Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Franuś Waleczny czyli jak trudno jest wcześniaczkom


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • AgnesK

    3593

  • DPS

    1303

  • Żelka

    1088

  • EZS

    821

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koniak jako lekarstwo na wrzody??? Pani doktor!?!?!

przecież jeszcze nie ma wrzodów, dopiero się robią. Trzeba ze stresem walczyć, to ich nie będzie. No dobrze, może być Hydroxyzyna, czekolada też w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

 

Lesiu, ten ośrodek w Gliwicach dla dzieci niepełnosprawnych, w którym bylismy daaaawno temu i adresu już nie pamiętam, jest na ul. Jagiełły?

Bo za miesiąc mamy tam znowu wizytę.

na Słowackiego

 

co tam wrzody, czekolada i koniak ........ pychota (z akcentem na koniak :cool: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dłużej niż zakładałam naczekaliśmy sie na opis, ale wreszcie jest.

Dr zadzwonił do mnie dzis przed 8.

Opis jest generalnie długi, ale powiedział ze dla niego najwazniejsze są 2 zdania: 'zmiany pasmowate przywnękowe' i 'nowotworów brak'. W następna środę jesteśmy z młodym na terapii słuchu we wrocławiu, podjedziemy do Kliniki po ksero opisu, żeby z nim udać się do pulmonologa i przesłać naszej dr Dorocie. Może też uda nam się wydobyć płytkę z rtg.

Dzwoniłam oczywiście juz tez do naszej dr Doroty z IMiDu, powiedziałą, zebym przesłała jej skany badań i ksero opisu. Powiedziała też że tego typu zmiany raczej nie sa odpowiedzialne za poliglobulę, ale musi zobaczyc opis i najlepiej tez zdjęcie, zaraz dzwonię kardiologa umawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj zapomniałam z tego wszystkiego.. W środę będziemy we Wrocławiu na terapii, wtedy odbierzemy opis z Kliniki, nasza dr prosiła, abym tez spróbowała wydobyć płytkę ze zdjęciem z RTG. Spróbuję.

A następnego dnia mamy wizyte u kardiolaga, fatastycznej specjalistki. Konsultowała Frania juz dwa razy. Na Dolnym Śląsku to z pewnością najlepszy spec od wczesniaków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kochana. hematolog powiedział, ze dla niego najwazniejsze że zmian nowotworowych i guzów nie ma.

Ja o tym w ogóle nie myslałam.

Chciałabym wiedziec jaki jest stan płuc Frania, dlatego chcę cały opis i zdjęcie. Mam wszystkie zdjęcia RTG Frania.

Mam nadzieję, że jak przesle je naszej dr Dorocie to spojrzy na nie fachowym okiem i powie jak się sprawy mają.

Te zmiany, o których mówił lekarz, mogą byc po zapaleniach płuc i dysplazji - tak mi powiedziała nasza dr dziś, która osłuchiwała dziś Frania.

Powiedziała, ze 'mogą równie dobrze oznaczac wiele jak i nic'. I bądź tu człowieku mądry.

 

jak w środe bede miała opis puszczę go Ewie, może coś powie szybciej (jeszcze Ewy o zgode nie pytałam, ale mam nadzieję, że nie odmówi;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasmowate są zwykle włóknienia pozapalne. Wiele ludzi je ma. O nowotworach też nie myślałam, więc ci się nie dziwię, że się dziwisz. RTG opisuje strukturę a u Frania są problemy z czynnością. Dobrze, ze nie ma kilku rzeczy, które moga ograniczać oddychanie, ale nie zapominajmy, ze w czerwcu wyniki były dobre. Wtedy był trochę zdrowy. Dla mnie on nie ma zmian strukturalnych płuc ale czynnościowe, znaczy ciągłe zapalenia / może astma, może przewlekłe zapalenie. Niestety, spirometrii w tym wieku nie da rady. Czyli wykluczyć co się da i zrobić gazometrię, bo ona mówi o stanie utlenowania krwi. Jak będzie kiepska, to masz przyczynę poliglobulii (ale oczywiście nie wiesz, dlaczego jest kiepska ;) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa, piszesz o przewlekłym zapaleniu.

Myślałam o tym ostatnio. Po odstawieniu berodualu i pulmicortu Franula od razu zaczyna odkrztuszać wydzielinę. Teraz ma stale inhalacje 2 x dziennie.

Osłuchowo "nie jest źle" (wczoraj lekarka go słuchała, bo nawet na inhalacjach zdarza mu sie odkrztuszac wydzielinę, chciałam wiec sprawdzic czy nic się nie zaczyna), no ale na tych inhalacjach powinno być chyba właśnie "nieźle".

Uswiadom mnie i nas tu wszystkich jak rozpoznac takie przewlekłe zaplenie.

Astma to chyba raczej nie, bo nie ma swiszczącego oddechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę to zwykle wszystko jest razem: astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma. Łączna nazwa to pochp czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc. I tylko u niektórych osób jest więcej astmy a u innych zapalenia, ale w sumie i tło jest podobne i jak się poszuka, to znajdzie się wsyztkie elementy. PZO to po prostu stan wzmożonego wydzielania w oskrzelach na tle zapalnym ale nie infekcyjnym. Najczęściej u palaczy, ale oczywiście nie mają monopolu, zdarza się też po róznych uszkodzeniach oskrzeli, również na tle alergicznym. Każda infekcja tu jest czynnikiem zaostrzającym to zapalenie, nie pozwala mu wygasnąć. Problem największy w tym, że PZO powoduje powolną przebudowę ściany oskrzela i, jeżeli się nad tym nie zapanuje, to prowadzi do zmniejszenia wymiany gazowej (ściana gruba) i niewydolności oddechowej. Proces ten jest nieodwracalny, choć można go zatrzymać albo zwolnić. A co to niewydolność oddechowa, to chyba kazdy wie.

Dlatego ja tak tu krzyczę, że franek ma nie mieć kontaktu z chorymi, że nie nadaje się do dzieci nawet na oko zdrowych (okres wylęgania przeziębienia to ok 3 dni) , że każde jego wyjście między ludzi powinno być poprzedzone kalkulacją - czy koniecznie muszę.... Powinien mieć jak najdłuższe okresy bez przeziębień. Tym bardziej, że w RTG jeszcze nie ma typowych zmian dla pochp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa, dziękuję Ci (kolejny raz).

Prześlę Ci dokładny opis zdjęcia.

Czytałam o POCHP wczesniej, (szukałam wszystkiego nt niewydolnosci oddechowej) i tam było tylko w odniesieniu do palaczy, ze to dotyka dorosłych, najczęsciej ok 50 r.ż. Z tego, co piszesz, wynika, że ten proces może sie zacząc już u dzieci.. cholera..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...