Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwufunkcyjny kociol gazowy - jaka firma? / oszczednosc


Juzeff

Recommended Posts

Witam. Jestem posiadaczem kotla Beretta 12/22i, juz od 9 lat. Dopiero kilka dni temu zaczely sie problemy z wymiennikiem glownym (co chyba jest norma w Berettach) - zaczal przeciekac. Oczywiscie wymiennik wyczyscilem, polutowalem itd. jako chwilowe rozwiazanie. Obecnie poszukuje nowego kotla dwufunkcyjnego. Rozgladajac sie dosyc intensywnie w internecie znalazlem kilka firm godnych uwagi:

- Termet

- Immergas

- De Dietrich

- Viessmann

- Vaillant

- Junkers

- oraz wiele innych

 

Na poczatku myslalem o nowszej wersji Beretty - Ciao II, ale podobno sytuacja z wymiennikiem glownym jest taka sama, z czasem zaczyna przeciekac. Z tego co wiem najczesciej wybierna w Polsce marka jest Vaillant, ale najlepsze opinie zbiera Immergas / De Dietrich / Termet. Immergas jest w sumie jednym z tanszych, a ma rewelacyjne opinie, De Deitrich jest malo popularny u nas w Polsce, ale tez czytalem o nim wiele dobrego, takze Termet jako polska konstrukcja zdobywa wiele pochwal. Mieszkam w Szczecinie, wiec do kazdego serwisu mam tak samo blisko.

 

Jak sadzicie, ktora firma bedzie najlepszym wyborem?

Kotly ktorej firmy sa najbardziej oszczedne?

 

Prosze tylko o konkretne odpowiedzi oraz ewentualne uzasadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam viessmana vitopend 222. Kupiony ze względu na wbudowany dość duży zbiornik .

A co chcesz wiedziec?

Serwis? Duże miasto, to ktoś się znajdzie, choć nie zawsze od razu

czy oszczędny? Mam tylko ten jeden, to jak mam porównać?

Za gaz płacę ok 120 zł/miesiąc latem (cwu) a zimą w ub sezonie płaciłam 250/miesiąc. Ale dogrzewam kozą, a to może wpływać.

Piec na razie się nie zepsuł (2 lata), choć był problem z jakimiś skroplinami, co mu kapały i trzeba było dać rurkę do kanalizacji. To nie jest kondensat, czyli nie te skropliny :D Raz się urwała jakaś rurka doprowadzająca. Mąż sam zrobił. Więcej przygód z nim nie było - grzeje i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Szczecinie, wiec serwis raczej bez roznicy, bo wszystko blisko. Decyzja padnie chyba na naszego polskiego Termeta.

też o nim myślalam, bo rodzice mają i chwalą sobie, ile??? z 10 lat chyba, i nie mieli z nim problemów. Ale nie ma zbiornika, a przydaje się, latem wyłaczamy piec i cały dzień jedziemy na zagrzanej wody ze zbiornika :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Termet. Niedawno wymieniliśmy. Wcześniej mieliśmy... Termeta. Chodził 14 lat bez poważnych awarii, dopiero w ostatnim roku poleciało parę pierduł, czego naprawy (trzy w pewnych odstępach czasu) wyniosły na łączną kwotę ok 400 zł, działał jednak do samego końca i nigdy nie zastrajkował tak, żebyśmy pomarzli i nie mogli siłowo go w tych sytuacjach jakoś awaryjnie uruchomić.

Powód wymiany na nowy był prozaiczny: po tak długim czasie eksploatacji był już tak zakamieniony, że mocno spadła jego sprawność. Zdecydowaliśmy się odesłać go więc na zasłużoną emeryturę.

Gorąco polecam model z serii DYNAMIC (taki wybraliśmy) - co je szczególnie wyróżnia, to dodatkowy płytowy wymiennik do c.w.u. (zamiast od lat stosowanego bitermicznego " rura w rurze"). W modelu z płytowcem komfort używania ciepłej wody jest po prostu duuużo przyjemniejszy. Brak jest praktycznie jakichkolwiek skoków temperatury, nie grozi poparzenie, nie trzeba się w nerwach nakręcić wajchą w baterii żeby uzyskać wodę o określonej temperaturze - słowem, różnica w porównaniu do wcześniejszego modelu kolosalna.

Jedna uwaga do kotłów zagranicznych: ceny części zamiennych są chore, np. koledze w De Diertichu poleciała płyta sterująca - koszt jej wymiany 1900 zł, przy cenie całego pieca 2200 zł. Importerowi (i producentowi jeśli na taką politykę oficjalnego przedstawiciela pozwala) pomieszały się klepki, o ile je w ogóle ma. W omawianym przypadku, kolega za cenę tej wymiany kupił sobie nowy piec, tyle że przeprosił się z krajowym producentem i wrócił ponownie Termeta. I jest zadowolony. Podobnie jak i ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga do kotłów zagranicznych: ceny części zamiennych są chore,

Miałem Termeta- co prawda od 1993 do 2005 roku, ale po zdjęciu obudowy wszystkie części były od zachodnich producentów. Niestety kilka razy zepsuł się,więc nie jest taki idealny. Do nowego domu kupiłem Vaillanta, ale ten chodził tylko 2 lata (bezawaryjny, przestałem go używać z innych powodów), ale nie byłem w stanie go zaprogramować na pogodówkę (mimo wielu prób nie zawsze grzał tak jak powinien).

Wynika z tego, że nie ma produktu doskonałego, ale ja nie zdecydowałbym się powtórnie na Termeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
My wybraliśmy Immergas za radą miejscowego instalatora potwierdzoną też przez kominiarzy. Przy wysokiem zaazotowaniu miejscowego gazu tylko Immergas zachowuje pełną gwarancję na kotły, a i bardzo dobrze radzi sobie na takim paliwie. Więc u nas o producencie zdecydowały specyficzne warunki lokalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...