Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lechu1979

Recommended Posts

Witam !

stawiam dom pow okolo150 m kw , z uzytkowym poddaszem, sciany zewnetrzne porotherm 30 plus 15 cm ocieplenia, dach welna 200 mmm

zastanawiam sie nad wyborem ogrzewania

1. piec na ekogroszek czy

2. Gazowy plus solary na ogrzanie cwu w cieplych miesiacach

dodam ze bedzie kominek ale bez rozprowadzenia ciepla z zamknietym paleniskiem .

Jesli macie doswiadczenie w temacie dajcie znac prosze.

Chodzi mi o koszty jakie sie ponosi na ogrzanie domu i wody w ciagu roku !

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzieki za odpowiedzi!

Generalnie nie mam problemow z paleniem w piecu, dawno temu mieszkalem w domu ze starym piecem , wiecie jak jest palenie codziennie razy 2-3, kupowanie i wnoszenie wegla, popiolu wynoszenie itp rano zimno i trzeba wyskoczyc z cieplego lozeczka napalic brrr :cry: przy piecu z podajnikiem to prawie pikus mi sie wydaje w porownaniu ze starymi czasami

 

Z wiekszosci postow wynika ze ekogroszkiem taniej ale coraz wiecej opinii sie pojawia ze juz nie jest to tak oplacalne jak pare lat temu cena za tone robi swoje.

Zastanawia mnie konkretnie kwestia czy wspomagajac gaz solarami ( wiadomo w lecie bedzie woda do mycia za darmo lub prawie ) mozna zejsc cenowo nizej niz ekogroszek ?

Dzieki za linki zaraz sie zabieram do czytania, mam nadzieje ze bedzie cos na temat polaczenia gazu z solarami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem ekogroszek z solarami -ale nie powiem ci jak to działa, bo dopiero kotłownia zrobiona....na wszelki wypadek(jak zrobia kiedys dotacje do pomp ciepła) dodałem pare pompek zwiekszyłem grzejniki w pokojach o 20% i w kazdej chwili bedę mogł podłaczyć pompę ciepła.. a gazu niemam....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak zrobiles ekogr plus solary to to troszke kaski wyszlo, dobry piec to jakies 8-10 tys plus solary jakas 5 tke troche drogo jak dla mnie , myslalem sie zmiescic 10 z piecem gazowym plus solary ?

Daj prosze znac jak to dziala jak juz zaczniesz grzac - czy juz w tym sezonie ? ja mam troche czasu, budowa rusza w marcu 2010 ale i tak metlik w glowie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może inna kombinacja gaz + piec na węgiel.

Masz wtedy 2 niezależne źródła ciepła. Jakby gaz dużo wychodził podrożał znacznie albo ruscy zakręcili kurek. W okresie letnim zawsze możesz wrzucić trochę drewna łopatkę grochu i już masz ciepłą wodę. Piec górnego spalania ma stało-palność kilka godzin tak że na jednym zasypie i 12 h wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wtedy staną jakieś zakłady ale gazu dla odbiorcy indywidualnego nie zabraknie - nie ma co dramatyzować... Co do możliwości podrożenia gazu się nie wypowiadam bo to się może zawsze zdarzyć. Jako właściciel kotła na ekogroszek wybrałbym ........................ gaz ziemny jakbym miał taką alternatywę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w teorii sklaniam sie ku rozwiazaniu gaz plus solary z tym ze musze odbyc rajd po punktach sprzedazy syst solarnych i zasiegnac opini kogos kto juz ma zeby mi sprzedawcy kitu ne wciskali.

Przy tym rozwiazaniu mysle o tym ze od maja do wrzesnia w zasadzie nie bede gazu uzywal do ogrzania cwu przy 3 osobowej rodzinie ale to na papierze zobaczymy jak bedzie po rozeznaniu! dalo by to w miare istontna oszcednosc a przy okazji zastanaiwam sie czy mozna wspomaga solarami ogrzewanie gazowe ?podobno tak ale jakiego poziomu sa to oszczednosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no da szpanu zakladac nie mam zamiaru :wink:

 

Po prostu zastanawiam sie czy wystarcza na ogrzanie wody w okresie maj-wrzesien bo jesli tak to odpada calkowiecie zuzycie gazu w tych miesiacach :)

a to wydaje mi sie sporo , zostaje kwestia czy mozna wspomagac co solarami bo jesli tak to powinno sie olpacac a swoja droga musze sprawdzic czy gmina gdzie chce budowac robi doplaty do solarow !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo kolego o 10 tys to zapomnij...sam piec kosztuje 8,5 koła, solary 14 (3 panele prózniowe z osprzętem i podłaczeniem) ale ja mam zrobioną kotłownie w ten sposób że mam 65%podłogówki i 35% grzejników z tym że te grzejniki są przewymiarowane o ok 20% bo jeżeli będzie kiedys dotacja do pompy ciepła to wymienie tylko piec i ma to chodzić. Gaz bedzie drożał,prad pewnie też,to i ekogroszek podskoczy... ale w ostatecznosci mogę palic drewnem bo piec na ekogroszek+ drewno i gruby węgiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary do gazu zupełnie się nie opłaca. Załóżmy, że w okresie nie grzewczym np. od maja do września - 5 miechów zużycie gazu na potrzeby cwu wyjdzie po 150 zł miesięcznie. Czyli 150 x 5 = 750 zł. Załóżmy, że koszt solara to 10000 zł. Koszt solarów zwraca się po co najmniej 15 latach. Zaznaczyć należy, że nie jest to perpetum mobile i tez w nich chodzą pompki, które zużywają prąd, do tego cena jakiejś konserwacji, odpukać awarii no i robi się 20 lat. Ale jeśli ma się kaskę to fajny bajer godny polecenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary do gazu zupełnie się nie opłaca. Załóżmy, że w okresie nie grzewczym np. od maja do września - 5 miechów zużycie gazu na potrzeby cwu wyjdzie po 150 zł miesięcznie.

 

150zł /mc? to jakaś gruba przesada - ostatnio ktoś tu liczył że grzanie CWU prądem wychodzi 110zł/mc. Poza tym nie da sie zrobić solarów za 5k pln - bliżej 10k to już tak.

 

Ale jeśli ma się kaskę to fajny bajer godny polecenia.

 

Dlatego pisałem - dla bajeru jak najbardziej pochwalam i polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tylko ekogroszek i grzanie CWU w lecie kotłem kosztuje 90zł/mc (80zł groszek + 10zł prąd do obsługi kotła). mam pociągnięte rurki z kotłowni do solarów których jak na razie nie założyłem gdyż nijak nie mogę się doliczyć oszczędności z ich zastosowania. A na rurki do nich wydałem już ca 1500zł :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że w okresie nie grzewczym np. od maja do września - 5 miechów zużycie gazu na potrzeby cwu wyjdzie po 150 zł miesięcznie.

 

Moja zużycie gazu za okres kwiecień-wrzesień 2008 było takie że mi z wszystkimi opłatami wyszło 70zł/mc w tym gotowanie . W domu były 2 dorosłych +2 dzieci.

Czyli CWU nie wyjdzie wiecej niz 50zł/mc

W tym roku dokładnie nie liczyłem, ale wyszło jakos podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...