Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palnik BRUCER + sterownik eCoal


zawijan

Recommended Posts

zastanawia mnie jedno - mój stary piec górnego spalania (miałowy) czyściłem raz na miesiac/czasami co 2 miesiące.

 

Natomiast mój nowy piękny, wybajerzony Ponar Eko muszę czyścić tak naprawdę raz na tydzień - przy -15 C tak naprawdę 2 razy w tygodniu.

 

Z groszku którym palę (czeski) jest tyle zanieczyszczeń że piec po kilku dniach zaczyna nieprawidłowo pracować.

 

Czy Wy też tak często musicie czyścić ponar eko/ogniwo eko ?

 

Czy w moim przypadku jest to wina tego czeskiego groszku?

 

kwestia 2.

Co może być powodem słabego dopalania ekogroszku.

Mam wrążenie (oczywiście subiektywne), że w popiele znajduję się za dużo niespalonych fragmentów ekogroszku.

Temperaturę utrzymuje ok, jest ciepło, natomiast trochę denerwuję mnie fakt ...że nie mogę np. zmniejszyć częstotliwości podawania paliwa...bo myślę ,że to by rozwiązało kwestię dopalania paliwa.

 

Ja posiadam ponar eko 26, czyszczę kocioł raz na 2 tygodnie ale to trochę za rzadko optymalnie by było co tydzień. Też wcześniej posiadałem piec górnego spalania i czasami paliłem czeskim groszkiem, tak naprawdę to wszystko zależy na jaki groch trafisz. Jak będzie kiepski to piec będzie się syfił. Trzeba jeszcze brać pod uwagę że czeski groch jest mało kaloryczny i o wiele więcej go spalasz, a jak spalasz więcej to i syfu jest full. Kup ze dwa wory dobrego grochu i zobacz na pewno będzie różnica. Ja palę ekoretem i jestem zadowolony czyszczenie raz na tydzień to jest optimum.

 

Co do kwestii 2 to wrażenie może być bardzo mylne te niby kawałeczki grochu już nie dadzą za bardzo ciepła. Tłumaczył to w jakimś wątku kiedyś Zawijan. Mój kolega ma linga duo i często pali czeskim jutro się zapytam jak u niego wygląda spalanie tego grochu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A o smole to już nawet nie mówię – kto ją miał kiedyś w wymienniku, niech o tym napisze.

No wole o tym nie wpominac. Popelnilem blad probujac spalic drewno pobudowlane (sporo scinkow roznych roznistych mi zostalo). Jak zobaczylem co sie dzieje z piecem to sie za glowe zlapalem. Zaoszczedzilem worek wegla kosztem polowy dnia spedzonego na czyszczeniu wymiennika. MASAKRA. Nigdy wiecej.

Zawijan, jak juz podniosles temat. Zastanawialem nad jedna rzecza. Wydaje mi sie, ze oskrobalem wymiennik w miare dokladnie ale nie mam pewnosci co do fragmentow bedacych poza zasiegiem wzroku. Czy da sie pozbyc pozostalosci smoly przy pomocy "wysokiej" temperatury?. Myslalem, zeby przy okazji wizyty w domostwie rozbuchac go ile sie da (nie wiem ile to moze byc, 200, 300*), zeby resztki wypalic. Czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawijan - mam do Ciebie pytanie jako do fachowca - wiem, że mnie nie lubisz bo nie uważam promowanego przez Ciebie kotła Ogniwo za najlepszy wybór (tzn. stawiam go na 3-4 miejscu w rankingu najlepszych), ale odpowiedz proszę bo przyda się to także każdemu z użytkowników z tego Twojego wątku:

 

Który węgiel lepiej kupić ?

 

Do wyboru mam z Piekar 26 MJ o niższej spiekalności za 920 zł/tonę z dostawą, Bobrek 28 MJ o wyższej spiekalności w tej samej cenie, Chwałowicki 27,2 MJ za 900 zł za tonę z dostawą.

 

Czy nie jest tak, że ten o wyższej kaloryczności np. z Bobrka przez to, że się spieka nie oddaje tych wszystkich MJ i defacto daje mniej energii od nie spiekającego się z Chwałowic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawijan mam pytanko. W kociołku ogniwo 15KW z ta starsza wersja palika brucer nie ma zbyt wiele miejsca pomiędzy wymiennikiem a palnikiem, i większe spieki maja trudności ze spadaniem do popielnika. Zastanawiałem sie nad mechanicznym usunięciem tego wystającego rantu korony co dałoby dodatkowe 2,5cm luzu. Czy taki zabieg może wpłynąć na trwałość korony lub na jakieś inne parametry palnika? Wymiar byłby bardzo zbliżony do tej korony nowego typu. Dodam dla zainteresowanych ze nowa korona pasuje do palnika bez żadnych przeróbek, ale jest dość droga i stad ten pomysł…
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez cały poprzedni sezon grzewczy i cały czas w tym sezonie palimy groszkiem z Bobrka i nie mieliśmy najmniejszych nawet problemów ze spalaniem. Kocioł OgniwoEko 35kW sterownik ecoal v.1 uruchomiony w październiku 2009roku. Węgiel kupujemy bezpośrednio w koaplni poprzez znajomego wozaka, mieszkamy blisko w Bytomiu. Cena w tym sezonie za 1tonę 605zł +50zł za dowóz. Jeszcze takie wyjaśnienie, to co kupujemy jest z kopalni Bobrek-Bobrek, bo jest jeszcze kopalnia Bobrek-Centrum, połączyły się w jedna kop. Bobrek ale mają różny węgiel. Centrum podobno bardziej spiekający.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawijan - dzięki za odpowiedź.

 

Niestety nie mam Brucera - mam zwykłą stałą retortę, stąd większy problem ze spiekami.

 

Z tym "niespiekającym" z Chwałowic pomyliłem się - chodziło mi o to, że nie robią się takie spieki jak z Bobrka.

 

wolanty - dzięki za informację - teraz już wiem dlaczego Resover ma 2 rodzaje Z Bobrka, jeden i RI<20 a drugi RI<33 - link:

http://www.resover.entro.pl/sprzedaz_detaliczna-23-p.html

 

Teraz widzę ile na nas zarabiają dystrybutorzy (trzeba wziąć pod uwagę transport i to, że podałeś zapewne cenę luzem a ja workowanego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,chciałem poinformować użytkowników eCoala,że został wdrożony pomysł odnośnie licznika .Obecnie testuje nowy sterownik z owym licznikiem,który można zobaczyć na eSterownik minertu-dom

 

A oto trochę zawartości z @ jaki dostałem od Panów z eCoala.

 

Witam serdecznie.

Powoli wprowadzamy do sterownika eCoal.pl obsługę alarmowania użytkownika o kończącym się paliwie w zasobniku.

Przemyśleliśmy temat i zdecydowaliśmy, że przeprowadzimy testy z Pana pomysłem dotyczącym analizy ilości paliwa w zasobniku.

 

Zasada jest taka:

Liczymy czas pracy podajnika - kiedy podajnik podaje paliwo. Na stronie www w sterowniku oraz przez portal eSterownik.pl jest widoczny ten czas w minutach i sekundach na Schemacie. W Ustawieniach użytkownika dodaliśmy parametr: Czas do opróżnienia zasobnika [min]. Jeśli czas pracy podajnika zrówna się z tym zadanym czasem zostanie wygenerowany alarm: Pusty zasobnik. Jeśli sterownik będzie podłączony do Zdalnego Dostępu i jeśli będzie aktywna opcja alarmowania na email to po wygenerowaniu alarmu oczywiście zostanie wysłane powiadomienie na email.

 

Po zasypie do pełna zasobnika (lub do stałej ustalonej wcześniej objętości) należy zresetować czas pracy podajnika. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z panela www sterownika a drugi to bezpośrednio z panela operatorskiego.

 

Przez stronę www kasowanie tego czasu można wykonać w Ustawieniach Użytkownika - przycisk Wyzeruj.

Z panela operatorskiego należy ustawić się na ekranie CP.POD (czas pracy podajnika) i przytrzymać dłużej strzałkę w prawo lub strzałkę w lewo aż czas zostanie wyzerowany.

 

Dodatkowo po kasowaniu czasu do listy alarmów i zdarzeń zostanie dodany wpis: Zasyp węgla. Będzie więc w historii dokładna informacja kiedy dosypaliśmy węgla do zasobnika.

 

Działamy też nad statystyką zużycia węgla, łączenie z rapotami zużycia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, kosztów całego ogrzewania itd... ale to jeszcze za wcześnie na szczegóły.

 

W każdym razie, przesyłam Panu wersję testową (V2.2) oprogramowania sterownika oraz stronę www w sterowniku z wyżej opisaną funkcjonalnością. Jeśli jest Pan zainteresowany uczestnictwem w testach, będziemy bardzo wdzięczni. Już jeden z naszych kolegów (Zdzisław Sęczkowski) testuje u siebie to rozwiązanie. Jego kocioł jest też udostępniony na portalu eSterownik.pl

 

Jesteśmy bardzo ciekawi Pana opinii, czekamy na wrażenia i konstruktywną krytykę.

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie czy w eCoal-u jest coś takiego jak kalibracja czujnika temp. w pokoju? Z tego co zauważyłem to czujnik pokojowy mi zawyża wyniki i musiałem robić korektę, da się to jakoś skalibrować?

 

Skoro musiałeś robić korektę to musiałeś wejść w kalibrację czujników :)

Tak jest kalibracja czujników w zaawansowanych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz widzę ile na nas zarabiają dystrybutorzy (trzeba wziąć pod uwagę transport i to, że podałeś zapewne cenę luzem a ja workowanego).

Nie chce byc adwokatem diabla ale czy ja wiem czy dystrybutorzy tak bardzo zarabiaja? Ja zaopatruje sie w lokalnym skladzie kolo Lodzi. Cena Ekoreta to 720 luzem lub 750 paczkowany. Kolega mowi ze transport zza miedzy kosztuje go 50 zlotych za tone. Zakladajac podobne ceny producenta to raptem roznica 100PLN a wszak odleglosc duzo wieksza. Mysle, ze to raczej jednak transport ma zabojczy wplyw na cene.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce byc adwokatem diabla ale czy ja wiem czy dystrybutorzy tak bardzo zarabiaja? Ja zaopatruje sie w lokalnym skladzie kolo Lodzi. Cena Ekoreta to 720 luzem lub 750 paczkowany. Kolega mowi ze transport zza miedzy kosztuje go 50 zlotych za tone. Zakladajac podobne ceny producenta to raptem roznica 100PLN a wszak odleglosc duzo wieksza. Mysle, ze to raczej jednak transport ma zabojczy wplyw na cene.

 

 

gdzie konkretnie kupujesz tego ekoreta?

 

pozdr

 

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie konkretnie kupujesz tego ekoreta?

pozdr

Damian

 

Aleksandrow Lodzki, ul Wojska Polskiego w okolicy wylotu z Aleksa na Poddebice (rog Ogrodowej i Kordeckiego dokladnie)

Z wegla jestem dosyc zadowolony. Piec pracuje mi teraz na minimalnej mocy wiec robia sie spieki ale nie ma dramatu, daje sobie z nimi rade.

Z tym, ze ceny byly z wrzesnia, zeby nie bylo. Teraz moze byc drozej.

I jeszcze jedna rzecz. Pisza paczkowany nie mialem na mysli paczkowanego w kopalni tylko sypanego w worki na miejscu. Dla niektorych to roznica

Edytowane przez chochla72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo palę ekoretem tylko że i mnie w Ksawerowie (łódzkie) jest po 860 zł tona i również workowany na składzie a nie w kopalni. Cena trochę przesadna ale co zrobić, to jest moja pierwsza zima z ponarem więc będę próbował różne grochy a w przyszłym roku już się przygotuję latem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo palę ekoretem tylko że i mnie w Ksawerowie (łódzkie) jest po 860 zł tona i również workowany na składzie a nie w kopalni. Cena trochę przesadna ale co zrobić, to jest moja pierwsza zima z ponarem więc będę próbował różne grochy a w przyszłym roku już się przygotuję latem.

 

w Ksawerowie....???? gdzie dokładnie, to całkiem blisko, ja mieszkam pod Pabianicami.

 

ja testowałem już :

-czeski groszek z wegla brunatnego - bardzo dobrze się wypala,nie ma spieków, tylko duzo popiołu i brudzi piec

-ekogroszek z chwałowic - sporo spieków,popiołu mniej, ale ogólnie -nie poraża

-groszek syberyjski - jeszcze nie sprawdzony, ale widziałem jak się pali...zero spieków,

 

tak naprawdę na ta chwilę, to u mnie najlepiej ponar eko spala czeski groszek, najtańszy (500 /tona/workowany).

i chyba potwierdzałoby to sens kupowania tego pieca.

 

założenie było takie żeby spalać gorsze ekogroszki , a nawet miał - i PONAR to robi.

 

natomiast ekogroszki po 800-900 za tonę -hmm , chyba każdy piec je spali bez większych problemów.

 

pozdr.

 

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę na ta chwilę, to u mnie najlepiej ponar eko spala czeski groszek, najtańszy (500 /tona/workowany).

 

Najlepiej (pewnie chodzi Ci o brak spiekow) bo to wegiel brunatny. Wiekszosc polskich groszkow to wegiel kamienny. Zupelnie co innego. Pamietaj tez o innej sprawie. Wegiel brunatny jest mniej kaloryczny (czasami to mniej to bardzo duzo mniej). Tak wiec haslo, ze jest najtanszy moze byc bardzo mylace. Aby uzyskac tyle samo energii co ze spalania przyzwoitego kamiennego musisz go spalic wiecej. Tak wiec za tone zaplacisz owszem mniej. Ale moze sie okazac, ze za grzanie wyjdzie wiecej.

 

natomiast ekogroszki po 800-900 za tonę -hmm , chyba każdy piec je spali bez większych problemów.

To bardzo odwazne stwierdzenie. Skad przypuszczenie, ze cena jest wyznacznikiem jakosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam prośbę czy może ktoś z Was zrobić zdjęcie, ewentualnie napisać jaka jest wersja modułu internetowego w waszym sterowniku Ecoal. Chodzi mi o WIZnet czy można go gdzieś kupić ?

 

Minertu moze Ty jak bys mial chwilke to bys fotke wrzucil? Tez jestem zainteresowany bo u mnie nie ma, a widze ze sie fajnie to rozwija..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...