Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak, to może być wymiennik płytowy. Trzeba szukać miejsc styku wody z CO i wody z CWU. W przypadku zwykłych zasobników jest to wężownica, w przypadku wymienników warstwowych jest to wymiennik płytowy. Ceny wymiennika nie znam, robocizna mogłaby być trochę tańsza, bo ten wymiennik wymienia się bardzo łatwo (ale jeszcze serwisant musi go zamówić, przyjechać, wymienić itd.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czcigodni Panowie i Piękne Panie ;-)

 

Zapytanie takie odnośnie Junkersa... Na programatorze (FW120) czas oszczędzania a piec lekko buczy, jakby pracowała w nim pompa obiegowa. Na wyświetlaczu temperatury na piecu, widać powolny spadek.

Po jakiego diabła pracuje obiegówka w piecu, kiedy nie ma zaprogramowanego ani grzania grzejników ani CO.

Będę dźwięczny za wskazówki. Czy można to jakoś wyłączyć. Tak na mój gust szkoda prądu, no chyba że to potrzebna funkcja.

Serdeczności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na 60%. Już doszedłem kiedy piec taktuje. Jeżeli chodzi o ogrzewanie to wszystko gra ładnie podtrzymuje i pracuje ale taktowanie występuje kiedy kończy nagrzewać cwu- temperatura grzania wody na piecu była max 58stC następnie kiedy osiągnęła zadaną temp w zasobniku 43stC wyłączył się palnik, przełączyło się na grzanie c.o. temperatura spada z 58stC na 31 w ciągu kilku sekund i wtedy właśnie palnik się załącza na 1sek i wyłącza i zaczyna pracować pompka i piec wraca do normy pompuje do 28stC podgrzewa przez parę minut do 39stC na zewnątrz -1 itd, w sumie to w takim razie dzieje się 2-3x dziennie: rano i wieczorem.

 

co mogę jeszcze zmienić żeby nie występowało to taktowanie?:(

dzięki z góry

 

Też tak mam. Przy zaprzestaniu grzania zasobnika kocioł przechodzi w tryb Standy. Wtedy następuje jeszcze dogrzewanie zasobnika wody ciepłem resztkowym z gorącego wymiennika. Gdy temperatura wypływu spadnie do ok 63 oC kocioł przechodzi ze Standby w tryb Grzania. Gdy temperatura zasilania spadnie poniżej zadanej, kocioł w typ przypadku nie uwzględnia parametrów 3B i 3C, tylko natychmiast startuje i zaraz się wyłącza. To niepotrzebny jeden takt kotła.

Zgoda, to tylko kilka taktów na dobę przy podgrzewaniu zasobnika, ale czy nie jest to nieprzemyślany algorytm sterowania? Czy macie jakiś sposób na ten przypadek?

Edytowane przez Adamkorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo jest u mnie, tylko jeśli temp. wody w instalacji jest niższa o 7 st. i więcej od żądanej to palnik zdąży zejść z mocą w dół i nie wyłączy się, natomiast jeśli jest cieplejsza to szybko siągnie temp zadaną i się wyłączy. Aby to zmienić to należy uzależnic zapłon palnika od param. 3b i 3c a to wymaga zmiany w programie. Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo jest u mnie, tylko jeśli temp. wody w instalacji jest niższa o 7 st. i więcej od żądanej to palnik zdąży zejść z mocą w dół i nie wyłączy się, natomiast jeśli jest cieplejsza to szybko siągnie temp zadaną i się wyłączy. Aby to zmienić to należy uzależnic zapłon palnika od param. 3b i 3c a to wymaga zmiany w programie.

 

Ja w zeszłym sezonie przedłużałem sztucznie tryb Standby (rozwarciem wejścia regulatora on/off gdy piec przechodził w tryb Standby i włączaniem z opóźnieniem czasowym) moim sterowaniem Fibaro. To dobrze funkcjonowało, ale przez ciągłe problemy z aktualizacjami Faibaro odpuściłem potem sobie.

Jak sądzisz, czy taki jeden pusty start pobiera dużo gazu? Warto się w to bawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące ciepłej wody.Grzanie i cyrkulacje CWU ustawiłem na temp.43st. jako osobny program. Zauwarzyłem kilka razy że wchodząc pod prysznic woda jest za zimna ,na programatorze była temp.wody 36st....Po jakimś czasie palnik sie wlącza i zaczyna grzać ale nie wiem od czego zależy ponowne włączenie grzania ,czy od ilości wody w zbiorniku czy musi spaść z 43 st do ok.36st żeby ponownie temp. wzrosła? a może przy tych ustawieniach żeby mieć napewno ciepłą wode to trzeba nacisnąć przycisk -szybkiego grzania CWU ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące ciepłej wody.Grzanie i cyrkulacje CWU ustawiłem na temp.43st. jako osobny program. Zauwarzyłem kilka razy że wchodząc pod prysznic woda jest za zimna ,na programatorze była temp.wody 36st....Po jakimś czasie palnik sie wlącza i zaczyna grzać ale nie wiem od czego zależy ponowne włączenie grzania ,czy od ilości wody w zbiorniku czy musi spaść z 43 st do ok.36st żeby ponownie temp. wzrosła? a może przy tych ustawieniach żeby mieć na pewno ciepłą wodę to trzeba nacisnąć przycisk -szybkiego grzania CWU ?

 

Nie pamiętam na pewno ale histereza w CWU jest z automatu ustawiona na 10 czy 15 stopni. Chyba raczej 15. tej wartości nigdzie nie można zmienić. Jeśli więc ustawisz 43st. od godz. powiedzmy 19-tej to myjąc się o godz 20-tej możesz mieć letnia wodę - tym bardziej , że w miedzy czasie z pewnością ktoś korzysta z wody np ktoś się myje wcześniej niż Ty lub ktoś zmywa naczynia. Woda w zbiorniku naturalnie sie wychładza plus do tego dochodzi cyrkulacja, która też przyśpiesza wychładzanie wody.

Mi dużo czasu zajęło wyczajenie o co chodzi z CWU. Jeśli ustawi się temperaturę poniżej 40st na CWU to piec nawet jej nie zagrzeje, nawet nie podejmie grzania.

 

W moim przypadku mam tak, że od rana do wieczora mam 43st. A na wieczór od 19:00-21:00 grzeję na 50st. Woda jest gorąca (taka lubię) i spokojnie 4 osoby sie wykąpią na jednym zbiorniku. No jeśli "szanowna" zrobi dłuższą kąpiel to niestety piec zagrzeje mi drugi raz zbiornik. Tak wiec jeśli ustawisz 50 st to domieszasz sobie lekko z zimną ale wodę będziesz mieć dłużej ciepłą. Sprawdź też jaką masz cyrkulacje ? optymalnie to 3 lub 4 cykle /h. 1-2/h to za mało i możesz długo czekać na ciepła wodę (czytaj długie spuszczanie wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to może być wymiennik płytowy. Trzeba szukać miejsc styku wody z CO i wody z CWU. W przypadku zwykłych zasobników jest to wężownica, w przypadku wymienników warstwowych jest to wymiennik płytowy. Ceny wymiennika nie znam, robocizna mogłaby być trochę tańsza, bo ten wymiennik wymienia się bardzo łatwo (ale jeszcze serwisant musi go zamówić, przyjechać, wymienić itd.).

 

 

To był wymiennik płytowy koszt 800zł wymiennik, 350zł montaż. Jaka jest najczęstsza przyczyna uszkodzeń wymienników płytowych? serwisant mówił że od 13 lat jak pracuje nie wymieniał wymiennika miałem pecha!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę powiedzcie mi czy po zaniku prądu wszystkie ustawienia są automatycznie zapisane, czy jak włączą prąd będę musiała wszystko od nowa ustawiać?

Jak to jest w praktyce?

 

Ustawienia są zachowane.

W razie dłuższego zaniku prądu w sterowniku (zależy od stanu baterii podtrzymującej) mogą zniknąć ustawienia godziny i daty, a to może poprzesuwać ustawione programem godziny pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...