Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palnik BRUCER + sterownik eCoal


zawijan

Recommended Posts

Ja najpierw daję pompę CO na maksa, potem otwieram stopniowo zawór na maksa i dopiero gdy to nie pomaga podnoszę temperaturę.

 

Przy wyższej temp. są większe straty, więc staram się jej unikać jeśli to nie konieczne.

 

Kolega jorgo mnie wcześniej nie zrozumiał - ja posiadam zawór 3-drożny w trybie mieszacza, ale widzę, że mam chłodny powrót.

Niestety mój "miśtalator" od instalacji był tak mądry, że podpiął mi podłogówkę bez mieszacza i wszystko co idzie na CO idzie też na podłogówkę,

więc muszę uważać z temperaturą wyjściową za zaworem. Do poprawki na następny sezon... między innymi zmiana na zawór 4-drożny i przełożenie 3-drożnego na podłogówkę + pompa. A układ CWU też mi osiołek podłączył za zaworem 3-drożnym i w bojlerze zimno, musiałem przestawić CWU na gazówkę.

Dopiero zamieszkałem i zacząłem się wczytywać co tam u mnie za cuda porobił no i wyszło wszystko... niestety nie myślałem, że hydraulika muszę również tak pilnować.

 

Obecnie[było rano] na kotle mam 60st, za zaworem ~44st, powrót ~37st, na dworze -2,5st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzięki panowie za odp, Jorgo piec mam suchy jak pieprz komin również suchy, kropelki są na oknie w domu na dolnej ramie, żeby ich nie było musiałoby więcej ciepła uciekać na zewnątrz, kiedyś okno o współczynniku 1.1 było dobre, teraz montuje się okna 3 szybowe, w tych nie powinno być kropelek wody. Pozostaje zamontowanie 3 szybę w postaci foli bezbarwnej termo izolacyjnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jorgo mnie wcześniej nie zrozumiał - ja posiadam zawór 3-drożny w trybie mieszacza, ale widzę, że mam chłodny powrót.

Niestety mój "miśtalator" od instalacji był tak mądry, że podpiął mi podłogówkę bez mieszacza i wszystko co idzie na CO idzie też na podłogówkę,

więc muszę uważać z temperaturą wyjściową za zaworem. Do poprawki na następny sezon... między innymi zmiana na zawór 4-drożny i przełożenie 3-drożnego na podłogówkę + pompa. A układ CWU też mi osiołek podłączył za zaworem 3-drożnym i w bojlerze zimno, musiałem przestawić CWU na gazówkę.

Dopiero zamieszkałem i zacząłem się wczytywać co tam u mnie za cuda porobił no i wyszło wszystko... niestety nie myślałem, że hydraulika muszę również tak pilnować.

 

Obecnie[było rano] na kotle mam 60st, za zaworem ~44st, powrót ~37st, na dworze -2,5st.

 

No widać, że wziąłeś sobie zajebistego znawcę.........ja bym go ściągnął...niech teraz przerabia jak powinno być....albo wziął innego i żeby on poprawił, wystawił fakturę , a ten "fachura" nie odda teraz kaskę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest sensowniejsze? [zawór 3-drożny w trybie mieszacza, tzn. powrót z grzejników wraca do obiegu CO i częściowo do kotła]

 

Otwieranie zaworu 3-drożnego, czy podnoszenie temperatury na kotle ??

Niby tu i tu wzrasta temperatura CO, ale jak to się ma do mieszania wody i temperatury powrotu do kotła ??

 

Np. obecnie mam temperaturę kotła 60 stopni i zawór na 4 pozycji [z 10].

Ok a jak te wszystkie zawory maja sie do pracy cyklicznej pompy CO ? Czy w chwili postoju pompy przez zawór 4d Bedzie sie mieszać woda w kotle? Czy utworzy sie pętla grawitacyjnie? Jakoś nie bardzo w to wierze dlatego chyba na wiosnę jednak pompę mieszająca założę. Przy pracy ciągłej pompy problemu nie ma u mnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie tej białej, poziomej części wymiennika nie jest chyba zbyt przyjemne (dojście od góry) ?

 

chochla - czy na filmie, który kiedyś wrzuciłeś czyściłeś tą część ?

 

Nie bo nie bylo potrzeby. Ta biala czesc to tylko plyta ceramiczna. To co lezy na niej nie powoduje w zadne sposob obnizenia sprawnosci kotla wiec mozna to robic bardzo rzadko. Bierze sie po prosu pogrzebacz i zsypuje do komory spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wykraplanie zależy od różnicy temperatur?

Posrednio.

Bezposrednio wykraplanie wody zalezy od temperatury powietrza i jego wilgotnosci. Para wodna zaczyna sie wykraplac z powietrza w momencie przekroczenia (w dol) punktu rosy. Punkt rosy natomiast to w skrocie temperatura do ktorej trzeba obnizyc powietrze aby para wodna w nim zawarta stala sie nasycona. (Napisalem posrednio bo im wieksza temperatura tym wiecej pary wodnej moze zawierac czyli tym wyzszy w wartosciach bezwglednych jest punkt rosy. Zauwaz, ze woda na oknach wykrapla sie np bardzo latwo w kuchni przy gotowaniu - gotujaca sie potrawa 'emituje' duzo pary wodnej jednoczesnie podgrzewajac powietrze wokol. W takich warunkach wilgotnosc wzgledna powietrza jest stosunkowo duza co w efekcie powoduje wysoka wartosc punktu rosy i strumienie wody na oknach, ktore zazwyczaj maja temperature nizsza niz ow punkt rosy.)

Troche to ciezko wyjasnic w przystepny sposob. Najlatwiej poszukaj sobie i przenalizuje tabele punktow rosy. Patrzac na nia latwo zrozumiesz o co mi chodzi.

Edytowane przez chochla72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a jak te wszystkie zawory maja sie do pracy cyklicznej pompy CO ? Czy w chwili postoju pompy przez zawór 4d Bedzie sie mieszać woda w kotle? Czy utworzy sie pętla grawitacyjnie? Jakoś nie bardzo w to wierze dlatego chyba na wiosnę jednak pompę mieszająca założę. Przy pracy ciągłej pompy problemu nie ma u mnie ...

Nijak. Pompa CO nie pracuje wiec zadna chlodna woda nie wplywa do wymiennika wiec nie ma problemu. I nie ma tu zadnego znaczenia czy masz zawor n-drogowy, termostat czy pompe mieszajaca. Powiem inaczej. Wlaczenie pompy mieszajacej przy wylaczeniu pompy CO powoduje tylko straty... pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nijak. Pompa CO nie pracuje wiec zadna chlodna woda nie wplywa do wymiennika wiec nie ma problemu. I nie ma tu zadnego znaczenia czy masz zawor n-drogowy, termostat czy pompe mieszajaca. Powiem inaczej. Wlaczenie pompy mieszajacej przy wylaczeniu pompy CO powoduje tylko straty... pradu.

Tzn ze Twoim zdaniem pompa mieszajaca nic nie daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyobraziles sobie sytuacje kiedy pompa CO nie pracuje i powrot sie wychladza , pompa rusza i wpycha przez okolo srednio 1min( czas zalezny od odleglosci do zaworu ) ta wode o temp 30stopni do kotla? Z racji umiejscowienia pompy i sposobu jej dzialania uwazam ze to lepsze wyjscie przy pracy cyklicznej. Zawor jest lepsy przy ciaglej pracy pompy ale ten problem u mnie nie wystepuje..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nijak. Pompa CO nie pracuje wiec zadna chlodna woda nie wplywa do wymiennika wiec nie ma problemu. I nie ma tu zadnego znaczenia czy masz zawor n-drogowy, termostat czy pompe mieszajaca. Powiem inaczej. Wlaczenie pompy mieszajacej przy wylaczeniu pompy CO powoduje tylko straty... pradu.

 

Tzn. chochla72 ja chyba bym się jednak z Tobą nie zgodził.....bo jeśli się spojrzy na ten schemacik......http://esterownik.pl/remote/130

przecież jak jest wyłączona pompa co, to pracująca pompa mieszająca jest w obwodzie wcześniej, jak kociołek na zasilaniu ma uzyskaną jakąś temperaturę, bo musi mieć jak się wyłaczy pompa co, to mieszająca tłoczy sobie cieplejszą wodę w króciutkim obwodzie......wiadomym jest że prąd musi pobierać,,,,,

 

jack18...zawór 4 drogowy czy inny sam w sobie nie będzie mieszać wody.......musi byc pompa, on tylko tworzy większe lub mniejszą ścieżkę w układzie dla wody....

ja to tak widzę...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bo nie bylo potrzeby. Ta biala czesc to tylko plyta ceramiczna. To co lezy na niej nie powoduje w zadne sposob obnizenia sprawnosci kotla wiec mozna to robic bardzo rzadko. Bierze sie po prosu pogrzebacz i zsypuje do komory spalania

 

Ok rozumiem, że to czyści się rzadko, ale patrząc na przekrój to takie proste to nie jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack praca cykliczna pompy źle wpływa na temperaturę powrotu, sam to testowałem, gdy pompa C.O. przestaje pracować cały układ się schładza ,a najszybciej powrót, u mnie temp po ponownym ruszeniu pompy spadała nawet o 10st . Stabilną pracę układu zapewnia ciągła praca pompy C.O.

 

 

Suspenser czemu jesteś tak cięty na Ogniwo? Stale masz jakieś fochy to już zaczyna być nudne, "a to to, a to tamto i owamto". Nikt Cię nie namawia na Ogniwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack18...napisz jak rozumiesz prace cykliczną.??

 

Praca cykliczna to taka opcja pracy pompy w sterowniku. Możesz w niej ustawić czas pracy i czas postoju pompy wedle Twojego zapotrzebowania. Przy pracy cyklicznej najczęściej piec działa w ten sposób ze grzeje, wyłącza sie podczas postoju pompy bo przekracza zadana temp około 4stopnie ( u mnie tak jest) pompa sie załącza i pompuje nagrzana wodę do grzejników i tak w kolo. Celem tej pracy jest utrzymanie stałej temperatury i nie przegrzewania pomieszczeń. Przy mojej instalacji opcja pracy bardzo pozadana szczególnie w okresie przejściowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack praca cykliczna pompy źle wpływa na temperaturę powrotu, sam to testowałem, gdy pompa C.O. przestaje pracować cały układ się schładza ,a najszybciej powrót, u mnie temp po ponownym ruszeniu pompy spadała nawet o 10st . Stabilną pracę układu zapewnia ciągła praca pompy C.O.

 

 

Suspenser czemu jesteś tak cięty na Ogniwo? Stale masz jakieś fochy to już zaczyna być nudne, "a to to, a to tamto i owamto". Nikt Cię nie namawia na Ogniwo.

 

Ja wiem Darase dlatego myslalem wlasnie o pompie mieszajacej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser czemu jesteś tak cięty na Ogniwo? Stale masz jakieś fochy to już zaczyna być nudne, "a to to, a to tamto i owamto". Nikt Cię nie namawia na Ogniwo.

 

E tam od razu "cięty" - powiedziałbym dociekliwy a to dlatego, że jest to jeden z 3 najlepszych wg mnie kotłów, a że ma inny wymiennik od mojego to interesują mnie szczegóły je różniące.

 

W tym konkretnym przypadku zauważyłem, że gdy wrzucałem filmik z czyszczeniem CAŁEGO wymiennika poziomego w odpowiedzi na film z czyszczeniem pionowego to okazuje się, że ten pionowy nie był czyszczony kompleksowo tzn. dochodzi do tego ta półka oraz boczna wyczystka o czym w filmiku nie było.

 

Zobaczymy jak wyjdzie porównanie wpływu braku czyszczenia tych 2 typów wymienników na temperatury spalin/czopucha, bo na razie padła teza, że pionowy trzeba czyścić rzadziej - sam jestem ciekaw wyników tylko nie wiem czy pogoda pozwoli na dokończenie prób (ostatnio jest ciepło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jack18...ja to mam zamiar zrobić w taki sposób: jedna pompka co na powrocie z zaworem kulowym...tak jak mam teraz......na zasilaniu zawór 4 drogowy i z niego odejście bypassem na powrót do kotła, ale przed zaworem odejście na bojler poziomy ......taka mam koncepcję, prosto i bez komplikacji myślę ze resztę załatwi sterowniczek i już......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...