Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palnik BRUCER + sterownik eCoal


zawijan

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Daro -> nie wiem czy kiedys to liczyles sobie. To oczywiscie uproszczony model fizyczny, ktory ze swojej nazwy jest obarczony bledem i nie ma nic wpolnego z Twoja walka z praca kotla ale zeby Ci dac pojecie o okrecie. Przez metr przegrody o wspolczynniku U na poziomie 1,5 (taki wspolczynnik ma warstwa 2 centymetrow popularnej welny badz styropianu i ktory i tak jest pewnie przewymiarowany w stosunku do Twojgo niezaizolowanego stropu bo jesli dobrze pamietam jest to odpowiednik przegrody betonowej o grubosci metra :)) i przy roznicy temperatur po obu stronach przegrody na poziomie 25 stopni czyli circa about -5 stopni mrozu, na zewnatrz ucieka Ci cieplo w ilosci okolo 1kW na dobe. Masz bodajze okolo 150m stropu czyli dzien w dzien od dluzszego czasu spalasz jakies 30-40 kg wegla aby uczynic ta nasza zime ciut cieplejsza :). Oczywiscie nie ludz sie, ze jesli zaizolujesz sam strop to od razu zejdziesz ze spalaniem o ta wartosc ale oczywiscie warto to zrobic. A czy welna czy styropian to w Twoim przypadku nie ma wiekszego znaczenia. Wybierz to co jest tansze (oczywiscie przy zachowaniu norm jakosciowych)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro sie juz wtracilem miedzy wodke a zakaske to pozwole sie spytac szanownych uzytkownikow o ogolny poziom zadowolenia z uzytkowania kombinacji sterownika i kotla z tematu poniewaz wlasnie stoje przed zakupem tego ustrojstwa do mojego domostwa. Daro, to pytanie nie jest skierowane do Ciebie ;P

 

I moze jeszcze jedno. Poniewaz na etapie przygotowywania projektu mialem wiedze zdecydowanie mniejsza niz teraz zdecydowalem sie na stosunkowo waska kotlownie (1,9 na planie) z piecem usytuowanym przy wejsciu do niej i skladem na opal w czesci dalszej. Niestety taki projekt powaznie ograniczyl mozliwosci wyboru kotla do typow z czopuchem 'na dachu' kotla lub z boku. Czy orientujecie sie czy ktorys z producentow oferuje swoj wyrob w takiej konfiguracji bo jak do tej pory te z ktorymi sie zetknalem maja wyjscie z tylu co z duza doza prawdopodobienstwa wyeliminuje je z castingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro sie juz wtracilem miedzy wodke a zakaske to pozwole sie spytac szanownych uzytkownikow o ogolny poziom zadowolenia z uzytkowania kombinacji sterownika i kotla z tematu poniewaz wlasnie stoje przed zakupem tego ustrojstwa do mojego domostwa. Daro, to pytanie nie jest skierowane do Ciebie ;P

 

I moze jeszcze jedno. Poniewaz na etapie przygotowywania projektu mialem wiedze zdecydowanie mniejsza niz teraz zdecydowalem sie na stosunkowo waska kotlownie (1,9 na planie) z piecem usytuowanym przy wejsciu do niej i skladem na opal w czesci dalszej. Niestety taki projekt powaznie ograniczyl mozliwosci wyboru kotla do typow z czopuchem 'na dachu' kotla lub z boku. Czy orientujecie sie czy ktorys z producentow oferuje swoj wyrob w takiej konfiguracji bo jak do tej pory te z ktorymi sie zetknalem maja wyjscie z tylu co z duza doza prawdopodobienstwa wyeliminuje je z castingu.

 

Najmniej miejsca na głębokość zajmą wersje górnokanałowe.

Jak masz malutko miejsca na szerokosć kotłowni, unikaj modeli z kanałami pionowymi, możesz się nie dogrzebać w miarę wygodnie do tylnej wyczystki kanałów pionowych, która znajduje się na dole za koszem zasypowym.

 

Jeżeli dany producent w standardzie nie ma czopucha na wyjściu w górę zawsze możesz zapytać, czy taki zrobią na zamówienie. Czasami opcja jest wyjście z tyłu do góry, ale na zamówienie można zmienić np. ostatni kanał dymny i wyjść pod jego koniec w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz malutko miejsca na szerokosć kotłowni, unikaj modeli z kanałami pionowymi, możesz się nie dogrzebać w miarę wygodnie do tylnej wyczystki kanałów pionowych, która znajduje się na dole za koszem zasypowym.

 

O faktycznie, teraz sobie uswiadomilem, ze wyczystka w jednym z kotlow, kore bralem pod uwage, jest z boku przy tylnej sciance co moze sprawic duzy klopot nawet jesli uda mi sie jakim cudem ten piec do kotlowni wstawic. Dzieki za zwrocenie uwagi. Ale tak czy siak ponowie pytanie ktorys z producentow, ktorzy produkuja kociol z palnikiem B i ecoalem oferuje w standardzie czopuch na gorze lub chocby z boku kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym nawiązać do sterowania temperaturą w pomieszczeniach (Ogniwo 15kw + ecoal). Będę miał podłogówkę ale ją pomijam, bo będzie na oddzielnym układzie mieszającym . Grzejniki na rozdzielaczach (parter i pięteo). Chciałbym zamontować na nich głowice termostatyczne elektroniczne o jakich wcześniej była tu mowa. Do tego przy piecu będzie zawór 4D. Czy to wystarczy ? Czy do zaworu 4D dać siłownik a wtedy czym go sterować ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam o zawór 4D bo mi sie nudzi ale dlatego, że producent tego kotła go zaleca. Chciałbym wiedzieć, czy zastosowanie jakiegoś odzielnego sterownika (bo ecoal nie wspiera 4d) ma jakiś sens i nie zakłóci pracy sterownika ecoal. Czy sterowanie za pomocą tych głowic elektronicznych ma szanse się sprawdzić i dać odpowiedni komfort ?

Dodatkowo tak sobie pomyślałem żeby wstawić do obiegu pompe tą samoadaptującą . Poradźcie czy to idzie w dobrym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli producent kotła wymaga kategorycznie montażu zaworu mieszającego pod rygorem nieważności gwarancji - zmień producenta.

 

Zaworu nie trzeba instalować do każdego kotła i każdej instalacji. Sterownik eCoal, podobnie jak RT09pid, Ognik PID, Perfekt PID ma pracowac głównie w trybie grzania, masz mieć zawory termostatyczne na grzejnikach, masz mieć mieszacz na podłogówkę, po co jeszcze kolejny zawór 4d?

 

Wszystkie gadżety zainstalowane tam, gdzie nie trzeba mają wpływ na funkcjonowanie układu.

 

Nie potrzebujesz sterownika zaworu 4d, nie ruszysz nim częściej jak 3-4razy w sezonie. Przymkniesz go jesienią, otworzysz bardziej zimą i ponownie przymkniesz wiosną.

 

Jak chcesz mieć kolejny gadżet, to kupujesz napęd zaworu mieszającego -np. WOMIX ok. 320zł, kupujesz moduł sterujący zaworem 3d,4d np. Tatarek RT-12, cena detaliczna tatarka brutto 347zł.

Tylko po co? Do tego RT-12 możesz jeszcze dalej dodać panel pokojowy, aby wspomagał pracę tego zaworu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze kombinuję, że przy eCalu znaczne przewymiarowanie kotła i dużo wody w kotle ma duży wpływ na sens posiadania eCala?

W takim przypadku kocioł będzie dużo czasu w podtrzymaniu, bo nie bedzie gdzie oddać ciepła z kotła.

Czyli przy eCalu kocioł musi być staranniej dobrany mocą, żedby móc wykorzystać zelety eCala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie. Ostatnio zrobiłem eksperyment: 17.02.10 przed zasypem węgla do kotła zakręciłem wszystkie grzejniki na parterze (dom był nagrzany, a temp zewnętrzna wzrosła do +2, +3st), na piętrze jeden grzejnik został otwarty, 2 zakręcone, a reszta (3 szt) mocno przykręcone. Zawór 4d przykręcony jest na 35% (tak ustawił serwisant OGNIWA), strop mam już docieplony w 60% styropianem 10cm). Kocioł ogrzewał tyko wodę w rurach + 4 grzejniki, w tym 3 przykręcone. Kocioł na te zabiegi w ogóle nie zareagował. Spalił tak samo jak poprzedniej doby: 50 kg. Efekt docieplenia stropu jest widoczny, bo jesli zakręcę grzejnik w pokoju, który cały jest już pokryty styropianem to temp spada dużo wolniej, a po odkręceniu grzejnika dużo szybciej się nagrzewa, jednak dla kotła to żadna różnica :D . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadpal to taki katalizator spalin.

 

Daje trochę lepsze efekty spalania. Sadzy będzie troszkę mniej.

 

Ten środek powoduje, że produkty spalania z palnika spalają się w niższych temp. i przy krótszym płomieniu. Tak to można uprościć.

 

Do podajnika ok.1łyżeczka dziennie bezpośrednio na palnik, możesz to podzielić na część rano i część wieczorem.

Po wrzuceniu ogień robi się zielono-niebieski.

 

Sadpal 1kg jest taniutki ok.10-12zł, 1kg jest na ok. 1 do 1,5T węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Na forum kazali mi się dokształcić z tych palników (konkretnie kolega Krzysztof BB), a widzę, że wy mielicie temat miedzy 5 osobami już parę ładnych miesięcy to mam pytanko mnie uczyli, że są tylko 3 typy palników

- świecący płomień (panik dyfuzyjny)

- płomień świecący ze stożkowym płomieniem (Bunsena)

- płomień świecący z osłoną płomieniową.

różnią się one tylko kombinacją poboru powietrza albo wtórne, albo pierwotne albo mieszane, czy wy wymyśliliście jakiś nowy rewelacyjny na skalę światową palnik w tym Zabrzu z całym szacunkiem do Zabrza tam mieszka mój stryj, a stryj to potęga, czy tak sobie mielicie marketingowo zagadnienie celem zwabienia głuszca?

Pytam absolutnie niezłośliwie, z grubsza przeleciałem temacik, tego wściekłego naukowca posty też czytałem... nie rozumiem tylko jednego gdzie jest tutaj innowacyjność oprócz odrobiny elektroniki i to jak opisują źli ludzie .. nieco zawodnej ... tylko proszę bez agresji nawijacie już 8 stronę ciekaw jestem o czym. Jeżeli to jest rewolucja w palnikach to patent i nobel, a nie forum muratora .... czytaj oszczędnych ludzi co za małe pieniądze chcą wybudować i doposażyć domek ;)

PS.

Przepraszam za zaburzenie Wam spokoju rozważań nad tym super projektem w fazie eksperymentów na inwestorach ... tylko nie piszcie że to nie eksperyment, Ford wyprodukował zdecydowanie więcej samochodów niż wy palników circa about 1 000 000 razy więcej a i tak do doskonałości mu daleko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...