Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grzanie wody latem przez ekogroszek?


papuch

Recommended Posts

Witam wszystkich a szczególnie tych z doświadczeniem ekogroszkowym. Piec z Pleszewa ma moja mama- wieczne z nim kłopoty, ale okazało sie że to podobno zły węgiel + niska temperatura na piecu. Rozumiem problem z węglem ale wyjaśnijcie mi jak można ogrzewać wodę latem piecem na ekogroszek? POdobno ma on chodzić najlepiej na 49 stopniach minimalnie- przecież spalanie groszku będzie nieadekwatne do zapotrzebowania bo piec musi chodzić na okrągło! Jak grzać wodę latem? Kiedy chcieliśmy kupic gotowy dom (pomyłka) pokazywano nam domy z takim rozwiązaniem- pan opowiadał że dokłada do pieca raz na 2 tyg a ciepła woda kosztuje go grosze. Jak to jest??? My planujemy też ekogroszek oraz kominek z płaszczem (wiem nie komentujcie wyboru dwóch systemów - dla niektórych to bezsens) woda miała być grzana latem właśnie ekogroszkiem a teraz to już nic nie wiem!

pap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kocioł na ekogroszek i na grzanie CWU latem szło 110kg groszku/mc (to jest pełny zasobnik) więc dokładanie do zasobnika było raz na miesiąc wybieranie popiołu 1x na tydzień. Koszt to około 90zł/mc - podobno podobnie wychodzi grzanie CWU prądem.. Zasobnik mam 200l rodzina 4 osobowa. Temperatura na kotle ustawiona 56stopni na CWU 45stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł to HEF 20kW ze sterownikiem Ognik+ PID. Na sterowniku ustawiam sobie jaka ma być temperatura na kotle (56,5 deg) i jaka ma być temp CWU i w zasadzie to wszystko. Sterownik sam pilnuje żeby kocioł nie zgasł i od czasu do czasu włączy pompę od zasobnika CWU jak temperatura spadnie poniżej zadanej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POdobno ma on chodzić najlepiej na 49 stopniach minimalnie- przecież spalanie groszku będzie nieadekwatne do zapotrzebowania bo piec musi chodzić na okrągło!

 

No właśnie PODOBNO !!

 

Ustawiasz piec na zadaną temperaturę a ten albo się włącza jeśli musi dogrzać wodę albo nie.

W pozostałym czasie pracuje na podtrzymaniu żaru.

 

W lecie to nawet czasami zapominam że mam piec. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...