Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lechu1979

Recommended Posts

Nikt Cię nie uważa za oszołomkę. :) Tylko przez pewne niedomówienia (a to że ktoś pali kominkiem albo ma rekuperator, albo 50cm wełny w dachu) powstają frustrujące innych obrazy zużycia opału. I taki delikwent jak ja potem czyta i się dziwi dlaczego ona spala 2t a ja 3t?... a tak się przecież starałem dobrze ocieplić dom ... :-?

to napisz jeszcze ile m3 drewna przepuszczasz przez kominek na sezon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trudno określić bo palę drewnem kupionym w ubiegłym roku kupiliśmy wtedy 5 m dębiny i grabu, ale mąż przynosi z pracy klocki drewniane i trocinowe z palet (uszkodzonych). Więc wymiernie trudno określić ale myślę że 4 m na sezon wystarczy. My jesteśmy mieszczuchy, z bloków, kiedyś pic gazowy dwufunkcyjny a teraz wungiel i drewno, ale udało nam się przystosowaćnie, nie mamy tylko atlernatywy czym ogrzewać na stare lata coby było lżej troszeczkę. Za podciągnięcie gazu do budynku chcieli od nas 35 tyś. więc daliśmy sobie spokoj. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano właśnie.... czyli 2 tony ekogroszku + 4 kubiki drewna + prąd na ogrzanie CWU w lecie - jednak trochę się tego nazbierało. Mam nadzieję, że jak odpalę w końcu kominek i złożę sobie solary dla szpanu (jak będę miał kasę ;) ) to też będę pisał tu na FM: "Mi w sezonie na ogrzanie 200m2 idzie 1,5t ekogroszku.... no i lekko przepalam kominkiem dla przyjemności " :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 noc
...cholera ziąb,,,,,, :(

 

18 stopni jest ustawione na sterowniku, nie oznacza to, że taka jest w nocy temperatura a jedynie to, że jeśli temp. spadnie poniżej tych 18 to piec się załączy. Dziś np przed 6 rano było 19 stopni i dopiero o 6.30 załączył się piec na temperaturę dzienną.

aa i niezapmnijecie abonamentu za gaz dodac :p

 

Abonament oczywiści jest zawarty w rachunkach, które przedstawiłam powyżej.

Mam wrażenie, że jesteś tak wrogo nastawiony do gazowców, że wszędzie szukasz dziury w całym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że jesteś tak wrogo nastawiony do gazowców, że wszędzie szukasz dziury w całym

 

dokładnie ....mieszkałem w domku gdzie rodzice mieli własnie ogrzewanie gazowe i wiem ile miesiecznie- rocznie szlo kasy na gaz, aż ze wszyscy lubili ciepło (temp 22-23 stopnie) to i sie płaciło...poprostu denerwuja mnie posty typu.. płace za gaz 200zł m-c, tylko ze uzytkownicy zapominają dodać ze albo mają reku,albo dogrzewaja sie kominkiem, lub ciepła wodę mają na prąd..etc Jak ktos pisze realne zuzycia ,albo dodaje inne zródła ciepła lub pokazuje docieplenie budynku, czy napisze że poprostu oszczdza gaz( w koncu nikt nie lubi wydawac pieniedzy które idą w komin :) ) to ok, ale jak ktos nie uwzglednia tych danych tylko pisze bezmyśnie, to mnie szlag jasny trafia... bo to jest wprowadzanie w bład przyszyłych inwestorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że to kwestia tego jak się budowało kiedyś a jak się buduje dzisiaj. Dom Twoich rodziców to kiedy był budowany, jak jest ocieplony? To może być klucz do tej termozagadki...

 

Ja mieszkałem w domu poniemieckim w którym użytkowałem mieszkanie niecałe 50m2 (3 pokoje łazienka,kuchnia). Ogrzewał to kocioł 24kW SurnierDuval na GZ50. Dom ocieplony był styropianem 8cm (ale tylko częściowo został cokół nieocieplony - niecały 1mwokół budynku - w sumie bez sensu). No i ile bym tam nie grzał zawsze było chłodno. A jak przyszedł mróz -15 w styczniu to rachunki za 1mc potrafiły dobić do 700zł. Teraz nie pamiętam czy to było rozliaczane w okresie 1mc czy za 2mce , może jednak za 2mce. No ale nawet jak za 2 mce to było ogrzanie powierzchni zaledwie 50m2 do temperatury około 20,5dzień i 19 noc stopnia. Bo jak sie ustawiło więcej to kocioł się nie wyłączał - masakra. No ale mur 40cm z cegły pełnej fundament nieocieplony 3/4 ścian zewnętrznych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wszystkie ceny uaktualniłem (węgla chyba nie dotykałem) ale akurat cenę prądu wczoraj brałem ze strony EnergiaPro (mój dostawca) i weryfikowałem z moim rachunkiem dla taryfy G11 więc akurat prąd powinien być raczej ok. A co Ci się nie zgadza? Jaka jest aktualna cena węgla dla detalisty? Wyższa?

 

http://www.gigawat.pl/dom_ceny.php ale tam są ceny netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewien ale normalny węgiel w bryłach (nie w sortymecie groszek) jest chyba tańszy - sprawdzę sobie na jakimś składzie. Cena G11 jak widzisz sie mniej więcej zgadza (w tabelce jest 47gr/1kW - chyba bez abonamentu) a G12 kliknij sobie na podanej przeze mnie stronce w zakładkę G12 . G12 taryfa nocna 26gr - i nie chce być taniej. Rozbiłem to na kilka pozycji m.in pozycja kiedy grzejemy 70% w taryfie nocnej i 30% w dziennej. ale jest też pozycja że całe grzanie jest w taryfie nocnej. I dla ciekawostki ile by kosztowało gdzyby mając taryfęG12 grzać tylko w taryfie dziennej ( co raczej w przyrodzie nie występuje :) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że jesteś tak wrogo nastawiony do gazowców, że wszędzie szukasz dziury w całym

 

dokładnie ....mieszkałem w domku gdzie rodzice mieli własnie ogrzewanie gazowe i wiem ile miesiecznie- rocznie szlo kasy na gaz, aż ze wszyscy lubili ciepło (temp 22-23 stopnie) to i sie płaciło...poprostu denerwuja mnie posty typu.. płace za gaz 200zł m-c, tylko ze uzytkownicy zapominają dodać ze albo mają reku,albo dogrzewaja sie kominkiem, lub ciepła wodę mają na prąd..etc Jak ktos pisze realne zuzycia ,albo dodaje inne zródła ciepła lub pokazuje docieplenie budynku, czy napisze że poprostu oszczdza gaz( w koncu nikt nie lubi wydawac pieniedzy które idą w komin :) ) to ok, ale jak ktos nie uwzglednia tych danych tylko pisze bezmyśnie, to mnie szlag jasny trafia... bo to jest wprowadzanie w bład przyszyłych inwestorów

 

Zapewniam cię, że nie piszę bezmyślnie: wodę też mam na gaz ale nie mam zasobnika, czyli nie grzeję na zapas 100 czy 150 litrów wody tylko kocioł grzeje na bieżąco. Jest to mniejszy komfort cieplny ale raczej daje pewne oszczędności gazu. Poza tym nie grzejemy do 22-23 stopni tylko 20 -21. Poza tym mamy podłogówkę, więc to też oszczędność. No i ustawienie domu w stosunku do stron świata - okna od południa i zachodu. Wysokość pomieszczeń też raczej nie za wielka: dół 2,65 a góra 2,45. Dość dobre okna i rolety zewnętrzne - mam termometr przyklejony na zewnętrznej stronie szyby: jest tam zawsze temperatura o 5 stopni wyższa (przy spuszczonych roletach) niż na termometrze zamocowanym na elewacji: więc rolety też trochę opóźniają ucieczkę ciepła. No i tak jakoś nam wychodzi jak wychodzi :D Acha, i jak jedziemy na pół soboty na zakupy to przeprogramowujemy sterownik, żeby nie grzał gdy nas nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pierwek - teraz każdy może sobie porównać co ile kosztuje.

 

Faktycznie węgiel orzech jest droższy tzn. po około 700 zł/tonę (teściowie po tyle kupowali).

 

Co ciekawe - zwróćcie uwagę, że lepiej palić najlepszym ekogroszkiem niż tańszym (czeski jest tańszy, ale wystarczy raz spróbować to szybko się odechce).

 

Gaz ziemny jak widać jest o 40% droższy od ekogroszku - czy jeszcze ktoś z grzejących gazem ma wątpliwości ?

 

Natomiast grzanie gazem jest wygodniejsze, nie trzeba często czyścić pieca, dosypywać i składować opału, a przede wszystkim samemu wyregulować pieca co jest dość trudne nawet dla osoby uzdolnionej technicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawię jutro tą cenę węgla i zweryfikuję koszt ekogroszku bo zdaje mi sięze retopal kupowałem taniej (nie pamiętam skąd wzięła mi się cena 720złt skoro ja zapłaciłem za 3t z przywózką około 2050zł) jutro przedzwonię sobie na skład opału.

 

Co do ustawień sterownika - powtarzam to jak mantrę - mam sterownik PID i ustawiam tylko 2 rzeczy: 2 temperatury (temp CWU i temp pracy kotła) sterownik sam dobiera sobie czasy podawania przestoju przedmuchu itp. Zmieniałem rodzaj ekogroszku i nic nie majstrowałem. To naprawdę działa samo. Wystarczy zamontować taki sterownik i zapomnieć o majstrowaniu przy sterowniku.

 

Jak dla mnie jedyną wadą opalania ekogroszkiem jest konieczność posiadania sporej kotłowni (w stosunku do kotła na gaz), kurz/pył/brud w kotłowni pomimo workowanego ekogroszku oraz konieczność czyszczenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...