Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

Witam,

 

Od jakiegoś czasu wśród forumowiczów szukających ekonomicznych rozwiązań w zakresie techniki grzewczej dość dużą popularnością cieszy się jednofunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C,

 

Z pewnością wielu z Was Koledzy i Koleżanki użytkuje ten kocioł, w związku z czym moglibyście się podzielić swoimi spostrzeżeniami z jego eksploatacji? W szczególności bardzo pomocne dla forumowiczów biorących ten kocioł pod uwagę byłyby następujące dane:

 

1. jak wygląda sprawa ekonomii jego eksploatacji? (ile średnio spalił Wam m3 gazu lub ewentualnie jak wyglądają Wasze rachunki za gaz)

 

2. jaką powierzchnię i kubaturę ogrzewacie? (pomocne byłoby wskazania podstawowych danych dotyczących ocieplenia budynku, rodzaju wentylacji, czy ogrzewacie także cwu?)

 

3. jak wygląda sprawa serwisu i bezawaryjności kotła?

 

Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam ten kocioł. Przed nim pierwszy sezon grzewczy.

Ogrzewa ok 500 m^3. Wszędzie podłogówka. Do CWU zbiornik z biawara 120l (lub 125l - nie pamiętam). Cwu grzeje dośc szybko.

Do tego wszystkiego podpięty sterownik FW100 Junkers'a.

Wentylacja grawitacyjna, a w oknach nawietrzniki higrosterowalne.

Ściany bk+12cm styro, dach 25-30cm wełny, podłoga 12cm styropianu.

Okna 3szybowe.

 

Jak na razie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten kocioł. Przed nim pierwszy sezon grzewczy.

Ogrzewa ok 500 m^3. Wszędzie podłogówka. Do CWU zbiornik z biawara 120l (lub 125l - nie pamiętam). Cwu grzeje dośc szybko.

Do tego wszystkiego podpięty sterownik FW100 Junkers'a.

Wentylacja grawitacyjna, a w oknach nawietrzniki higrosterowalne.

Ściany bk+12cm styro, dach 25-30cm wełny, podłoga 12cm styropianu.

Okna 3szybowe.

 

Jak na razie jestem zadowolony.

 

 

listek mam prawie identyczne warunki jak Ty, z tym że planuję zbiornik biawar 150 l, reszta tak samo :) mam w związku z czym pytanie - jak masz rozwiązaną instalację w kotłowni - czy masz mieszacz (zamówr 3-drożny), ile pompek, jakieś dodatkowe zawory...????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również posiadam ten kocioł, ale to pierwszy sezon będzie dopiero, więc zużycie mogę oceniać jedynie na podstawie 2 ostatnich miesięcy.

 

Dom ok 210 mkw, bk24 +16 cm styro, okna zwykłe Schueco CT70, na gruncie 13 cm styro, w skosach ok 25 cm wełny, wentylacja grawitacyjna, ale mam też ok 40 mb rury kanalizacyjnej w gruncie i pod piwniczką jako dopływ świeżego powietrza (gdy ok. miesiąc temu na zew. było okolicy zera, do domu wpływało powietrze o temp 13 st - zapewne gdyby temp 0, utrzymywała sie dłużej, ze 13 st. zrobiłoby się sporo mniej), wszędzie podłogówka, rurki co 10 w strefach brzegowych i co 15 cm w pozostałym obszarze (mniej więcej), cwu jeszcze nie używam, ale jest zasobnik Biawar 220L z 2 wężownicami - na razie obie podpięte do kotła, potem drugą wykorzysta się inaczej.

W kotłowni nie mam żadnych mieszaczy ani żadnych dodatkowych pomp, jeden rozdzielacz 9x na parter i taki sam na poddasze - zasilane bezpośrednio z kotła. Sterownik pogodowy FW100. Przez ostatni miesiąc zużył mi średnio 4 m3 gazu na dobę, utrzymuję temp. 18 st i jest to wystarczająco - wykończeniówkę można robić lekko ubranym. Nie mam jeszcze żadnych drzwi wew, progów w drzwiach wejściowych no i jest to pierwszy sezon, powierzchnia niemała więc jestem więcej niż zadowolony. Zarówno z kotła jak i z decyzji o 100% podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również posiadam ten kocioł, ale to pierwszy sezon będzie dopiero, więc zużycie mogę oceniać jedynie na podstawie 2 ostatnich miesięcy.

 

Dom ok 210 mkw, bk24 +16 cm styro, okna zwykłe Schueco CT70, na gruncie 13 cm styro, w skosach ok 25 cm wełny, wentylacja grawitacyjna, ale mam też ok 40 mb rury kanalizacyjnej w gruncie i pod piwniczką jako dopływ świeżego powietrza (gdy ok. miesiąc temu na zew. było okolicy zera, do domu wpływało powietrze o temp 13 st - zapewne gdyby temp 0, utrzymywała sie dłużej, ze 13 st. zrobiłoby się sporo mniej), wszędzie podłogówka, rurki co 10 w strefach brzegowych i co 15 cm w pozostałym obszarze (mniej więcej), cwu jeszcze nie używam, ale jest zasobnik Biawar 220L z 2 wężownicami - na razie obie podpięte do kotła, potem drugą wykorzysta się inaczej.

W kotłowni nie mam żadnych mieszaczy ani żadnych dodatkowych pomp, jeden rozdzielacz 9x na parter i taki sam na poddasze - zasilane bezpośrednio z kotła. Sterownik pogodowy FW100. Przez ostatni miesiąc zużył mi średnio 4 mkw gazu na dobę, utrzymuję temp. 18 st i jest to wystarczająco - wykończeniówkę można robić lekko ubranym. Nie mam jeszcze żadnych drzwi wew, progów w drzwiach wejściowych no i jest to pierwszy sezon, powierzchnia niemała więc jestem więcej niż zadowolony. Zarówno z kotła jak i z decyzji o 100% podłogówki.

 

Witaj RadziejS

dziękuję za odpowiedź, bardzo mi pomogłeś, mam troszkę mniejszą powierzchnię i okna z pakietem trzyszybowym, wentylację podobnie jak Ty grawitacyjną, styro w ścianach 16 cm, na podłodze 18, poddasze wełna 30 cm. Tak więc jestem teraz pewny, że kocioł podoła :D właśnie przed chwilką go zamówiłem w sklepie internetowym :lol:

 

mam jeszcze jedno pytanie- także zamierzam podłączyć do niego zasobnik Biawar, z tym że z jedną wężownicą, ale chciałbym dowiedzieć - muszę kupić rurki do przyłączenia i czujnik cwu - czy się mylę? dobieram je do junkersa czy do zasobnika, tzn. czy powinien to być zestaw fabryczny producenta kotła cza producenta zasobnika???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem go w internecie, ale lepiej się opłaciło kupienie całego zestawu z montażem (7% VAT), mimo, że sam kocioł był nieco droższy niż ceny na allegro.

 

Co prawda podłączenie to raczej pikuś, ale nie chciałem zajmować tym Taty jeśli cena ta sama. Rozważ to, ja za złożenie kotłowni i wpuszczenie długiego komina zapłaciłem 1600 zł. W sumie ok 10000 zł za kocioł, zasobnik, czujnik, sterownik i montaż. Rury na komin dodatkowo.

 

Czujnik musisz (chyba musisz) kupić Junkersa, podłącza go serwisant przy 1. uruchomieniu. Do tego sterowanie pogodowe Junkersa np. FW100. Zasobnik podłączasz jak chcesz, ja mam pexem. Nic specjalnie fabrycznego być nie musi.

 

Jak dla mnie kocioł jest cichy, tzn pompy prawie nie słyszę, trochę słychać wentylator, ale to raczej szum powietrza niż dźwięk silnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem go w internecie, ale lepiej się opłaciło kupienie całego zestawu z montażem (7% VAT), mimo, że sam kocioł był nieco droższy niż ceny na allegro.

 

Co prawda podłączenie to raczej pikuś, ale nie chciałem zajmować tym Taty jeśli cena ta sama. Rozważ to, ja za złożenie kotłowni i wpuszczenie długiego komina zapłaciłem 1600 zł. W sumie ok 10000 zł za kocioł, zasobnik, czujnik, sterownik i montaż. Rury na komin dodatkowo.

 

Czujnik musisz (chyba musisz) kupić Junkersa, podłącza go serwisant przy 1. uruchomieniu. Do tego sterowanie pogodowe Junkersa np. FW100. Zasobnik podłączasz jak chcesz, ja mam pexem. Nic specjalnie fabrycznego być nie musi.

 

Jak dla mnie kocioł jest cichy, tzn pompy prawie nie słyszę, trochę słychać wentylator, ale to raczej szum powietrza niż dźwięk silnika

 

Już zamówiłem. Za piec z pogodówką FW100, kompletnym zestawem powietrzno-spalinowym oraz czujnikiem cwu mam do zapłaty 4500. Do tego dojdzie zasobnik Biawara za ok. 1300 zł, plus dodatki. Znajomy hydraulik weźmie max 1000 zł za całą kotłownię (a może nawet połowę z tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę ( mam, już kupiony :D ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.

A i pytanko do tych co maja podłączone. Podłączaliście go bezpośredni "przez ścianę", czyli nie do komina a takim zamkniętym gotowym zestawem ( rura w rurze ) ? Ktoś tak ma ? Nie ma żadnych problemów z działaniem ?

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę ( mam, już kupiony :D ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.

A i pytanko do tych co maja podłączone. Podłączaliście go bezpośredni "przez ścianę", czyli nie do komina a takim zamkniętym gotowym zestawem ( rura w rurze ) ? Ktoś tak ma ? Nie ma żadnych problemów z działaniem ?

 

pozdrawiam, majki

 

majki przez ścianę wychodzi o wiele taniej (kompletny zestaw kosztuje mnie 202 zł!!! tym samym pozostanie mi wolny kanał w już wybudowanym kominie, do którego w razie potrzeby bedę mógł wpiąć coś na paliwo stałe (jak zostanę emerytem z dochodem 1000 pln:) .. jest tylko jedno "ale" - piec mam mieć nie więcej niż 21 KW (bodajże art. 175-176 rozporz. w spr warunków technicznych...) dlatego zrezygnowałem z zakupu de dietricha... a ten Twój junkers nie ma czasami 22 kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę ( mam, już kupiony :D ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.

A i pytanko do tych co maja podłączone. Podłączaliście go bezpośredni "przez ścianę", czyli nie do komina a takim zamkniętym gotowym zestawem ( rura w rurze ) ? Ktoś tak ma ? Nie ma żadnych problemów z działaniem ?

 

pozdrawiam, majki

 

majki przez ścianę wychodzi o wiele taniej (kompletny zestaw kosztuje mnie 202 zł!!! tym samym pozostanie mi wolny kanał w już wybudowanym kominie, do którego w razie potrzeby bedę mógł wpiąć coś na paliwo stałe (jak zostanę emerytem z dochodem 1000 pln:) .. jest tylko jedno "ale" - piec mam mieć nie więcej niż 21 KW (bodajże art. 175-176 rozporz. w spr warunków technicznych...) dlatego zrezygnowałem z zakupu de dietricha... a ten Twój junkers nie ma czasami 22 kw?

 

No niby tak, 21,8 kW ... ale nominalnie przy 30/40... Przy wyższej temperaturze ma chyba mniej ...

Ale co się może "stać" jak by go podłączyć przez ścianę ... ? Pomijam na razie kwestię "kontroli" :wink:

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez "dopalaczy" typu kozy,kominki itd.

Dom " SOPRAN 4" 30 porotherm+12 styro, podłoga 10cm styro, dach 25cm isovera, went. grawitacyjna

Całość podłogówka , temp. ustawiona w domu 21,5 oC/24h (159m2 z garażem) od 2 X do dzisiaj wraz z CWU (zasobnik 300 l) spalił 290m3 gazu GZ-50.

 

ps. poprzedni sezon na gazie płynnym z butli zuzylem 750 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę ( mam, już kupiony :D ) miał taki piec, tylko ten wersji 21 kW. Tylko że u mnie głównie grzejniki, więc moc większa potrzebna.

A i pytanko do tych co maja podłączone. Podłączaliście go bezpośredni "przez ścianę", czyli nie do komina a takim zamkniętym gotowym zestawem ( rura w rurze ) ? Ktoś tak ma ? Nie ma żadnych problemów z działaniem ?

 

pozdrawiam, majki

 

majki przez ścianę wychodzi o wiele taniej (kompletny zestaw kosztuje mnie 202 zł!!! tym samym pozostanie mi wolny kanał w już wybudowanym kominie, do którego w razie potrzeby bedę mógł wpiąć coś na paliwo stałe (jak zostanę emerytem z dochodem 1000 pln:) .. jest tylko jedno "ale" - piec mam mieć nie więcej niż 21 KW (bodajże art. 175-176 rozporz. w spr warunków technicznych...) dlatego zrezygnowałem z zakupu de dietricha... a ten Twój junkers nie ma czasami 22 kw?

 

No niby tak, 21,8 kW ... ale nominalnie przy 30/40... Przy wyższej temperaturze ma chyba mniej ...

Przy 80/60 stopni masz zakres mocy 3.3 - 13 kW

dla 40/30 jest to 3,7 - 14,2 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...