Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palnik BRUCER + sterownik eCoal


zawijan

Recommended Posts

Ja to znalazłem tyle ze nie bardzo wiem jak to razem zgrać. Tablica tygodniowa wygląda tak jak wszystkie inne i jest tam tylko opcja pracy pompa włączona i pompa wyłączona. Być może chodzi o prace ciągła i cykliczna ale tego nie wiem. Ja ustawiłem na 15min pracy i 4 postoju ,tyle ze po włączeniu pracy cyklicznej pompa po 15 sekundach pracy sie wyłączyła i czekałem dość długo i sie nie załączyła. Pewnie cos sie nie zgrało z tablica dobowa? Ale do tego jeszcze nie doszedłem..Szkoda ze sterownik sam nie ustawia jak długo ma pracować a jak długo ma stać pompa..

 

To co znalazłeś to programator do pompy obiegowej czyli do ciepłej wody użytkowej i ustawiasz czy ma się załączyć czy wyłączyć,to nie jest cykliczna praca pompy CO tylko obieg wody użytkowej.

 

Sterownik sam ustawia jak długo ma pracować .

Moja temp wewnętrzna dzienna to 26* nocna 23* , obecnie w pokoju mam 26,5* i pompa tylko dogrzewa czyli pracuje cyklicznie ,sama reguluje czasem pracy sugerując się temp . odczytaną z czujnika pokojowego.

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fakt jest taki,że programator pokojowy działa z cykliczną pracą pompy CO i odwrotnie.

Ustawienie programatora pokojowego z pracą pompy CO normalną praktycznie nic nie daje.

 

Dodam jeszcze,że czas reakcji sterownika na ustawienia pompy CO na cykliczną z programatorem pokojowym trwa nawet do 3h aż się wszystko unormuje i zacznie pracować od nowa.Trzeba być trochę wytrwałym i czekać ,można skrócić czas i wyłączyć piec na jakieś 1h i potem poustawiać .Ja dla wygody zrobiłem zmianę ustawień na noc i gdy spałem piecyk się ustawiał sam :)

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Kolegów

Jeszcze raz (który to już raz?) sugeruję, aby - przy problemach z ustawianiem parametrów instalacji wodnej - jak najczęściej pytać producenta sterownika. Jak już się niektórzy przekonali, są oni uczynni i otwarci. eCoal.pl został stworzony "od nowa" i nie wzoruje się się na żadnym z dotychczasowych sterowników. Zawijan (czyli ja z kolegą) stworzył podstawy algorytmu procesu spalania, Elektro-System stworzył algorytmy funkcjonowania całego układu. Oni wiedzą, jak to funkcjonuje - prościej jest zapytać ich, niż kombinować, opierając się na wcześniejszych doświadczeniach z pracy pod innymi sterownikami.

 

Masz w 100% rację,ale wiesz jaki człowiek chodzi dumny jak do tego sam dojdzie metodą prób i błędów :)

Praktyka czyni mistrza ,jeżeli sam do czegoś dojdziesz to wtedy pomoc jest ograniczona do minimum a sam możesz podzielić się informacjami na właśnie takim forum jak to :) i to jest właśnie piękne bo inaczej forum było by zbędne ,wystarczył by nr,tel do elektro-system :)

Będę zawsze powtarzał-metoda prób i błędów jest najlepsza,to jak nauka jazdy samochodem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co znalazłeś to programator do pompy obiegowej czyli do ciepłej wody użytkowej i ustawiasz czy ma się załączyć czy wyłączyć,to nie jest cykliczna praca pompy CO tylko obieg wody użytkowej.

 

Sterownik sam ustawia jak długo ma pracować .

Moja temp wewnętrzna dzienna to 26* nocna 23* , obecnie w pokoju mam 26,5* i pompa tylko dogrzewa czyli pracuje cyklicznie ,sama reguluje czasem pracy sugerując się temp . odczytaną z czujnika pokojowego.

 

A no widzisz. Problem mam taki ze nie mam nawet instrukcji obsługi pieca teraz. Instalator zawinął komplet dokumentów i nie oddal narazie Dzięki wielkie , szczerze mówiąc nie wiedziałem ze tyle trzeba czekać na reakcje sterownika i myślałem ze jest cos nie tak...

Edytowane przez jack18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz. Problem mam taki ze nie mam nawet instrukcji obsługi pieca teraz. Instalator zawinął komplet dokumentów i nie oddal narazie Dzięki wielkie , szczerze mówiąc nie wiedziałem ze tyle trzeba czekać na reakcje sterownika i myślałem ze jest cos nie tak...

 

Instalator musi podbić gwarancje i oddać je Tobie.Atakuj go bo jak coś się stanie to Ci powie ,że zgubił papiery i po zawodach.

Odbierz PW

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie, nie wiem po co sprzeczacie się, który z pieców (ogniw) jest bardziej wydajny i na jakim sterowniku będzie oszczędniej pracował.

Do zimy 2009/2010 paliłem piecem ( kopciuchem ) własnej roboty i nie z blachy kotłowej tylko zwykłej węglowej nie ulepszanej, sterownik nadmuchu zrobiłem sam z schematu Pana NAWACKI-ego znaleziony gdzieś w necie, nawet był tak uprzejmy że przerabiał program dla moich potrzeb, potem nauczyłem się programować w języku Bascomi i sam robiłem poprawki w programie. Teraz sedno tego o czym chcę się podzielić na temat ogrzewania.Piec ten spalał na miesiąc 1 tonę węgla trochę drewna. Lecz człowiek staje się starszy i chciałby mieć więcej wygody, więc postanowiłem zostać szczęśliwym posiadaczem pieca profesionalnego z programatorem w ładnej obudowie.

Zakupiłem piec Domini-P 25KW palnik Brucer-P z programatorem IGNIS alfa. Rozpocząłem sezon grzewczy tydzień temu na niskiej temperaturze 41° na piecu c.u.w na 40°, w pomieszczeniach średnia temperatura 21°, węgiel brunatny z czech-około 400zł/tona workowany, spalanie około 18kg na dobę. Może to nie rewelacja ale nie jest źle, budynek 200m2, budowany w latach 86/94 ociplony styropianem 50mm, dach nie ocieplony tylko szlaka, bo kiedyś tak się budowało.

Na ustawienie sterownika do pieca poświęciłem 2dni i trochę nocy, przypuszczam że ustawianie jest takie samo we wszystkich modelach, tak samo żmudne, zauważyłem że zasada jest taka, by utrzymać opał na wysokości lub ciut powyżej górnej powierzchni palnika, wtedy palnik pracuje około 2,0 do 3,15min i postój około 18÷20min. A w dzień gdy świeci słońce to praca 2:30min a postój do 40min. by ustawić programator.

Zabrałem głos w sprawia ogrzewania po przeczytanie postów w taj sprawie i mogę Panom powiedzieć iż żadne ustawienia odczytane na tym forum nie mają racji bytu kolegów lub znajomych, gdyż na to ma wpływ bardzo dużo czynników, nie tylko piec, sterownik, opał, choć też, ale również ściany, dach, itp. Myślę że te cuda, o których Panowie opowiadacie nie różnią się niczym od mojego pieca, --> o przepraszam, różnią się tylko ceną, ja osobiście nie wychodzę z założenia że gdy towar jest droższy to musi być lepszy.

Pozdrawiam

jmisiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i od razu z pytaniem do osob posiadajacych/wspierajacych/instalujacych kotly ogniwo EKO

 

Od razu zaznaczam ze jestem laikiem w sprawach instalacji CO/CWU jednak pare rzeczy wydaje mi sie niejasnych.

 

W tym tygodniu mialem zainstalowany ten kociol 24KW. Ogrzewam ~250m dom czesciowo docieplony (wlasnie jest w trakcie docieplania).

Przerysowywujac schemat ze strony ogniwa aktualne u mnie wdrozone rozwiazanie wyglada tak.

http://i.imgur.com/YZERx.jpg

Czujnik CO umieszczony jest w takim otworze z tylu pieca zaraz obok wyjscia z ciepla woda.

Ponad pompa CO jest jeszcze umieszcony termometr zegarowy pokazujacy temperature wody wychodzacej ponad pompa.

Na dziendobry kociol spalil ~50kg w ciagu ~20h przy ustawieniu 55 stopni na piecu i w pelni otwartym zaworze 3d.

CWU zostalo podlaczone nastepnego dnia i wtedy piec rowniez spalil ~50(ale juz przez 24h) przy temperaturze cwu 45.

 

Osoba montujaca piec powiedziala ze CO powinno byc ustawione caly czas na 55 natomiast temperature w domu mam regulowac sobie za pomoca zaworu 3d - co jest dla mnie troche nieporozumieniem bo nie po to mam piec z programatorem tygodniowym aby co chwile latac do pieca zmieniajac jego ustawienia.

 

Aktualnie poniewaz zaniepokoila mnie ilosc spalonego groszku postanowilem wbrew osobie instalujacej zmniejszyc temperature CO na ~48 stopni (podobna temperature widzialem na jednym z przykladowych paneli ze strony ecoal) zawor 3d ustawilem gdzies na 50%. Temperatura na wyjsciu z pompy CO oscyluje w okolicach 50 stopni. i spalanie wygladlada jakby spadlo.

 

Na schemacie na stronie ogniwa czujnik CO znajduje sie za pompa CO. Rozumiem ze schemat moze byc przestarzaly jednak i tak wydaje mi sie nie logiczne ustawianie czujnika temperatury CO wewnatrz pieca gdyz przy ustawieniu CWU na temperature wyzsza niz CO na zdrowy rozsadek temperatura CO bedzie sciagac CWU w dol...

 

Poza tym wczesniej w tym temacie byla prowadzona dyskusja na temat zastosowania pompy mieszjacacej i CO dla awaryjnego chlodzenia pieca w okresie letnim w wypadku uzyskania zbyt wysokiej temperatury. Przy tak umieszczonym zaworze 3d ciepla woda predzej chyba zacznie uciekac powrotem niz przez zamkniety zawor 3d.

 

Pytanie moje jest takie, poniewaz jeszcze bede mial u siebie ekipe od ogrzewania (maja wymienic jeszcze 2 grzejniki):

1. czy porozmawiac z nimi nad zalozeniem pompy mieszajacej i wowczas zrezygnowanie z zabawy zaworem 3d.

2. Dobrac na dana temperature idealne ustawienie zaworu 3d i za pomoca programatora CO ustawic temperature nocna i dzienna

3. Nie bawiac sie programatorem ustawic stale 55 stopni i wszysko regulowac za pomoca zaworu 3d.

 

Pozdrawiam

MR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli facet nakazuje Ci stałą temp. na kotle 55 stopni to jest to instalator, który za wielu nowoczesnych kotłów chyba nie instalował. Też miałem podobnego, ale otwartego na nowości i wskazówki od inwestora. Dlatego mam układ dokładnie taki jak na schemacie od Ogniwa. I moim zdaniem tak powinieneś zrobić wywalić 3-d a wstawić pompę mieszająca, ale to tylko moje zdanie . Ja podjąłem taka decyzje na etapie planowania instalacji a ty juz wywaliłeś kasę na instalację i zawór 3d więc teraz namawiać Cie na przeróbkę instalacji i zakup pompy mieszającej jest już problematyczne. Pewnie , każdy forumowicz poradzi Ci inaczej. Chcesz być pewny efektu swoich inwestycji to tak jak radzi zawijan zadzwoń do Elekro-systemu lub do Ogniwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamontowanie pompy mieszajacej i likwidacja 3d specjalnym problemem imo nie bedzie.

Pytanie raczej o sens calego przedsiewziecia. Jak pisalem nie jestem pewien co do polozenia czujnika CO (ktory jest przed tym zaworem 3d i przed odejsciem na CWU).

 

Zdalem sie przy instalacji na doswiadczenie osob ktore podobniez pare tych ogniw juz stawialy i podobniez pracuja juz one od dluzszego czasu ;). Probuje tylko rozwiac swoje watpliwosci przed pierwsza zima gdyz nie chce wydac rownowartosci pieca na opal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc Panowie wczoraj po wygaszeniu pieca poprawiłem koronę na retorcie i wkleiłem ją silikonem 1200st w odpowiednią stronę, dzisiaj o 12 odpaliłem ponownie piec i ustawiłem sterowanie pokojowe. Ustawiłem temp. dzienną na 22st i nocną na 20st, przy rozpalaniu pieca temp. w domu w/g wskazań sterownika to 21.3st jest godzina 20:40 a w domu dalej 21st i ani myśli się ruszyć.

 

Wygląda wszystko na to że sterownik w ogóle nie reaguje na to że jest załączone sterowanie pokojowe i są ustawione strefy. Działa cały czas jak bym sterował temp. CO. Jeżeli chodzi o jakość spalania to wszystko jest super, nie ma spieków i wszystko ładnie się wypala, sam sobie wszystko podaje i ustawia dmuchawę tak jak trzeba. Jednak jutro trzeba zatelefonować do eCoal-a żeby mi to wytłumaczyli może coś robię nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc Panowie wczoraj po wygaszeniu pieca poprawiłem koronę na retorcie i wkleiłem ją silikonem 1200st w odpowiednią stronę, dzisiaj o 12 odpaliłem ponownie piec i ustawiłem sterowanie pokojowe. Ustawiłem temp. dzienną na 22st i nocną na 20st, przy rozpalaniu pieca temp. w domu w/g wskazań sterownika to 21.3st jest godzina 20:40 a w domu dalej 21st i ani myśli się ruszyć.

 

Wygląda wszystko na to że sterownik w ogóle nie reaguje na to że jest załączone sterowanie pokojowe i są ustawione strefy. Działa cały czas jak bym sterował temp. CO. Jeżeli chodzi o jakość spalania to wszystko jest super, nie ma spieków i wszystko ładnie się wypala, sam sobie wszystko podaje i ustawia dmuchawę tak jak trzeba. Jednak jutro trzeba zatelefonować do eCoal-a żeby mi to wytłumaczyli może coś robię nie tak.

 

Napisz coś więcej,gdzie i na jakiej wysokości masz umieszczony czujnik pokojowy.Podaj godziny temp dziennej i nocnej.Podaj różnicę temp. na zasilaniu i powrocie oraz CO jakie masz temp,czy masz zawór 4D.

Mnie od wczoraj od godz. 18.00 do dziś do 18.00 spalił 18 kg groszku,ustawienia podałem w poście wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLAVETA teraz sterownik twierdzi że jak chłodniej to ma być lepiej,ej ej trudno Ci dogodzić jak cieplej to źle, jak teraz chłodniej to też źle he he. Sterownik jest zaawansowany i odbiera Twoje ustawienia telepatycznie hi,hi. Tak więc nie zmieniaj szybko zdania bo sterownik traci 'oddech', zrób jak MINERTU ustaw sterowanie pokojowe załącz pompę impulsowo i daj mu czas na zmiany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MINERTU- Jak Ty liczysz to spalanie? Masz podajnik na wadze? He he. Swoje średnie spalanie ustalam na podstawie ilości wsypanego węgla dziś wsypałem prawie max 154kg(weszłoby 160 suchego groszku) i teraz zobaczę na ile dni mi to wystarczy. Poprzednio miałem ok. 130kg na 8dni(ok. 16.5kg na dzień)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JMISIEK napisał ''przypuszczam że ustawianie jest takie samo we wszystkich modelach, tak samo żmudne'' i tu się chłopie mylisz, mając sterownik eCoal ustawiam temperaturę na kotle sypię groszek i raz na tydzień wybieram popiół, od dziś będę też co tydzień czyścił piec z sadzy(dziwna ta sadza nie czarna a brązowa), przez miesiąc nieźle zarósł.

ECOLOWCY mam pytanie ike sekund u Was pracuje ślimak? U mnie 3s na ustawieniu c.o. 45st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej,gdzie i na jakiej wysokości masz umieszczony czujnik pokojowy.Podaj godziny temp dziennej i nocnej.Podaj różnicę temp. na zasilaniu i powrocie oraz CO jakie masz temp,czy masz zawór 4D.

Mnie od wczoraj od godz. 18.00 do dziś do 18.00 spalił 18 kg groszku,ustawienia podałem w poście wcześniej.

 

Czujnik pokojowy mam w salonie przyczepiony do ściany na wysokości 1m.

Temp. dzienna to 22st od 9 do 23.

Temp. nocna 21st od 23 do 9 następnego dnia.

Temp. CO zadana 46st w tej chwili 50.5st.

Temp. CWU 45st w tej chwili 44.3st.

Temp. powrotu 43.4st.

Nie mam żadnych zaworów n-drogowych, instalację mam zrobioną w/g schematu z Ogniwa bez zaworu.

W tym momencie temp w salonie mam 21.7 czyli urosło ale to nie dlatego że tak sterownik robi tylko dlatego że cały czas piec podaje ciepło na kaloryfery niedługo załączy się temp. nocna i ciekawe czy coś z tym zrobi sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLAVETA teraz sterownik twierdzi że jak chłodniej to ma być lepiej,ej ej trudno Ci dogodzić jak cieplej to źle, jak teraz chłodniej to też źle he he. Sterownik jest zaawansowany i odbiera Twoje ustawienia telepatycznie hi,hi. Tak więc nie zmieniaj szybko zdania bo sterownik traci 'oddech', zrób jak MINERTU ustaw sterowanie pokojowe załącz pompę impulsowo i daj mu czas na zmiany.

 

To nie chodzi o dogodzenie mi tylko oto że sterownik nie robi tego co powinien, przecież ile można czekać na zmianę temp. w domu. Nie uwierzę że sterownik potrzebuje aż całego dnia żeby dojść do temp. w domu takiej jak potrzebuję. Po co to ustawianie z dokładnością do 0.5 godziny jeżeli on potrzebuje paru nastu godzin do ustawienia temp. w pomieszczeniu. Rozumiem że trzeba mu dać czas ale aż tyle godzin? No i jak to wytłumaczyć że wczoraj miałem temp. w pomieszczeniu (gdzie jest czujnik) powyżej zadanej na pokojówce a pompa CO dalej leciała i dogrzewała,ewidentnie funkcja sterowania pokojowego u mnie nie działa ale to się jutro wyjaśni jak zadzwonię do ecoal-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc nie zmieniaj szybko zdania bo sterownik traci 'oddech', zrób jak MINERTU ustaw sterowanie pokojowe załącz pompę impulsowo i daj mu czas na zmiany.

 

Pompę nie mogę załączyć impulsowo bo nie mam pinu do tych ustawień a zanim tam pogrzebie to się skontaktuję z producentem sterownika.

Jest jeszcze taka opcja że może wymagam za dokładnych temp. w pomieszczeniu może bezwładność układu jest za duża do takiej dokładności i dopiero różnica w temp. 3st i więcej jest zauważana przez sterownik, takie gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JMISIEK napisał ''przypuszczam że ustawianie jest takie samo we wszystkich modelach, tak samo żmudne'' i tu się chłopie mylisz, mając sterownik eCoal ustawiam temperaturę na kotle sypię groszek i raz na tydzień wybieram popiół, od dziś będę też co tydzień czyścił piec z sadzy(dziwna ta sadza nie czarna a brązowa), przez miesiąc nieźle zarósł.

ECOLOWCY mam pytanie ike sekund u Was pracuje ślimak? U mnie 3s na ustawieniu c.o. 45st.

 

Ślimak zawsze w trybie automatycznym pracuje 3sek,zmienia się tylko częstotliwość jego uruchamiania w zależności na zapotrzebowanie na ciepło :).

Natomiast czas przerwy jest od 15sek do 47sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o dogodzenie mi tylko oto że sterownik nie robi tego co powinien, przecież ile można czekać na zmianę temp. w domu. Nie uwierzę że sterownik potrzebuje aż całego dnia żeby dojść do temp. w domu takiej jak potrzebuję. Po co to ustawianie z dokładnością do 0.5 godziny jeżeli on potrzebuje paru nastu godzin do ustawienia temp. w pomieszczeniu. Rozumiem że trzeba mu dać czas ale aż tyle godzin? No i jak to wytłumaczyć że wczoraj miałem temp. w pomieszczeniu (gdzie jest czujnik) powyżej zadanej na pokojówce a pompa CO dalej leciała i dogrzewała,ewidentnie funkcja sterowania pokojowego u mnie nie działa ale to się jutro wyjaśni jak zadzwonię do ecoal-a.

 

Jak już wyżej pisałem doszedłem do wniosku ,że programator pokojowy działa z pracą pompy ustawioną na impulsowo.Praca taka dogrzewa pomieszczenie do zadanej temp i się wyłącza natomiast normalny tryb pracy pompy robi to bardzo rzadko a więc wniosek taki,że robi dużą nadwyżkę ciepła w pomieszczeniu.(idzie za tym większe spalanie i niepotrzebne ciepło).

 

Po dzisiejszej nocy to jest w trzecim dniu pracy na pompie cyklicznej praca się ustabilizowała do mojej żądanej.Ze względu na to,że mieszkam z dziadkami temp. u mnie są dość wysokie(parę razy musiałem je zmieniać na wyższe) dzień 27,8* noc 26.5* ,godz. 7 rano piec stoi a na czujniku dokładnie 26,5*.Gdy temp. na piecu spadnie poniżej temp. 45* bo taka jest ustawiona minimalna piec sam podnosi ją z małą nadwyżką powyżej minimalnej i się wyłącza .

 

Nie wiem dlaczego tak jest ale sterownik po każdej zmianie musi mieć czas aby pozbierać dane do kupi i wybrać najbardziej odpowiednią pracę więc nie bądźcie nerwowi i dajcie mu czas to nie jest system XP czy win7 ,że klikasz i masz to po prostu sterownik ,który musi zebrać dane mieć trochę czasu aby się do nich dostosować.

Co do normalnego trybu pracy pompy z programatorem pokojowym,myślę,że też się dostosuje ale ten czas będzie większy i będzie działał podobnie jak z pompą cykliczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik pokojowy mam w salonie przyczepiony do ściany na wysokości 1m.

Temp. dzienna to 22st od 9 do 23.

Temp. nocna 21st od 23 do 9 następnego dnia.

Temp. CO zadana 46st w tej chwili 50.5st.

Temp. CWU 45st w tej chwili 44.3st.

Temp. powrotu 43.4st.

Nie mam żadnych zaworów n-drogowych, instalację mam zrobioną w/g schematu z Ogniwa bez zaworu.

W tym momencie temp w salonie mam 21.7 czyli urosło ale to nie dlatego że tak sterownik robi tylko dlatego że cały czas piec podaje ciepło na kaloryfery niedługo załączy się temp. nocna i ciekawe czy coś z tym zrobi sterownik.

 

 

Ja na podobnych ustawieniach temp. bez pompy mieszającej tylko 4D uzyskuję więcej ciepła w pokojach niż Twoje.U mnie czujnik jest 30cm nad podłogą a wiadomo im wyżej tym cieplej i nie wisi na ścianie bo ściana też oddaje zimno, wystarczy dotknąć.To tylko takie małe szczegóły.

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...