Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Palnik BRUCER + sterownik eCoal


zawijan

Recommended Posts

Słuchaj, zacznij czytać ze zrozumieniem chyba że "przekracza to Twoje możliwości".

Wyraźnie napisałem w ramach przypomnienia wszystkim co zaleca producent odnośnie czyszczenia kanału powietrza w brucerze. Jasne jest że jeżeli przypominam zalecenia producenta to sam się do tego stosuje. Muszę to teraz znowu Ci tłumaczyć przez parę postów? Inni jakoś nie mają z tym problemu, o czymś to świadczy.

 

To, że ktoś pisze o tym co producent zaleca nie jest jednoznaczne z tym, że tego zawsze przestrzega.

 

Dla mnie to kolejna obsługa, której u mnie nie ma (przy stałej retorcie) - wystarczy, że raz zamontowałem kielich palnika uszczelniając go silikonem i raz w roku (latem) odkręcam nakrętkę pod palnikiem, i spada do popielnika dekiel na którym zbiera się miał - potem zakładam dekiel, dokręcam i to wszystko.

 

Może inni nie są tak wnikliwi, ale ja widzę, że coraz więcej czynności obsługowych pojawia się w tych kotłach i chyba odkrywaniem ich niektórych denerwuję, bo woleliby, żeby klient dopiero po zakupie kotła się o tym dowiedział i "siedział cicho" myśląc, że w innych kotłach wygląda to tak samo.

 

Czy możesz podać listę kolejnych, nie opisanych jeszcze czynności obsługowych tego kotła od razu, żeby było wszystko jasne, czy to już była ostatnia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To, że ktoś pisze o tym co producent zaleca nie jest jednoznaczne z tym, że tego zawsze przestrzega.

 

Dla mnie to kolejna obsługa, której u mnie nie ma (przy stałej retorcie) - wystarczy, że raz zamontowałem kielich palnika uszczelniając go silikonem i raz w roku (latem) odkręcam nakrętkę pod palnikiem, i spada do popielnika dekiel na którym zbiera się miał - potem zakładam dekiel, dokręcam i to wszystko.

 

Może inni nie są tak wnikliwi, ale ja widzę, że coraz więcej czynności obsługowych pojawia się w tych kotłach i chyba odkrywaniem ich niektórych denerwuję, bo woleliby, żeby klient dopiero po zakupie kotła się o tym dowiedział i "siedział cicho" myśląc, że w innych kotłach wygląda to tak samo.

 

Czy możesz podać listę kolejnych, nie opisanych jeszcze czynności obsługowych tego kotła od razu, żeby było wszystko jasne, czy to już była ostatnia ?

 

To są zalecenia producenta a nie wymogi, ja mam pierwszy sezon ten piec i nie wiem czy jest taka konieczność raz czy dwa na sezon. Z drugiej strony nie jest to jakieś kłopotliwe bo wyjęcie tej korony odkurzenie kanału powietrza i przyklejenie z powrotem to zaledwie 30 min do tego 2h odczekać na wyschnięcie i można jechać dalej parę miesięcy. Są na pewno ludzie którzy w ogóle tego nie ruszają i też im wszystko działa więc...

To jest jedyna czynność obsługowa przy brucerze i nie jest to jakaś wiedza tajemna, na stronie PONAR-a jest dostępna w pdf cała instrukcja brucera którą można sobie ściągnąć i poczytać.

Myślę że ta czynność to jest mała cena za możliwość palenia gorszym jakościowo opałem a zarazem tańszym. Spróbuj u siebie zarzucić worek miału a będziesz wiedział o co chodzi. Z reszto nie docenisz brucer-a i eCoal-a dopóki go nie kupisz i nie zobaczysz jak chodzi na np. miale. Po tym sezonie przerzucę się na miał i zaoszczędzę parę setek więc myślę że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że ktoś pisze o tym co producent zaleca nie jest jednoznaczne z tym, że tego zawsze przestrzega.

 

Dla mnie to kolejna obsługa, której u mnie nie ma (przy stałej retorcie) - wystarczy, że raz zamontowałem kielich palnika uszczelniając go silikonem i raz w roku (latem) odkręcam nakrętkę pod palnikiem, i spada do popielnika dekiel na którym zbiera się miał - potem zakładam dekiel, dokręcam i to wszystko.

 

Może inni nie są tak wnikliwi, ale ja widzę, że coraz więcej czynności obsługowych pojawia się w tych kotłach i chyba odkrywaniem ich niektórych denerwuję, bo woleliby, żeby klient dopiero po zakupie kotła się o tym dowiedział i "siedział cicho" myśląc, że w innych kotłach wygląda to tak samo.

 

Czy możesz podać listę kolejnych, nie opisanych jeszcze czynności obsługowych tego kotła od razu, żeby było wszystko jasne, czy to już była ostatnia ?

 

Nie przesadzaj. Wydaje mi sie ze trochę zbyt barwnie przedstawiasz niektóre sprawy . Po pierwsze myślę ze nikt normalny nie bedzie co 1,5-2 tony spalonego paliwa tam zaglądał bo nie ma takiej potrzeby po drugie z tego co pamiętam w zwyklej retorcie jarecki zalecał odkręcenie talerzyka co 1,5 miesiąca wiec zalecenia to jedno a praktyka drugie. W samochodzie z silnikiem benzynowym tez sie zaleca wymianę świec co 15tys a prawie każdy jeździ po 50- 60tys.Myslisz ze komuś zależy na ukrywaniu faktów? Jeśli masz potrzebę i ochotę ściągania korony i czyszczenia co chwile palnika to możesz czyścic ale ja na pewno bym tego nie robił w sezonie grzewczym. Nie wiem do czego Ty zmierzasz ale tak naprawdę wygląda to tak ze na sile chcesz udowodnić wszystkim ze dokonali złego wyboru kupując ogniwo. Nie jest to prawda . W Tym kotle nie robi sie nic częściej niż w Twoim albo kotle innej firmy (jakiej zostawiam w domyśle) powiem inaczej - ten kocioł wymaga mniej czynności od zwykłego użytkownika niż inne jemu podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zjadło mi wpis pod kątem odpowiedzi Suspensera. Ale po kolei i tym razem na szybko. Po pierwsze w DTR większości kotłów ( również w moim Ponarze) znajduje zapis o sugerowanej min temp. CO 55 stopni. jak wygląda praktyka - wystarczy wejść na stronę esterownik by się przekonać. Rozmawiałem również ostatnio ze sprzedawcą mojego kotła i wskazuje on, iż czynność ponownego wklejenia korony można ograniczyć do jednej na sezon. Jak jest w rzeczywistości pokaże praktyka. Podejrzewam, że podobnie jak z czyszczeniem kotła. Jeden czyści częściej, drugi stara się to odwlec możliwie jak najdłużej. W moim przypadku codzienna eksploatacja kotła sprowadza się do zasypania węgla ( JA bądź teść), wygarnięcia popiołu z popielnika (na ogół teść), czyszczenia kotła średnio do tej pory raz na miesiąc lub rzadziej (Ja). O czynnościach takich jak konieczność okresowego wklejenia korony informuje DTR, informował mnie sprzedawca- nikt nic nie ukrywa. Ponadto by nie przedłużać jeśli już tak niekorzystnie przedstawiasz nasze konstrukcje to wystarczy prześledzić inne wątki i wpisy użytkowników na temat ich problemów z innymi niż nasze konstrukcjami, które miały być wg wszelkich zapewnień bezobsługowe i cacy a niestety nie są. Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie piec zawiódł w te największe mrozy zjadł 36kg na dobę.

Dlaczego zawiodl? Przeciez to nie jest perpetum mobile. Temperatury mocno spadly to i spalanie musi wzrosnac. Fizyki nie przeskoczysz.

Zebys mial tego swiadomosc to w/g modelu teoretycznego jesli utrzymujesz 22* w budynku i spalasz przy tym 20kg przy 0* na zewnatrz, to dla -10 spalisz 29kg a przy -15* 34kg. Czy to bedzie Ogniwo czy jakikolwiek inny piec spalanie MUSI wzrosnac i to drastycznie przy takich mrozach. Ja dla 8* w pomieszczeniach w styczniu mialem 1 zasyp na 3 tygodnie i ciut na dnie zasobnika jeszcze zostawalo. Przy tych temperaturach co teraz nie starczy nawet na dwa pelne tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ta czynność to jest mała cena za możliwość palenia gorszym jakościowo opałem a zarazem tańszym. Spróbuj u siebie zarzucić worek miału a będziesz wiedział o co chodzi. Z reszto nie docenisz brucer-a i eCoal-a dopóki go nie kupisz i nie zobaczysz jak chodzi na np. miale. Po tym sezonie przerzucę się na miał i zaoszczędzę parę setek więc myślę że warto.

 

Wiem jak pracuje kocioł z Brucerem, który spala miał - sąsiad ma taki - Skam-P Premium i faktycznie na początku sezonu kupił ekogroszek, ale potem wypróbował miał i teraz już się na niego przerzucił (i jeszcze się dziwił, że ja w swoim kotle nie mogę go spalać) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj. Wydaje mi sie ze trochę zbyt barwnie przedstawiasz niektóre sprawy . Po pierwsze myślę ze nikt normalny nie bedzie co 1,5-2 tony spalonego paliwa tam zaglądał bo nie ma takiej potrzeby po drugie z tego co pamiętam w zwyklej retorcie jarecki zalecał odkręcenie talerzyka co 1,5 miesiąca wiec zalecenia to jedno a praktyka drugie. W samochodzie z silnikiem benzynowym tez sie zaleca wymianę świec co 15tys a prawie każdy jeździ po 50- 60tys.Myslisz ze komuś zależy na ukrywaniu faktów? Jeśli masz potrzebę i ochotę ściągania korony i czyszczenia co chwile palnika to możesz czyścic ale ja na pewno bym tego nie robił w sezonie grzewczym. Nie wiem do czego Ty zmierzasz ale tak naprawdę wygląda to tak ze na sile chcesz udowodnić wszystkim ze dokonali złego wyboru kupując ogniwo. Nie jest to prawda . W Tym kotle nie robi sie nic częściej niż w Twoim albo kotle innej firmy (jakiej zostawiam w domyśle) powiem inaczej - ten kocioł wymaga mniej czynności od zwykłego użytkownika niż inne jemu podobne.

 

Ok jack18 - zauważ, że zanim to napisałem pytałem co ile trzeba to czyścić i ponownie uszczelniać, więc to nie ja przesadziłem z częstotliwością - szkoda, że wtedy nie skomentowałeś wpisu Slaveta.

 

Jeśli faktycznie podobnie jak w moim kotle kanał powietrzny wypada wyczyścić raz w roku to jest ok.

 

Jak widzisz moja dociekliwość się przydaje - dzięki temu np. slaveta już wie, że może czyścić ten kanał raz w roku a nie 3 razy ;-)

 

sebsa - dzięki za konkretny opis

Porównuję konstrukcje, bo czasem rozwiązanie z jednej można zaadoptować do drugiej by uczynić ją jeszcze lepszą ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak pracuje kocioł z Brucerem, który spala miał - sąsiad ma taki - Skam-P Premium i faktycznie na początku sezonu kupił ekogroszek, ale potem wypróbował miał i teraz już się na niego przerzucił (i jeszcze się dziwił, że ja w swoim kotle nie mogę go spalać) :-)

 

Ale nie widziałeś jak pracuje Brucer z eCoal a to jest spora różnica. Nawet nie wiesz jaka to wygoda nie zastanawiać się i nie tracić czasu w kotłowni przy ustawianiu parametrów spalania. Zapodajesz co w danym momencie chcesz spalać (miał, ekogroszek ich mieszanki lub osobno) a sterownik robi wszystko za Ciebie co z reszto pokazałem na wykresach parę stron wcześniej. Dla mnie to była fundamentalna rzecz przy decyzji o zakupie pieca, w końcu pełna automatyka to przyszłość i o ile wiem żaden inny sterownik na rynku tego na razie nie potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie podobnie jak w moim kotle kanał powietrzny wypada wyczyścić raz w roku to jest ok.

 

Jak widzisz moja dociekliwość się przydaje - dzięki temu np. slaveta już wie, że może czyścić ten kanał raz w roku a nie 3 razy ;-)

 

Nie schlebiaj sobie za bardzo, z wnioskami zaczekam do końca sezonu w tedy otworzę retortę i sprawdzę ile pyłu się tam nagromadziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan. Jeszcze jedno pytanko i już nie mecze.Zawsze mnie nurtowało dlaczego pelety drewniane sa uważane za paliwo ekologiczne? Czy chodzi tu o spalanie (czystość spalania) czy o pozyskiwanie tego paliwa ? Żeby zrobić pelet trzeba mieć z czego a wycinkę drzew raczej ekologiczna nazwać nie można? Edytowane przez jack18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan. Jeszcze jedno pytanko i już nie mecze.Zawsze mnie nurtowało dlaczego pelety drewniane sa uważane za paliwo ekologiczne? Czy chodzi tu o spalanie (czystość spalania) czy o pozyskiwanie tego paliwa ? Żeby zrobić pelet trzeba mieć z czego a wycinkę drzew raczej ekologiczna nazwać nie można?

 

Pelety i ogólnie biomasa daje obieg węgla w środowisku. Przyjmuje się emisje CO₂ na zerowym poziomie tylko z tego względu że ten węgiel w obiegu pozostaje. Węgiel który się wydobywa jest do obiegu dodawany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martwcie się. Węgla nie zabraknie. Pomimo różnych manipulacji handlowców, którzy zawsze będą woleli sprzedać mało a drożej, niż dużo a taniej.

 

Jak to będzie rzutowało na ceny paliw do naszych kotłów? Można się spodziewać jakiś zmian czy tylko chodzi o stabilność w dostępie do groszków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawijan świetne rozwinięcie tematu jak również prywatne zdanie.

Kiedyś trafiłem na coś w stylu polak potrafi a mianowicie korki z wierzby energetycznej. Coś na wzór peletu ale polegające na cięciu niegrubych gałęzi wierzby na małe kawałki. W prywatnej plantacji na użytek własny redukują ilość potrzebnych operacji a tym sam zmniejsza się dodatkowa emisja CO₂. Założenia za to są jednak takie że nie wielu może sobie na nie pozwolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minertu zaglądnąłem wreszcie przez zaślepkę wentylatora po przeciwne stronie palnika i to co u mnie widać to światło żaru rzucane przez pierwsze nacięcie na ścianę komory napowietrzania. Przerzuciłem się jednak na 15kW i zobaczę jak to u mnie pójdzie. We wcześniejszych softach pamiętam były dwa ustawienia do wgrania przez program na PC: dla 15 i 24 kW oraz dla 35kW. Mam eko 24kW z ogniwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...