Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Franuś Waleczny czyli jak trudno jest wcześniaczkom


Recommended Posts

dlatego lekarzowi trzeba ją pokazać, czy coś się nie wykluwa. Alergia mówisz... Ok, ale mam nadzieję, że Natka miała rtg i spirometrię choć raz na rok? Bo jeżeli dr ci rozpoznała tylko na podstawie wywiadu i daje ci refundowane recepty (za 29 zł) , to będzie za nieuzasadnioną refundację do NFZ oddawać 60 zł za 1 opakowanie :). A jeżeli daje ci pełnopłatny po 89 zł, to niech zmieni na tanszy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • AgnesK

    3593

  • DPS

    1303

  • Żelka

    1088

  • EZS

    821

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ewa, kurka, nie wiem ile płacimy za leki dla Natki.

Ale jutro jadę ja z nią do dr (zwykle jeździ R bo od razu swoje szczepionki z dr ustawia).

Natka nie miała jeszcze nigdy rtg, spiro tz nie:(

 

Moja mała rownież nigdy nie miała RTg ani spirometriii a trochę już się leczymy!!!!!!! Chyba zmienię lekarza:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie, lekarz może nie być zły ale dupa...

Już wyjaśniam łopatologicznie. Astmę rozpoznaje sięna podstawie wywiadu. W zasadzie żadne badania nie sa potrzebne, może poza RTG w wersji kaszlowej astmy. I astmę leczy się sterydem wziewnym. Jak do tej pory wszystko jest OK.

Ale... Natka dostała lek rozszerzający oskrzela. Taki lek się daje a) jak w wywiadzie jest duszność b) jak w spirometrii wyjdzie, że jest skurcz oskrzeli. Jeżeli duszności nie ma (bo ma kaszel czyli wersję kaszlową astmy) a spiro nie było to do leku rozszerzającego nie ma podstaw. Powinien wystarczyć sam steryd. No chyba że były świsty osłuchowo. Ale wtedy się robi też spirometrię. Więc mi siętu nie zgadza.

Teraz dlaczego dupa? Ano, aktualnie żeby móc wypisać leki refundowane trzeba mieć tą astmę udowodnioną, cokolwiek to znaczy. Nie ma jasnych przepisów ani wytycznych ale takim dupochronem lekarza jest własnie spirometria, jakieś testy, rtg. Inaczej przyjdzie kontoler z NFZ i zapyta - dlaczego ta asma nie jest potwierdzona. Albowiem dla kontrolera nie liczy się wiedza i doświadczenie lekarza ale kwitki. Więc moje pytanie brzmi - jeżeli nie ma badań, to kto płaci to 60 zł? a) lekarz jeżeli nie ma badań czyli podstaw do refundacji, a dał receptę refundowaną b) pacjent bo dostał receptę pełnopłatną. Bo NFZ to już za nic nie płaci i nie ma zamiaru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem u nas są świsty osłuchowo i były testy skórne i oznaczane ige na roztocza kurzu więc NFZ się nie czepi

 

rozumiem jednak że spiro powinno sie robić tak czy tak no i rtg raz na jakiś czs też

Ewa jeśli mogę to a Ty wiesz : kiedy zakończyć odczulanie? żaden lekarz nie umie mi tego powiedzieć 3 lata 5 lat jakie wtedy zrobić badania lubię mieć na papiórze że dziecko zdrowe? po jakim czasie od ostatniej dawki leku zbadać ige w krwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tak dobrze. dziecko nie będzie zdrowe ale zahamowana będzie reakcja... na jakis czas/. O sukcesie decyduje: brak objawów (najważniejszy) zmniejszenie / brak IgE swoistych (nie koniecznie), testy skórne (mogą być różne). Jak widzisz obrak kliniczny - zdrowy to zdrowy. Reszta to kwity :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nata miała ino testy - skórne i z osocza. Potwiedziły alergię na roztocza (najsilniejsza) i gdy były robione zaczynała się wykluwać tez alergia na pyłki.

Odczulana jest chyba 3 rok. W ub roku było super - oboje z R lecieli bez leków. W tym roku jest rzexnia.

Porozmawiam z dr dziś o spiro i rtg.

My jeździmy prywatnie do przychodni Karpackiej Alergo i Pulmo, na NFZ czekalibyśmy na wizyte dośc długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa wiem że leczy się " ludzia" nie wyniki

bardzo Ci dziękuję za poradę:) ale kusi mnie ją ukłuć ige(od lutego nie odczulana można?)

 

Aga moja Karolina w czasie odczulania (5 lat) tylko przy infekcji brała leki tak to się dzielnie trzymała i mam nadzieję że moja decyzja o zakończeniu odczulania nie była błędem

może u Natki to infekcja?

 

my również prywatnie na nfz to było nie do ogarnięcia żeby dać radę wstrzelic się na odczulanie co 4-6 tygodni:(

Edytowane przez Kaśka73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, trzymam za Natulkę kciuki, żeby ej ten kaszel przeszedł wreszcie, bo to niesprawiedliwe, żeby dziecko tak się męczyło... :(

Mieszam i warzę mikstury, dla Natki i Franca. :hug:

:stirthepot: :stirthepot: :stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Natka raz była przeleczona, zanim dostała sterydy. Dostała antybol, z tydzien było lepiej, potem wszystko wróciło. Wtedy zdecydowalismy się pójść do pulmo. Poczatkowo sama sadziłam, ze cos ja łapie stąd ten kaszel, nigdy wczesniej takiego nie miała.

Dobra, o 15 w auto i do dr lecimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, dopiero wróciłam do domu, dzień dziś na wariata kompletnie.

Na razie nie wiemy nic.

Rtg ok, wszystkie spirometrie ok. Czekamy jeszcze na krew. mamy dzwonić do dr w piątek ok 12.

Krew została pobrana na krztusiec i mykoplazmę.

Dr pytała się czy młoda kaszle, gdy śpi - mam sprawdzić w nocy. Na pewno długo nie może zasnąc z powodu kaszlu.

A kaszel ma koszmarny dudniący.

Narazie nie udalo sie znaleźć przyczyny.

 

Ewa, jakies pomysły jeszcze?

 

A tak w ogóle to Centrum Pulmo i Alergo w Karpaczu jest fantastyczne, tzn ludzie, którzy tam pracują. Natka powiedziałą, że tylko tam da sobie pobierac krew. Wyszła z gabinetu zabiegowego z taaaaaaakim bananem na buzi i mówi: ale było fajnie mama, mówię ci..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...