Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mariuszwa, czy grzanie lub oszczędzanie wpływa na specyfikę kotła? Według instrukcji chyba tak: grzanie to maksymalna wymagana temperatura, oszczędzanie to średnia wymagana temperatura. Temperatura, ale gdzie, jak mam FW 100 zamontowane na piecu?

 

 

 

po prostu poniżej 30 stopni na zasilaniu piec taktuje, a poza tym poniżej takiej temp. na zasilaniu i tak prawie nic nie czuć na grzejnikach. Ustawienia mam takie, że od godz. 14 jest oszczędzenie, a od 18 ogrzewanie i jak jest ok 5 stopniu pomiędzy 14, a 18 piec taktuje. Nie chcę, aby już od 14 był w wariancie: grzanie. Może faktycznie za dużo kombinuję

 

Ja mam Junkera 4 rok i jak dla mnie fenomen :) co do sterownika na kotle walczyłem chyba kilka miesięcy i się poddałem przestawiłem sterownik do salonu i jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Od 1 grudnia użytkuję piec cerapur smart 14 - 3c. Czytając wasze posty a zwłaszcza Mariuszwa udało mi się w miarę ustawić kocioł. Problem mam jedynie z pompą obiegową. Chodzi cały czas. Ustawiłem ją na II biegu i ....tylko wali KWh. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Macie jakieś propozycje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Od 1 grudnia użytkuję piec cerapur smart 14 - 3c. Czytając wasze posty a zwłaszcza Mariuszwa udało mi się w miarę ustawić kocioł. Problem mam jedynie z pompą obiegową. Chodzi cały czas. Ustawiłem ją na II biegu i ....tylko wali KWh. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Macie jakieś propozycje?

 

Podpiales jakis sterownik pogodowy? Bo jesli tak to jesli nie dopniesz do niego zewnetrzej czujki temperatury to pięć się boi że wszystko zamarznięte i pompa chodzi non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Od 1 grudnia użytkuję piec cerapur smart 14 - 3c. Czytając wasze posty a zwłaszcza Mariuszwa udało mi się w miarę ustawić kocioł. Problem mam jedynie z pompą obiegową. Chodzi cały czas. Ustawiłem ją na II biegu i ....tylko wali KWh. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Macie jakieś propozycje?

Parametr "temp. graniczna mrozu" ustaw na -5 st. (niżej nie można). Pompa będzie pracować tylko poniżej tej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak takiej możliwości, ponieważ przy podłączonej pogodówce praca pompy zależy od poogodówki, wygląda to tak:

-palnik pali pompa pracuje

-woda w instalacji co osiągneła temperaturę wynikającą z krzywej grzania palnik się wyłączył, pompa pracuje jeszcze przez jakiś czas, zależny od pogodówki ok. 1-2 minuty

-pompa stoi, co kilka minut jest załączana na chwilę, aby przepompować wodę w instalacji

-woda w inatalacji osiągnęła temp. wynikającą z krzywej palnik się załączył.

Czasy pracy pompy w powyższych sytuacjach pracy zależą od wyliczeń pogodówki.

Zaznaczę jeszcze, że ustawienia parametrów pracy pompy na panelu kotła przy podłączeniu pogodówki są nieaktywne, lub wymuszone przez pogodówke.

Opis dotyczył sytuacji gdy temp. zewnętrzna jest wyższa niż wpisana w parametr "temp. graniczna mrozu" jeśli temp. zewnetrza jest niższa niej to pompa pracuje cały czas. Ma to zabezpieczyć instalację przed zamarznięciem i nie można tego wyłączyć z poziomu FW 100, czy panelu na kotle. Jedyną możliwością jest sztuczne podniesienie temperatury widzianej przez FW 100 np gdy ktoś na noc ustawił temp. oszczędzania niższą o 2 st i w tym czasie kocioł się nie załączy.

Ja w wałśnie w godz. 22.00- 6.00 jeśli iest na zewnątrz mniej niż -5 st "oszukuję" kocioł co do temp. zewnętrznej i pompa w tych godzinach nie pracuje.Zaznaczę że mam pewność iż woda w instalacji nie zamarznie. Na czas grzania czyli w godzinach 6.00-22.00 likwiduję "oszukanie" kotła co do temp. zewn. i jeśli na zewnątrz jest mniej niż -5 st pompa pracuje cały czas.

Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZy ktos probowal obnizyc krzywa grzania np o 5 stopni ? Obecnie podwyzszajac temperature o 1 stopien grzeje wode do ok 33 stopni. Myslalem aby grzac nizsza temperatura ale sporo dluzej aby nie doprowadzac do wychaladzenia podlog (mam tylko podlogowke). Pytanie czy to da rade ogrzac dom do zadanej temperatury i bedzie zdrowe dla pieca (ciagla praca palnika). U mnie obecnie kociol grzeje przez 9 h dziennie a potem podlogi stygna ( jak dobije do temperatury to pozniej sie wylacza kociol i zeby znowu zaczal grzac trzeba z 10h) i znowu dlugo musze je rozgrzac. Dążę do tego aby nie miec tak dlugotrwalych wychlodzen posadzki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zsb 14 i sterownik FW120

powiedzie mi jak ustawić aby w określonych godzinach nie grzał C.W.U.

Obecnie mam

od 6.30-8.00 45oC

od 8.00-18.00 15 oC

od 18.00-22.30 45oC

0d 22.30-6.30 15oC

 

i właśnie tam gdzie mam ustawione na 15oc chciałbym aby wogóle nie grzał, czy da się to ustawić, jeśli tak to jak.

Edytowane przez jaremy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja w wałśnie w godz. 22.00- 6.00 jeśli iest na zewnątrz mniej niż -5 st "oszukuję" kocioł co do temp. zewnętrznej i pompa w tych godzinach nie pracuje.Zaznaczę że mam pewność iż woda w instalacji nie zamarznie. Na czas grzania czyli w godzinach 6.00-22.00 likwiduję "oszukanie" kotła co do temp. zewn. i jeśli na zewnątrz jest mniej niż -5 st pompa pracuje cały czas.

 

Zdradź szczegóły w jaki sposób oszukujesz FW100?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mój problem z kotłem opisywałem kilka postów wcześnie [...].

 

Hej borykam/łem się z identycznym problemem. W trakcie (lub i po) grzania CWU 86 stopni szło w CO. Raz przyłapałem go na dosłownie gorącym uczynku (grzejników nie dało się dotknąć, tak parzyły) - kilka razy w domu po powrocie była sauna i rachunek za 1500zł za gaz...

 

Problem potrafił wystąpić kilka razy w tygodniu, ale były też miesiące bezawaryjne.

W końcu pojawił się serwisant i przy okazji innej usterki wymienił płytę główną.

A ja założyłem na grzejniki prosty termometr podłączony do komputera (rejestrujący temperaturę).

Jak na razie od 2 miesięcy temperatura nie przekroczyła zadanej na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze dwa dni temu miałem kłopoty z prądem (włączał się/ wyłączał, niższe napięcie) i zresetował mi się piec (poustawiane krzywe, programy, itp.). Te kwestie potrafiłem poustawiać, ale pytanie, czy coś jeszcze mogło się zmienić - coś ustawił serwisant np. przy uruchomieniu pieca? I czy trzeba wzywać serwis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradź szczegóły w jaki sposób oszukujesz FW100?.

Podłączam do czujnika temp. równolegle rezystor o rezystancji 2,2 kΩ co powoduje podniesienie temp. widzianej przez FW 100

i tak przy -5st pokazuje 8st, a przy -20 st pokazuje 0 st. Rezystor podłączam w określonych godzinach w porze nocnej kiedy kocioł nie pracuje (temp. oszczędzania) za pomocą sterownika zegarowego z wyjściem przekaźnikowym, kiedy temp. zewn. spada poniżej -5 st. Temp. oszczędzania jest ustawiona 2 st. niżej niż temp. grzania i nawet podczas mrozów nie spada o tą wartość więc kocioł nie załącza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariuszwa

 

Testuję obecnie ustawienia podane przez Ciebie, czyli:

 

punkt pocz - 30 punkt końcowy- 47

akumulacja budynku - 80

kalibracja czujnika : 0

max zasilania - 60

wpływ temp pomieszczenia - 70

wpływ twmp skuteczny - grzanie-oszczedznie-pzamarzanie,

korekcja wskazan:0

ogrzew. wył do niższego poziomu -tak

 

 

Pytanie:

Jaką masz ustawioną minimalną temperaturę zewnętrzną? U mnie obecnie kocioł taktuje i przy temperaturze zewnętrznej ok 0 stopni, woda na zasilaniu ma nawet 46 stopni, a to chyba za dużo.

 

Dodatkowo kocioł taktuje i gdy sprawdzam moc (9c) to zwykle jest 50%, wolałbym oczywiście żeby grzał dłużej z mocą minimalną.

 

Moje parametry:

dom 130m, grzejniki (8szt) + podłogówka (40m). IPM2, FW200.

Grzanie: 21.5, oszczędzanie: 20.5

Minimalna temp zewnętrzna -30

Reszta jak u Ciebie, tzn dla grzejników. Dla podłogówki mam ustawienia wg nastaw "ogrzewanie podłogowe", temp projektowa 45, maksymalna 50, wpływ 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...