Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palnik BRUCER + sterownik eCoal


zawijan

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież EkoPlus to rozwinięcie wersji Eko, wiec tu własnie zostały usunięte pewne niedociągniecia. A czy powstały nowe ? To tak można sobie gdybać w nieskończoność. Jak dla mnie wybór jest oczywisty EkoPlus, pozostaje tylko kwestia mocy. Trzeba iść do przodu a nie cofać się.

 

Zgadzam się. Zastanawiać się można bardzo długo. Osobiście proponowałbym przewymiarowanie kotła - wtedy pozostaje tylko model Eko 24kW. Gdybyś jednak zdecydował się na 16 kW to wtedy na Twoim miejscu wybrałbym EKO Plusa choćby ze względu na wymiennik rurowy. Więcej napisać nie mogę, bo kotła nie widziałem na oczy poza strona producenta. Co do samego palnika to musisz porozmawiać z Zawijanem. Nie wiem kiedy planujesz zakup kotła, ale w drugiej połowie lutego jak co roku w Łodzi odbywają się targi Interbud. Nie wierzę, że lokalni dystrybutorzy nie wystawią z tej okazji najnowszego modelu Ogniwa. Może to pomoże w wyborze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.seban. Twoje obawy są uzasadnione, mój wybór padł na eko 15kw i ten piec spokojnie pociągnie w największe mrozy 20kw, z tego co wiem eko plus 16kw ma zmniejszony palnik i takich mocy nie osiągnie jak eko 15kw, tak mi się wydaje że przy Twoim ociepleniu i metrażu 16kw wystarczy ale może źle mi się wydaje ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za wszystkie rady. Szalę na tą chwilę przeważa 25kW - a nóż nam do głowy wpadnie zrobienie użytkowego poddasza. Trza będzie parę grzejników dołożyć, to i piec pociągnie.

 

Stoję przed podobnym dylematem. Może w przyszłości będziemy podnosić domek i adaptować poddasze dla córki.. Zawsze w takim wypadku lepiej mieć parę kW rezerwy na piecu a zaoszczędzone pieniążki na wymianę kotła przeznaczyć ot choćby na swoje przyjemności. Ponadto po tych 3 miesiącach eksploatacji pieca i całego układu CO widzę pewne błędy projektującego w zakresie umiejscowienia grzejników a właściwie ich braku w 2 newralgicznych miejscach. Serce mnie troszkę boli bo jeszcze nie wprowadziliśmy się, ściany pomalowane prawie wszystko wykończone i gotowe a tu należałoby to poprawić i pruć ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EKO PLUS jest takim dorosłym EKO. Zebrane w nim zostały wszystkie doświadczenia z eksploatacji OGNIWO EKO i PONAR EKO (to wszystko nasze dzieci).

EKO PLUS jest zdecydowanie lepszy od EKO. A palnik BURNER-S jest zdecydowanie lepszy od palnika BRUCER.

Zobaczyć go można będzie na Targach Expo Silesia w Sosnowcu. Zobacz http://zawijan.wordpress.com/

 

Jeśli nie jesteś całkiem pewny, co do potrzebnej mocy - bierz 25kW. Kotły typoszeregu EKO PLUS nie mają przewymiarowania mocy w górę. Dzięki temu (między innymi) lepiej pracują na małych mocach.

 

Kiedy pojawi się 25kW w sprzedaży. Tak mniej-więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan czy myślisz ze praca cykliczna pompy CO może być szkodliwa dla Kotla? Pytam bo zauważyłem skropliny w rurze łączącej kocioł z kominem. Mam włączona teraz prace cykliczna CO bo przy najniższej nastawie CO i pracy pompy ciągłej przegrzewa mi pomieszczenia. Czy jest jakiś inny sposób żeby to wyeliminować? Dodam ze nie posiadam żadnych zaworów 3,4 drogowych ani pompy mieszającej. Przy pracy ciągłej pompy różnica miedzy temp zasilania i powrotu to max 4 stopnie dlatego sie nie decydowałem na cos takiego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim.

Jesteśmy w trakcie budowy naszego wymarzonego :)

Co do źródła ogrzewania wybór padł na piec ekogroszkowy. Po wieeeeelu godzinach spędzonych przed kompem, czytaniu opinii, porównywaniu wybraliśmy: piec z BRUCEREM + sterownik eCoal. I tu się pojawił mały zonk - znalezienie ekipy, która by się podjęła tego tematu :bash:

Tak więc szanowni forumowicze - może macie kogoś do polecenia z Łodzi lub okolic, kogo można by "ożenić" z tematem pieca, kotłowni, grzejników i rozprowadzenia wszelkich rurek po nowym domku? Może być rzecz jasna na priv. Wdzięczni będziemy niesłychanie.

 

Witam.....jak chcesz, to podjedź do firmy CARBON II z siedzibą w Łodzi ul. Węglowa 14. Oni mają skład węgla oraz zajmują sie instalacjami c.o. i są dystrybutorem OGNIWO i PONAR. Ja rozmawiałem z nimi i generalnie bardziej polecają PONAR-a ( ale chyba dlatego że go serwisują a OGNIWA juz nie)

link: http://www.carbon2.pl/index.htm

 

wg mojej oceny to jednak są troche drodzy....ale to pojęcie względne. :-)

Edytowane przez jorgo
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.....jak chcesz, to podjedź do firmy CARBON II z siedzibą w Łodzi ul. Węglowa 14. Oni mają skład węgla oraz zajmują sie instalacjami c.o. i są dystrybutorem OGNIWO i PONAR. Ja rozmawiałem z nimi i generalnie bardziej polecają PONAR-a ( ale chyba dlatego że go serwisują a OGNIWA juz nie)

link: http://www.carbon2.pl/index.htm

 

wg mojej oceny to jednak są troche drodzy....ale to pojęcie względne. :-)

 

Generalnie też mieli mi robić kotłownie ale zrezygnowałem bo jak to napisałeś są drodzy:( Wystarczy wziąć instalatora z papierami z ogłoszenia dać mu schemat przed oczy i zrobi to równie dobrze a taniej. Co do kupna pieca to już bywa różnie ja trafiłem na promocję przez neta, może warto poczekać.

Co do Ponar-a i Ogniwa to jednak Panowie z Carbon-u mają racje że polecają bardziej tego pierwszego bo jest to jednak bardziej dopracowana konstrukcja było już o tym kawałek czasu temu w tym wątku ale niestety Ponar ma przegięte ceny i to jest jego największą wadą.

W każdym bądź razie warto pojechać do Carbon bo można kotły ob lukać ocenić i przy okazji ciekawych rzeczy dowiedzieć, panowie maja naprawdę solidną wiedzę w tym temacie.

Edytowane przez Slaveta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan czy myślisz ze praca cykliczna pompy CO może być szkodliwa dla Kotla? Pytam bo zauważyłem skropliny w rurze łączącej kocioł z kominem. Mam włączona teraz prace cykliczna CO bo przy najniższej nastawie CO i pracy pompy ciągłej przegrzewa mi pomieszczenia. Czy jest jakiś inny sposób żeby to wyeliminować? Dodam ze nie posiadam żadnych zaworów 3,4 drogowych ani pompy mieszającej. Przy pracy ciągłej pompy różnica miedzy temp zasilania i powrotu to max 4 stopnie dlatego sie nie decydowałem na cos takiego...

 

Jak zauważasz kropelki wody, to znaczy, że temp. spalin schodzi zbyt nisko.

Jest to zjawisko występujące szybciej właśnie w kotłach z kanałami pionowymi. Tutaj efekt kondensacji wody występuje szybciej jak w modelach tzw górnokanałowych.

 

 

Spróbuj podnieść nastawę na kotle, musisz zwiększyć temp. spalin.

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie też mieli mi robić kotłownie ale zrezygnowałem bo jak to napisałeś są drodzy:( Wystarczy wziąć instalatora z papierami z ogłoszenia dać mu schemat przed oczy i zrobi to równie dobrze a taniej. Co do kupna pieca to już bywa różnie ja trafiłem na promocję przez neta, może warto poczekać.

Co do Ponar-a i Ogniwa to jednak Panowie z Carbon-u mają racje że polecają bardziej tego pierwszego bo jest to jednak bardziej dopracowana konstrukcja było już o tym kawałek czasu temu w tym wątku ale niestety Ponar ma przegięte ceny i to jest jego największą wadą.

W każdym bądź razie warto pojechać do Carbon bo można kotły ob lukać ocenić i przy okazji ciekawych rzeczy dowiedzieć, panowie maja naprawdę solidną wiedzę w tym temacie.

 

No ja niestety nie zobaczyłem, bo źle trafiłem...piątek, po 15:00, pan mnie przeprosił i powiedział ze nie ma kluczy do pomieszczenia z kotłami ( dziwne to trochę).......ja jednak mimo to skłaniam się coraz bardziej ku Ogniwu Eko Plus 16 kW, PONAR faktycznie odstrasza ceną...... ......jest jeszcze drugi dystrybutor w Koluszkach, po niedzieli postaram się tam podjechać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.....jeżeli poruszony został temat wpływu temperatury spalin na kocioł oraz przewody spalinowe ( rozumiem komin) to ja mam kilka pytań.

Otóż w przypadku kotła Ogniwo Eko Plus 16 kW mówi się ze jest to kocioł niskotemperaturowy. Szkoda , że na stronie producenta nie ma dokumentacji DTR do tych "PLUSÓW"....:-(

Ale w DTR Ogniwo Eko znalazłem taki zapis: "Jednak użytkowanie kotła przy zbyt małym odbiorze ciepła (np. podgrzewanie wody w okresie letnim przy wyłączonych

grzejnikach) może powodować wkraplanie kondensatu na zewnętrznych powierzchniach płaszcza wodnego i przyspieszone zużycie kotła."

I tu moje obawy oraz pytanie: w takim razie jak się przed tym obronić, jak uchronić piec? Ponadto jak będą skropliny w kotle to pewno i w kominie także......no bo temp. spalin niska, itp........Moim głównym celem wymiany starego kotła węglowego na kocioł z podajnikiem jest właśnie ogrzewanie c.w.u. latem.....a tu takie kwiatki.

W moim przypadku jeszcze nie jest za późno :-)

 

Druga myśl jaka mi się nasuwa w tym temacie to to, że po przeanalizowaniu wielu ofert wielu różnych marek dochodzę do wniosku, że producenci eksponują tylko same pozytywy, natomiast nic się nie mówi o negatywach. No bo zachwala się ze kociołek ma wspanialły palnik i spala trudny węgiel, miał, pellety itp......że ma wielką sprawność, że super sterownik, że podajnik, że mało spala itp.....ale są to wszystko dane o których klient przekona się dopiero w praktyce. I nawet jeśli się zawiedzie, to spali więcej opału przez co poniesie dodatkowe koszty ......ku chwale ojczyzny...;p Czy w tym wszystkim chodzi tylko o to, żeby sprzedać towar za jak największe pieniądze.....ale jakość to już niech się klient martwi? A w końcu wydać 10 tysięcy czy coś koło tego i wyrzucić kocioł po 4-5 latach jak się skończy gwarancja, to mi sie nie uśmiecha :bash:

Natomiast producenci Kotłów - i tu mam na uwadze wszystkich , Ogniwo wymieniłem powyżej, ponieważ najbardziej nim jestem zainteresowany - przemilczają w DTrR negatywy. Bo właśnie mam np. pytanie do zawijana: czy w Instytucie prowadzicie np. badania nad trwałością ścian kotłów w odniesieniu do tych siarkowych skroplin, czy to jest zbadane, czy tylko wiemy ogólnie ze tak się dzieje? czy np. zostało zbadane czy kocioł będzie lepiej chroniony przed skroplinami w przypadku zastosowania zaworu 4 drogowego czy może bypassa...a może pompki?

 

Mówię o tym, ponieważ jak już napisałem, mam piec węglowy który często pracuje z temp. ok. 40 stopni, komin wymurowany metodą tradycyjna czyli cegła na zaprawie cementowo - wapiennej, i wszystko jest ok. Piec grzeje a komin ciągnie. Nic się nie dzieje. I teraz jak stałem się mądrzejszy dzięki Wam, o wiedzę związaną z kotłami to mam znowu obawy: czy jeśli zainstaluje kocioł na ekogroszek to nie utopię pieniędzy, bo np. za 5 lat będę musiał wymienić piec bo się okaże że "zgnił" od korozji albo wyniknie problem z kominem bo będą niskie temp. spalin i zacznie się pocić na ścianach w pokoju........? A nie chce byc mądrym po szkodzie......:-)

Edytowane przez jorgo
uzupelnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER.....podaj swoje typy kotłów które są przed Ogniwem :-)

Z góry dziękuję.

 

jorgo - zaznaczam, że to mój subiektywny wybór (na podstawie własnych doświadczeń i potrzeb):

 

1. Skam-P Premium z palnikiem Ekoenergia i sterownikiem Puma/Ognik/Tatarek w zależności od potrzeb

2. RBR Ekouniwersal z Brucer 2 generacji

3. Ogniwo Eko z eCOAL

 

Zaznaczam, że w tamtym wpisie chodziło mi o Ogniwo Eko, natomiast nie znam Ogniwo Eko Plus i nie wiem jak się "plasuje".

 

Poza najlepszymi palnikami na których można spalać miał z ekogroszkiem i sterownikami ważna jest dla mnie łatwość czyszczenia kanałów poziomych (mam porównanie z pionowymi i niech nikt mi nie opowiada, że to jest podobnie łatwe i czyste).

 

Gdy będę polecał kocioł kolejnemu sąsiadowi wtedy poświęcę trochę czasu i poczytam o Eko Plus oraz nowych, małych palnikach montowanych w Skam-P, i wtedy może zweryfikuję swój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jorgo - zaznaczam, że to mój subiektywny wybór (na podstawie własnych doświadczeń i potrzeb):

 

1. Skam-P Premium z palnikiem Ekoenergia i sterownikiem Puma/Ognik/Tatarek w zależności od potrzeb

2. RBR Ekouniwersal z Brucer 2 generacji

3. Ogniwo Eko z eCOAL

 

Zaznaczam, że w tamtym wpisie chodziło mi o Ogniwo Eko, natomiast nie znam Ogniwo Eko Plus i nie wiem jak się "plasuje".

 

Poza najlepszymi palnikami na których można spalać miał z ekogroszkiem i sterownikami ważna jest dla mnie łatwość czyszczenia kanałów poziomych (mam porównanie z pionowymi i niech nikt mi nie opowiada, że to jest podobnie łatwe i czyste).

 

Gdy będę polecał kocioł kolejnemu sąsiadowi wtedy poświęcę trochę czasu i poczytam o Eko Plus oraz nowych, małych palnikach montowanych w Skam-P, i wtedy może zweryfikuję swój wybór.

 

No wiadomo, że subiektywny....ale dziękuję. Ja na chwile obecną rozważam najbardziej zakup Ogniwo Eko Plus 16 kW, ale i Skam-P-owi nie powiedziałem stanowczego NIE . Przyglądam się także innym kociołkom. Zawsze tak robię, cokolwiek bym nie kupował. Ostatnio amplituner i kolumny kupowałem prawie 2 miesiące.....lubię po prostu wybrać najbardziej optymalny dla mnie produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jorgo - zaznaczam, że to mój subiektywny wybór (na podstawie własnych doświadczeń i potrzeb):

 

1. Skam-P Premium z palnikiem Ekoenergia i sterownikiem Puma/Ognik/Tatarek w zależności od potrzeb

2. RBR Ekouniwersal z Brucer 2 generacji

3. Ogniwo Eko z eCOAL

 

Zaznaczam, że w tamtym wpisie chodziło mi o Ogniwo Eko, natomiast nie znam Ogniwo Eko Plus i nie wiem jak się "plasuje".

 

Poza najlepszymi palnikami na których można spalać miał z ekogroszkiem i sterownikami ważna jest dla mnie łatwość czyszczenia kanałów poziomych (mam porównanie z pionowymi i niech nikt mi nie opowiada, że to jest podobnie łatwe i czyste).

 

Gdy będę polecał kocioł kolejnemu sąsiadowi wtedy poświęcę trochę czasu i poczytam o Eko Plus oraz nowych, małych palnikach montowanych w Skam-P, i wtedy może zweryfikuję swój wybór.

 

A tak z ciekawości to co rbr ma lepszego od ogniwo eko? Z tym czyszczeniem tez bym nie przesądzał , byl u mnie ostatnio kuzyn, on ma kanały poziome jak zobaczył czyszczenie ogniwa powiedział ze żałuje ze nie kupił z pionowymi (wystarczy wybrac z wyczystki co 3 czyszczenia ). Uważam ze to nawet nie powinno być żadne kryterium - po prostu jak kto woli albo jak komu pasuje do wielkości i projektu kotłowni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja niestety nie zobaczyłem, bo źle trafiłem...piątek, po 15:00, pan mnie przeprosił i powiedział ze nie ma kluczy do pomieszczenia z kotłami ( dziwne to trochę).......ja jednak mimo to skłaniam się coraz bardziej ku Ogniwu Eko Plus 16 kW, PONAR faktycznie odstrasza ceną...... ......jest jeszcze drugi dystrybutor w Koluszkach, po niedzieli postaram się tam podjechać :-)

 

Jorgo podjechać jak najbardziej możesz. Ale bardziej pod względem sprawdzenia ceny. Bo pod względem merytorycznym niczego się więcej od nich nie dowiesz. Miałem z nimi kontakt w ubiegłym roku na targach Interbud i Panowie którzy z założenia powinnii służyć wiedzą zainteresowanym mieli jej w moim przekonaniu mniej niż ja po kilku miesiącach śledzenia tego wątku a przede wszystkim blogu Zawijana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...