Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lechu1979

Recommended Posts

Moja zużycie gazu za okres kwiecień-wrzesień 2008 było takie że mi z wszystkimi opłatami wyszło 70zł/mc

 

:o :o to ja w bloku za sam gaz płacę na miesiac ponad 120zł/mc,bez gotowania.... jak ktos sie lubi czesto kąpać ,brac prysznic etc.. generalnie zużywa duzo ciepłej wody, to musi sam liczyć koszty... na 3 osobową rodzinę zużywam ok25m3 wody a ogrzanie tej ilosci wody pradem lub gazem robi juz koszty,ale jak wspomniałem każdy ma inne potrzeby,aa i nie gotuje posiłków- tylko sobota i niedziela...

 

Solary do gazu zupełnie się nie opłaca. Załóżmy, że w okresie nie grzewczym np. od maja do września - 5 miechów zużycie gazu na potrzeby cwu wyjdzie po 150 zł miesięcznie. Czyli 150 x 5 = 750 zł. Załóżmy, że koszt solara to 10000 zł. Koszt solarów zwraca się po co najmniej 15 latach. Zaznaczyć należy, że nie jest to perpetum mobile i tez w nich chodzą pompki, które zużywają prąd, do tego cena jakiejś konserwacji, odpukać awarii no i robi się 20 lat. Ale jeśli ma się kaskę to fajny bajer godny polecenia.

 

 

 

 

to juz jest bliższe prawdy, ale kwiecien i pazdziernik mozna spokojnie wliczyć w solary... ale jakby nie liczyć i tak solary wychodzą drogo...co innego jeżeli gmina partycypuje w kosztach.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

na 3 osobową rodzinę zużywam ok25m3 wody a ogrzanie tej ilosci wody pradem lub gazem robi juz koszty,ale jak

 

25m3 MIESIĘCZNIE ? :o ja pierdziu... Wy chyba jesteście spod znaku ryb albo wodnika szuwarka. ;)

My zużywamy 17m3 na 2 mce (akurat wczoraj miałem odczyt) (rodzina 2+2) codziennie prysznice, pranie zmywarka itp. Fakt że całymi dniami nas nie ma i wracamy do domu wieczorem. nawt sięzastanawiałem gdzie mi te 250l wody ucieka codziennie, a Wy zużywacie prawie 1000l - szok :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25m3 MIESIĘCZNIE ? ja pierdziu... Wy chyba jesteście spod znaku ryb albo wodnika szuwarka.

My zużywamy 17m3 na 2 mce (akurat wczoraj miałem odczyt) (rodzina 2+2) codziennie prysznice, pranie zmywarka itp. Fakt że całymi dniami nas nie ma i wracamy do domu wieczorem. nawt sięzastanawiałem gdzie mi te 250l wody ucieka codziennie, a Wy zużywacie prawie 1000l - szok

 

hehe i dlatego robie solary, a rodzina 2+1 :lol: :lol: wybór solarów czy kotłowni to indywidualna sprawa inwestora... musi sobie przeliczyć co wyjdzie mu taniej... jak wspomniałem im wiecej wody pobierasz (grzejesz) tym inwestycja robi się bardziej opłacalna... sama kąpiel 1x dziennie x 3 wanny (kocham wannę i rodzinka też woli wannę ) która ma 180cm nie wiem ile to litrów nie liczyłem :p x 3 os no i koszty rosną... przy moim dobowym zużyciu wody zainwestowałem również w biologiczną oczyszczalnie bo kanaliza to koszty wody x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tylko ekogroszek i grzanie CWU w lecie kotłem kosztuje 90zł/mc (80zł groszek + 10zł prąd do obsługi kotła). mam pociągnięte rurki z kotłowni do solarów których jak na razie nie założyłem gdyż nijak nie mogę się doliczyć oszczędności z ich zastosowania. A na rurki do nich wydałem już ca 1500zł :evil:

 

 

to dosc pocieszajace 90 pln za miesiac letni za cwu to calkiem rozsadne sie wydaje!

Jesli mozesz mi napisac ile w sezonie grzewczym zuzywasz , jaki masz dom - ocieplenie , wielkosc i jak wielka rodzinke bede wdzieczny jesli to nie za duzo :)

Dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad dokładnie takim samym rozwiązaniem dla domu o kubaturze 430m3 - tzn. solary + kondensat.

 

Dobrze jest chyba szukać solarów w zestawie z kotłem. Niezłe pakiety De Dietricha można kupić już za 15kzł z 4m2 panelem próżniowym i całym osprzętem. Wtedy myślę, że do sezonu solarnego można zaliczyć również kwiecień i październik (a nawet częściowo listopad taki jak teraz).

 

Czy się zwróci... a dom się zwróci ? :) dopłata za panele jest w sumie niewielka i z milionów dyskusji na tym forum można wywnioskować, że po 8-12 lat wychodzi się na zero. Krótkofalowo (na co dzień) jednak masz te kilka stówek więcej w kieszeni a więc i komfort życia większy :) No i taki zestaw pozwala całkowicie zapomnieć, że masz jakikolwiek sprzęt grzewczy w domu.

 

Co do groszku moje zdanie jest podobne. Jeśli masz gaz pod ręką to bierz gaz. Oszczędność na groszku jest niewielka, a nawet jeśli jest to kupujesz za te pieniądze po prostu wygodę. Piec gazowy jest jak klimatyzacja w aucie - może musisz za nią dopłacić i zwiększasz zużycie paliwa ale masz komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurna panowie ....

niech mi ktoś wytłumaczy sens instalacji solarów w połączeniu z kotłem gazowym .... bo nie widzę żadnego,

komfortu użytkowania nie poprawią, bo gaz go zapewnia,

ekonomicznie również się nie bronią,

do tego szpecą dach,

 

co innego, jeśli rury z gazem nie ma !

łupanie drewna lub sypanie ekogroszku / węgla żeby nagrzać wodę latem to kicha, i wtedy - nawet pomijając aspekt ekono - solar jest sensowny,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co innego, jeśli rury z gazem nie ma !

łupanie drewna lub sypanie ekogroszku / węgla żeby nagrzać wodę latem to kicha, i wtedy - nawet pomijając aspekt ekono - solar jest sensowny,

 

Czemu kicha ?

Nasypiesz węgiel i zapominasz że masz piec.

A tak co albo prąd albo gaz.

Fakt gaz to luksus ale mnie na niego nie stać, choć rura pod domem.

A solary ? poczekam na lepsze czasy, jak będą tańsze w montażu i użytkowaniu.

Za 15 tyś to ja wolę zainwestować w coś innego i też mieć stówę czy parę stów na miesiąc ekstra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurna panowie ....

niech mi ktoś wytłumaczy sens instalacji solarów w połączeniu z kotłem gazowym .... bo nie widzę żadnego,

komfortu użytkowania nie poprawią, bo gaz go zapewnia,

ekonomicznie również się nie bronią,

do tego szpecą dach,

 

kurde

15 tys to za solary+kocioł+zbiornik+osprzęt

z czego kocioł i zbiornik i tak byś musiał kupić bo czymś grzać przecież trzeba.

Komfortu może nie poprawią, poza tym, że przez sezon letni zapominasz o płaceniu rachunków za gaz. A zwrócić się zwrócą, za kila(naście) lat. A przez najbliższych kila wiosen masz kila stów więcej na piwo. Ot - jak lokata w banku :)

Lepsze to niż gruntowe pompy które potrafią kosztować 40kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My teraz tez zastanawiamy sie nad wyborem ogrzewania. Wszyscy doradzaja gaz, ze wzgledu na komfort "obslugi". Nam chodzi o oszczedności. I tak zastanawiam sie ile ten gaz jest droższy od ekogroszku? Czy ktos potrafi powiedziec? Dom bedzie mial okolo 140 m pow. uzytkowej, budujemy pod Warszawą, wiec wiem ze sam ekogroszek jest tu droższy niz np. pod Wroclawiem. Bedziemy mieli tez kominek prawdopodobnie z rozprowadzeniem cieplego powietrza.

Czy roznica w cenie to jest 500 zl na rok czy 2000 zl?? No i ciekawi mnie jak duza kotlownia musi byc pod piec na ekogroszek. W tej chwili w proj. ma 4,5 m2, ale spokojnie mozna ja przerobic na 6,5 m2, jednak boje sie ze to wciaz za malo. I ile dodatkowego miejsca mausze wygospodarowac na pliwo. Wiadomo ze gaz fajny bo nic nie trzeba robic, piec malo miejsca zajmuje, ale nam przyszedl ostatnio rachunek za gaz (mieszkanie woda gazem ogrzewana + kuchenka) 350 zl! a jest nas 3 tylko :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam chodzi o oszczedności. I tak zastanawiam sie ile ten gaz jest droższy od ekogroszku? Czy ktos potrafi powiedziec? Dom bedzie mial okolo 140 m pow. uzytkowej, budujemy pod Warszawą, wiec wiem ze sam ekogroszek jest tu droższy niz np. pod Wroclawiem. Bedziemy mieli tez kominek prawdopodobnie z rozprowadzeniem cieplego powietrza.

 

oszczednosci.... kazdy chce płacic mało...wszystko zależy od

 

1 jaka temperatura ma byc w domu?

2 jak zamierzacie ocieplic dom?

3 jakie macie zużycie ciepłej wody?

 

i teraz musicie sobie przeliczyc, jak lubicie temperature w granicach 21-23 st, jak używacie duzo ciepłej wody, to lepszym (tańszym) zródłem ogrzewania bedzie ekogroszek ,jak macie zamiar limitowac ciepło (niższa temperatura) macie zamiar oszczędzac na wodzie no to możecie wybrać gaz, następna sprawa ,komfort użytkowania tu zdecydowanie wygrywa gaz....ale należy pamietać że komfort cieplny jest zdecydowanie na korzysć eko groszku jeżeli palisz w piecu to grzejniki masz cały czas letnie lub ciepłe ew gorące ;) a w ogrzewaniu gazem -spada temperatura- grzejniki grzeją na max i pozniej się wyłanczają i są zimne.. a teraz troche teorii do ogrzewania domu w granicach 22 stopni +c.w.u musisz miec na ok 200m2 (na średnią zimę) ok 3-3,5t eko groszku, to jest ok 120 worków, (nieraz pakują po 30kg) musisz miec troche miejsca.. musisz rozpalic -(raz na jesien i zgasic na wiosne), musisz wybrac popiół(raz na 2-3dni), ustawić parametry pieca(raz na sezon),a gaz -przyjmuje że masz ziemny, włanczasz piec -ustawiasz temperaturę i nic cię nie obchodzi.. ale do zapewnienia takiego ciepła jak na ekogoszku wydasz ok 600- 700zł na miesiac, pzyjmuje ze masz tak samo ocieplony dom, zuzywasz tyle samo c.w.u i masz taką samą temperature, sezon trwa ok 7 miesiecy wiec możesz sobie policzyc, ekogroszek w cenie 700-800x3-3,5t (na sezon) ,gaz 600-700zł x7 miesiecy,

 

a dla ogrzewajacych gazem prosze nie pieprzyc że za 200-300zł ogrzejecie gazem dom + c.w.u...byłem widziałem takie domy.. w 50% pokojów grzejniki pozakrecane, temp naprawde max 19-20 stopni i tak dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agi_78 a po co ci 2 piece?? jeżeli zdecydujesz się na ekogroszek to kup piec na eko, drewno i ew smieci (tak wiem nieekologicznie ;) )

np taki

 

http://forum.muratordom.pl/dom-m42-przemyslany-z-muratora,t120458-600.htm

 

poszukaj tam jest gdzieś fotka mojej kotłowni, telefonem robiona.. a 6,5m2 spokojnie starczy, zobacz srodkowe drzwi(te duże) to sa własnie na drewno, gruby węgiel czy smieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dla ogrzewajacych gazem prosze nie pieprzyc że za 200-300zł ogrzejecie gazem dom + c.w.u...byłem widziałem takie domy.. w 50% pokojów grzejniki pozakrecane, temp naprawde max 19-20 stopni i tak dalej...

 

czytam co nabazgrałeś, i mam pytanie czy ty wogóle byłes w domu grzanym gazem ? Bo z opisu wynika że nie albo w takim w którym kocioł wyprodukowanao za gierka a adom stoi od czasów wojny.

 

Zapraszam do mnie, 2 sezony grzewcze za mną, grzałem 140m2 + delikatnie garaż 29m2 - temp w domu nie spada poniżej 22stopni , sporadyczne dogrzewanie kominkiem bez rozprowadzenia nigdy w ciągu 2 zim nie zapłaciłem wiecej za gaz za mc niż 330zł. Rachunek za gaz 2007-2008 - 1600zł, zima 2008-2009 -2000zł. Róznica głównie wynika ze zmiany cen.

Teraz nie wiem jak wyjdzie bo zrbudowłem troche dom i grzeje 200m2. Kwoty podane pochodzą z faktur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do mnie, 2 sezony grzewcze za mną, grzałem 140m2 + delikatnie garaż 29m2 - temp w domu nie spada poniżej 22stopni , sporadyczne dogrzewanie kominkiem bez rozprowadzenia nigdy w ciągu 2 zim nie zapłaciłem wiecej za gaz za mc niż 330zł

 

tiaaaa a swistak siedzi i zawija.......mieszkam dosc ciepłej strefie klimatycznej (ziemia lubuska) gdzie zimy są zdecydowanie łagodniejsze niż na rzeszowszczyznie domek mam na osiedlu gdzie sa same domki jednorodzinne,przed zecydowaniem się na zródło ciepła zrobiłem rekonesans (zimą ) porozmawiałem z ludzmi co się wybudowali i mieszkają, popatrzyłem na ich temperatury w domach.. na wydatki na gaz... wiec swoje wiem ,ale pewnie mnie okłamali........ i płacili za gaz ze 100zł/mc :evil: nie piszę o domach pasywnych bo to inna bajka ,tylko o normalnych domkach w granicach 150-200m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dla ogrzewajacych gazem prosze nie pieprzyc że za 200-300zł ogrzejecie gazem dom + c.w.u...byłem widziałem takie domy.. w 50% pokojów grzejniki pozakrecane, temp naprawde max 19-20 stopni i tak dalej...

 

czytam co nabazgrałeś, i mam pytanie czy ty wogóle byłes w domu grzanym gazem ? Bo z opisu wynika że nie albo w takim w którym kocioł wyprodukowanao za gierka a adom stoi od czasów wojny.

 

Zapraszam do mnie, 2 sezony grzewcze za mną, grzałem 140m2 + delikatnie garaż 29m2 - temp w domu nie spada poniżej 22stopni , sporadyczne dogrzewanie kominkiem bez rozprowadzenia nigdy w ciągu 2 zim nie zapłaciłem wiecej za gaz za mc niż 330zł. Rachunek za gaz 2007-2008 - 1600zł, zima 2008-2009 -2000zł. Róznica głównie wynika ze zmiany cen.

Teraz nie wiem jak wyjdzie bo zrbudowłem troche dom i grzeje 200m2. Kwoty podane pochodzą z faktur.

jajmar a ile masz styropianu w ścianach ,czy masz może wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, ile podłogówki ile styropianu w podłodze ???ja mam dom 180m2 18cm styro na ścianach ,8 w podłodze ,wszędzie podłogówka ,planuje wentylacje mechaniczną też będę miał gaz ,i też bym chciał mieć takie rachunki. Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jajmar a ile masz styropianu w ścianach ,czy masz może wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, ile podłogówki ile styropianu w podłodze ???ja mam dom 180m2 18cm styro na ścianach ,8 w podłodze ,wszędzie podłogówka ,planuje wentylacje mechaniczną też będę miał gaz ,i też bym chciał mieć takie rachunki. Pozdrawiam :wink:

 

15cm styropianu na ścianie, 25 wełny w fuficie, w podłodze 10cm styropianu, podłogówka grzejniki było 50/50. Wentylacja grawitacyjna, kocioł kondensat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...