Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palnik BRUCER + sterownik eCoal


zawijan

Recommended Posts

Minertu nie bądź taki jak żona rybaka który złowił złotą rybkę, ciągle było jej mało ;)

 

Skoro są takie możliwości a pomysły są dobre to dlaczego ich nie wdrażać tym bardziej ,że dużo użytkowników nie tylko naszych cacek tak robi więc dlaczego nasz eCoal nie ma tego robić za nas? :)

W końcu to automat :)

 

Dodam,że nie tylko obecni użytkownicy będą zadowoleni ale także nowi nabywcy piecyka z eCoalem.

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wydaje mi się,że będzie to przydatne w chłodne wieczory.

Pomysł utworzenia opcja przełączania pieca w tryb lato nie tylko przy temp zewnętrznej ale również w danych godzinach. Można by stworzyć programator i na nim ustawiać w jakiej godzinie i do której miał by piec pracować w trybie letnim i normalnym.

Czy ktoś jest za?

Hmmmm, nie do konca rozumiem co chcesz przez to uzyskac? Jak by to dokladnie mialo dzialac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że będzie to przydatne w chłodne wieczory.

Pomysł utworzenia opcja przełączania pieca w tryb lato nie tylko przy temp zewnętrznej ale również w danych godzinach. Można by stworzyć programator i na nim ustawiać w jakiej godzinie i do której miał by piec pracować w trybie letnim i normalnym.

Czy ktoś jest za?

Witam.

Myślałem o takiej opcji wcześniej tylko ja trochę inaczej to kombinowałem. Mianowicie u mnie przydała by się możliwość ustawienia przejścia na tryb lato po przekroczeniu ustawionej wcześniej temperatury wewnętrznej. Czyli tak samo jak jest to teraz z programatorem pogodowym.

Wymyśliłem nawet sposób jak to zrobić bez zmieniania softu ale jeszcze nie próbowałem tego. Można podpiąć czujnik wewnętrzny w miejsce zewnętrznego i skalibrować go np o -10*C (tryb auto lato można ustawić chyba tylko do 18*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myślałem o takiej opcji wcześniej tylko ja trochę inaczej to kombinowałem. Mianowicie u mnie przydała by się możliwość ustawienia przejścia na tryb lato po przekroczeniu ustawionej wcześniej temperatury wewnętrznej. Czyli tak samo jak jest to teraz z programatorem pogodowym.

Wymyśliłem nawet sposób jak to zrobić bez zmieniania softu ale jeszcze nie próbowałem tego. Można podpiąć czujnik wewnętrzny w miejsce zewnętrznego i skalibrować go np o -10*C (tryb auto lato można ustawić chyba tylko do 18*)

Coraz mniej to rozumiem. Co chcesz przez to uzyskac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Użytkownicy zgłaszają wydumane rozwiązania nie wiadomo czemu służące i praca programistów pójdzie w gwizdek i wodotryski. Tymczasem opał mamy coraz gorszy, wielu narzeka na tworzące się spieki a soft nie wiem czy rozwija się w tym kierunku ( przynajmniej w historii wersji na stronie eCoala nic nie pisze o zmianach w algorytmach spalania w ostatnich softach. Nie rozwiazany jest również problem, który sam zgłaszałem - brak pracy pompki mieszającej , gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie. Wg. mnie ważna sprawa, bo brak ruchu spalin plus niska temp. powrotu to kłopot dla kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz mniej to rozumiem. Co chcesz przez to uzyskac?

 

Nie posiadam zaworów termoregulacyjnych. W okresach przejściowych oraz przy pogodzie jak na przykład teraz, pomieszczenia są trochę przegrzewane, nawet przy najniższej temperaturze na piecu. W takim wypadku włączenie trybu lato na kilka godzin dziennie rozwiązuje problem. Owszem można to zrobić ręcznie ale nie zawsze jest czas i dostęp do kompa. Nie mam jeszcze zamontowanego czujnika zewnętrznego, ale wydaje mi się, że opcja Auto Lato nie do końca zdała by u mnie egzamin. Przykład z przed kilku dni. Temperatura na zewnątrz -7* ale już w słońcu +1*. Ostre słońce w okna przez kilka godzin + piec na 45* i w domu za gorąco. Przełączyłem na tryb letni na parę godzin a gdy słońce zaszło z powrotem na normalny. Gdyby funkcja Auto-Lato działała z reg. wewnętrznym to ustawiam sobie powiedzmy, że przy 25* automatycznie przechodzi na tryb letni, a gdy spadnie poniżej 23* to z powrotem w tryb normalny. Auto-Lato reagujące na temp zewnętrzną to dobre rozwiązanie, tylko czasem ta temperatura zewnętrzna może się znacznie różnić w zależności gdzie jest umiejscowiony czujnik.

Edytowane przez peem26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam zaworów termoregulacyjnych

A uzywasz sterowania pokojowego? Przeciez tryb lato to tylko i wylacznie odciecie pompy obiegowej na system grzewczy. To samo zrobi ustawienie temperatury wewnetrzej na dany poziom - sterownik jej nie bedzie zalaczal jesli temperatura na czujniku przekroczy zadana wartosc.

 

Gdyby funkcja Auto-Lato działała z reg. wewnętrznym to ustawiam sobie powiedzmy, że przy 25* automatycznie przechodzi na tryb letni, a gdy spadnie poniżej 23* to z powrotem w tryb normalny

Przekombinowales chyba. Po to jest wlasnie czujnik temperatury wewnetrznej i praca w rezimie sterowania pokojowego a nie tryb auto lato. Powyzej wyjasnilem dlaczego.

Edytowane przez chochla72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, nie do konca rozumiem co chcesz przez to uzyskac? Jak by to dokladnie mialo dzialac?

 

Chodzi mi o wiosnę i jesień a nawet lato kiedy z upalnego dnia wieczór robi się chłodny,przykładowo teraz masz opcje przełączania pieca w tryb letni przy temp przekraczającej max temp zewn 18* ale nie wszyscy stosują programator pogodowy więc można by stworzyć programator podobny do tygodniowego aby w nim można było ustawiać w danych godzinach kiedy piec ma pracować w trybie letnim a kiedy w normalnym.

 

Znam nawet takich,którzy w zimę również przełączają piec na noc w tryb letni i własnie temu miałby służyć taki programator.

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Użytkownicy zgłaszają wydumane rozwiązania nie wiadomo czemu służące i praca programistów pójdzie w gwizdek i wodotryski. Tymczasem opał mamy coraz gorszy, wielu narzeka na tworzące się spieki a soft nie wiem czy rozwija się w tym kierunku ( przynajmniej w historii wersji na stronie eCoala nic nie pisze o zmianach w algorytmach spalania w ostatnich softach. Nie rozwiazany jest również problem, który sam zgłaszałem - brak pracy pompki mieszającej , gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie. Wg. mnie ważna sprawa, bo brak ruchu spalin plus niska temp. powrotu to kłopot dla kotła.

 

Masz rację co do rozwoju softu i jego pracy ale ulepszanie udogodnień dla użytkownika chyba nie jest wydumane po prostu nie wszystkim to jest potrzebne jak np Tobie? :)

Co do pracy pompki mieszającej to jest ustawienie czasu pracy i postoju tejże pompki i działa normalnie nawet w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawdę nie jestem przeciw zmianom w sofcie.Ostatnio wprowadzonymi nowymi funkcjonalnościami jetem zachwycony. Chodzi tylko o proporcję - na lepszym spalaniu gorszych groszków zyskało by bardzo wielu użytkowników a na takich specyficznych tylko nieliczni. Przy pracy pompy na podtrzymaniu chodzi mi o pompę mieszającą a nie cyrkulacyjną CWU. Pompka powinna włączać się przy niskiej temp. powrotu a niestety tego nie robi. Co ciekawe przy trybie sterowanie przez czujnik temp wewnętrznej problem nie występuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pompy mieszającej ale zarówno mieszająca jak i cyrkulacyjna (opcja wyboru) jest ustawianie czasowe jej pracy.Jaką masz wersję oprogramowania sterownika?

 

Osobiście coraz bardziej jestem za sterowaniem pogodowym.W końcu to automat.

 

Nie do końca jestem przekonany do temp powrotu jaką zalecają producenci pieców bo co zrobić kiedy sterowanie pogodowe obniży temp na piecu do 45* ,jak uzyskać temp powrotu 45* jaką zalecają? Nawet pompa mieszająca temu nie pomoże.

Moim zdaniem wymyślono ten parametr kiedy wchodziły na rynek piece z podajnikiem i ustalono temp w naszym kraju przyjęte 55*(podobno taka jest standardowa) na piecu a 45* na powrocie.

Miałem zwykły piec zasypowy i w zimę chodził w dzień a na noc wygasał i po 10 latach pracy jest w dobrym stanie,zrobiony z tych samych blach co obecne z podajnikiem i nie rozumie dlaczego temp przykładowo 35* miała by niszczyć piec.W zwykłym piecu zjawisko wzrostów i spadków temperatur powinno zeżreć piec w ciągu 5 lat a pracują po kilkanaście.

Edytowane przez minertu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o wiosnę i jesień a nawet lato kiedy z upalnego dnia wieczór robi się chłodny,przykładowo teraz masz opcje przełączania pieca w tryb letni przy temp przekraczającej max temp zewn 18* ale nie wszyscy stosują programator pogodowy więc można by stworzyć programator podobny do tygodniowego aby w nim można było ustawiać w danych godzinach kiedy piec ma pracować w trybie letnim a kiedy w normalnym.

Byc moze mi cos umyka ale w/g mnie ta funkcjonalnosc juz jest zaimplementowana poprzez programator temperatury wewnetrznej i sterowanie piecem w trybie pokojowym (tak jak pisalem powyzej). Przeciez jesli ustawisz sobie temperature powiedzmy na 22 stopnie w dzien i 19 w nocy, to masz juz cale sterowanie jakie Ci jest potrzebne - piec wszak nie uruchomi pompy CO jesli temperatura w pomieszczeniu jest rowna badz wyzsza niz zadana (czyli tak de facto w niejawny sposob bedzie pracowal wlasnie w trybie letnim, czy nie?). Jedyny zysk zaimplementowania takiego programatora widze tylko w momencie pracy pompy w trybie cyklicznym ale przeciez zmiana trybu pracy pompy na ciagly w okresie przejsciowym to jest jedno klikniecie w panelu sterowania. A przynajmniej ja to tak rozumiem :))

 

no uciekam do domu.

Wesolych Swiat wszystkim zycze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze mi cos umyka ale w/g mnie ta funkcjonalnosc juz jest zaimplementowana poprzez programator temperatury wewnetrznej i sterowanie piecem w trybie pokojowym (tak jak pisalem powyzej). Przeciez jesli ustawisz sobie temperature powiedzmy na 22 stopnie w dzien i 19 w nocy, to masz juz cale sterowanie jakie Ci jest potrzebne - piec wszak nie uruchomi pompy CO jesli temperatura w pomieszczeniu jest rowna badz wyzsza niz zadana (czyli tak de facto w niejawny sposob bedzie pracowal wlasnie w trybie letnim, czy nie?). Jedyny zysk zaimplementowania takiego programatora widze tylko w momencie pracy pompy w trybie cyklicznym ale przeciez zmiana trybu pracy pompy na ciagly w okresie przejsciowym to jest jedno klikniecie w panelu sterowania. A przynajmniej ja to tak rozumiem :))

 

Nie do końca tak to jest a to dlatego,że piec i tak w trybie auto musi utrzymać podane przez Ciebie te 19* obniżone na noc oraz minim temp CO a za tym idzie spalanie.Są domy ,które dość dobrze utrzymują temp wewnętrzną i niepotrzebna jest w tym czasie praca kotła w nocy.

Co do kliknięcia eCoal to automat a Ty masz się zająć wybieraniem popiołu,czyszczeniem i zasypaniem zasobnika. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Użytkownicy zgłaszają wydumane rozwiązania nie wiadomo czemu służące i praca programistów pójdzie w gwizdek i wodotryski. Tymczasem opał mamy coraz gorszy, wielu narzeka na tworzące się spieki a soft nie wiem czy rozwija się w tym kierunku ( przynajmniej w historii wersji na stronie eCoala nic nie pisze o zmianach w algorytmach spalania w ostatnich softach. Nie rozwiazany jest również problem, który sam zgłaszałem - brak pracy pompki mieszającej , gdy kocioł wchodzi w podtrzymanie. Wg. mnie ważna sprawa, bo brak ruchu spalin plus niska temp. powrotu to kłopot dla kotła.

 

No fakt. Tyle ze nie jestem pewien czy to jeszcze kogos interesuje? Mozliwe ze w ogniwo eko plus z racji innego palnika pali sie dobrze. Po co wiec udoskanalac stary model? Ale mimo wszystko tez mam nadzieje ze ktos wreszcie cos zrobi bo wyglada na to ze kiedys byl lepszy mial niz teraz ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pisałem o dołożeniu modułu internetowego do sterownika ecoal. Ponieważ mieszkam niedaleko firmy Ogniwo wybrałem się do nich osobiście aby dowiedzieć się jak to można zrobić. Więc sprawa przedstawia się tak, aby mieć dostęp przez internet nie wystarczy dołożenie tylko tego modułu ponieważ na płycie od sterownika niewyposażonego w moduł internetowy brakuje kilku układów scalonych więc dołożenie samego modułu nic nie da. Jedyna możliwość to wymiana starej płyty sterownika na taką z zamontowanym modułem internetowym. I w tym momencie muszę pochwalić podejście pracowników firmy Ogniwo do klienta ponieważ na moją prośbę wymontowali dla mnie taką płytę z nowego sterownika i mi ją sprzedali. Cena takiej płyty to 300 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A uzywasz sterowania pokojowego? Przeciez tryb lato to tylko i wylacznie odciecie pompy obiegowej na system grzewczy. To samo zrobi ustawienie temperatury wewnetrzej na dany poziom - sterownik jej nie bedzie zalaczal jesli temperatura na czujniku przekroczy zadana wartosc.

 

 

Przekombinowales chyba. Po to jest wlasnie czujnik temperatury wewnetrznej i praca w rezimie sterowania pokojowego a nie tryb auto lato. Powyzej wyjasnilem dlaczego.

 

To co piszesz to wszystko prawda, tylko weź pod uwagę, że każda instalacja jest inna. Oczywiście, że używam starowania pokojowego. Ale wyobraź sobie, że moja 30 letnia instalacja, świetnie radzi sobie z grawitacją i przy zadaniu temperatury na piecu nawet na 42* piec gdy podgrzeje sobie ją do 45-47* grawitacja zaczyna dawać znać o sobie co powoduje że w niektórych pomieszczeniach robi się ciepło.

Nie do końca masz rację z tym że Tryb Letni to tylko odcięcie pompy CO. Chyba dawno nie używałeś tej funkcji. W trybie letnim sterownik sam zadaje sobie temperaturę pieca w zależności od zadanej temperatury CWU. U mnie gdy w ciągu dnia temp CWU zadaną mam na 35*, temperatura zadana na piecu to 36* i tylko czasami podwyższa ją na 42*. Przy takich temperaturach "moja grawitacja" jest bezsilna więc grzejniki mam zimne, piec spala minimalne ilości węgla ogrzewając tylko wodę użytkową i jest w gotowości do przełączenia w tryb normalny. Tak więc akurat w moim przypadku opcja Auto Lato może być użyteczna.

Rozumiem, że mój przypadek nie dotyczy zbyt wielu osób i pewnie było by lepiej gdyby firma zajęła się na przykład algorytmem spalania niż tego typu pierdołami. Ale po pierwsze nie miałem na razie nawet zamiaru pisać do producenta softu w tej sprawie a jedynie przedstawiłem to tu na tym forum i to po wpisie minertu który pierwszy wyszedł z podobnym pomysłem. Po drugie wydaje mi się, że mając obecnie opcję Auto Lato dla czujnika zewnętrznego, dla producenta eCoal.pl to chyba niezbyt wielki problem zaimplementować tą samą funkcję z czujnikiem wewnętrznym.

A tak w ogóle to po tym sezonie grzewczym zakładam zawory termoregulacyjne i poważnie zastanawiam się nad przeróbką instalacji, więc mam nadzieję, że w przyszłym sezonie ten problem akurat nie będzie już mnie dotyczył.

Edytowane przez peem26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...