Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Znów ziemia rolna, rolnik i budowa..


Gagata

Recommended Posts

Kiedyś, w nieco innej sytuacji, poruszałam ten temat. Teraz mam znów parę wątpliwości.

 

Obecnie - jestem rolnikiem, posiadam parę ha, ale obecnie już nie osiągam średniej gminnej.. (musiałam to i owo sprzedać). Rozważałam ostatnio ewentualność budowy domu i oglądam sobie (na razie w sieci) ziemie w mojej okolicy.

 

Nas interesowałaby budowa z dużą ziemią wokoło, nie chcemy bowiem w pobliżu (ani teraz ani potem) sąsiadów. Ten temat załatwia skutecznie zakup odpowiednio dużej ziemi. Oczywiście rolnej (leśnej), bo na np. 1 ha budowlanki ani mnie stać ani mi potrzebna (nie chcę tą ziemią potem spekulować, chcę tylko mieć zapewniony spokój i piękne widoki).

 

Ale teraz kwestia BUDOWY. Jak pobudować się obecnie na ziemi rolnej, będąc rolnikiem? Dodam, że - ziemi na razie konkretnej na myśli nie mam, bo nie wiem póki co czego szukać - gdzie na budowę (na jakiej ziemi) mam szanse.

 

Jest w naszych okolicach sporo ziemi rolnej do kupienia (jest tez nawiasem mówiąc budowlana - ale tu ceny zwalają z nóg).

 

Jeśli w ogłoszeniu jest napisane ROLNA - to jak rozumiem, nie oznacza jeszcze, że, będąc rolnikiem budować się nie da?

 

Jeśli dobrze rozumiem - wtedy:

 

1.Jeśli jest MPZP należy sprawdzić w papierach czy zabudowa zagrodowa jest dopuszczona a raczej czy obowiązuje ZAKAZ ZABUDOWY w ogóle (bo to nie jest oczywiste)? I jeśli zagrodową można to ja, ROLNIK, budować mogę?

 

2. Jeśli nie ma MPZP - czy wtedy, jako ROLNIK, mogę budować ZAGRODĘ ;-) na rolnej a moi zmartwieniem jest tylko zapewnienie przyłączy i drogi dojazdowej?

 

3. A jeśli interesująca mnie ziemia jest (będzie) w innej gminie niż ta, w której jestem rolnikiem (jestem zameldowana, mam swoje gospodarstwo)? Czy to coś zmienia?

 

Starałam się to napisać czytelnie i tak, żeby i innym mogło pomóc! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1, Tak

2. Tak, ale musisz mieć w danej gminie areał nie mniejszy niż średnia wielkość gospodarstwa w danej gminie.

3. Tak jak wyżej, niestety w danej gminie. Co do zameldowania, to uznaniowo mogą "zaliczyć" zameldowanie w gminie bezpośrednio sąsiadującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno dopowiedzenie, jeśli dla działki na której będziesz chcieć budować siedlisko obowiązuje MPZP ( działka rolna bez zakazu zabudowy) to wielkość gospodarstwa nie musi być średnią w gminie, ale musisz mieć nie mniej niż 1 hektar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...