Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

40oC ustawiam na FW100 (na kotle pokrętło mam cały czas na "e"), przegrzewa mi do 42 tak że muszę i tak dodawać zimnej przy prysznicu, ale o gustach się nie dyskutuje.

Funkcją serwisową 1.b ustawiasz moc maksymalną cw - szczegóły w instrukcji instalacji i konserwacji.

 

Ok, teraz rozumiem, zawalcze z tym.

u mnie niestety 40stC to za mało żeby napełnić wannę ciepłą wodą (szczególnie, że jest z konglomeratu i wychładza wodę).

Ale fakt faktem, że nie używamy jej często. Przydałaby się jakaś funkcja jednorazowego podgrzania wody do wyższej temperatury, którą można szybko wywołać ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Miałbym prośbę do kogoś z forumowych profesjonalistów - jakie jest ciśnienie sterujące na urządzeniu mieszającym przy idealnie wyczyszczonym bloku cieplnym (str. 58 instrukcji) ?

Był u mnie autoryzowany serwis na konserwacji, ale jak ktoś mi na pytanie czy przeczyścił syfon kondensatu zaczyna mówić, że przepłukał wlewając wodę przez blok, to tak trochę tracę zaufanie.

Wprawdzie u mnie ciśnienie jakieś 3,2 mbar, a więc ok, ale chciałbym mieć punkt odniesienia do sytuacji wzorcowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz rozumiem, zawalcze z tym.

u mnie niestety 40stC to za mało żeby napełnić wannę ciepłą wodą (szczególnie, że jest z konglomeratu i wychładza wodę).

Ale fakt faktem, że nie używamy jej często. Przydałaby się jakaś funkcja jednorazowego podgrzania wody do wyższej temperatury, którą można szybko wywołać ręcznie.

 

można ustawić w funkcjach na piecu tzw ciepła wod na żądanie. Widziałem coś takiego w instrukcji. Działa to tak, że jak chcesz mieć ciepłą wodę to na sekundę otwierasz jakikolwiek kran i załącza się podgrzewanie ciepłej wody. Przy ustawieniu pieca na podgrzewanie CWU z maksymalną mocą ciepła woda w zasobniku pojawia się po 10 min. Ja u siebie mam ustawione czasookresy i 50 stopni ale zastanawiam się nad przełączeniem na funkcję o której pisałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

bardzo fajna i rzeczowa dyskusja i cieszę się że na nią trafiłem.

 

Posiadam kocioł junkers cerapur smart ZSB 22-3c już od 3 lat i co sezon to coś w nim przestawiam

 

Dom do ogrzania to 240m2 p.u. kubatura 720,80 m3 wraz z ogrzewanym garażem. Instalacja oparta na sterowniku FW200, czujniku pogodowym, mieszacz oraz dwie sazfki z rozdzielaczami, jedna na dole właśnie z mieszaczem i dodatkowo dwie pompy (podłogówka i kaloryfery) druga na pięterku

 

Mam pytanie;

w jaki sposób ustawiacie temperaturę początkową i końcową (czyli tzw krzywą grzewczą) czy jest to możliwe do ustawienia z poziomu menu sterownika FW200 czy trzeba zagłębić się jakoś inaczej w menu elektroniki kotła. Jeżeli w kotle to jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można ustawić w funkcjach na piecu tzw ciepła wod na żądanie. Widziałem coś takiego w instrukcji. Działa to tak, że jak chcesz mieć ciepłą wodę to na sekundę otwierasz jakikolwiek kran i załącza się podgrzewanie ciepłej wody. Przy ustawieniu pieca na podgrzewanie CWU z maksymalną mocą ciepła woda w zasobniku pojawia się po 10 min. Ja u siebie mam ustawione czasookresy i 50 stopni ale zastanawiam się nad przełączeniem na funkcję o której pisałem powyżej.

 

Chodziło mi o troszkę inne rozwiązanie. Mianowicie o takie, że na co dzień mam jakieś tam swoje nastawy temperatury CWU, ale np. wiem, że będę za 2 godziny korzystał z wanny - naciskam magiczny guziczek i kocioł mi jednorazowo grzeje zasobnik np do 50stC. Do mojej wanny wchodzi więcej niż jeden zasobnik więc kocioł nie nadąża na bieżąco z grzaniem a i woda o standardowej temperaturze 42stC nie jest nazbyt ciepła zważywszy, że wanna jest z konglomeratu i dużo ciepła odbiera wodzie już na starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy Cerapur Smart ZSB 14-3C poradzi sobie z ogrzaniem poniższego domku:

- polowa bliźniaka, parter i mieszkalne poddasze

- pow. użytkowa 150 m2 (w tym 20 m2 garażu, który bedzie tylko lekko ogrzewany)

- powierzchnia calkowita 190 m2

- kubatura 745 m3

- ściany porotherm 25 cm + 12 cm styropianu

- podłoga na gruncie izolowana styropianem 8 cm

- poddasze (skosy i sufit) ocieplone welna 23 cm

- dodatkowo połać dachu ocieplona welna 20 cm

- 35m2 podlogówki, reszta grzejniki

- roczne jedn. zapotrzebowanie na energię końcową - 115 kwh/(m2 rok)

- wskaźnik zapotrzebowania ciepła wg projektu: 44,3 W/m2 i 17W/m3

 

zgóry dzięki za pomoc!

Edytowane przez kfiaton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy Cerapur Smart ZSB 14-3C poradzi sobie z ogrzaniem poniższego domku:

- polowa bliźniaka, parter i mieszkalne poddasze

- pow. użytkowa 150 m2 (w tym 20 m2 garażu, który bedzie tylko lekko ogrzewany)

- powierzchnia calkowita 190 m2

- kubatura 745 m3

- ściany porotherm 25 cm + 12 cm styropianu

- podłoga na gruncie izolowana styropianem 8 cm

- poddasze (skosy i sufit) ocieplone welna 23 cm

- dodatkowo połać dachu ocieplona welna 20 cm

- 35m2 podlogówki, reszta grzejniki

- roczne jedn. zapotrzebowanie na energię końcową - 115 kwh/(m2 rok)

- wskaźnik zapotrzebowania ciepła wg projektu: 44,3 W/m2 i 17W/m3

 

zgóry dzięki za pomoc!

 

Ten kocioł bez problemu sie nada, ma on moc maks. 14,3 kW, moc minimalna 3,3 kW, u Ciebie będzie ok 8-9 kW jezeli wierzyć projektowi. Ja szacuje ok 9-10 kW.

Ocieplenie gorzej niż słabe, wskazane zwiększenie grubości izolacji termicznej na scianie zewn., podłodze, skosach i suficie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy Cerapur Smart ZSB 14-3C poradzi sobie z ogrzaniem poniższego domku:

- polowa bliźniaka, parter i mieszkalne poddasze

- pow. użytkowa 150 m2 (w tym 20 m2 garażu, który bedzie tylko lekko ogrzewany)

- powierzchnia calkowita 190 m2

- kubatura 745 m3

- ściany porotherm 25 cm + 12 cm styropianu

- podłoga na gruncie izolowana styropianem 8 cm

- poddasze (skosy i sufit) ocieplone welna 23 cm

- dodatkowo połać dachu ocieplona welna 20 cm

- 35m2 podlogówki, reszta grzejniki

- roczne jedn. zapotrzebowanie na energię końcową - 115 kwh/(m2 rok)

- wskaźnik zapotrzebowania ciepła wg projektu: 44,3 W/m2 i 17W/m3

 

zgóry dzięki za pomoc!

 

190*44,3=8417W

745*17=12665W

ZSB14-3C da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ktoś chyba sygnalizował problemy z ustawianiem ciepłej wody, więc dla potomnych podaję info uzyskane na infolinii junkersa:

- przy bezpośrednim podłączeniu zasobnika do kotła i sterowaniu FW100 nie ma możliwości ustawienia temperatury zasobnika niższej niż 40oC;

- tylko w przypadku podłączenia za zwrotnicą hydrauliczną i przy zastosowania moduł IPM można ustawiać temperatury niższe niż 40oC.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......... - naciskam magiczny guziczek i kocioł mi jednorazowo grzeje zasobnik np do 50stC....

 

Ustaw na kotle pokrętłem 50oC, a w programach FW100/200 maksymalnie np. 40oC. Naciśnij przycisk na FW ten po prawej czyli ciepła woda na żądanie i sprawdź do jakiej temperatury nagrzeje zasobnik, po spokojnym ponownym poczytaniu instrukcji mam podejrzenie, że do tej która jest ustawiona na kotle, a nie tej na FW. Sam też to sprawdzę ale dopiero jak wrócę do domu.

 

PS. Powyższe nie działa - żądana temp. ciepłej wody wynika jednak z ustawień na FW lub kotle, wybierana jest niższa, więc jedyne co mi przychodzi do głowy to ustawić na FW wyższą temp. a na co dzień ograniczyć ją do 40oC pokrętłem na kotle, kiedy zaś potrzebna jest woda o wyższej temp. to zwiększyć ją zmieniając jedynie na ten czas ustawienie na kotle.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł bez problemu sie nada, ma on moc maks. 14,3 kW, moc minimalna 3,3 kW, u Ciebie będzie ok 8-9 kW jezeli wierzyć projektowi. Ja szacuje ok 9-10 kW.

Ocieplenie gorzej niż słabe, wskazane zwiększenie grubości izolacji termicznej na scianie zewn., podłodze, skosach i suficie

 

To może jednak wziąć Cerapura 22-3C? Zwłaszcza biorąc pod uwagę przeciętne docieplenie, na które zwróciliscie uwagę? Różnica w cenie tylko 600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy Cerapur Smart ZSB 14-3C poradzi sobie z ogrzaniem poniższego domku:

- polowa bliźniaka, parter i mieszkalne poddasze

- pow. użytkowa 150 m2 (w tym 20 m2 garażu, który bedzie tylko lekko ogrzewany)

- powierzchnia calkowita 190 m2

- kubatura 745 m3

- ściany porotherm 25 cm + 12 cm styropianu

- podłoga na gruncie izolowana styropianem 8 cm

- poddasze (skosy i sufit) ocieplone welna 23 cm

- dodatkowo połać dachu ocieplona welna 20 cm

- 35m2 podlogówki, reszta grzejniki

- roczne jedn. zapotrzebowanie na energię końcową - 115 kwh/(m2 rok)

- wskaźnik zapotrzebowania ciepła wg projektu: 44,3 W/m2 i 17W/m3

 

zgóry dzięki za pomoc!

 

Również uważam, że da rade bez problemu.

 

Co do wody to wróciłem do ustawienia na kotle E (chyba ekonomi c:) ) grzeje zasobnik do 50 stopni i jest super. Jak mam w wannie trochę zimnej wody to wystarczy dolać odrobinkę i jest super ciepła a przy 44 lałem lałem i lałem - wanna pełna a woda hm średnia.

Mo to swoje uzasadnienie jeżeli w domu jest więcej osób i kociołek ma zapas ciepła w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam taki problem: mam junkersa i sterownik FW100, poki co bez podpiecia czujnika pogodowki. CHcialbym miec w domu 23 stopnie, i tyle ustawiam na FW, ale...

 

Piec moze podac w obieg temp. min 35 stopni i tu jest problem (tylko podlogowka, grzejnikow brak). Sterownik tak jak umie probuje regulowac przeplywem ale za bardzo mu to nie wychodzi, w pomieszczeniu gdzie jest temp. odczytywana to 26 stopni i rosnie mimo, iz zadana ma 23.

 

Wiem, ze moge to rozwiazac poprzez dodanie mieszacza i ustawienie mu metoda prob bledow temp. ktory pozwoli przez wiekszosc okresu grzewczego nie manipulowac, pytanie czy nie mozna jakos poustawiac pieca i sterownika zeby osiagnac to samo. Wczesniej przed wpieciem sterownika zalczalem piec na 2,3 godziny, ngrzewaly sie podlogi i starczalo na pare dni.

 

Pozdrawiam i czekam na rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez czujki to wywala błąd i według mnie "odcina" FW100, FW100 nie może chyba działać sam jako sterownik temp. wewnętrznej. Musisz albo dokupić sterownik zdalny typu chyba FB... albo zainstalować nawet prowizorycznie czujkę, albo zainstalować typowy sterownik ON/OFF z pomiarem temp wnętrza i zegarem na którym ustawisz, że ma się włączać na 2-3 godziny o określonych porach. Jednak przy podłogówce polecam zainstalowanie czujki bo z uwagi na bezwładność podłogówki nic innego się raczej nie sprawdzi, albo będzie dalekie od doskonałości - prócz tego bez pogodówki minimalna temp zasilania to właśnie 35oC co zwykle jest potrzebne przy mrozach na poziomie -20oC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co komplikować instalacje jakimiś mieszaczami, podepnij czujnik pogodowy i zobaczysz czy to coś da, umiejscowienie czujnika temp. w domu też ma znacznie ... zapotrzebowanie na ciepło na teraz jest minimalne, do tego bezwładność podłogówki w nocy zimniej w dzień cieplej, ciężko przy tak wysokich temp zewnętrznych wysterować idealnie temp w domu, za małe straty...

mam podobnie do ciebie, na ta chwile całkowicie wystarcza kominek pieca jeszcze nie uruchomiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co komplikować instalacje jakimiś mieszaczami, podepnij czujnik pogodowy i zobaczysz czy to coś da, umiejscowienie czujnika temp. w domu też ma znacznie ... zapotrzebowanie na ciepło na teraz jest minimalne, do tego bezwładność podłogówki w nocy zimniej w dzień cieplej, ciężko przy tak wysokich temp zewnętrznych wysterować idealnie temp w domu, za małe straty...

mam podobnie do ciebie, na ta chwile całkowicie wystarcza kominek pieca jeszcze nie uruchomiłem.

 

Ok dzieki za informacje, ja juz troche chcialem zagrzac bo corka ma 3 tyg i 23 stopnie to dl niej za malo :p

 

Tak sobie pomyslalem, ze moge przyciac troche przeplywy na rozdzielaczach, zostawie tylko lazienkowe, to powinno narazie nieco obnizyc temp pomieszczen bez zmiany temp. zasilania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz jeśli to nie tajemnica dlaczego tak na siłę unikasz czujnika zewnętrznego pozbawiając się głównej zalety czyli komfortu cieplnego i maksymalnego korzystania z kondensacji? Z jednej strony nie pasuje ci włączanie/wyłączanie kotła ręcznie a z drugiej chcesz stworzyć system w którym masz szansę na brak możliwości utrzymania stałej temperatury. Podłogówka reaguje z opóźnieniem jeśli temp. w domu spadnie ci do 20 to podniesienie do 23 zajmie pewnie parę godzin i wice wersa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...