Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy tak działają rgulatory?... chyba nie!


mirostachu

Recommended Posts

Mam pytanie. Dom ogrzewany piecem kondensacyjnym. Parter podłogówka + 4 grzejniki, piętro podłogówka w lazience i grzejniki.

Mam 2 regulatory temperatury pokojowe osobny regulator dla parteru i osobny dla piętra.

 

Problem w tym że jak na piętrze spadnie temperatura poniżej ustawionej to nie ma sygnału grzania pomimo ze na regulatorze jest symbol palnika to piec sie nie uruchamia...... dopiero gdy na parterze spadnie temperatura ponizej ustawionej i padnie sygnał grzania dla parteru to od razu zaczyna grzac piętro.... Efekt jest taki ze zamiast dogrzewania piętra gdy tam spadnie temperatura musze czekac aż wychłodzi sie parter aby na piętrze tez aczęło grzac......

 

Moim zdaniem coś żle podpięte??? albo coś nie podpiete??

 

Prosze o info przed moją rozmową z instalatorem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wygodniej byłoby zamontować zawory termoregulacyjne (czy jak one sie tam nazywają) na parterze i zostawić regulator na pietrze. Będziesz miał taki sam komfort cieplny na obu kondygnacjach, bo przy obecnym ustswieniu zawsze gdzies bedzie za cieplo lub za zimno :(

 

Jeśli chcesz otrzymać konkretna odpowiedz od forumowych fachowców to musisz podac nazwe pieca i jakie regulatory zastosowałes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej100

 

Nie chce brnąć w dodatkowe koszty typu zawory termoregulacyjne. Dla mnie nawet dobrze by było gdybym mógł sobie różnicować wysokośc temperatury na poddaszu i parterze. Dzieki za porade ale może uda sie coś pozmieniac aby te regulatory zaczeły działas tak jak ja myśle.

 

 

Trociu:

 

Piec kondensacyjny - Beretta Compakt Green 25 esi

Regulatory - Euroster 2510TX

 

 

odnośnie pytania:

 

właśnie jest tak że jak sie załączy dolny to piec sie uruchamia i nie czeka na górny - prawdopodobnie bo na górze zawsze zimniej i z automatu on cały czas jakby w stanie gotowości do grzania ale tak jakby nie podłączony bo sam nie uruchamia pieca dopiero jak sie włączy dolny to ten górny się "budzi":)

 

sprawdze to jeszcze podwyższając temperature na programatorze u góry aby nie było sygnału grzania z tego programatora i zobacze czy jak padnie sygnał z dolnego to czy wtedy piec zagrzeje przy braku sygnału z góry.

 

 

Chyba nie jest problemem aby do takiego pieca jaki posiadam podłączyć 2 regulatory i aby działały one niezależnie czyli jak potrzeba cieplej na górze to pada sygnał i piecyk grzeje jak sie nagrzeje to piec sie wyłącza i tak samo dla dołu jak zimniej to grzeje.

 

Dzięki za zainteresowanie moim problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie są wydzielone dwa obiegi, osobno dla parteru i dla piętra, i do każdego z nich nie jest przypisany osobny regulator to życzę dobrej zabawy.

Bo jak ma to być? Na jednym obiegu grzewczym regulatory połączone AND - oba włączone i grzeje wszystko, jeden wyłączony i nie grzeje nic. Regulatory połączone OR - jeden włączony i grzeje wszystko, oba wyłączone nie grzeje nic.

Więc jak można sterować niezależnie parterem i piętrem? Proste - dwa regulatory i dwa obiegi. Każdy steruje swoim a kocioł uruchamia się zawsze kiedy którykolwiek z regulatorów go o to poprosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oddzielną pompę dla podłogówki zamontowaną w szafce gdzie znajduje się rozdzielacz do podłogówki. W szafce obok rozdzielacz bez pompy do kaloryferów które mam na parterze razem 4 kaloryfery: /salon, pokój, kotłownia, garaż/.

 

Na poczatku miałem zablokowaną pompę tą do podłogówki która nie tłoczyła wody na podłogówke ale pozostałe grzejniki na parterze grzały - moim zdaniem obieg ten napędzała pompa umieszczona w piecu - czy góry też ta pompa nie moze napędzac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie mówił że mam dwa obiegi niezalezne góra i dół. A jeśli tak nie jest to po co mam dwa regulatory skoro jeden by w zupełności wystarczył!!!!! Ten górny na razie jest prawie jako gadżet!!!

 

Według mnie coś nie jest tak podpięte ale mam nikłą wiedze na ten temat więc słucham Waszych wszystkich porad.

 

mkesz 20:

Skoro pompa przy rozdzielaczu podłogówki służy do grzania i mieszania tylko podłogówki to dlaczego inne grzejniki grzały jak ona była unieruchomiona?? Powinno było wszystko stać czy sie myle..... czy kaloryferom wystarczyła pompa z pieca a podłogówce juz z racji dużej ilości rury nie dała rady?

 

 

ps:

Może być taka sytuacja że fajnie rozpale sobie w kominku i na dole bede miał cieplutko a u góry będe musiał spać pod 3 pierzynami ....... no chyba że dla zagrzania góry podniose temperature na dolnym regulatorze aby górny sie uruchomił............ efekt będzie taki ze powiedzmy od kominka będzie ciepło jakieś 22 stopnie a ja jeszcze zadam podwyższenie temperatury aby łaskawie uruchomiła się góra i uzyskała tam 15 stopni!!!!!!

 

Musze naostrzyć miecz na tego instalatora:)... a ze mną nie jest łatwo moze sie nie znam na automatyce ale na logike coś kumam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są dwa rozdzielone układy (parter i piętro) to da się nimi niezależnie sterować... Ale piec tego standardowo nie potrafi.

Robi się generalnie dwa rozwiązania:

1) piec pracuje na sprzęgło hydrauliczne i z tego sprzęgła dajesz osobne dwie pompy i każdy regulator steruje swoją pompą.

2) masz siłowniki, każdy regulator steruje swoim siłownikiem, dodatkowo trzeba dać sygnał do pieca aby grzał gdy choć jeden zawór jest otwarty.

 

Z tego co dotychczas napisałeś wynika że to co masz to nie jest ani układ 1 ani 2... Zmuś tego co to zmajstrował niech doprowadzi to do stanu w którym będzie to działać tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie próbujemy zgadywać bo nie znamy układu Twojego ogrzewania. Automatyka nie działa sama dla siebie tylko na konkretnym układzie, więc od tego trzeba zacząć. Najlepiej od źródła - kondensat to wiemy, ale jaki zakres temperatur? Jeśli do 45 K to na podłogówkę nie potrzebny mieszacza bo temperatura będzie właściwa, grzejniki odpowiednio przewymiarowane. Jeśli wyżej np. do 65K to konieczny mieszać, a grzejniki policzone normalnie. Teraz dalej - podłogówka wydzielony obieg tylko dla parteru? , a piętro np. na RTL. Piszesz dwa rozdzielacze - Jak połączone ze źródłem (kotłem)? - bezpośrednio?, przez sprzęgło hydrauliczne? To wszystko jest ważne, najlepiej gdybyś narysował dokładny schemat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...