Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C w praktyce


lukasz_p

Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie o przedłużenie gwarancji do 3 lat dla tego pieca.

Właśnie dzwoniłem do 2 serwisów i w jednym koszt takiego przeglądu to 360zł, a w drugim 420 :(

 

To są jakieś chore stawki normalnie. Czy wszędzie są takie ceny czy to tylko na Śląsku tak wygląda?

 

Przy takich sumach nie wiem czy ma sens wydłużanie gwarancji ...

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku, że nie ma, na przegląd przedłużający gwarancję machnąłem ręką. Ów trzeci rok minął bezproblemowo, kocioł działa jak działał.

 

Ja w końcu znalazłem najtaniej za 295PLN. Serwisant mówił też, że warto po 2 latach wyczyścić wymiennik, bo później nalot jest "praktycznie nieusuwalny i znacznie zmniejsza sprawność kotła". Wiec ja postanowiłem taki przegląd jednak wykonać.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś serwisanta, żeby przed czyszczeniem i potem po czyszczeniu wymiennika sprawdził ciśnienie sterujące na urządzeniu mieszającym. Raz że będziesz miał praktyczny sprawdzian na ile czyszczenie było skuteczne, a dwa w przyszłości sam łatwo sprawdzisz czy w ogóle robić czyszczenie - procedura opisana jest na stronie 40 instrukcji. Podziel się też na forum wynikami, bo ja nie sprawdziłem tuż po czyszczeniu, obecnie po roku mam coś ok, 3,2 mbar i skłaniam się żeby w tym roku nie czyścić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o przedłużenie gwarancji do 3 lat dla tego pieca.

Właśnie dzwoniłem do 2 serwisów i w jednym koszt takiego przeglądu to 360zł, a w drugim 420 :(

 

To są jakieś chore stawki normalnie. Czy wszędzie są takie ceny czy to tylko na Śląsku tak wygląda?

 

Przy takich sumach nie wiem czy ma sens wydłużanie gwarancji ...

 

Pzdr

 

 

mieszkam w Poznaniu i dla poznania i sąsiednich gmin biorę 150zł z dojazdem a kolega 200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś serwisanta, żeby przed czyszczeniem i potem po czyszczeniu wymiennika sprawdził ciśnienie sterujące na urządzeniu mieszającym. Raz że będziesz miał praktyczny sprawdzian na ile czyszczenie było skuteczne, a dwa w przyszłości sam łatwo sprawdzisz czy w ogóle robić czyszczenie - procedura opisana jest na stronie 40 instrukcji. Podziel się też na forum wynikami, bo ja nie sprawdziłem tuż po czyszczeniu, obecnie po roku mam coś ok, 3,2 mbar i skłaniam się żeby w tym roku nie czyścić.

 

Za późno. Już po przeglądzie ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

piszę w tym wątku, bo hydraulik zaproponował nam piec o którym jest mowa w tym wątku.

 

Kocioł ma może być z zasobnikiem junkersa 120 lun 160l. Pomijając koszty, mam wątpliwość czy dla docelowo 4 osób 120 litrów to nie jest za mało???? to po pierwsze.

Nas na razie jest dwoje i raczej oszczędnie uzytkujemy wodę w domu , bo po prostu często nas nie ma, ale jest opcja powiekszenia rodziny a takze tego że mąż bedzie pracował w domu, gdzie "technicznie" tez uzywana jest woda. Na pewno oboje nie lubimy czekac na ciepła wode, jak to czesto jest w blokach ,że kiedy odkreca sie ciepła to trzeba czekać na ciepła, musi zleciec iles wody zeby zaczeła leciec ciapła i nie ma mowy o uzywaniu ciepłej w łazience i w kuchni jednoczesnie.

 

Piec ten mozemy połaczyc za zasobnikiem junkersa albo jakim innej firmy po prostu tanszym. Ja jestem sa firmowym junkersa. Co uwazacie ? ew jaki inny proponujecie?

 

Po trzecie i najwazniejsze pytanie Pan zaproponował dwie wersje tzw A i B , to się wiąże chyba z tym ,ze bedzie 1 obieg ogrzewania podłogowego i grzejików (B) albo bedzie to oddzielone (A) nie wiem czy dobrze to ujmuję....zupełnie sie na tym nie znamy....nie wiem czym to skutkuje w póxniejszym uzytkowaniu....??? co wybrać....Pan w przypadku naszego domu zaproponował wersje B....ale to my mamy wybrać....nam poza duzo mniejszym kosztem wersjii B ( ok 3700zł mniej niz wersja A) nic to nie mówi....

 

Co radzicie??? Proszę o jakąś podpowiedz....musimy Pana poinformować co wybieramy.

 

Co do domu, to jest to ok 160 m kw w tym garaż ok 32 mkw, mamy 8 grzejników, na ok 65 m kw jest podłogówka. Dom z cegły ceram, sciana trójwarstwowa,25 plus 8 styro i 12 wew cegła,parter i poddasze uzytkowe, juz zabudowane sufity k-g,nad tym podłoga stryszku juz obita osb. Dach pełne deskowanie i papa, na to dachówka, pod tym wełna 25cm. Na chudziaku 10 cm styro i 6sm wylewki.Ja jestem mega zmarźluchem.

 

 

Monika

 

 

 

Wersja A

zwrotnica hydrauliczna

pompa do grzejników

pompa do podłogówki

DWM 20-2 zawór trójdrogowy

SM 3-1 napęd zaworu trójdrogowego

IMP 2 moduł sterujący

FW 200 zegar sterujący

FB 100 zegar sterujący lub FB 10 za...

materiały kotłowni (zawory,filtry,kształtki)

 

 

Wersja 2

pompa do podłogówki

DWM 20-2 zawór trójdrogowy

SM 3-1 napęd zaworu trójdrogowego

IMP 1 moduł sterujący

FW 200 zegar sterujący

materiały kotłowni (zawory,filtry,kształtki)

 

 

 

 

Kocioł i zasobnik

Cerapur Smart ZSB 14-3C

zabezpieczenie zasobnika

zasobnik Junkersa ST 120-2 E kwadratowy

pompa cyrkulacyjna

komin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli od jednego napelnienia wanny do drugiego minie ze 20 min to 120 litrów wystarczy

ja mam dostep do zasobników drazice, półka jak biawar ale troche taniej

jeśli chodzi o obiegi to możesz zrobić jeden tylko wtedy, grzejniki muszą być spore, bo pracują na niskich parametrach

jeśli standardowe grzejniki to kociol grzeje do wyższej temperatury, tracisz na kondensacji a do podłogówki musi być osobny obieg z pompą i zaworem 3-dr zeby ograniczyć temperaturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest poważny argument na 120 l:) dzięki....ale nadal nie wiem wersja A czy B z tego co proponuje hydraulik???

 

U mnie podobnie jak u Jarka, dwie osoby duże, dwie mniejsze. Zasobnik Galmet 120l, nawet przy jednoczesnym korzystaniu z wanny i prysznica nie brakuje ciepłej wody.

Co do reszty - nie jestem fachowcem od tematu, ale trochę przerobiłem u siebie :)

Żeby mieć ciepłą wodę bez czekania, musisz mieć cyrkulację - odpowiednio zrobiona instalacja + pompa cyrkulacyjna załączana albo przez piec, albo przez sterownik czasowy, albo na okrągło (straty). U siebie cyrkulacji nie używam, najdłużej czekam w kuchni - jakieś 5-10 sekund. W każdym domu będzie jednak inaczej, a głównie chodzi o odległość punktów poboru od zasobnika.

Zasobnik - nie wiem, o ile Ju jest droższy od zamienników. Galmet jest spoko, spisuje się. Jeśli róznica jest duża, może być zamiennik.

 

Co do rozwiązania, obydwie wersje dają dwa niezależne obwody podłogówki i grzejników. Wersja A jest taka, jak katalog Ju nakazuje - jest sprzęgło, są dwie pompy, niezależna regulacja obwodów - super, jak Cię stać, bierz A. Wersja B też się sprawdzi, ale jest budżetowa. Ja nie miałem wpływu na zastosowane rozwiązanie i jest u mnie wersja B właśnie + FB10. Działa dobrze, choć miałem przez jakis czas problemy z gorącymi grzejnikami przy ładowaniu zasobnika. Podejrzewałem jakieś pod/nadciśnienia w instalacji i nie wierząc w sukces działań serwisu byłem już o krok od dokupienia zwrotnicy i drugiej pompy (czyli prawie upgrade do wersji A). Na szczęście nie musiałem - wymiana zaworu trójdrożnego w piecu na zupełnie inny niż seryjny problem usunęła. U Ciebie nie musi być problemów.

Gdybym miał wybór, to mając zapas budżetowy wziąłbym pewnie A, choć zwrotnice ponoć stosuje się przy mocy kotła pow. 25kW. Mając budżet ograniczony wziąłbym B.

Co do pracy kondensatu, mam u siebie ustawioną max. temp. zasilania grzejników na 48 stopni, więc są tylko ciepłe, gdy na zewnątrz duży mróz. Daje to w domu ok. 20-21 stopni - tak nam odpowiada. Daje to też prawidłową pracę kondensatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje baaaardzo :))

Rozjaśniło nam się .

Co do odległości punktów poboru wody od zasob, tu u nas najdalej jest kuchnia, bo łazienka dolna obok przez ścianę a górna dokładnie nad kotłownią. O sterowniku czasowym myśleliśmy , bo grzanie stałe odpada, bo nas czesto i długo nie ma w domu.

Zasobnik inny niz junkersa to ok 900zł mniej.

 

Niby nas stać na wersję A :)

 

Nie wiem jaka temp w domu bedzie nam odpowiadała, zupełnie nie mam dosiadczenia mieszkania w solidnym ocieplonym domu.

 

Tak czy inaczej dziękuję.

 

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O sterowniku czasowym myśleliśmy , bo grzanie stałe odpada, bo nas czesto i długo nie ma w domu.

 

Miałem na myśli sterownik czasowy do samej pompy cyrkulacyjnej, piec jest załączony cały czas (co nie znaczy, że cały czas grzeje :) ).

O tym, kiedy grzać, decyduje automatyka pieca, a nie użytkownik przez jego włączanie/wyłączanie. Zadajesz mu jedynie parametry, z jakimi ma pracować (temperatury), można ustawiać różne zachowanie w różne dni tygodnia. Podobnie z zarządzaniem grzaniem ciepłej wody.

Jest też możliwość ustawienia "urlopu", czyli trybu oszczędnego na czas wyjazdu z domu, a pod koniec urlopu sam zagrzeje dom jak należy.

A'propos nieobecności krótkoterminowych, nie bardzo jest sens zmieniać temperaturę np. w ciągu dnia o więcej niż 0,5-1 stopień, podobnie w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zasobnik 120l, trzy łazienki, w tym jedną z wanną, czteroosobową rodzinę i nigdy, NIGDY nie było takiej sytuacji, żeby "zabrakło" ciepłej wody.

Chyba 150l Quattro - jeśli dobrze pamiętam.

 

Moniia i P jeśli podłogówki jest więcej niż np. 3 obiegi to moim zdaniem warto zrobić osobne pompy dla grzejników i podłogówki. Ułatwi to sterowanie i zwiększy komfort.

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...