Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak odszukać alupexa w posadzce


Recommended Posts

Pytanie jak w temacie będę się przebijał przez strop w 7miejscach w celu wykonania wentylacji mechanicznej, muszę się odsunąć z anemostatami od ściany najdalej jak to będzie możliwe ale nie chciał bym uszkodzić podłogówki, włączanie jej nie wchodzi w grę ponieważ nie ma jeszcze kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym zerknął na zdjęcia jak je masz. Podłogowe leży na folii a tam masz podziałkę (krateczki czerwone). Można wszystko pieknie obliczyć i z dużą dokładnością stwierdzić gdzie lezy rura. Przerabiałem to już kilka razy z wodę (pexy) i pradem. A jak nie masz fotek mediów (prurki, elektryka) to marnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zdjęć nie masz to 2 wyjścia:

 

1. Na chybił-trafił , osobiście nie polecam :)

 

2. Wpuszczasz ciepłą wodę i pożyczasz kamerkę termowizyjną!

 

Wyjście drugie jest lepsze od zdjęć z wykonania instalacji a także lepsze od metody chybił-trafił , kosztuje niewiele jak sie z kimś dogadasz!

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na chybił-trafił , osobiście nie polecam :)

 

Na chybił trafił - jak znasz rozstaw rurek będzie tylko jedno chybił na pomieszczenie :) Jak próbować tej metody to pamiętaj o ciśnieniu (powietrze mniej będzie upierdliwe do posprzątania)... Niestety po to się robi zdjęcia, żeby dźwięk uchodzącego powietrza z instalacji niosącego ze sobą pył z wierconej wylewki nie był bezcennym wrażeniem.

Choć miałem zdjęcia (ale zła perspektywa) to ostatnio montując stelaż do ścianek z GK, przyciąłem kołki na 3cm - a i tak wierciłem w strachu.

Niestety podłogówka oprócz zalet ma kilka wad, wśród których ta jest najgorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te cudo to miałem i wypróbowałem jedyne co można było znależć to przewód z prądem w ścianie beż prądu to już oszukiwał jak cholera,a jeśli chodzi o zdjęcia to żebym ja je miał

 

ja mam podobne urządzenie ale Stanley . co do oszukiwania to miałem problem jak tynki jeszcze nie były do końca wyschnięte, wtedy trochę głupiał.

Ale alupexa raczej mój by nie znalazł, nie wiem jak inne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma kotlowni to można zakupić jakiś tani bojlerek i pompkę cyrkulacyjną CWU (pompkę można następnie wykorzystać w docelowej kotłowni) i podpiąć to tymczasowo do podłogówki. Jak się podłoga nieco rozgrzeje, wtedy albo kamera termowizyjna, albo jest taka folia która zmienia kolor pod wpływem temperatury (robi się z tego termometry do akwarium), tylko za cholerę nie wiem gdzie taką folię kupić.

 

W lato można by zrobić podobnie ale z zimną wodą, tak aby ochładzać posadzkę (odpada zakup bojlera)

 

Ja kiedyś szukałem rurki od cieplej wody w ścianie, najpierw wychłodziłem pomieszczenie, potem odkręciłem kran z ciepła wodą (aby kontrast był duży). Ścianę "scanowałem" pirometrem - takim termometrem laserowym. Znalazłem bez pudła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post/pytanie bardzo ciekawe.

 

Mamy do wykrycia plastikową rurkę.Rurka jest szczelna.( tak zakładam )

Ma wlot i wylot.

Co powiecie na napełnienie rurki wodą bądź innym przewodnikiem prądu a następnie podpięcie jej do bezpiecznego napięcia np.12 lub 24V.

Niech służy jako przewodnik prądu.

Potem tylko zwykła próbówka do przewodów w ścianie o podobnym zakresie i pomiar ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że wystarczy w miejscu wiercenia rozkuć delikatnie szlichte i sprawdzić organoleptycznie czy na styropianie nic nie leży a wtedy wiercić jak nic nie ma lub znając rozstaw jak coś jest to przesunąć się naprawa zniszczonej wylewki to ani żaden koszt ani żadna filozofia.

 

Myślałem też o tym jeśli przy wylewaniu wylewki beton nie dostał sie pod rurkę to wystarczy wyciąć beton przy samej ścianie gdzie jej raczej na pewno niema wydłubać styropian wsadzić rękę i macać spód wylewki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...