Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie dachu - pomocy


DeRob

Recommended Posts

Witam,

 

Miesiąc temu zrobiłem wylewkę na poddaszu. Strop był strasznie nierówny, więc mam 5 do 9 cm styropianu FS20 + siatka + 5cm wylewki z mixkreta. Czas jej "dochodzenia" poświęciłem na czytanie tego forum. Sporo sie dowiedziałem, ale i tak mam niedosyt, więc chciałbym Was jeszcze trochę popytać o dach i ściany.

 

Na chwilę obecną chcę to poddasze zrobić nie mieszkalne, ale użytkowe. Ma tam być czysto i sucho, bo chcę ty wynieść wszystko co przez lata nagromadziło mi się na piętrze, bo właśnie to piętro chcę przebudować i się tam wprowadzić. Mam juz tam okna plastikowe, CO i średnio równy tynk. Instalacja elektryczna jest, ale i tak ją trochę zmodyfikuję. Muszę zrobić kuchnię, WC i przerobić schody. To wysoki budynek i nie tylko mój, ściany 40cm, więc nie mam zamiaru go ocieplać z zewnątrz ani zmieniać dachu.

 

Zacznijmy od poddasza. Dach dwuspadowy pokryty blachą trapezową. Krokwie nierówne, od10 do 13cm wysokości (średnio 12cm), na tym łaty 3cm grubości i na tym blacha - niski trapez - jakieś 1,5cm wytłoczenia. Sadza się wszędzie ciśnie, czyli oddycha :). Co najgorsze z łat wystają śruby od 1 do 2 cm. Jak to ocieplić. Dachu zrywał nie będę, więc mam zamiar od spodu położyć membranę wysokoparoprzepuszczalną, pod krokwiami. W powstałe pola wstawić jakieś 10-12 cm wełny (bo tyle będzie tam miejsca) trzymanej sznurkami i na to szczelnie folia paroizolacyjna. Jak będę chciał tam zrobić pokój to potem docieplę kolejna warstwą wełny coby odizolować też krokwie, jako mostki cieplne. Zdejmę oczywiście wtedy tę folię, żeby nie została między warstwami wełny. Teraz pytanie o te śruby i wentylację między membraną a blachą. Mam te śruby po prostu poobcinać kątówką? Jak przyjdzie mi jakąś dociągnąć na dachu to i tak będzie potem wystawać i jeszcze będą ostrzejsze? Czy ta przestrzeń w trapezach blachy wystarczy za wentylację? Zabawa ze szkórkiem pod membranę odpada, bo i tak te sznurki się naciągną. Ludzie pisza o drutach wiązałkowych, ale to nie wygodne i też może trzymać słabo no i rdza to zje wcześniej czy później. Myślałem o takich paskach styropianu poprzecznie do łat. Fajne by to było, ale strach dawać styropian pod blachę. Ciepło tam będzie w lecie. Niby samozapłon styropianu to > 400C , a mięknie >85C więc niebezpieczeństwa nie ma. Co mi radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od poddasza. Dach dwuspadowy pokryty blachą trapezową. Krokwie nierówne, od10 do 13cm wysokości (średnio 12cm), na tym łaty 3cm grubości i na tym blacha - niski trapez - jakieś 1,5cm wytłoczenia.

 

A w jakim stanie jest konstrukcja? Wytrzyma znaczne w końcu obciązenie ociepleniem? Jak rozumiem, zalezy Ci na tym, by ocieplenie było w miare cienkie? Słyszałem gdzieś o styropianie podklejanym folia aluminiową. Ale to zdaje sie swoje kosztuje... inaczej to tylko nadbić krokwie i wata szklana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stefan_1961 Konstrukcja wygląda dobrze, 2xfolia + wełna to chyba nie jest aż tak duże obciążenie dla konstrukcji. Dawniej nikt tego nie liczył więc robiło sie ją sporo na wyrost. Nie chodzi mi o to żeby była cienka. Po prostu na chwilę obecną nie bedzie to mieszkanie, nie chce inwestować niepotrzebnie a krokwie mają tylko 12cm więc jak to zapcham to mi sie zrobi płaszczyzna. Chcę żeby było tam nie za lodowato i nie pchała sie sadza. Ogrzewania tam nie ma.

 

@FlashBack Rozwiń swoją myśl: "nabic na czola krokwi wiatroizolacje nastepnie dystanse z klockow, laty i miedzy nie izolacje z welny szklanej, wzglednie zakonczyc siatka lub paroizolacja. "

Po co dystanse PO wiatroizolacji z membrany ? Acha , chcesz żebym zostawił to 12cm pomiędzy krokwiami puste? a dopiero potem ocieplenie? Troche marnotrawstwo. A co myślicie o tym styropianie jako dystansie i zabezpieczeniu tych wystających śrub?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...