian fundamentowych i ułożono jedną warstwę cegły pełnej:

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/S-qdS0ZimjI/AAAAAAAAAH0/Z7slHOyQE3M/s640/PICT0492small.jpg

 

10 maja rozpoczęto murowanie ścian zewnętrznych - oto efekt jednego dnia pracy 2 osób:

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/S-qdTKgcxnI/AAAAAAAAAH4/isYnrgq1beU/s640/PICT0510small.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/S-qdTc2sfdI/AAAAAAAAAH8/INqdghG-cRA/s640/PICT0512small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/S-qdTYUqViI/AAAAAAAAAIA/LiRH2Djayxo/s640/PICT0515small.jpg

 

W kolejnym dniu wykonano także ściany wewnętrzne:

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/S-qdToqE6jI/AAAAAAAAAIE/I7RzuaW-7OM/s640/PICT0517small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witajcie!

 

Wiele się ostatnimi czasy działo. Podczas powodzi na południu Polski miejscowość, w której budujemy naszego Faworyta, została kompletnie odcięta od świata. Wiele domów zostało zalanych do pierwszej kondygnacji włącznie a niektóre, najniżej położone, prawie do dachu. Od znajomych mieszkających 150 m od budowy docierały dramatyczne informacje - wszystko zalane, ludzie ewakuowani łódkami i pontonami. Oczyma wyobraźni widzieliśmy kompletnie zalaną budowę oraz odpływające deski i więźbę. Najgorsze w tym wszystkim było to, że nie byliśmy w stanie sprawdzić, co się tam dzieje.

 

Na szczęście okazało się, że nasza działka jest zlokalizowana w najwyższej części miejscowości i budowa nie doznała nawet małego uszczerbku.

 

Wracając do budowy - jej dalszy przebieg przedstawiają poniższe fotografie:

 

12.05.2010:

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOhs-z38rI/AAAAAAAAAIg/rXw0b8b4xbE/s640/PICT0527small.jpg

 

 

13.05.2010:

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOhtI0TZpI/AAAAAAAAAIk/3AXvA8tNqVw/s640/PICT0529small.jpg

 

 

Kominy systemowe Frank-Bud - zastosowaliśmy kominy uniwersalne o średnicy rury szamotowej 200 mm z podwójnym kanałem wentylacyjnym:

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOhtMPHwiI/AAAAAAAAAIo/i_b09om_snU/s640/PICT0532small.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOiW7maRUI/AAAAAAAAAJE/jPOhUZ1xoHM/s640/PICT0581small.jpg

 

Pustą przestrzeń pomiędzy rurą a ściankami pustaka wypełnia się sproszkowanym keramzytem (na zdjęciu - worki leżące na rurach szamotowych).

 

Zakupiliśmy także nadproża prefabrykowane typu "L19":

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOhtZ4vqaI/AAAAAAAAAIs/8lzfg9MgqaU/s640/PICT0533small.jpg

 

 

25.05.2010:

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOhtdSKwxI/AAAAAAAAAIw/NkgxtzxdrEY/s640/PICT0571small.jpg

 

 

29.05.2010 - pierwsza kondygnacja gotowa:

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOiWmhOH5I/AAAAAAAAAI4/SzZSGfbr4m4/s640/PICT0576small.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOxI526LvI/AAAAAAAAAJM/5-xL63AAM3o/s640/PICT0582small.jpg

 

Komin wentylacyjny w kuchni oraz wentylacyjno - spalinowy w salonie. Wyczystka oraz odpływ kondensatu z kanału spalinowego zostaną wyprowadzone przez ścianę do kotłowni:

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOiWlAE0yI/AAAAAAAAAI8/cMJ23EuIbFI/s640/PICT0578small.jpg

 

Komin wentylacyjno - spalinowy w kotłowni (4 kanały wentylacyjne + spalinowy):

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TAOiWoubDvI/AAAAAAAAAJA/GVOOX_ndxPc/s800/PICT0579small.jpg

 

Prace związane w wykonaniem stropu zostaną rozpoczęte w pierwszej połowie czerwca.

 

Pozdrawiam

S76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...

Po odeskowaniu przyszedł czas na zbrojenie:

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TEfvqzOQd8I/AAAAAAAAAKs/1wKKU5VUPA4/s640/PICT0701small.jpg

 

W związku z tym, że poszerzyliśmy wjazd do garażu (z 4,6 do 5,0 m), kierownik budowy przeprojektował belkę nad tym wjazdem. Nowa belka składa się z 11 prętów fi 18 mm:

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TEfvqiEccLI/AAAAAAAAAKk/sPw7yceiy-g/s800/PICT0677small.jpg

 

Wykonano również i zazbrojono szalunek pod schody:

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TEfvqpOkrWI/AAAAAAAAAKo/hQU3iZBUcMY/s800/PICT0690small.jpg

 

 

A teraz gwóźdź programu - zalewanie stropu:

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TEfvrKJimrI/AAAAAAAAAKw/fDIKY17Wt8M/s640/PICT0709small.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TEfv1SeLegI/AAAAAAAAALA/n6r1AKCv3XQ/s800/PICT0716small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TEfv1WdV7PI/AAAAAAAAALE/QrKF6mPD-2I/s640/PICT0717small.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TEfv1vyvZEI/AAAAAAAAALI/Smqf4WQVybU/s800/PICT0727small.jpg

 

 

Szef ekipy budowlanej wraz z Kierownikiem budowy stwierdzili, że w stropie nad garażem powinna być belka (pod ścianą szczytową oddzielającą loggię od pokoju). W związku z tym Kierownik doprojektował belkę z prętów fi 16 mm:

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TEfvrO7q0qI/AAAAAAAAAK0/NwrtISI-EQE/s640/PICT0712small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witajcie!

 

Po upływie 4 tygodni strop rozszałowano po czym przystąpiono do dalszych prac.

 

I tak wymurowano ściany kolankowe oraz zalążki ścian szczytowych:

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/THSyZClnNdI/AAAAAAAAALg/kpUTbJW6Gqs/s640/PICT0798small.jpg

 

Następnie zazbrojono oraz zalano betonem wieniec na ścianach kolankowych:

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/THSyZReCMYI/AAAAAAAAALk/5D2qzGMC0u4/s640/PICT0800small.jpg

 

W międzyczasie samodzielnie impregnowaliśmy więźbę:

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/THS1ViXpYvI/AAAAAAAAAL4/K5-LoKZcycQ/s640/PICT0732small.jpg

 

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/THSyZRVxLWI/AAAAAAAAALo/XEqpPV9Ct00/s640/PICT0803small.jpg

 

Do impregnacji użyliśmy preparatu "Boramon C30", który nanosiliśmy przy pomocy opryskiwacza ogrodowego. Do dwukrotnej impregnacji 8 m3 więźby zużyliśmy 21 litrów koncentratu.

 

 

Po rozszałowaniu wieńca położono murłaty i rozpoczęto stawianie konstrukcji dachu:

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/THSyZqC4vtI/AAAAAAAAALs/8KbqG1ZQi54/s640/PICT0810small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/THSyZwOqrII/AAAAAAAAALw/mDki7VmdAFM/s640/PICT0811small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam ponownie wszystkich czytających naszego bloga!

 

Zamieszczając ostatni wpis w dzienniku (25.08.2010) byłem przekonany, że budowa do stanu surowego otwartego zostanie zakończona w ciągu 4-6 tygodni. Niestety połączenie nie najlepszych warunków atmosferycznych z opieszałością ekipy (a raczej zbyt dużą ilością jednocześnie prowadzonych budów) spowodowało wyraźne opóźnienie. No cóż, miało być dobrze a wyszło jak zwykle.

 

A oto fotograficzna relacja z postępu prac od ostatniego wpisu:

 

 

Wykonano konstrukcję dachu i domurowano ściany szczytowe:

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSOS91SFII/AAAAAAAAAMU/PI2T8b61ysw/s640/PICT0815small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSOS54-2PI/AAAAAAAAAMY/1lgYiSfRCMA/s640/PICT0817small.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSOS9BVMuI/AAAAAAAAAMc/00gCY90RCqM/s640/PICT0824small.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSOTEojv2I/AAAAAAAAAMg/Q6CkOQEM2Iw/s640/PICT0825small.jpg

 

 

Ocieplono krawędzie ścian szczytowych styropianem:

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSRZmInlvI/AAAAAAAAANQ/0GtO9EPAf58/s640/PICT0837small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSRZmkzNiI/AAAAAAAAANU/pJkoqEAREDE/s640/PICT0839small.jpg

 

 

Dach odeskowano i opapowano:

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSOoqNmMxI/AAAAAAAAAM4/rkxQFUWOcuE/s640/PICT0854small.jpg

 

http://lh4.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSPH8XkUaI/AAAAAAAAANI/rbh07cZGsUw/s640/PICT0851small.jpg

 

http://lh6.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSOzT0UwQI/AAAAAAAAAM8/sbksRdHeNNQ/s640/PICT0857small.jpg

 

 

Przywieziono dachówkę Pfleiderer (Creaton) Harmonica:

 

http://lh3.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSOosq0QwI/AAAAAAAAAM0/OQXMNGZG8Os/s640/PICT0847small.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSOomwWoqI/AAAAAAAAAMw/PC0NDOd4Row/s800/PICT0845small.jpg

 

 

Wykonano także zaczątki instalacji elektrycznej:

 

Skrzynka licznikowa:

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSbi6GxkTI/AAAAAAAAANg/Wo2vCq_tEuU/s640/PICT0831small.jpg

 

Rozdzielnia wewnętrzna we wiatrołapie:

 

http://lh5.ggpht.com/_5qMF5SAKMEY/TLSbi6zN_nI/AAAAAAAAANk/-DkvmAhZ6pk/s800/PICT0832small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...